telegram nokhbegan-start
کاهش سود بانکی موضوعی فراتر از بررسی گروههاReviewed by محمد محمدی on Oct 19Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

هفته قبل در همین بخش از پایان اصلاح شاخص کل و شروع یک روند صعودی در بازار گفتیم ، بنظر میاد استارت جدی این حرکت صعودی از امروز زده شد ، امروز علی رغم اینکه روز آخر تسویه اعتبار کاگزاریها بود و پیش بینی میشد فشار فروش بیشتری در بازار داشته باشیم به واسطه خبر کاهش نرخ سود بانکی تقاضای خوبی در بازار شکل گرفت و اکثر گروهها معاملات بسیار خوبی داشتند و حجم معاملات در بازار نسبتا افزایش یافت . البته ریزموجهای این حرکت از چتد روز قبل آغاز شده بود .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

بظر میاد طی روزهای آتی نیز روند ادامه داشته باشد و شاهد افزایش دامنه نوسانات بازار بشیم ، شاید بهترین استراتژی در این روزها تشکیل یک پرتفوی منطقی با ریسک مناسب و سهامداری در بازه یکی دو ماهه باشد .

 

امروز شاخص کل بعد از مدتها تغییر محسوسی داشت و با 264 واحد افزایش به عدد 72281 واحد رسید ، بیشترین تاثیر در شاخص را نمادهای رمپنا ، حکشتی ، اخابر ،خودرو و وبانک داشتند .

 

 

معاون اول رئیس جمهور خبر داد:
 
کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده بانکی
 

به گزارش «اخبار بانک» به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری امروز در مراسم روز ملی صادرات در تهران از ابلاغ مصوبات جدیدی به بانک مرکزی برای حمایت از تولید و صادرات خبر داد و گفت: براساس تصمیم دولت، به بانک مرکزی اختیار داده شده تا به تدریج یکسان سازی و کاهش نسبت سپرده قانونی بانک‌ها را متناسب با نرخ تورم صورت دهد که بر این اساس از بانک مرکزی خواسته شده است تا این سهم را به ۱۰ درصد برساند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: براساس مصوبه دولت، کاهش پلکانی سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی در اختیار رئیس کل بانک مرکزی قرار گرفته و قرار است نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات نیز متناسب با نرخ تورم کاهش یابد.

به گزارش مهر، در حال حاضر نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی حدود ۱۷ درصد است که با کاهش پلکانی آن به ۱۰ درصد، قدرت وام‌دهی بانک‌ها نیز افزایش می‌یابد.

این موضوع از سه جهت قابل بررسی است :

 

1- افزایش ورود نقدینگی : با کاهش نرخ سود بانکی از جذابیت یکی از بازارهای رقیب بازار سرمایه کاسته شده و میشه شاهد حرکت نقدینگی از بانکها به سمت بازار سرمایه و رونق و پویایی بیشتر آن باشیم .

 

2- افزایش p/e بازار : با کاهش نرخ سود بانکی میزان p/e سود بدون ریسک بانکی افزایش خواهد یافت و این موضوع باعث افزایش متوسط p/e بازار سرمایه و رشد قیمت سهام خواهد شد.

 

3- کاهش هزینه های مالی شرکتها : با کاهش نرخ سود بانکی ، هزینه های مالی شرکتها کاهش خواهد یافت و بهای تمام شده کاهش و در نهایت باعث رشد سود آوری شرکتها خواهد شد .

بخاطر همین دلایل اگر این موضوع قطعی بشه و در جلسه آتی شورای پول و اعتبار به تصویب برسه ، میشه به رشد قیمت سهام در بازار در میان مدت امیدوار بود .

 

گروه بانکی :

 

بالاخره بهانه برای حرکت صعودی گروه بانکی هم جور شد ، گروهی که واقعا زیر قیمتهای ذاتی در حال معامله بودند و بارها به ارزندگی این گروه اشاره کرده بودیم . اگرچه کاهش نرخ سود بانکی باعث خروج نقدینگی از بانکها خواهد شد و شاید از این لحاظ بانکها تا حدودی متضرر شوند ولی کاهش درصد سپرده قانونی بانکها تا 10% باعث پوشش نسبی این موضوع و رشد ضریب تسهیلات دهی بانکها و رشد درآمدهای مشاع بانکها و در مجموع باعث رشد سودآوری این گروه خواهد شد .

وگردش که گفته میشود احتمال دارد به عنوان بانک عامل مبادلات بین ایران ورسیه ایفای نقش کند ، مدتی است مورد توجه بازار قرار گرفته است ، محدوده 180تومان که سقف تاریخی سهم نیز میباشد به عنوان مهمترین مقاومت پیش روی سهم میباشد که شاهد افزایش عرضه خواهیم بود . وسینا که قبلا نیز به عنوان یکی از برترین های گروه معرفی شده بود در نمودار روزانه کف دوقلوی کوچکی تشکیل داده است . در صورتی که فردا بتواند از سد 175تومان که خط گردن میباشد عبور کند هدف کوتاه مدت و اولیه سهم محدوده 190تومان خواهد بود .

 

گروه سیمانی :

 

این گروه این مدت افت قابل توجهی داشته و اکثر قیمتهای این گروه به قیمتهای نسبتا جذاب و کم ریسکی رسیده بودند ، دیروز گزارش ساروم ( سیمان ارومیه ) به روی کدال نشست که شاهد پوشش 70% سود در گزارش ششماهه شرکت بودیم ، گزارش نسبتا خوبی بود . ولی روی دیگر گزارشات ششماهه این گروه گزارش ششماهه سدور بود که در گزارش ششماهه تنها 26% پوشش داشت ولی نگاه دقیقتری به گزارش این شرکتها داشتیم که با وضعیت کلی صنعت نیز آشنا خواهید شد میتونید این مطلب را از اینجا بخوانید.

 

گروه ساختمانی :

 

امروز روز خوش این گروه بود و حرکت خوبی در این گروه شکل گرفت و تقریبا بازار برای تمام نمادهای این گروه صف خرید تشکیل داد ، طی روزهای گذشته بارها به ارزندگی این گروه و رشد قیمتی سهام این گروه در میان مدت اشاره کرده بودیم و ثتران را که یکی از نمادهای ارزنده گروه میباشد به عنوان فرصت خرید مناسب معرفی کردیم . در نمودار هفتگی شاهد تشکیل الگوی کف دوقلو هستیم و در صورت عبور از محدوده 250تومان که محدوده خط گردن میباشد هدف کلاسیک سهم 300تومان خواهد بود . ثفارس که برای اولین بار در قیمتهای 200تومان معرفی شده بود تازه بعد از بازدهی 150% توجه برخی تحلیلگران و سایتهای تحلیلی را به خودش جلب کرده است. وتارگتهای رویایی برای آن ارئه میکنند….

 

گروه خودرویی :

 

شاید مهمترین دلیل صف خرید یکپارچه این گروه همین کاهش سود بانکی باشه ، گروهی که در صورتهای مالی آنها هزینه های مالی سنگینی دیده میشود ، امروز از اواسط بازار روند گروه به یکباره برگشت و اکثر نمادهای این گروه به صف خرید رسیدند ، خودرو فردا درگیر مقاومت بسیار جدی در محدوده 290- 295 تومان خواهد بود که کار سختی را در پیش خواهد داشت ، ولی در صورت عبور راه را برای ادامه رشد خود و بقیه گروه هموار خواهد کرد .

 

گروه تجهیزاتی :

 

در مورد نماد بکام ( شرکت کارخانجات شهید قندی ) شنیده هایی در مورد احتمال فروش زمیهای مازاد شرکت به گوش میرسد ، حجم معاملات نیز طی چند روز گذشته در این نماد افزایش یافته است ، حجم داراییهای مازاد شرکت بسیار بالا میباشد و در صورت صحت این خبر و فروش آن سود مناسبی نصیب شرکت خواهد شد که میتونه باعث رشد قیمتی قابل توجه این نماد گردد. بنظرم بررسی این نماد برای افراد ریسک پذیر مناسب باشد . (تحلیل تکنیکال بکام را اینجا بخوانید )

 

موفق باشید…..

 

 

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن