کسب رکورد بیش از 56 هزار واحدی در سایه رشد دسته جمعی بورس

212
telegram nokhbegan-start
کسب رکورد بیش از 56 هزار واحدی در سایه رشد دسته جمعی بورسReviewed by سعید مشکانی on Jul 27Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

هفته گذشته بورس با بیش از 1900 واحد افزایش که بالغ بر 3.5 درصد می شود همچنان به روند پر شتاب افزایشی خود ادامه داد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در هفته ای قبل از آن بازار که عرضه اولیه تاپیکو را پیش روی خود داشت با فشار فروش و تامین نقدینگی به منظور خرید تاپیکو به میزان بیش از 500 میلیارد تومان مواجه شد که همین خروج نقدینگی و فشار فروش منجر به عرضه صف های خرید گردید.

هر چند در هفته ای که گذشت ضمن اینکه حدود 80 نماد متوقف هستند ، با انتشار مناسب گزارشات فصلی شاهد رشد مجدد بازار و بازگشت صف های خرید هستیم.در این میان گروه دارو همچنان با تعدیل های خیره کننده پس از گروه سیمان و مواد غذایی بازگشایی شدند.

عمده دلیل رشد بالای گروه دارویی ، بالا رفتن قیمت دارو در کشور و اختصاص ارز مرجع به این گروه است.در این میان گروه سیمان نیز به دلیل دریافت مجوز افزایش نرخ در چند ماه گذشته رشد بسیار خوبی را تجربه کرده اند.هر چند که در این گروه موقتا فاز اصلاحی آغاز شده است اما انتظار می رود ظرف روزهای آینده پس از اصلاح قیمتی در حدود 10 درصد شاهد رشد سهم های مطرح این گروه باشیم.نماد های سکرد ، سفارس ، سپاهان ، سغرب ، ستران و سغرب می توانند پس از اتمام موج اصلاحی مجددا وارد مدار صعودی بشوند.

در گروه مواد غذایی نیز اختصاص ارز مرجه به این گروه و فروش به ارز مبادلاتی یا آزاد توانسته موجب رشد بالای این گروه شود.در میان مدت سهم های وبشهر ، غبشهر ، غالبر و مهرام پس از اتمام فاز اصلاحی در این گروه مناسب می باشند.

اما گروه مالی نیز در این روزها رشد خوبی را تجربه می کند.رشد این گروه که در روزهای پس از انتخابات آغاز شده است منبعث از 2 رویداد است.اولی ارز موجود در خزانه این بانک ها که با تعدیل نرخ از 1226 توان به 2447 تومان موجب رشد تراز تجاری این گروه می گردد.دوم امکان افزایش نرخ سود بانکی با توجه به کابینه اقتصادی دکتر روحانی است.در این گروه سهم های تجارت ، ملت ، صادرات ، پاسارگاد ، پارسیان و کارآفرین به همراه بانک دی ی توانند مناسب باشند.همچنین لیزینگی ها نیز از این اتفاقاتتاثیر مثبتی می گیرند.نماد های ولغدر ، .ایران در این میان مناسب ارزیابی می گردند.

از گروه های مطره بازار می توان به سرمایه گذاری ها اشاره کرد.این گروه که زیر مجموعه های آنان رشد بالایی را در ماه های گذشته تجربه کرده اند حال با رشد بالایی که زیر مجموعه هایشان داشته اند خود وارد مدار صعودی شده و بار رشد شاخص را به دوش می کشند.نماد های وسپه ، وساپا ، وتوکا ، وصنا ، ورنا و چند سهم دیگر در این گروه مناسب می باشند.

همچنین نماد های گروه معادن و فلزات که از محل رشد قیمت های جهانی و رشد دلار در بازار آزاد و همچنین تغییر نرخ دلار مرجع به مبادله ای در هفته گذشته در مدار صعود قرار گرفتند ، می توانند در میان مدت سود خوبی را در بر داشته باشند.فاسمین ، کروی ، فسرب ، فخوز ، فولاد ،ومعادن و چند سهم دیگر در این گروه مناسب ارزیابی می گردند.

اما گروه دیگری که پس از مدتی رکود مجددا وارد مدار صعودی گردیده است اوره سازها می باشند.افزایش نرخ اوره در این گروه موجبات رشد مجدد آنها را فراهم کرده است.نمادهای شیراز ، شپدیس و کرمانشا به همراه فارس و تاپیکو می توانند از این رشد نرخ متاثر شوند.البته در بررسی های تکنیکال کرمانشا تا حدودی پر ریسک دیده می شود.

جدا از مسائل بورسی اتفاقات دیگری نیز هستند که احتمالا این هفته تا حدودی موثر بر روند شاخص خواهند بود.

اولین مورد احتمال عرضه پتروشیمی جم است که در صورت عرضه فشار مضاعفی را بر روی نقدینگی بازار متحمل خواهد کرد.

دوم انتشار مابقی گزارشات است که پیگیری آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

مطلب بعد کابینه دکتر روحانی است که نوع چینش و انتخاب وزرا و برنامه های آنان بسیار با اهمیت می باشد.افرادی که هم اکنون در رسانه ها مطرح اند می توانند موجبات آرامش بورس از ریسک های سیاسی را فراهم کنند.همچنین مراسم تحلیف که در روز 12 مرداد ماه انجام می شود از اهمیت بسزایی برخوردار است.در روزهای گذشته اخبار نا مناسبی از برخی گروه های سیاسی پیرامون مهامانان این مراسم و نوع برخورد با آنان در رسانه های منتشر شده است.

اما مهمترین رویداد این هفته برگزاری لیالی قدر است که تقریبا بازار این هفته را نیمه تعطیل خواهد کرد.هر ساله در این روزها شاهد افت حجم معاملات و رکود بازار به دنبال توجه بدنه بورس و بازارهای اقتصادی به انجام مراسمات مذهبی هستیم.

در انتها با توجه به رویداد های هفته گذشته و تعطیلات این هفته با بررسی که بر روی سبد سهام معرفی شده داشته ایم تغییرات جدیدی در سبد نداریم.البته در صورت وجوب تغییر در سبد حرفه ای این هفته اقدام به بررسی تک سهم ها خواهیم کرد.

شاد باشید و پر سود

bashgah-banner

6 نظرها

نطر گذاشتن