گربه و کبوتر در بازار بورس …

292
telegram nokhbegan-start
گربه و کبوتر در بازار بورس ... Reviewed by سعید مشکانی on Aug 24Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

چند روزی در سبد حرفه ای بنده در خدمت شما نبودم و جناب آقای حاجیان پاسخگویی به سوالات شما دوستان رو  متقبل شدند. متاسفانه مشکلی برای رایانه بنده پیش آمد و تقریبا آرشیو تمام پست ها و تحلیلهای گذشته به همراه جدول حرفه ای از بین رفت.به همبن جهت سهم هایی رو که معرفی شدند رو به ترتیب از آخرین به اولین از روی آرشیو سایت بررسی خواهند شد.مجددا به دلیل مشکل پیش آمده از کاربران سایت عذر خواهی می کنیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اما در مورد اینکه سهم جدید برای خرید در 2 هفته اخیر معرفی نشده است دلیل این است که  ریسک بازاربالا دیده می شود. ضمن اینکه احتمال داده داده می شود که بورس در کوتاه مدت روند صعودی داشته باشد اما پس از رشد سنگینی که بازار پس از انتخابات داشته ، در روزهای اخیر بیشتر باید به دنبال نقطه خروج بود و نه نقطه ورود جدید.در روزهای پس از عید تا به امروز حدودا 90 سهم معرفی شده که تعداد بالایی از آنها سود های بالای 50 درصد داشته اند.در چندین مورد هم سود ها بر 100 و 200 درصد بالغ بوده است. در معرفی سهم ها مهمترین نکته ای که مد نظر مدیران سایت است روند کلی بورس در روزهای آتی می باشد.

به یاد داشته باشیم که سرمایه همانند کبوتر است و با دیدن گربه سریعا از جای خود پرواز می کند.منوال بورس نیز به همین شیوه است.در پستی که در چند روز پس از انتخابات داشتیم روند سالهای 84 و 76 در بورس یعنی روزهای پس از انتخابات را یاد آور شدیم.

طبق بررسی که همکاران ما در سایت داشته اند در هر دوی این سالها به دلیل نگاه مثبت سرمایه گذاران به آینده در روزهای پس از انتخابات و کاهش ریسک های سیاسی شاهد رشد هیجانی بوده ایم اما پس از چند ماه روسای جمهور با توجه به اینکه نقدینگی جامعه باید در سطح متوازنی به بازار های مختلف سرمایه گذاری و تجارت منتقل شود ، با موضع گیری های شدید زمینه انتقال نقدینگی را از بورس به سمت بازارهای دیگر تدارک دیده اند.

امری که تا به امروز ثابت شده این است که روزهای ماه عسل روحانی به اتمام رسیده و وزرا انتخاب شده اند.هر یک از وزیران با توجه به امورات وزارت خانه خود باید زمینه را برای رشد محیا کند.رشد نیز بدون سرمایه ممکن نیست.در ضمن موضع گیری وزرا به نقدینگی بازار جهت می دهد و مخالفینی در برابر آنها صف آرایی خواهند کرد.در موضع گیری های وزیران اولین وزیری که به این مسله ورود داشت ، وزیر مسکن جدید بود که نقدینگی مورد نیاز برای پروژه های عمرانی در دست اجرا را حدود 120 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.در ادامه ایشان اشاره به تغییر نقش بانک مسکن از توزیع کننده بودجه دولتی به تامین کننده وام مورد نیاز بازار را خواستار شدند.

تغییر لفظ از توزیع کننده به تامین کننده در ادبیات اقتصادی به معنای جذب سپرده ها از مردم و جمع آوری آن در بانک به منظور تامین مالی ساخت و ساز است.این امر در صورت اجرا با توجه به شیب اجرای آن می تواند منجر به خروج سرمایه ها از بورس گردد که در ادامه همچون سالهای گذشته اسباب افت را فراهم خواهد کرد.

البته نباید از یاد برد که وزرای صنعت و اقتصاد اعتقاد ویژه ای به بورس دارند.البته دیدگاه 2 وزیر یاد شده استفاده از بورس به منظور تامین مالی صنعت و سرعت گیر نقدینگی است.این دیدگاه رشد هیجانی بورس را بر نمی تابد و می توان گفت از این پس روال بلند مدت به افزایش سرمایه های پی در پی  و ورود شرکت های جدید به بورس خواهد بود.

برآورد فوق از آینده نگاه ریز بینانه تری را نسبت به بورس می طلبد و به نوعی باید از این پس متمرکز بر تحلیل های تخصصی بود و می توان گفت دوران رشد های هیجانی به نوعی سر آمده است.

اتفاقی که در مورد مپنا افتاد تا حدودی متاثر از این روند است.برداشت بنده از تصمیم سازمان در این مقطع زمانی در متوقف کردن مپنا ، کشیدن ترمز رشد بورس است.اگر به دقت حجم معاملات مپنا را بررسی کنید خواهید دید که در روزهای قبل از متوقف کردن سهم ، حجم بالایی از معاملات انجام شده که شائبه خروج حقوقی ها از سهم و انتقال به حقیقی ها را تقویت کرده است.حجم بالایی فروش سهام توسط حقوقی ها آن هم چند روز قبل از توقف سهم سوالات بسیاری را در اذهان فعالان بازار تقویت کرده است.

عمده نگرانی که ما داریم همین تصمیمات خلق الساعه است.هیچ تضمینی وجود ندارد که کابینه جدید با تصمیمات ناگهانی تاثیرات عمیقی را بر بورس بر جای بگذارد.

پس از کاربران گرامی خواهش می کنیم در هیجان خرید خود کمی تجدید نظر کنند.اجازه بدهید روند تصمیمات دولت برای فعالان بازار مشخص شود تا ما نیز در معرفی سهم ها دچار مشکلات پس از معرفی نشویم.دولت جدید خوستار تجدید نظر در سیاست های دولت پیشین است و مشخص نیست این تجدید نظر در چه ابعادی ادامه خواهد یافت.ابعاد تجدید نظر دولت اتفاقات بسیاری را در بازار سبب خواهد شد.روند کلی سیاست های دولت هنوز مشخص نیست و در سایه ابهام است.یکی از کارشناسان به نام بازار می گفتند که راننده جدید پشت فرمان اتوبوس نشسته و به جاده های فرعی وارد شده است.مسیر حرکت اتوبوس و مقصد نهایی آن مشخص نیست.

از دیگر عواملی که پتانسیل خروج نقدینگی از بورس را در خود دارد سیاست های آتی بانک مرکزی است.رئیس کل جدید با توجه به اینکه دکتر روحانی کابینه را به فوریت به مجلس معرفی کردند ، هنوز مشخص نشده است.اینکه چرا معرفی رئیس کل جدید چرا اینقدر با تاخیر روبرو شده است نیز خود جای سوال دارد.یکی از ریسک هایی که این روزها بورس را به شدت تهدید می کند نحوه مواجهه رئیس کل جدید با نقدینگی است.

در چند ماهه اخیر با رکود پیش آمده در بازارهای طلا ، ارز ، املاک و مستغلات ، تولید و تجارت نقدینگی از بازارهای فوق به بورس منتقل شده که همین رویداد منجر به رشد بازار بورس گردید.البته به دلیل تورم ، صاحبان سرمایه تمایل چندانی به سپرده کردن سرمایه های خود در بانک ها نیز ندارند.این که بانک مرکزی و دولت جدید چه نگاهی به بورس و رابطه آن با نقدینگی و تامین مالی دارند بسیار پر اهمیت است.

در حال حاضر می توان گفت که نقدینگی مازاد یازارهای مختلف در بورس جمع شده است و امکان دارد با تحرک در هر یک از بازارهای فوق نقدینگی به سرعت به آن بازار ها منتقل شود.همانند اتفاقات بهار سال 90 که پس از رشد سنگین بورس در روزهای منتهی به عید و در تعطیلات عید نوروز به یکباره با هجوم سرمایه گذاران به بورس شاهد صف های فروش چند صد میلیونی بودیم که هیچ کدام از سهامداران حتی توانایی نقد کردن سهام خود را نیز نداشتند.پس از آن نقدینگی خارج شده از بورس به سمت بازار طلا و ارز هدایت شد.البته بازار طلا و ارز نیز آن زمان با تحریم سوئیفت و نفت روبرو شد و جرقه آن با همین تحریم ها زده شده بود.در ادامه خروج نقدینگی از بورس به سمت طلا و ارز ، تحریم ها ، درگیری های به وجود آمده در جریانات سیاسی و اختلاس 3 میلیارد دلاری این آتش را شعله ورتر کرد.

از یاد نبریم که در روزهای منتهی به عید نوروز گذشته سرمایه گذاران بسیاری در بازار طلا و ارز فعالیت می کردند و بانک مرکزی بر مبنای هر گرم طلا 150 هزار تومان سکه های خود را پیش فروش کرد ، اما چند ماهی است که هر گرم طلا در ارقام پایین تر از 100 هزار تومان در حال معامله شدن است.

به یاد داشته باشیم که پس از هر رکودی رونقی فرا می رشد و پس از هر رونق رکودی بازار را در بر خواهد گرفت.یک سرمایه گذار حرفه ای پس از رونق های پیا پی به دنبال نقطه خروج مناسب است و سرمایه گذاران تازه وارد به دنبال نقطه ورود جدید.

کمی حرفه ای بیاندیشیم

bashgah-banner nokhbegan-start

12 نظرها

  • مدل مناسبی است منتها گاها پیش می آید که باید سهم را توضیح بیشتری بدهیم که در یک قالب نمی شود ارائه توضیحات کرد.
   الگوی شما بیشتر به مهندسی شباهت دارد.در مهندسی شما یک عدد را به یک فرمول می دهید ، برای همه زمانها جواب آن یک سان است.در بورس و کلا اقتصاد یک عدد را باید به چند فرمول بدهید.آن وقت چند عدد به دست می آید.هر کدام آنها می شود یک سناریو.
   سعی می کنیم سهم هایی را که می شود داخل این الگو معرفی کرد به همین شکل معرفی کنیم.اما مشخص است در بورس تجربه زیادی ندارید چون در الگوی شما حد ضرر نیست.سعی کنید برای پوشش ریسک همیشه یک حد توقف ضرر هم در معرفی ها از تحلیلگران طلب کنید

 1. با سلام
  همیشه نوسانات باعث سود سرمایه دار عاقل میشه
  وقتی سهمی به صورت روانی منفی میشه نقطه ورودی رو باز میکنه که من اینو دارم امروز تو واتی میبینم

  فقط به کمک شما سابقه دار تر ها برای تصمیم درست و اطلاع رسانی به موقع نیاز داریم
  باز هم از زحمات شما ممنونیم

نطر گذاشتن