چرا کار بورس به اینجا کشید ؟! درس اول : چرا بورس افت و یا رشد می کند ؟

219
telegram nokhbegan-start
چرا کار بورس به اینجا کشید ؟! درس اول : چرا بورس افت و یا رشد می کند ؟Reviewed by سعید مشکانی on Sep 6Rating:

با سلام به کاربران عزیز سایت تحلیلها

قصد داریم در این پست و پست های دنباله دار بعدی  ابتدا به بررسی روند های بلند مدت اقتصادی و بورسی ، متغیرهای کلان اقتصادی و سیاسی و پیش بینی های بنیادی ، تکنیکال در مورد بازار سرمایه بپردازیم و سپس بررسی ای بر روی بازارهای سرمایه گذاری داشته تا با شناخت متغیرها بتوانیم پیش بینی بهتری با ضریب خطای کمتر در مورد روند آتی بورس داشته باشیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

از آنجا که مطالب این چنینی طولانی می شوند در چند پست به بررسی های تکمیلی خواهیم پرداخت.با ما همراه باشید

 

در پست های حوالی انتخابات بود که بررسی بر روی شاخص داشتیم و سعی می کردیم با توجه به روند های گذشته و داده های تکنیکال پیش بینی دقیقی بر روی شاخص داشته باشیم تا بتوانیم رشد بازار تا انتهای تابستان را تا حدودی پیش بینی کنیم.

اما چرا پیش بینی ؟!! مگر داده های بنیادی نمی گویند که بورس باید رشد داشته باشد ؟!!

پس چرا تکنیکال بررسی می کنیم ؟!

برای اینکه بتوانیم به سوالات بالا پاسخ بدهیم باید مفاهیمی را در مورد پایه های بورس با یکدیگر مرور کنیم.

خوب همانطور که می دانیم بالا رفتن بهای دلار در بلند مدت با رشد تورم و بهای فروش به همراه رشد هزینه های تولید منجر به افزایش حاشیه سود شرکت های می شود ، البته با توجه به شرایط هر شرکت و متغیرهای بنیادی آن شرکت تا حدودی تفاوت در میزان رشد حاشیه سود شرکت ها وجود دارد.

رشد حاشیه سود در کنار رشد بهای کالاهای وارداتی همچنین تقویت بازار صادراتی بازار بکری را برای کارخانه جات داخلی ایجاد کرد که در میزان تناژ فروش کارخانه ها نیز خود را نشان دارد.

موارد فوق از 2 سال پیش تا کنون مدام ارزش ذاتی شرکت های بورسی را افزایش می دهد اما همچنان که می بینیم بورس به یکباره با رشد بهای دلار رشد نکرد و حتی رشد آن با تاخیر زمانی و رشد آرام شروع شد.دلیل چه بود ؟ مگر با رشد دلار و رشد بهای فروش تحلیلگران بنیادی به نرخ های بالاتر ارزندگی سهام نمی رسند ؟ پس چرا پس از 2 سال هنوز اثر رشد دلار بر روی سود شرکت های بورسی تخلیه نشده است ؟

پاسخ ساده است : نبود نقدینگی و هیجان به همراه ابهامات اساسی در ریسک های سیستمی و انتظار بازار.

اما چرا موارد گفته شده در بند قبل از رشد بورس جلوگیری می کردند ؟! و چگونه باعث رشد بورس شدند ؟! چطور باید آنها را پیش بینی و اندازه گرفت ؟ ابزار اندازه گیری چیست ؟ چطور بر طرف می شوند و چندین سوال دیگر …
در اینجا باید تاکید کرد که رشد بورس فقط متاثر از سود و زیان شرکت ها نیست که اگر چنین بود هیچ گاه حفره ها و قله های تکنیکال در بازار با به تعبیری افت به زیر ارزش ذاتی و حباب قیمتی مثبت و منفی در بازار شکل نمی گرفت!!

باز سوال ایجاد شد : پس بورس از چه رشد می کند ؟!

برای دانستن جواب این سوال در پست های بعدی با ما همراه باشید

 

bashgah-banner

2 نظرها

    • بستگی به نوع انتخاب سهام شما دارد.اگر انتخاب شما بنیادی است معمولا در کف قیمت خرید می کنید اما باز هم باید یکی از حمایت های تکنیکال را به عنوان حد ضرر انتخاب کنید.اگر هم تکنیکال خرید می کنید با شکست الگو حد ضرر شما هم شکسته شده است.مبنای انتخاب حد ضرر درصدی نیست بلکه کف های تکنیکال به عنوتان حد ضرر انتخاب می شوند و در قالب چند درصد معرفی می گردند

نطر گذاشتن