چراغ ها روشن می شود …؟

330
telegram nokhbegan-start
چراغ ها روشن می شود ...؟Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 3Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

به نقل از بورس 24 روز گذشته بازار با ترس کار خود را آغاز کرد اغلب نمادها در محدوده صفر یا منفی کار خود را آغاز کردند تا راند اول معاملاتی به پایان رسید. در راند دوم معاملات ، لیدرهای بازار یکی یکی به سقف چسبیدند. اولین چراغ را مپنا روشن کرد. هر چند صف خرید سهم سنگین نبود ، اما باعث شد ترس بازار بریزد. سپس شبندر با افزایش تقاضا روبرو شد و در گام آخر خودرو بود که توجه بازار را به خود جلب کرد.

در مجموع بازار در دقیقه 90 برگشت تا از شکل گیری بحرانی جدید در بازار جلوگیری شود. ارزش معاملات در حدود 300 میلیارد تومان بود که اگر معاملات بلوکی رو کسر کنیم باید گفت که ارزش معاملات چندان دلچسب نبود.

امروز هم قاعدتا بازار مثبت بود. برخی تحلیل گران معتقدند ، بازار باید برای خنثی کردن آثار منفی کندل یکشنبه تا 75500 واحد پیشروی کند تا عملا بتوانیم از برگشت بازار صحبت کنیم. اما به نظر می رسد با توجه به اینکه هفته آینده نمایشگاه بورس ، بانک و بیمه را در پیش خواهیم داشت ، مثبت شدن بازار چندان دور از ذهن نباشد!

این روزها همه در مورد صندوق توسعه بازار و آن 5000 میلیارد تومانی که قرار بود به بازار تزریق شود صحبت می کنند! حدود 45 روز از وعده متولیان بازار سرمایه در مبنی بر تزریق نقدینگی و حمایت از بازار می گذرد.آن روزها هم شاخص در کانال 74 هزار واحد بود و امروز هم همچنان در همان نقطه ایستادیم که اندکی جای تامل دارد! البته شنیده می شود صندوق توسعه بازار قصد دارد از نمادهای شاخص ساز در بازار امروز حمایت کند که کرد.

در حاشیه بازار و در اخبار سیاسی ، المانیتور نوشت: دولت آمریکا در حال نشان دادن آن است که آماده ی تمدید مذاکرات هسته ای در صورت عدم بازگشت ایران به میز مذاکرات با پیشنهادات واقع بینانه تر است.

یک مقام ارشد آمریکا گفت: واشنگتن باید به نتیجه برسد که آیا شاهد رویکرد واقع بینانه تری از ایران خواهد بود یا نه. وی اضافه کرد: با این حال، هنوز به مرحله ای نرسیدیم که احساس کنیم به تمدید مذاکرات نیاز داریم.

رابریت اینهورن مشاور سابق اوباما گفت: دستیابی به توافق نهایی تا 20 جولای دشوار خواهد بود. وی افزود: اخرین دور مذاکرات هسته ای انتظارات را براورده نکرد. امیدواری وجود داشت که مسائل اصلی مانند راکتور اراک حل شود که چنین اتفاقی نیافتد. مشاور سابق اوباما اضافه کرد: ارزیابی من این است که طرفین با تمدید مذاکرات موافقت خواهند کرد.

در نگاه اول ، این خبر بسیار مطلوب است و نشان میدهد حتی طرف غربی نیز به دنبال دستیابی به توافق است. اما از بطن این خبر می توان دریافت که فعلا اختلافات بین طرفین جدی است و دستیابی به توافق تا تیر ماه شاید در دسترس نباشد. به این ترتیب ممکن است مذاکرات 6 ماه دیگر نیز بر روی بازار سایه افکند که این چندان جالب نیست.

در خبری دیگر پیرامون پرونده هسته ای کشورمان ، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت: همکاری ایران با آژانس در طول ماه‌های اخیر کمک کرده است تا آژانس درک بهتری از برنامه هسته‌ای تهران پیدا کند.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه آغازین خود در نشست فصلی شورای حکام در وین پایتخت اتریش اظهار کرد: من از این حقیقت که ایران به‌طور عملی به اقداماتی که برنامه‌ریزی شده بود عمل کرده است استقبال می‌کنم.

بر اساس گزارش رویترز، آمانو در سخنانش تاکید کرد که ایران به‌طور واقعی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده است. البته شنیده ها حاکی از آن است که آمانو مدعی شده هر چند گام های بسیار خوبی از سمت ایران برداشته شده ، اما هنوز کافی نیست!

از دیگر اخبار مهم روز ، سفر امیر کویت به ایران است. عده ای معتقدند که کویت قصد دارد نقش میانجی را میان ایران و عربستان ایفا کند. اضافه می شود که صبح دیروز امیر قطر دیداری با مقام معظم رهبری نیز داشت.

در داخل کشور ، همچنان بدهکاران دانه درشت بانکی در کانون توجهات قرار دارند.به صورت غیر رسمی لیستی در صفحات اجتماعی منتشر شده که بیشتر افراد حاضر در لیست از نزدیکان دولت قبلی هستند! البته با توجه به اینکه لیست مذکور کاملا غیر رسمی است ، در مورد صحت و سقم آن نمی توان اظهار نظر کرد. در همین راستا ، رییس کمیسیون اصل نود مجلس با تاکید بر اینکه تکلیف 16 پرونده بدهکار بزرگ بانکی در کمیسیون اصل نودم مجلس مشخص شد،‌ گفت: در جلسات کمیسیون درباره نحوه وصول بدهی‌های بانکی تصمیم گیری می شود و نماینده ای به عنوان ناظر بر اجرای این توافقات تعیین می شود.

محمد علی پورمختار در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت،‌ درباره نحوه رسیدگی به پرونده بدهکاران بانکی که در دستور کار کمیسیون اصل 90 قرار دارد،‌ گفت: کمیسیون تکلیف 15 تا 16 پرونده بدهکاران بزرگ بانکی را روشن کرد و با پیگیری های کمیسیون اصل نود 1500 میلیارد تومان از معوقات بانکی تعیین تکلیف شده اند.

وی بابیان اینکه تعداد بدهکاران بزرگ بانکی 1000 نفر است که همه آنها دانه درشت نیستند، گفت: 570 دانه درشت بانکی هم جزو همین 1000 نفری هستند که پرونده آنها به عنوان مفسد اقتصادی در دستور رسیدگی قرار دارد.

رییس کمیسیون اصل نودم مجلس در این باره که آیا بدهکارانی که با رانت به منابع کلان بانکی رسیده اند و اقساط آنها معوق شده از سایر بدهکارن که به دلیل مشکلات اقتصادی بدهکار سیستم بانکی تفکیک شده اند یا خیر،‌ گفت: تقریبا برای ما معلوم است که کدام یک از این بدهکاران با سواستفاده به منابع بانکی دست یافته اند و از سایر بدهکاران جدا شده اند و کمیسیون با مستند سازی و ارایه ادله قوی به قوه قضاییه کمک خواهد کرد تا حکم مناسبی برای آنها صادر شود.

اما در بازارهای جهانی ، اونس طلا در کانون توجهات قرار دارد. در حال حاضر این فلز گرانبها تا سطح 1244 دلار در هر اونس سقوط کرده است که همین امر باعث کاهش قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی شده است. در حال حاضر هر گرم طلای 18 عیار 98100 تومان ارزش دارد و هر عدد سکه بهار آزادی طرح جدید 957 هزار تومان به فروش می رسد.

کارشناسان دلایل افت ارزش اونس را در موارد زیر خلاصه می کنند :

1 – بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا و افزایش تولید ناخالص داخلی در این کشور

2 – کاهش در خواست خرید طلا از جانب چین

3 – فروکش کردن بحران در اوکراین

اما در بازار سهام ، در گروه پالایشگاهی ، شاخص گروه از حوالی کف قبلی برگشت زد. در این گروه در وهله اول نگاه ها معطوف به شبندر است. شبندری که روزگاری سلطان بازار بود و اکنون تبدیل به شیر بی یال و کوپال شده است. اما نباید فراموش کرد که شیر همیشه شیر است! روز گذشته ، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفته: بهمن ماه سال جاری طرح بنزین سازی و افزایش کیفی تولید گازوئیل پالایشگاه بندرعباس به بهره برداری می رسد که در این صورت کیفیت گازوئیل تولیدی این پالایشگاه به استاندارد یورو۴ می‌رسد. در مورد این سهم باید بگوییم که امروز با یک مقاومت مینوری درگیر است که در صورت عبور از آن می تواند به سمت 1340 – 1350 تومان قدم بردارد.

در شسپا ، ظاهرا آتش سوزی مربوط به تجهیزات بسته بندی 2و 4 می باشد و تجهیزات بسته بندی 1، 20 و 220 کاملاً سالم می باشند که تمامی این تجهیزات بیمه نیز می باشند. صندوق بازنشستگی در دو روز گذشته خریدار سهم بوده و می توان گفت حامی شسپا بوده است. به نظر می رسد 2200 تومان برای این سهم قیمت مناسبی است. البته معاملات شسپا ، اهالی بازار را به یاد شپاس می اندازد که بسیار کند و آرام حرکت می کرد.

شنیده شد که پالایشی ها با شرکت ملی پالایش و پخش توافق کردند که ارز سال 91 بر مبنای ارز مبادلاتی محاسبه شود. در همین راستا مدیر مالی شاوان از احتمال شناسایی سود انباشته از این محل خبر داد که همین اخبار در اوجگیری سهم بی تاثیر نبود. 2330 ، 2400 و 2520 تومان سه مقاومت پیش روی سهم هستند.

در گروه خودرویی ، مدیرعامل سایپا با اشاره به راه اندازی خط تولید سراتو تا پایان سال ، گفت که تولید خودرو با این قیمت ها زیان ده است!

مدنی با بیان این‌که خودروهای چینی بخش بسیار محدودی از سبد محصولات ما را تشکیل خواهند داد، تصریح کرد: ‌خط تولید سراتو در حال راه‌اندازی است و علاوه بر کیا با رنو و نیسان درحال همکاری هستیم ضمن آن‌که مذاکرات با کشورهای دیگر نیز در جریان است.

از طرفی دیگر شنیده می شود که سایپا دو محصول جدید دیگر نیز به نام های ساینا و آریو روانه بازار خواهد کرد.

از دید تکنیکی سهم واکنش نسبی به محدوده کف قبلی نشان داد. در صورتی که 271 تومان شکسته شود ، سهم می تواند یک بار دیگر به سمت سقف قبلی یورش ببرد. محدوده ایمن برای خرید سهم 235 تومان است که بعید به نظر می رسد سایپا در کوتاه مدت این قیمت را ببیند.

در نماد خودرو همچنان بر سطح 250 تاکید می شود. بعید است که دو غول خودرو ساز کشور در کوتاه مدت بتوانند از 300 تومان عبور کنند. به همین دلیل برای کاهش ریسک معاملات بهتر است که در قیمت های بالا وارد این دو سهم نشوید.

اما زامیاد که به لحاظ بنیادی از سایپا و خودرو قابل اتکا تر است، ظاهرا چندان مورد توجه فعالان بازار سرمایه نیست. سهمی که برخلاف سایر خودروسازان سود انباشته دارد و بدهی بانکی کمتری دارد! به نظر می رسد زامیاد حوالی 150 کم ریسک باشد. البته زمزمه هایی از توقف نماد به گوش می رسد.

امروز مپنا را هم به گروه برقی اضافه می کنیم چون همه این نمادها به یک دلیل با افزایش تقاضا روبرو شدند. بار دیگر زمزمه هایی از پرداخت مطالبات این شرکت ها به گوش می رسد و جالب این که ظاهرا قرار است جریمه دیر کرد نیز توسط دولت پرداخت شود!

شنیده می شود کنتورسازی به ازای هر سهم در حدود 720 تومان ، مپنا و بمپنا هر کدام در حدود 300 تومان به ازای هر سهم و بترانس به ازای هر سهم 75 تومان از دولت طلبکارند! مسلما اگر مطالبات این شرکت ها پرداخت شود می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی شرکت ها داشته باشد.

در مورد مپنا گفتیم که الگوی هارمونیک bat در نمودار شکل گرفته است. از طرفی دیگر با توجه به لیدر بودن مپنا و تاثیر آن بر روی شاخص امکان حمایت دور از ذهن نیست. مپنا اگر امروز را به سلامت پشت سر بگذارد ، می تواند تا 760 و سپس 820 تومان رشد نماید.

اما معاملات کنتور سازی در روزهای گذشته بسیار جالب توجه بوده است. همچنان اخبار مثبت قدیمی در پیرامون سهم قرار دارد که تقریبا تاریخ گذشته شده اند! اما بالای 700 تومان مطالبات به ازای هر سهم چیز کمی نیست و اگر پرداخت شود می تواند سهم را متحول کند.به لحاظ تکنیکی گفتیم که سهم Crab تشکیل داده و فعلا 1330 تومان اولین هدف پیش روی سهم است.

اما بترانس ، سهمی که موج شماری مبهمی دارد. اما با این حال حوالی 540 – 550 ارزنده ارزیابی می شود. فعلا 580 – 600 تومان مقاومت سهم است و قیمت در یک حلقه نوسان می کند.

دوستان گرامی نگاه کارشناسان ما به شاخص و حمایت های آن را در این بخش مشاهده کنید.

همچنین تحلیل بانک سرمایه و معرفی آن در کف قیمتی چند روز پیش را در این جا مشاهده کنید ( بازدهی 6.5 % در دو روز)

موفق باشید….

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن