چگونه بر مبنای استراتژی های معاملاتی سود کسب کنیم و ریسک را کاهش دهیم ؟!!

1030
telegram nokhbegan-start
چگونه بر مبنای استراتژی های معاملاتی سود کسب کنیم و ریسک را کاهش دهیم ؟!!Reviewed by سعید مشکانی on Nov 5Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

در 3 هفته گذشته پیرو رشد شدید بازار و نگرانی هایی که در تکنیکال شاخص و اکثر سهام بزرگ بازار دیده می شد مکررا از سوی تحلیلگران سایت اتخاذ موقعیت مناسب طبق استراتژی ها گوشزد می گردید.گاها پیش می آمد که کاربران شناخت دقیقی از استراتژی ها نداشتند و سوالاتی در ذهن آنها ایجاد شده بود.تصمیم گرفتیم که در زمانی مناسب پیرامون مسئله استراتژی ها صحبت های تکمیلی تر داشته باشیم تا کاربران بتوانند در موج های صعودی بعدی بازار سود مناسبی به دست بیاورند.مطابق با همین استراتژی ها از این پس کاربران می توانند چینش سبد سهام خود را حرفه ای تر نمایند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در مبحث استراتژی معاملات ما بر اساس روند بلند مدت تکنیکال شاخص و یک سهم خاص خواهد یود.

به طور کلی روند بازار به 3 دسته صعودی  ، نزولی و رنج تقسیم می گردد.مطابق همین روند ها در حرکت بازار ( شاخص کل ) ممکن است برخی سهام ها روند عکس شاخص داشته باشند.اما ما چطور کسب سود کنیم ؟

در ادبیات تکنیکال بازار صعودی را گاوی می نامند و همین طور بازارهای نزولی را خرسی و رنج را با توجه به نوسانات آن گوسفندی یا خوکی نامیده می شوند.

بازار صعودی بازاری است که قیمت ها مدام در حال افزایش پیدا کردن و سقف های قبلی مدام در حال شکست است.اما در بازار نزولی این بار کف های قیمتی اند که شکسته می شوند.در بازار رنج گوسفندی سقف و کف شکسته نمی شوند و قیمت در بین سقف و کف های قبلی به نوسان می پردازد.بازار خوکی نیز بازار رنجی است که قیمت ها نوسانات بسیار جزیی دارند و هیچ تحرک خاصی در بازار دیده نمی شود.

تفاوت بین بازار گوسفندی و خوکی در نوسانات آن است.به این معنی که در بازار گوسفندی فاصله سقف و کف بازار زیاد است مثلا کف 100 تومان و سقف 150  تومان است.اما در بازار خوکی نوسان قیمت بین 100 تا 105 تومان است.

( به عنوان مثال روند اصلی بازار بورس از سال گذشته تا به حال گاوی بوده ، بازار طلا و دلار سال گذشته ابتدا گاوی بود سپس خرسی و بعد از آن گوسفندی شده و در حال حاضر خوکی است ، انس طلای جهانی پس از 12 سال گاوی بودن از سال گذشته ابتدا خرسی شده و در حال حاضر گوسفندی است و بازار مسکن که از سال گذشته گاوی بود در چند ماه گذشته ابتدا خرسی و در حال حاضر خوکی شده است )

مطابق استراتژی های سرمایه گذاری در بازار صعودی یا گاوی مبنای معاملاتی تحلیلگران نگهداری بلند مدت ، در بازار نزولی یا خرسی عدم ورود به بازار ، در بازار رنج با دامنه نوسان بالا یا گوسفندی نوسان گیری کوتاه مدت و در بازار رنج با نوسانات جزیی یا همان خوکی حاشیه نشینی و تحت نظر قرار دادن بازار برای تعیین روند آتی استراتژِی معاملاتی ما خواهد بود.

طبیعی است در ابن بازارها به عکس بازار معامله کردن خطای بزرگی است که با زیان جبران خواهد شد.به طور مثال در بازار صعودی به هیچ عنوان نوسان گیری توصیه نمی شود و یا در بازار خرسی دید بلند مدت بسیار به زیان معامله گر است و سرمایه گذاری در بازار گوسفندی هیچ سودی برای ما در بر نخواهد داشت.

اما این استراتژی های معطوف به روند کلی بازار است و با آن می توان در بازارهای مسکن ، طلا ، ارز و بورس در مورد وارد کردن بلند مدت نقدینگی یا خروج آن به سمت بازار دیگر بهره برد.

برای بازار بورس از آنجا که ماهیتا با بازار مسکن ، طلا و ارز متفاوت است باید نسخه دیگری را نیز لحاظ کرد ( بازار بورس چند کالایی است و الزاما هنگامی که شاخص رشد می کند نمی توان انتظار داشت هر سهمی می خریم رشد داشته باشد اما بازار مسکن ، طلا و ارز تک کالایی هستند و هنگام جهت گیری روند ها از معامله بر مبنای روند کسب سود خواهیم کرد ).

در سرمایه گذاری ابتدا باید مشخص کنیم که ورود به کدام یک از بازارهای بورس ، طلا ، ارز و مسکن با توجه به روند ها بهتر است.چنانچه گزینه نهایی ما بازار بورس باشد مجددا استراتژی هایی که در بالا گفته شد در مورد تک سهم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به عنوان یک استراتژی کلی چنانچه بازار گاوی باشد سهم هایی که بتای آنها به 1+ نزدیک تر است ( یعنی همبستگی قوی با شاخص دارند ) بیشترین سود را در بر خواهد داشت.در بازار صعودی سهم هایی که همبستگی آنها با شاخص صفر است در جا می زنند و اصطلاحا گوسفندی یا خوکی اند و سهم هایی که همبستگی آنها با شاخص منفی است ( همان بتا منفی ها ) اکثرا دچار روند های نزولی یا خرسی اند.

به عکس در بازار خرسی ( شاخص نزولی است ) سهم هایی که همبستگی آنها به 1+ نزدیک است بیشترین افت را خواهند داشت.سهم هایی که همبستگی آنها صفر است گوسفندی یا خوکی اند و سهم های با بتای منفی بیشترین رشد را خواهند داشت.

در بازار گوسفندی نیز سهم های با بتای 1+ و 1- تبدیل به سهم های خوکی می شوند که اغلب این چنین حالتی کم دیده می شود اما سهم هایی که پیش از این گوسفندی بوده اند دامنه نوسان آنها بسیار بالا خواهد رفت.بهترین زمان برای نوسان گیری در چنین حالتی است.

حال چند مثال آموزشی برای حالت های فوق می آوریم که تفاوت بین آنها بیشتر مشخص شود( کاربران توجه داشته باشند که موارد گفته شده یکی از چندین نکته مد نظر تحلیلگران برای ورود و خروج از بازار و یک سهم است و نباید به صورت جداگانه از تحلیل های بنیادی و تکنیکال اقدام به خرید و فروش کرد ).

شاخص را به 4 مرحله تقسیم بندی می کنیم :

1.از فروردین تا خرداد که گاوی بود

2.از خرداد تا تیر ماه که ابتدا خرسی و سپس گوسفندی شد

3.از تیر تا مهر که گاوی بود

4.از اواخر مهر ماه تا احتمالا حوالی اواخر آذر ماه که بررسی ها  موج های گوسفندی را محتمل تر می داند.

در حالت اول سهم های پالایشگاهی ، پتروشیمی ، بانکی ها به همراه خودرویی ها جزو سهام گاوی بودند.

در حالت دوم (بازار گوسفندی ) سهم هایی از قبیل مخابرات ، فباهنر ، کگاز و گروه های کاشی و سرامیک ، ساختمانی ها و غذایی ها که سود بالایی را در اواخر اردیبهشت تا تیر ماه به همراه داشتند.

در حالت سوم ( گاوی ) مجددا سهم های حالت اول به مدار صعود وارد شدند.

و در حالت 4 احتمالا مجددا سهم های گروه 2 بیشترین سود را خواهند داشت.

همچنین هنگامی که روند بازار تغییر می کند سهم هایی که بیشترین همگرایی را در شاخص صعودی داشتند حال بیشترین اصلاح قیمتی را خواهند داشت ( مثلا سهم های پالایشگاهی و

پتروشیمی هنگام تغییر روند از صعودی به گوسفندی در روزهای اخیر بیشترین اصلاح قیمتی را داشتند )  سهم هایی که در روند گوسفندی بودند بیشترین رشد را می کنند.

البته صحبت پیرامون استراتژی های معاملاتی و انجام معاملات ما بر اساس روند بازار پیچیده تراز مباحثی است که در این متن آورده شد اما تا هنگامی که در قالب یک کارگاه به بررسی آن پرداخته نشود و شاخص های سرمایه گذاری مورد بررسی دقیق قرار نگیرند امکان خطا را در تحلیل بالا خواهد برد.

امیدوارم مطالب فوق به عنوان چراغ راهی هر چند کم نور در چینش سبد کاربران مورد استفاده قرار گیرد.

 

bashgah-banner nokhbegan-start

25 نظرها

 1. سلام جناب آقای مشکانی با اقای صابریان در مورد مطلب آموزشی هفتگی صحبت شد و ظاهرن ایشون موافقند. لطفا خصوصیات سهام برای نوسان گیری را شرح داده و با ذکر چندین مثال معرفی بفرمایید.اگر جواب کمی طولانی است مرا میبخشید. با تشکراز جنابعالی

  • سهام برای نوسان گیری ابتدا باید در بازار گوسفندی باشد.فعلا بازار کوتاه مدت گوسفندی شده و حتی امکان دارد که خرسی شود.اما همچنان در بلند مدت گاوی خواهد بود.
   در بازار گوسفندی هم با توجه به سهم هایی که بنیادی مناسبی دارند و مقدار سرمایه شرکت هم کم باشد ابتدا صنعت مورد نظر افکار عمومی را پیدا می کنیم ( صنعتی که رسانه ها بیشترین تمرکز را بر روی آن در این بازار دارند ) و سپس در این صنعت شرکتی که بنیادی خوبی دارد و تکنیکال نیز نوسانات مقطعی است برای ورود مناسب می باشد

 2. با سلام اقای مشکانی من که نرم افزارهای تحلیل آماری مانند SPSS را بلد نیستم و با ان کار نکردم در مورد روند هم که فرمودید فکر کنم منظورتان روندهای سهم را در حالتهای مختلف بررسی کرده و با شاخص ان را مقایسه کرده و از ان بتای سهم را تشخیص داد ایا منظورتان این است
  برای نمونه من نماد قشکر را که بررسی کردم فکر کنم سهم با بتای 1- می باشد
  ممنون از شما

 3. جناب آقای مشکانی با سلام و تشکر بخاطر بهترین مطلب اموزشی سایت تحلیل ها که ارائه فرمودید مصداق اینکه تا مرد سخن نگفته باشد علم و هنرش نهفته باشد مشک آنست که ببوید نه آنکه عطار بگوید کوزه همان برون تراود که در اوست. اگر این همه قابلیت ها را ارائه نمیدادید ما که از ارزش شما بی خبر میموندیم. سایت تحلیلها الزاما نیاز بچنین مطالب اموزشی کاربردی هفته گی داره تا اگاهی اعضای سایت رو بالا ببره تا اعضا با مطالعه آن هوشمندانه روزانه معامله کنند. در کنارش هم کارگاه کاربردی آقای صابریان هم خیلی مفید است و باید باشه.در وهله اول این مطلب اموزشی عالی را بشما و مدیریت سایت تبریک و در وهله دوم از مدیریت تقاضای یک مطالب اموزشی کاربردی هفته گی را میکنم.پیشنهاد بنده برای ادامه یک هفته قبل چند مطلب اموزشی باساتید پیشنهاد بشه تا آنرا مطالعه و برای اول هفته بعد آماده وبا محتوا ارائه بدهند.
  این هفته انواع بازارها و استراتزی معاملاتی را در بورس ایران آموختیم و برای هفته آینده کاربردی کردن این مطلب آموزشی به بررسی سهام های بتا منفی و بتا مثبت بپردازیم تا انها را شناسایی کنیم این جوری اعضای سایت آگاهانه و هوشمندانه پورتفوی خودشون را با سهامهی مناسب پر مکنند و یقیناهر کاری که عقلانی باشه نتیجه مطلوب یعنی موفقیت را به ارمغان میاره. با مدیریت سایت در این باب تماس میگیرم.
  بنده حقیر مهرداد ساعتساز

 4. جناب استاد مشکانی. ضمن درود و سپاس از مطالب مفیدتون، 3 تا سوال داشتم: 1) وضعیت بازار رو بعد از اواخر آذر چگونه پیش بینی میکنید و اگه وضعیت گاوی است، تا چه مدت به این صورت باقی خواهد موند؟ 2) آیا وضعیت سهام شرکتهای رایانه ای رو در بازار گوسفندی فعلی صعودی می بینید؟ و 3) آیا این درسته که میگن این سهمها از بدو حرکت صعودی شاخص کل تا به حال کمترین افزایش قیمت رو داشتن و لذا الان نوبت رشد اونهاست؟ پیشاپیش از پاسختون ممنونم

 5. با سلام خدمت شما اقای مشکانی مطلب بسیار عالی بود فقط یه نکته که این بتای سهم را از جای خاصی به دست اورده اید یا از روی تجربه و رفتار سهم.
  چون شناختن اینکه کدام سهم جزءبتای منفی یا مثبت هست هم خیلی مهم است حال ما این را از کجا بدانیم مثلا شما در کامنتهای گذشته ذکر کرده بودید بعضی از غذایی ها و سیمانیها و… خودتان می دانید سهم غذایی و سیمانی بسیار زیاد است ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید

 6. با سلام خدمت شما اقای مشکانی مطلب بسیار عالی بود فقط یه نکته که این بتای سهم را از روی تجربه به دست اورده اید یا از روی تجربه و رفتار سهم چون شناختن اینکه کدام سهم جزءبتای منفی یا مثبت هست هم خیلی مهم است حال ما این را از کجا بدانیم مثلا شما در کامنتهای گذشته ذکر کرده بودید بعضی از غذایی ها و سیمانیها و… خودتان می دانید سهم غذایی و سیمانی بسیار زیاد است ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید

  • سوالتان واقعا دشوار است.بنده در حال حاضر اینقدر حضور ذهن ندارم که این سهام ها را بگوییم.اما خودتان به بازار دقت کنید در بازار گاوی سهامی که پیشرو می شوند گاوی اند.سهمی که به شدت منفی خرسی اند.
   به عکس بازار منفی شد سهم هایی که منفی می شوند گاوی اند و سهم هایی که سبز می شوند خرسی اند.
   در بازار نوسانی مثل همین روزهای هم سهم هایی که مثبت می شوند گوسفندی اند و آنها که نوسانات جزیی دارند خوکی.مثلا مخابرات کاملا گوسفندی است

نطر گذاشتن