پیش بینی سود هر سهم شرکت پالایش نفت بندرعباس ( شبندر )

3872
telegram nokhbegan-start
پیش بینی سود هر سهم شرکت پالایش نفت بندرعباس ( شبندر )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 17Rating:

پیش بینی سود هر سهم شرکت پالایش نفت بندرعباس ( شبندر )

معرفی شرکت

شرکت پالایش نفت بندر عباس از سال 1375 با تغییر نام عاریتی شرکت ملی گاز ایران ایجاد شد ولی هیچ گونه فعالیتی در قالب این شخصیت حقوقی نداشته است.سپس با توجه به قانون بودجه سال 77 و رفع محدودیت در تاسیس شرکت های دولتی ، این شرکت تاسیس گردیده و از اواخر سال 1377 شروع به فعالیت کرد. این

شرکت در سال 88 با اصلاح اساسنامه به شرکت سهامی عام تبدیل شد. در سال 89 در فهرست شرکت های بورس درج و در تیر ماه 91 به عموم عرضه شد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

انجام عملیات پالایش و فرآوری نفت خام و سایر هیروکربورها و تولید فرآورده های نفتی از قبیل گاز مایع، نفت سفید، سوخت جت، بنزین، نفت گاز، نفت کوره و سایر مشتقات و فرآورده های جنبی و انجام هرگونه عملیات به منظور عرضه مواد مندرج در اساسنامه و احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی ، فروش، صدور انواع مختلف محصولات نفتی ، شیمیایی و مشابه می باشد.

هم اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام ، نفت خام سنگین و میعانات گازی استحصالی از منابع گازی سرخون و عسلویه می باشد.در حال حاضر حدود 18 درصد پالایش نفت خام داخل کشور و به تبع آن محصولات مورد نیاز کشور در پالایشگاه بندرعباس تولید می گردد.

ترکیب سهامداران

Tarkib Sahamdaran

روند سودآوری

Ravand Sudavari

پیش بینی سود هر سهم سال 94

_ شرکت اولین پیش بینی سود هر سهم سال مالی 94 را با سرمایه13800000میلیون ریال، مبلغ 220 ریال اعلام نموده است که بر اساس اطلاعیه جدید )پیش بینی بر اساس عملکرد واقعی 3 ماهه( پیش بینی سود هر سهم شرکت تغییری نداشته است.

_ شرکت در 3 ماهه ابتدای سال 94 توانسته است به میزان 39 ریال یعنی 18 % از پیش بینی خود را پوشش دهد.

_ هدف این گزارش کارشناسی، صرفاً تعدیل بودجه شرکت بر اساس نرخ های واقعی 3 ماهه ابتدای سال می باشد.

توضیحات شرکت در بودجه

الف) کاهش نرخ نفت خام، میعانات گازی، و فرآورده های نفتی، به دلیل کاهش نرخ بین المللی بوده است.

ب) با توجه به روند افزایشی نرخ تسعیر بانک مرکزی در ماه های گذشته، نرخ ارز برای دور هی پیش بینی، 30.000 ریال و برای کل دوره، میانگین وزنی 29.525 در نظر گرفته شده است.

ج) نرخ خرید نفت خام و میعانات گازی در دوره ی پیش بینی، بر اساس میانگین موزون ماه های فروردین لغایت خردادماه اعلام شده طی صورت حساب های قطعی شرکت ملی پالایش و پخش، 54.94 دلار به ازاء هر بشکه برای نفت خام سنگین، و 56.75 دلار به ازاء هر بشکه برای میعانات گازی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است در سال 1394 ، بر اساس برنامه ی پیش بینی شده، 92.5 درصد از خوراک پالایشگاه، نفت خام سنگین خواهد بود.

د) با فرض “پوشش کامل” هزینه حمل نفت خام و میعانات گازی در پیوست های بودجه سال 94 کل کشور، “هزینه حمل” و “بازیافت هزینه حمل” برابر فرض شده اند

و کل هزینه های حمل به مبلغ 3.469.912.584.000 ریال بازیافت می گردد.

ه) معادل 38 درصد از هزینه های عمومی،اداری و تشکیلاتی، کارمزد صادرات )معادل 2 درصد فروش های صادراتی، ارزی، و بنکرینگ( است.

و) بر اساس اطلاعات ارسالی شرکت، هیات مدیره تصمیم دارد 55 % سود خالص را جهت تقسیم بین صاحبان سهام به مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی 94 پیشنهاد نماید.

ز) با توجه به تصویب 30 درصد از سود سال 1393 به عنوان اندوخته ی سرمایه ای و پیگیری طرح افزایش تولید بنزین به منظور ارتقاء شاخصه های اصلی کیفیت، شاخص کیفیت در محاسبات لحاظ نشده است.

ح) کلیه محاسبات بر اساس نرخ های اعلامی از شرکت ملی نفت و شرکت ملی پالایش و پخش انجام شده است و احتمال تغییر نرخ های اعلامی و در نتیجه تغییر گزارش نهایی وجود دارد.

مواد اولیه شرکت

نفت خام و میعانات گازی اصلی ترین مواد اولیه ای هستند که شرکت برای تولید محصولات خود استفاده می کند. ترکیب مواد اولیه شرکت از لحاظ ارزش ریالی به شرح نمودار زیر می باشد :

مقایسه نرخ های واقعی مصرف مواد اولیه طی سال با نرخ های بودجه 94

Tarkib Mavad Avaliye

مقایسه نرخ های واقعی مصرف مواد اولیه طی سال با نرخ های بودجه 94

Taghirat Nerkh Mavad Avaliye

هزینه مواد اولیه کارشناسی

Mavad Avaliye P

ترکیب مبلغ فروش

Tarkib Riali Forush

مقایسه نرخ فروش واقعی 3 ماهه با نرخ فروش بودجه 94

Tafavot Gheimat 3 Mahe Bs Kol

بررسی تولید و فروش

Tolid Va Forush P

بررسی سود و زیان

Sud Va Zian P

_ با در نظر گرفتن نرخ فروش سه ماهه اول سال 94 به عنوان نرخ کارشناسی کل سال

_ با در نظر گرفتن نرخ مواد سه ماهه اول سال 94 به عنوان نرخ کارشناسی کل سال

_ با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی 94 می تواند مقدار فروش پیش بینی شده خود را کاملاً پوشش دهد.

_ افزایش سود هر سهم شرکت از 220 ریال )اعلامی شرکت( به 233 ریال )کارشناسی( محتمل به نظر می رسد.

منبع: کارگزاری آراد ایرانیان 

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن