چادرملویی ها در مجمع اشان چه خبر بود؟

522
telegram nokhbegan-start
چادرملویی ها در مجمع اشان چه خبر بود؟Reviewed by مدیریت وبسایت on Jun 29Rating:

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب تصمیم داریم تا در خصوص خبرها و مصوبات مجمع چادرملو(کچاد) نکاتی را به اطلاع شما عزیزان برسانیم:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت معدنی  صنعتی چادرملو به عنوان بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن 40 درصد از کل تولیدات کنسانتره کشور در سال 93 و حدود 14.7 درصد از سنگ آهن دانه بندی شده کشور را تولید کرده است. شرکت 97.5 درصد از درآمدها و 86.7 درصد از هزینه های خود نسبت به برنامه سال 93 را پوشش داد. سود خالص شرکت در سال 93 حدود 1405 میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ 800 میلیارد تومان مربوط به سود بخش کنسانتره و دانه بندی و سود 602 میلیارد تومانی آن مربوط به گندله می باشد . در پایان مجمع 65 تومان از سود 82 تومانی تقسیم شد.

محل برگزاری : ساعت 9مورخ1394/04/07 در سالن تلاش

سال مالی 1393/12/29

درصد حضور سهامداران: 97%

هیات رئیسه مجمع

رئیس مجمع : علی اکبری

ناظر : نماینده سهام عدالت

ناظر : نماینده سرمایه گذاری امید

مدیرعامل : نوریان

گزارش هیات مدیره

آقای علی اکبری به عنوان رئیس مجمع با اعلام حضور 97 درصدی سهامدارن رسمیت جلسه را عنوان و از مدیرعامل شرکت ، آقای نوریان، درخواست ارائه گزارش هیئت مدیره به مجمع را نمود. اهم صحبت های آقای نوریان  به قرار زیر است:

* شرکت در سال 93 با محدودیت هایی مانند افزایش هزینه های تولید و کمبود نقدینگی خریداران محصولات مواجه بود.

* شرکت عملیات اجرائی طرح احداث کارخانه فولاد و احیا مستقیم به ظرفیت تولید سالانه 1 میلیون تن در سال را در دستور کار خود دارد که بهره برداری آزمایشی آن در سه ماهه پایانی سال 94 خواهد بود.

* واحد بخار طرح احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 500 مگاوات توسط مپنا ادامه دارد که پیش بینی می شود اواخر سال 94 به بهره برداری برسد. پیشرفت فیزیکی این طرح 82 درصد می باشد. واحد های گازی نیروگاه در حال فعالیت هستند.

* در طرح فولاد ابرکوه که 65درصد سهام آن متعلق به کچاد می باشد عملیات نصب و راه اندازی بخش نورد خاتمه یافته است و تولید آزمایشی آن شروع شده است.

* دارایی های ثابت شرکت در سال 93 حدود 37 درصد رشد داشته است که عمدتا ناشی از افزایش هزینه های سرمایه گذاری در طرح های در دست تکمیل می باشد.

* مصرف آب در یک تن تولید محصول کنسانتره سنگ آهن از 0.44 متر مکعب در تن در سال 92 به 0.49 متر مکعب در تن تولید در سال 93 رسیده است.

* مصرف برق از 45.98 کیلو وات ساعت در تن تولید کنسانتره سنگ آهن به 46.43 کیلو وات ساعت در یک تن تولید رسیده است.

* مصرف برق در تولید گندله از 35.1 کیلو وات ساعت در یک تن به 41.29 رسیده است.

* تولید گندله در سال 93 با توجه به محدودیت های سخت افزاری کاهش 400 هزار تنی داشته است.

* از طرح های در حال اجرای شرکت می توان به احداث کارخانه فولاد شامل ذوب و احیا به ظرفیت 1 میلیون تن و قابل ارتقا تا 1.3 میلیون تن اشاره کرد  که ظرفیت تولید 1.55 میلیون تن آهن اسفنجی را دارد تا پایان سال 93 حدود 1141 ملیارد تومان هزینه شده است و در نیمه دوم سال 95 تولید آزمایشی آن شروع خواهد شد.

بندهای حسابرسی و بحث های مرتبط

نماینده موسسه حسابرسی شرکت تدوین و همکاران اظهار نظر مشروط نسبت به صورت های مالی کچاد ارائه داد.

** بند 4 در ارتباط با ادعای معافیت های مالیاتی شرکت ناشی از افزایش مدت معافیت مالیاتی تا سقف مدت 20 سال شرکت خود را مشمول مالیات ندانسته است از این رو بابت مالیات عملکرد 93 هیچ گونه ذخیره ای در حسابها منظور ننموده است. شرکت نظریه کل قوانین مجلس را بابت معافیت مالیاتی کسب کرده است و در حال پیگیری است.

علی رغم تسویه مالیات تا پایان سال 92 هیئت مدیره از طریق مراجع قانونی مالیات سنواتی سال های 85 تا 91 را پیگیری می کند که در شورای حل اختلاف در حال پیگیری است.

** بند 6-1 مربوط به هزینه حق انتفاع جهت سال های 92 و 93 می باشد که جمعا به مبلغ 1509 میلیارد تومان محاسبه و دربهای تمام شده منظور شده است. از طرف دیگر سازمان صنعت و معدن و تجارت استان یزد 292 میلیارد ریال حقوق دولتی سال 92 را مطالبه نموده است.

پرداخت حقوق دولتی توسط دارنده پروانه بهره برداری می باشد که پروانه نیز به نام ایمیدرو می باشد بنابراین چادرملو ملزم به پرداخت حقوق دولتی نیست.

در رابطه با بهره مالکانه در نهایت منجر به صورت جلسه ای شده است که دو مورد آن در دیوان محاسبات در حال پیگیری است که این دو مورد مربوط به میانگین متوسط سال قیمت سنگ آهن و موجودی های اول سال 92 است که شرکت حقوق دولتی آن را پرداخت نموده است. مورد دیگر کنسانتره تبدیل شده به گندله بود که در مجلس در حال پیگیری است.

مواردی که به ایمیدرو بدهکار می شویم را در سال 95 در 12 قسط پرداخت خواهد شد که به اصطلاح این بدهی ها استهمال شده است.

سوال و جواب

*** با توجه به اوضاع جهانی فولاد و رکود حاکم بر آن آیا توجیهی برای طرح های توسعه فولادسازی شرکت وجود دارد؟

علی اکبری: وضعیت فعلی حاکم بر فولاد ثابت باقی نمی ماند و این دوران رکود طی می شود که به نظر می­رسد دو سال به طول خواهد انجامید ولی باید در نظر داشت که سرمایه گذاری ما در این طرح ها با دید بلند مدت است و شرکت در شرایط رکود اقدام به اجرای طرح توسعه می کند تا در شرایط رونق بتواند عایدی داشته باشد.

*** تامین مالی سرمد ابرکوه به کجا رسیده است؟

مدیرمالی: سرمد ابرکوه دو بخش نورد و فولاد سازی دارد که بخش نورد تا آذر ماه به بهره برداری خواهد رسید. کارهای ابتدایی فولاد سازی انجام شده است که از طریق سیستم بانکی تامین خواهد شد. اولویت اول هیئت مدیره در شرایط فعلی طرح های شرکت می باشد.

سودنقدی

شرکت در سال 93 سود خالص 1405 میلیارد تومانی را محقق کرده است که با در نظر گرفتن تعدیلات سنواتی 122 میلیارد تومانی مبلغ سود انباشته حدود 1200 میلیارد تومان  می باشد. 90 درصد از سود انباشته 1200 میلیارد تومانی به عنوان سود هر در نظر گرفته شد که به ازای هر سهم 65 تومان می باشد.

سایر مصوبات

پاداش مبلغ 650 میلیون تومان در وجه اشخاص حقوقی در نظر گرفته شد.

موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به عنوان بازرس اصلی و هوشیار ممیز به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند.

روزنامه اطلاعات و دنیای اقتصاد روزنامه رسمی شرکت انتخاب شد.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن