گذری بر صنایع و سهام برتر بازار: از خودرو تا مپنا وشبندر…

317
گزارش بازار
telegram nokhbegan-start
گذری بر صنایع و سهام برتر بازار: از خودرو تا مپنا وشبندر...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 25Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

بازار سرمایه روز چهارشنبه را هم با رنگ سبز بهاری اما با ترس از فشار فروش نوسان گیران به پایان رساند. تصمیم دولت در جهت جلوگیری از ریزش و کمک از صندوق توسعه باعث شده تا بازار از روز های تلخ و بحرانی خود فاصله گرفته و کم کم شاهد ثبات نسبی و کف سازی در بورس تهران باشیم. مسلما نباید انتظار داشت که خراش های عمیقی که در دل بازار ایجاد شده به راحتی ترمیم و بهبود یابد چرا که به زمان و جذب انرژی بیشتری جهت اعتماد سازی و ترزیق برخی از سرمایه ها نیاز هست و دیگر نمی توان انتظار رشد های هیجانی سال 92 را داشت. ما نیز معتقدیم که رشد آرام تر ، از رکود های عمیق جلوگیری می کند و هر چه شیب رشد بازار ملایم تر باشد ، در زمان اصلاح ها زلزله ای به مانند ریزش سنگین گذشته محقق نمی شود.این در واقع مانند بیماری ست که تازه از اتاق عمل در آمده و در آی سی یو مانده و انتظار از راه رفتن و دویدن از این مریض کمی دور از ذهن است.

باید توجه داشت که حمایت صندوق توسعه به معنی مثبت کردن سریع بازار و صف خرید گذاشتن برای سهم ها نیست ولی می توان انتظار داشت در منفی ها ، خرید های پر حجم تری نسبت به قبل انجام شود تا بازار احساس نکند که زیر پایش خالی شده !! گفته می شود این صندوق شبیه یک بازارگردان عمل خواهد کرد و به نقد شوندگی بازار کمک می کند. به این صورت که در زمانی که تقاضا برای خرید سهام زیاد باشد، این صندوق اقدام به عرضه کرده و در زمانی که عرضه در بازار زیاد باشد، صندوق طرف تقاضا را تأمین می­کند. اگر واقعا همین کار را بکنند بهترین خدمت به بورس فعلی است.

در نتیجه معاملات آخرین روز هفته ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران توانست با رشد 245 واحدی برای چهارمین روز متوالی رنگ سبز را تجربه کرده و به یک قدمی کانال 76.000 واحدی برسد. شبندر با تاثیر مثبت 110 واحدی ، بیشترین نقش را در رسیدن شاخص به رقم 75.980 واحدی ایفا کرد. در ادامه نماد های معاملاتی رمپنا و وصندوق با 42 و 20 واحد بیشترین تاثیر مثبت و اخابر در کنار وبصادر با 22 و 14 واحد بیشترین تاثیر منفی را داشتند. شاخص آیفکس  هم با افت جزئی 1.5 واحدی به رقم 776 رسید. ارزش کل معاملات بازار سرمایه در روز چهارشنبه مجموعا به 240 میلیارد تومان رسید که 170 میلیارد تومان از این معاملات متعلق بازار بورس و 70 میلیارد تومان هم متعلق به بازار فرابورس بود. فملی با معاملات خرد و بلوکی 34 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. از دیگر نماد های پر حجم بازار می توان به معاملات شبندر با 12 ، رمپنا با 10 ، حسینا با 8.5 و شاوان با 8 میلیارد تومان اشاره داشت.

 حواشی بازار

الف) در خبر های اقتصادی ، دولت با اجرای رسمی گام دوم هدفمند‌سازی یارانه‌ها نرخ جدید حامل‌های انرژی را تعیین کرد.در این راستا ، از بامداد امروز قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 700 تومان و هر لیتر بنزین آزاد 1.000 تومان از سوی دولت تعیین شد.دولت مصمم است تا با استفاده از منابع حاصل از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و درآمدهای ناشی از افزایش صادرات نفت و محصولات پتروشیمی، چرخ تولید را به عنوان محرک اصلی اقتصاد به حرکت در آورد.

ب) در خبر های مرتبط با صادرات محصولات داخلی ، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تلاش می کنیم جایزه صادراتی را برای تشویق و ترغیب به صادرات غیرنفتی احیا کنیم. نعمت زاده با بیان اینکه دولت با وجود تنگناهای مالی، تلاش دارد جایزه صادراتی را دوباره احیا کند، اظهار داشت: توسعه صادرات غیرنفتی خصوصا صادرات خدمات فنی ومهندسی می تواند ما را به رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی نزدیک نماید. وی گفت: هر موضوعی که در ابلاغیه سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال شود به نفع تولید و صادرات غیرنفتی است که باید برای تقویت این بخش، سرمایه بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات افزایش یابد. نعمت زاده در پایان تصریح کرد: ورود هیات های متعدد اقتصادی اروپایی به کشور، نشان از تمایل به سرمایه گذاری و حضور در بازار های ایران را دارد و آثار رفع تحریم ها را نمایان می کند.

ج) وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد با برطرف شدن موانع، روابط  تجاری و صنعتی ایران و پاریس گسترش یابد. نعمت زاده در دیدار فلیپ مارینی رییس کمیسیون امور مالی مجلس سنای فرانسه افزود: سطح روابط تجاری ایران و فرانسه در سال 2013 میلادی 600 میلیون دلار بوده که این موضوع رضایت بخش نیست و باید روابط صنعتی، تجاری، فرهنگی دو طرف توسعه یابد. وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: حدود سه ماه قبل یک هیأت بزرگ فرانسوی در گروه های صنعتی، خدمات، معدنی و بانکداری به جمهوری اسلامی ایران آمده و ملاقات های جداگانه ای با مقامات ایرانی داشتند و زمینه های همکاری هر دو کشور شناسایی و بررسی شد. رییس کمیسیون امور مالی مجلس سنای فرانسه در این دیدار گفت: از سرگیری مبادلات تجاری و سرمایه گذاری مستقیم شرکت های فرانسوی و تعامل بنگاه های بزرگ و متوسط فرانسوی با بنگاه های مشابه ایرانی باید از سرگرفته شود.

د) رییس کل بانک مرکزی در مورد رشد نرخ ارز گفت: براساس بررسی روزهای اخیر، بخشی از ورودی های بازار ارز بنابه دلایلی با تاخیر انجام شده و با پیگیری های صورت گرفته ورودی ها دوباره عمل می کند و تنها دلیل اقتصادی همین بوده و در روزهای آینده شاهد تعدیل واقعی این نرخ ها در بازار خواهیم بود. سیف گفت: ثباتی که در 7 تا 8 ماه گذشته به عنوان وضع بسیار مثبت در بازار ارز داشتیم، دوباره ایجاد می شود و این نوسان ها، زودگذر و موقتی است. وی درباره اینکه آیا نرخ دلار آمریکا به حدود 3.000 تومان قبل برمی گردد، گفت: اجازه دهید نرخی را اعلام نکنم، این ثبات در استمرار ثبات گذشته است، گرچه تغییرات جزئی و کوچکی می تواند باشد اما نوسان و افزایش غیرمنطقی اخیر منطق ندارد و حتما به حالت تعادلی که اشاره شد، باز می گردد.

ه) در بازار ارز با رسیدن دلار به مقاومت 3.350 تومانی شاهد افزایش عرضه ها و نزول دلار به سطح 3.230 بودیم. یک مقام مسئول با اعلام این که یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر، توقف عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به بازار بوده که البته این مشکل حل شده است ، گفت: آرامش بزودی به بازار ارز بر می‌گردد. برخی دیگر از کارشناسان شروع فاز دوم هدفمندی ها را عاملی برای جلوگیری از رشد دلار می شمارند.

و) در خبر های مرتبط با بورس ، مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه گفت:‌ در روز های اخیر کار بازارگردانی 32 نماد را انجام دادیم که در این میان شرکت‌هایی از صنایع مختلف مانند معدنی، پتروشیمی، پالایشی، شیمیایی، بانک‌ها ، خودرویی ها و برخی نماد های فرابورسی حضور داشتند، بنابراین در هر جای بازار که نیاز باشد، کمک خواهیم کرد.

ز) معاون امور بانکی وزیر اقتصاد درباره جلسه اخیر با مسئولان بورس گفت: دنبال این هستیم که همه بازارهای قانونی برای سپرده گذاری های مردمی را جذاب نگه داریم. وی افزود : بورس نشان داده در میان مدت و بلند مدت برای سپرده گذاری جذاب است و تلاش می کنیم عوامل مخرب این بازار را محدود کنیم.

ح) در بازار های جهانی شاهد رشد جزئی فلزات اساسی هستیم. بطوریکه مس به 6.72 دلار در هر تن رسید. روی ، سرب و آلومینیوم نیز به ترتیب در نرخ های 2.060 – 2.140 – 1.820 دلار در هر تن داد و ستد می شوند. با تشدید تنش ها بر سر اوکراین بین روسیه و غرب قیمت نفت در بازار جهانی از روز گذشته ۱.۲۴ دلار افزایش یافته و به ۱۱۰ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه رسیده است.

نرخ ارز سهامداران این گروه را شادمان کرد !!

الف) در پتروشیمی ها عواملی همچون افزایش نرخ دلار ، اعلام تاریخ برگزاری مجامع و به فراموشی سپردن بوی گاز، باعث ایجاد آرامش و رشد ملایم نماد های این گروه شده است.

ب) در این گروه مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد : راه اروپا تازه به روی پلیمر و متانول ایران باز شده است، ضمن آن که به تازگی یک محموله متانول به بازار اروپا ارسال شده است.کشورهای جنوب شرقی آسیا و هند هم از خریداران محصولات پتروشیمی ایران هستند.

ج) دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی از برچیده شدن موانع صادرات تولیدات شرکت های پتروشیمی خبر داد و گفت: صادرات واحد های پتروشیمی با قوت و قدرت ادامه دارد. مهدوی ابهر گفت: تحریم های اعمال شده حذف شده اند و ارز حاصل از صادرات تولیدات شرکت های پتروشیمی بنا بر نظر بانک مرکزی برای تزریق به بازار ارز و به منظور تامین ارز داخلی به صرافی های مجاز عرضه می شود.

د) پتروشیمی کرمانشاه که به زودی به میهمانی تقسیم سود نقدی می رود، با صف خرید همراه شد. تثبیت نرخ ارز و برطرف شدن مشکل تامین خوراک مورد نیاز در جهت تولید اوره می تواند موجب تعدیل مثبت در سود سال 93 شرکت شود.

ه) شخارک از نماد های مثبت اما کم حجم روز چهارشنبه بود. شرکت برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته دارد که در دست بررسی است. سهامدار عمده پتروشیمی خارک درباره این که آیا خبر افزایش 10 درصدی دریافت خوراک توسط پتروشیمی خارک به دلیل افزایش تولید نفت و گاز سرچاهی تایید می شود یا خیر، گفت: شرکت سال گذشته مشکل کمبود خوراک داشت اما امسال برطرف شد. وی درباره راهکار رفع این مشکل با اشاره به افزایش دریافت خوراک ، افزود: شرکت امسال توانسته است با افزایش تولید نفت ، حجم خوراک دریافتی را افزایش دهد و مشکل کمبود خوراک در پتروشیمی خارک برطرف شده است.

و) پتروشیمی آبادان که یکی از نماد های کم حاشیه این گروه است ، با صف خرید به کار خود خاتمه داد. امکان افزایش ظرفیت تولید، با توجه به بهره برداری قریب الوقوع طرح توسعه پالایشگاه آبادان ، در این واحد پتروشیمی می تواند منجر به افزایش میزان تولید و در نتیجه تعدیل مثبت قابل توجه شود. لازم به ذکر است که مطالعات اولیه در این زمینه انجام شده است.

ز) مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از نهایی شدن خرید بلوک 51 درصدی پترول خبر داد. بدین ترتیب فارس توانست 51 درصد از سهام پترول را بابت مطالبات 500 میلیون یورویی خود از شرکت بازرگانی پتروشیمی دریافت کند و نیمی از این شرکت 2.000 میلیارد تومانی را تحت تملک خود درآورد. وی که از این معامله به عنوان بزرگترین معامله در کشور یاد می کرد، از هلدینگ خلیج فارس به عنوان مالک و سهامدار اکثریتی پترول نام برد که به این واسطه تمام شرکت های تابعه پترول تحت تابعه فارس و طرح ها و پروژه های شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، تحت نظر هلدینگ خلیج فارس به اجراء گذاشته خواهد شد.

ح) پترول و حق تقدم آن با صف خرید سنگین به کار خود خاتمه دادند اما معاملات حق تقدم پترول باطل شد. مدیر پرتفولیوی پترول در خصوص جزئیات ابطال این معاملات گفت: سازمان بورس به دلیل تاخیر در ارسال اطلاعات برای شفاف سازی سهامداران بازار و از دست دادن فرصت خرید برای خریداران این معامله را ابطال کرده است تا روز شنبه مجددا شاهد صف خرید سنگین در این نماد باشیم. گفتنی است، مهلت استفاده از حق تقدم پترول از روز شنبه مورخ 93.2.6 تا روز دوشنبه مورخ 93.3.5 تمدید گردیده است.

ط) تعدیل مثبت در شازند دلیل اصلی توجه به وبانک است. تعدیل سود پتروشیمی شازند از 465 تومان به 530 تومان و احتمال تقسیم سود 420 تومانی در مجمع باعث توجه به وبانک شده است. وبانک سود تقسیمی شازند را 280 تومان در نظر گرفته و این اختلاف مسلما تعدیل سود وبانک را رقم خواهد زد. در سوی دیگر قرار گرفتن سیدکو بر روی تابلوی معاملات که خبر آن کم کم به بازار مخابره می شود ، از دیگر خبر های خود وبانک محسوب می شود. گرچه وبانک کمی کند حرکت می کند اما تحولات فوق بر سوددهی و تعدیل شرکت تاثیر خواهد گذاشت.

سرعت گیری به نام رشد ارز !!

الف) در گروه خودرو افزایش نرخ ارز می تواند برای این گروه چالش ایجاد کند هر چند که باید توجه داشت افزایش نرخ ارز تبعاتی به نام تورم را برای دولت به همراه خواهد داشت و دولت مجبور می شود با افزایش نرخ اکثر گروه های بازار از جمله دارو ، خودرو ، قطعات خودرو ، سیمان ، لبنیات ، قند و شکر و … کنار بیاید. شنیده هایی مبنی بر یکسان سازی سهام بانک پارسیان در مجموعه ایران خودرو به گوش می رسد که تائید آن تاثیر بسزایی در رفتار سهامی نظیر خودرو ، خگستر ، خمحرکه ، خمحور ، خچرخش و خاور خواهد داشت. برخی از کارشناسان گروه خودرویی معتقدند که این گروه امسال و نهایتا سال 94 به سود های خوبی دست خواهند یافت.

ب) در این گروه وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : تلاش ما این است که خودرو گران نشود اما اگر در آینده چنین اتفاقی رخ داد ،‌ پس از بررسی و مطالعه هزینه های عوامل تولید با مشارکت و همکاری سازمان از حمایت مصرف کننده و تولید کننده و همچنین شورای رقابت ، تصمیم گیری خواهد شد.

وی همچنین از تامین ارز مبادله ‌ای برای صنعت خودرو اعم از خودروهای سبک و سنگین خبر داد و اعلام کرد:‌ از منابع صرفه‌جویی ناشی از هدفمندی یارانه‌ها حدود 3.000 میلیارد تومان در اختیار بخش تولید قرار می ‌گیرد. وزیر صنعت اعلام کرد: در جلسه ای که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد راهکارهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت و به این جمع ‌بندی رسیدیم که بانک مرکزی با توجه به افزایش درآمد نفت از اواخر سال گذشته به این طرف،‌ می‌تواند بخش اعظمی از ارز مورد نیاز صنعت را به صورت مبادله ‌ای تامین کنند و آنچه نهایی شده این است که ارز صنایع خودروساز که در سال گذشته از طریق ارز متقاضی یا بازار آزاد تامین می‌شد از امروز یا نهایتا روز شنبه – ششم اردیبهشت – کل نیاز ارز بخش صنعت خودرو اعم از خودروهای سبک و سنگین به صورت مبادله‌ای توسط بانک مرکزی با اولویت تامین خواهد شد.

ج) عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌ سازان ایران گفت:  اظهارات وزیر صنعت مبنی بر اختصاص ارز مبادله ‌ای به خودروسازان تاثیر قابل توجهی بر کنترل هزینه‌های تولید خودرو و قطعه خواهد داشت. وی گفت : تخصیص ارز مبادله ‌ای به صنعت خودرو اقدام بسیار مثبتی است به شرطی که به سرعت اجرایی شده و در فرآیند بروکراسی اداری زمین‌ گیر نشود. وی با بیان این‌که تفاوت نرخ ارز مبادله ‌ای با نرخ ارز آزاد بین 20 تا 25 درصد است، خاطر نشان کرد:‌ در صورت تخصیص ارز مبادله‌ ای به خودروسازان این تفاوت قیمت می‌تواند در حد قابل توجهی رشد هزینه‌های تولید قطعه و خودرو را جبران کند. نجفی ‌منش افزود: با توجه به شناختی که از وزیر صنعت، معدن و تجارت وجود دارد وعده وی در رابطه با اختصاص ارز مبادله ‌ای به صنعت خودرو محقق خواهد شد.

د) سایپا با افزایش عرضه ها و افت قیمتی همراه شد. مسئولین سایپا اعلام کرده اند که حداکثر تلاشمان را می کنیم که به تولید پیش بینی شده در بودجه امسال برسیم. امسال در صددیم حداقل 25 درصد از محصولات خود را به شرایط لیزینگی عرضه کنیم البته در این مسیر با بکارگیری تسهیلات قدرت خرید مردم را نیز افزایش می‌دهیم. این خبر می تواند ولساپا را به اوج برساند.

محمدرضا نعمت زاده در بازدید از خطوط تولید این شرکت از نزدیک در جریان آخرین اقدامات و دستاوردهای تولیدی و صنعتی سایپا قرار گرفت. وی با حضور در تمامی خطوط تولید و مونتاژ خودرو از قبیل سالن های بدنه و پرس، سالن های رنگ، خطوط مونتاژ محصولات ایکس 100 و تیبا 2 و همچنین خط تولید خودرو سراتو در جریان فرایند تولید خودرو در شرکت سایپا قرار گرفت. بر اساس این گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از محصولات جدید گروه خودروسازی سایپا شامل خودروهای تیبا 2، سایپا 151، S300، سایپا 232، رنو داستر، ساندرو (B90)، چند خودرو جدید چانگان و بریلیانس که در سال جاری وارد فاز تولید انبوه خواهند شد ،بازدید کرد. همچنین جلسه هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی برگزار شد و مواردی نظیر افزایش تولید و بهره وری، تامین نقدینگی و همچنین افزایش صادرات مورد بحث قرار گرفت .

ه) در این گروه پارس خودرو بدون توجه به سایر نماد های این گروه با صف خرید سنگین به رشد قیمتی خود ادامه می دهد. شایعاتی مبنی بر افزایش سرمایه سنگین در این نماد باعث شده تا خپارس ارزش قیمتی بیشتری نسبت به سایپا پیدا کند !! محدوده قیمتی 257 تومان محکم ترین سد مقاومتی سهم می باشد.

و) عرضه ها در نماد ایران خودرو به خوبی جذب شد عرضه هایی که باعث شد تا ایران خودرو در سطوح قیمتی 230 تومانی متعادل شود. شرکت با فروش ویژه محصولات خود قصد دارد تا مشکل فروش خود را حل نموده تا بتواند به ظرفیت بالاتری از تولید دست یابد. اما خبر مهم برای این گروه تحولات در بانک پارسیان است.

ز) خاور اعلام کرده که در سال جاری 4 محصول جدید شامل ون، کشنده، مینی بوس و کامیونت به بازار عرضه خواهد کرد. مسئولین شرکت اذعان کرده اند که چنانچه محدودیت های تحریم ادامه یابد برنامه تولید 6 هزار دستگاه خودرو در دستور کار ایران خودرودیزل است و اگر گشایش های مناسبی برای رفع تحریم ها صورت گیرد، برای تولید 10 هزار و 300 دستگاه خودرو تجاری خود را آماده می کنیم.

فلزی ها و معدنی های امیدوار به آینده !!

گروه فلزی و معدنی آخر هفته را متعادل به پایان رساند. رشد نرخ ارز خبر خوبی برای این گروه مخصوصا برای فولادی ها در بورس کالا بود و انتظار می رود در هفته آتی توجهات به این گروه بیشتر باشد.

ب) فخوز که از انعقاد قرارداد سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت، تکمیل و راه اندازی طرح نیمه تمام فولاد شادگان خبر داده ، روز متعادلی را سپری کرد. در بورس کالا ، شرکت شمش خود را عرضه کرد و در حالی که قرار بود 20 هزار تن عرضه صورت گیرد اما در پی ورود تقاضای 60 هزار تنی برای این محصول  میزان عرضه تا 30 هزار تن افزایش یافت .این تقاضا منجر به افزایش قیمت شمش تا محدود 1.611 تومان شد. همچنین از بازار آزاد خبر می رسد که قیمت شمش به بیش از 1.800 تومان رسیده است. لازم به ذکر است که فخوز در پیش بینی های خود قیمت شمش را 1.578 تومان و فولاد ارفع نیز قیمت شمش را 1.600 تومان در نظر گرفته اند.

ج) کچاد که برای تعدیل عایدی سود سال 92 متوقف شده بود و شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت 30 درصدی را یدک می کشید ، با اعلام سود 1.308 ریالی ، از این شایعات پرده برداری کرد تا روز شنبه شاهد هیجان خرید نماد هایی چون کگل ، ومعادن ، کنور ، وامید و وسپه باشیم.  چادرملو که پیش از این سود 1.019 ریالی را برای سال 92 اعلام کرده بود با رشد قابل توجه 28 درصدی سود خود را تا سطوح 1.308 ریال افزایش داده است. کچاد علت تعدیل مثبت را افزایش مقدار و نرخ فروش محصولات در کنار کاهش بهای تمام شده عنوان نموده است.

د) توقف نماد کچاد برای تعدیل مثبت عایدی سبب شده تا تحرکات در این گروه ، خصوصا روی کگل افزایش یابد چرا که اثر عدم پرداخت بهره مالکانه روی هر 2 شرکت تاثیر دارد. اگر تقسیم سود دوقلوهای سنگ آهنی حدود 25 درصد رشد داشته باشد ، سود وامید از 60 تومان به 80 تومان و سود ومعادن به بیش از 60 تومان تعدیل خواهد شد.

ه) در این گروه 2 سهم ومعادن و وامید می توانند در میان مدت و برای افراد ریسک گریز بازدهی های مناسبی را به دنبال داشته باشد که البته ومعادن کمی تند تر و وامید کمی کندتر حرکت می کند.

و) زمزمه هایی مبنی بر گزارش مثبت 12 ماهه 92 در فولاژ باعث ایجاد تعادل در این سهم شده است. فولاژی که می تواند بواسطه طرح های توسعه و افزایش میزان صادرات ، سود سال 93 را طی گزارشات میان دوره ای تعدیل کند.

ز) کروی با صف خرید میلیونی به کار خود ادامه می دهد. فروش 83 هزار تن خاک پرعیار سبب تعدیل مثبت سنگین این شرکت خواهد شد مضافا این که خبرهای مثبت خوبی از میزان رشد سودآوری فاسمین به گوش می رسد. مسلما این صف خرید ، فاسمین را باری دیگر برای رشد قیمتی تحریک خواهد کرد.

دعوا بر سر نرخ سود اسکناس ها !!

الف) عدم مشخص شدن نرخ سود بانکی باعث ابهام و عدم توجه به این گروه شده است. در بانکی ها جلسه شورای پول و اعتبار برگزار شد اما این جلسه بدون این که مصوبه ‌ای داشته باشد به پایان رسید تا همچنان شاهد ابهام در این حوزه باشیم.

ب) در این گروه وتجارت با معاملات 11 میلیونی و بدون تغییر در قیمت پایانی به کار خود خاتمه داد. حقوقی ها خریدار 9 میلیونی سهم بودند. عضو هیات مدیره بانک تجارت هر گونه تصمیم مبنی بر افزایش سرمایه مجدد این بانک از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را رد کرد. او به اقدام این بانک در کاهش نرخ برخی از سپرده ها اشاره و تصریح کرد: نرخ سود روز شمار 22.2 درصدی برای سپرده های بانکی تا 100 میلیارد ریال همچنان به قوت خود باقیست اما در مورد سپرده های 100 تا 500 میلیارد ریالی نرخ سود با 0.5 درصد کاهش به 22.5 درصد، سپرده های 500 تا یک هزار میلیارد ریالی با 0.5 درصد کاهش به 23 درصد و نرخ سود سپرده های کوتاه مدت هزار میلیارد ریالی به بالا با 0.5 کاهش به 23.5 درصد رسیده است.

 وی ادامه داد: همچنین در طرح ویژه سپرده 3 ماهه با کف سپرده حداقل یک میلیارد ریال و نرخ سود سپرده با 1.5 درصد کاهش به 23 درصد رسیده است اما در مورد دیگر سپرده های این بانک که در آن سرمایه ها باید بیش از یک سال در بانک سپرده شود، تغییری حاصل نشده است. وی در خصوص تزریق نقدینگی از سوی بانک تجارت برای توسعه بازار سرمایه، ابزار داشت: این بانک 1.000 میلیارد ریال به بازار سرمایه تزریق خواهد کرد و این اقدام به صورت تدریجی و با توجه به شرایط بازار و به واسطه صندوق توسعه بازار صورت خواهد گرفت. وی خاطر نشان کرد: بانک تجارت همچنان به حمایت از پرتفوی بورسی خود ادامه خواهد داد.

ج) در خبری مهم ، دولت ترکیه با تاسیس شعبه توسط بانک های تجارت و پاسارگاد و توسعه فعالیت های بانک ملت در این کشور موافقت کرده است. بانک پاسارگاد قطعا با ارائه گزارش 12 ماهه وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد و می تواند به قیمت های بالای 300 تومانی بازگردد. در این گروه زمزمه هایی از تعدیل در سود بانک انصار شنیده می شود.

د) مشخص شدن خریدار 5 درصدی بلوک پست بانک هم نتوانسته سهم را با رشد قیمتی همراه کند. در صورتی که سهم بتواند خود را به بالای سطوح 720 تومانی برساند می توان اصلاح قیمتی وپست را خاتمه یافته تلقی کرد اما ادامه اصلاح قیمتی ، سهم را راهی قیمت های 630 – 640 تومانی خواهد کرد. مشکل اصلی وپست ، عدم تحقق وعده مسئولانش در خصوص افزایش سرمایه می باشد.

جبران روز های تلخ !!

الف) پالایشی ها بعد از افتی که داشتند در صدد جبران آن هستند. بحث کیفی سازی محصولات فعلا بحث داغ این گروه می باشد که شتران و سپس شاوان از این خبر خشنود خواهند شد و می توانند سود خود را در سال 93 تعدیل کنند.

ب) لیدر این گروه یعنی شبندر بعد از متعادل شدن با تقاضا مواجه شده و باری دیگر با تشکیل صف خرید به کار خود پایان داد. زمزمه هایی مبنی بر تعدیل مثبت در گزارشات سال 92 باعث شده تا شایعات تلخ این گروه به فراموشی سپرده شود. مقاومت های 1.285 – 1.355 و 1.410 تومان در انتظار شبندر می باشند. آینده شبندر بستگی به گزارشات 12 ماهه 92 و روشن شدن برخی دیگر از ابهامات این شرکت در زمینه نرخ نفت سنگین دارد.

ج) در نفتی ها ، نفت پاسارگاد بعد از رشد 10 درصدی روز های اخیر ، با افزایش عرضه ها و نوسانات منفی همراه شد. رسیدن سهم به قیمت های 2.750 تومانی فرصت خوبی را برای نوسان گیری در سهم ایجاد می کند.

نگاهی به گوشه های دیگر بازار !!

الف) در حمل و نقلی ها ، حسینا بعد از بازدهی سنگین 44 درصدی آن هم درست در روز هایی که بازار شرایط غم انگیزی را تجربه می کرد ، باعث شده تا برخی با شناسایی سود ، موجبات افزایش عرضه ها را در این سهم فراهم کنند. حسینا پتانسیل های بنیادی خوبی داشته و در صورتی که شایعات اخذ قراردادهای جدیدش برای سال ۹۳ تحقق یابد سود بیش از 1.000 تومانی در انتظارش خواهد بود.

ب) در گروه انفورماتیک فعال سازی نظام کارمزد در حوزه دستگاه های کارت خوان نیمه اول سال اجرایی می شود. در این گروه 3 نماد رکیش ، رانفور و رتاپ آینده روشنی خواهند داشت. روز چهارشنبه شاهد معاملاتی نسبتا پر حجم در رتاپ بودیم. شرکت سرمایه گذاری غدیر در کنار بانک تجارت خریدار این روز های رتاپ هستند. شکست پر قدرت سطح 1.000 تومانی ، سیگنال معتبری مبنی بر اتمام روند اصلاحی فرسایشی سهم صادر می کند.

ج) اخابر هم بر طبق پیش بینی های گذشته توانست سود سال 93 را با اندکی تعدیل مثبت همراه کند تا به زودی راهی مجمع تقسیم سود شود. شرکت به یاری تقسیم سود مناسب در مجمع همراه اول سود خود را از 456 ریال به 470 ریال افزایش داده است.

نرخ ارز و سکه ( خرید فروش )

الف) دلار : 3.220 – 3.230 تومان

ب) یورو : 4.480  – 4.500 تومان

ج) درهم امارات : 877 – 987 تومان

د) سکه طرح جدید : 978.000 – 988.000 تومان

به امید شروع شنبه ای زیبا….

موفق باشید

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن