چرا سیمانی ها مثبت شدند ..؟

1067
telegram nokhbegan-start
چرا سیمانی ها مثبت شدند ..؟Reviewed by محمد محمدی on Sep 24Rating:

سلام خدمت همه دوستان عزیز

امروز بازار نسبتا متعادلی داشتیم ، از آن جهت که اکثر گروههای بزرگ بازار کم حجم و در قیمتهای نزدیک به صفر در حال معامله بودند ، همچنان مهمترین موضوع این روزهای بازار مذاکرات هسته ای است ، همه نگاهها به اجلاس عمومی سازمان ملل و حواشی دیدارهای رییس جمهور میباشد . فردا هم رییس جمهور روحانی برنامه سخنرانی در نشست عمومی این اجلاس را دارد موضوعی که میتونه بازار شنبه را تحت تاثیر قرار دهد . از طرفی کم کم نگاهها به کدال خواهد بود تا عملکرد ششماهه شرکتها را برانداز کند هر شرکت یا گروهی بتواند نظر مساعد بازار را جلب نماید میتواند در ششماهه دوم سال نیز مورد توجه بازار قرار بگیرد .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز شاخص کل با 61 واحد افزایش به 71788 رسید ، بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای وپاسار -که معامله بلوکی داشت – پارسان ، شاراک ، سفارس و خودرو داشتند .

 

گروه سیمانی :

امروز بعد از مدتها معاملات این گروه رنگ سبز به خود گرفت و بازار برای اکثر نمادهای این گروه صف خرید تشکیل داد . این موضوع از دوجهت قابل بررسی میباشد :

1- اولا بیشتر فروش شرکتهای سیمانی در ششماهه اول سال محقق میشود ، و باتوجه به همین موضوع انتظار میرود که گزارشهای شرکتهای سیمانی بهتر از انتظارات منفی بازار باشد .

2- اکثر شرکتهای این گروه در کف قیمتی بودند و انتظار افت بیشتر از آنها نمیرفت و از لحاظ تکنیکال نیز اکثرا در منطقه اشباع فروش قرار داشتند .

همین دو موضوع کافی بود تا نوسانگیران بتونند از این فرصت استفاده ای هرچند کوتاه داشته باشند .

 

البته همانطور که قبلا گفتیم طبق بررسیهای به عمل آمده شرکتهای سیمان صوفیان و سیمان بهبهان وضعیت بهتری دارند . باید دید شرکتهای دیگری هم هستند که توانسته باشند از رکود فعلی جان سالم به در برده باشند …؟!

با همه این اوصاف بنظرم همچنان با توجه به رکود فعلی در کشور این گروه نمیتوانند رشد قابل توجهی داشته باشند مشکل فروش این شرکتها در ششماهه دوم سال بیشتر نمایان خواهد شد  و حرکت فعلی صرفا یک نوسان کوتاه مدت و شاید محیا شدن یک فرصت فروش باشد .

 

گروه ساختمانی :

امروز این گروه بیشتر مورد توجه بازار بود و اکثرا در قیمتهای نزدیک به سقف قیمتی و بعضا همراه با صف خرید معاملات خود را دنبال میکردند ، ثشرق همچنان با صف خرید همراه بود و کل عرضه در این نماد کمتر از حجم مبنا بود همانطور که قبلا هم گفتم احتمالا با توجه به فروش پروژه امید در سال بعد احتمالا شرکت یک تعدیل منفی برای سال مالی 93 و یک تعدیل مثبت برای سال مالی 94 خواهد داشت . و سود سال 94 قابل تکرار نخواهد بود و نباید متوسط p/e  صنعت را برای آن در نظر گرفت . در مورد ثنوسا امروز شایعاتی مطرح بود مبنی بر احتمال فروش بخشی از پروژه کیش  به منظور تامین نقدینگی مورد نیاز برای اتمام همین پروژه .

 

گروه پتروشیمی :

کم کم باید منتظر گزارشات ششماهه شرکتهای این گروه باشیم ، گروهی که انتظار میرود گزارشات بهتری نسبت به بقیه گروههای بازار داشته باشند ، امروز شاراک پرحجم و در قیمتهای مثبت معامله شد و تقاضای خوبی در این نماد دیده میشد ، با توجه به اینکه مبنای نرخهای فروش این شرکت در بورس کالا از سهماهه دوم  از ارز مبادله ای به ارز آزاد تغییر یافت میشه انتظار داشت این شرکت یکی از بهترین گزارشات این گروه را ارائه نماید . چند روز پیش پارسان اولین پیش بینی سود سال 94 خود را با 6% افزایش 1680 ریال اعلام کرده است ، همچنین شرکت از تحویل درخواست افزایش سرمایه 100% به سازمان  بورس خبر داده است .

 

گروه خودرویی :

معاملات این گروه در لبه دو راهی قرار گرفته است ، جو مثبتی که شاید بواسطه مذاکرات هسته ای بتونه یک موج نوسانی دیگر در این گروه ایجاد کند یا پایان بازی این گروه با یک حرکت اصلاحی قابل توجه….. امروز در این گروه خزامیا معاملات متفاوتی نسبت به بقیه گروه داشت و در حالیکه اکثر شرکتهای گروه متعادل معامله میشدند خزامیا توانست با افزایش تقاضا به صف خرید برسد . خاور هم امروز نسبتا پرحجم و در درصدهای مثبت معامله میشد ، شنیده ها حکایت از برنامه افزایش سرمایه شرکت حکایت دارد که گفته میشود میتونه با حمایت های گروه سمند موجبات رشد سهم را فراهم نماید .

 

گروه دارویی :

بعد از یک رشد 40-50% در سهماهه اخیر انگار تازه عده ای به این گروه علاقمند شده اند ، همچنان عطش خریدار در اکثر نمادهای این گروه از جمله داسوه و والبر دیده میشود ، انتظار گزارشات ششماهه مطلوب علی رغم عدم افزایش نرخ ، برنامه های افزایش سرمایه شرکتهای این گروه در کنار افزایش نسبی قیمت دارو باعث شده که این گروه بیش از پیش مورد توجه بازار قرار گیرد. در این گروه گفته میشود شرکتهای دزهراوی و دپارس برنامه افزایش سرمایه سنگینی در دست اقدام دارند . تحلیل تکنیکال دپارس را اینجا میتوانید بخوانید .

 

آخر هفته خوبی را براتون آرزومندم…..

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

نطر گذاشتن