چرا ایران خودرو جهش کرد ؟! بررسی صورت های مالی

241
telegram nokhbegan-start
چرا ایران خودرو جهش کرد ؟! بررسی صورت های مالی Reviewed by سعید مشکانی on Jun 29Rating:

امروز سهام ایران خودرو در بازگشایی رشد 30 درصدی را به همراه صف خرید ملیونی تجربه کرد که در جای خود باعث تعجب است.

طبق صورت های مالی 12 ماهه سال 91 که به بازار ارائه شده است ایران خودرو طی 12 ماهه سال 91 زیان 487 ریالی تحصیل کرده است که نسبت به پیش بینی زیان 32 تومانی حدود 50 درصد تعدیل منفی پیش بینی سود داشته است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در صورت های مالی ایران خودرو 4 هزار میلیارد تومان مطالبات بانکی وجود دارد که هزینه مالی بسیار سنگینی را برای این خودرو ساز بزرگ کشور به بار آورده است.البته در سال گذشته بارها خبر اعطاء تسهیلات 2 هزار میلیارد تومانی به خودرو سازان شنیده شد اما به دلیل ناتوانی دولت و شبکه بانکی خبر فوق محقق نشد.

مشکل اصلی خودروسازان نه زیان عملیاتی که حاصل از فعالیت اصلی شرکت است بلکه هزینه های مالی است.در صورت های مالی پیش بینی درآمد عملیاتی شرکت حدود 1340 میلیارد تومان برآورد شده است که به ازای هر سهم 1395 ریال می باشد و در طرف دیگر هزینه های مالی و اداری 1150 میلیارد تومان است که سهم بالای هزینه های مالی را در فعالیت شرکت نشان می دهد و سود قابل تخصیص به سهامدار را از 1395 ریال به 53 ریال کاهش می دهد.

راهکار اساسی حل مسئله فوق فروش دارایی های ثابت شرکت اصلی است تا بدین وسیله از بار بدهی های مالی به شبکه بانکی کاسته شود.خودروسازان کشور هر یک حجم بالایی از دارایی های ثابت را در اختیار دارند که راکد هستند و هیچ گونه استفاده ای از آنها نمی شود.مسئله ای که دکتر رحیمی معاون اول رئیس جمهور فعلی نیز سال گذشته اشاره ای به آن کردند.

به هر روی با روی کار آمدن دولت جدید انتظار می رود حال که با افزایش قیمت خودرو زیان عملیاتی خودرو سازان به سود تبدیل گشته است با برطرف شدن هزینه های مالی سود تحصیلی شرکت در داخل مجموعه حفظ شده و خودروسازان از دام مشکلات رهایی یابند.

bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

  1. متاسفانه مشکل اصلی شرکتهای خودرو ساز کشور ما عدم مدیریت صحیح بر نیروی انسانی و عدم تناسب بین نیروی تولیدی و ستادی شرکت می باشد بطوری که شاید بیش از نیمی از افراد شاغل در شرکت یا در مشاغل ستادی مشغول بکارند یا شغلشان ماهیت ستادی دارد و در بخش تولید مشغول به کار نمی باشند. با این اوصاف انتظار بیش از این هم نمی توان از این شرکتها داشت چنانچه در سالهای قبل نیز دولت با کمکهای بسیار به این شرکتها آنها را از بند ورشکستگی رهانیده بود باید منتظر بود تا این بار هم دولت به کمک این صنعت بشتابد یا مدیران محترم فکری به حال نیروهای غیر فعال شرکت کنند که متاسفانه مورد دوم بسیار غیر محتمل می باشد.
    در هر صورت به نظر بنده سرمایه گذاری بلند مدت بر روی این شرکتها نادرست به نظر می رسد

نطر گذاشتن