گزارش بازار سرمایه در هفته ای که گذشت

981
telegram nokhbegan-start
گزارش بازار سرمایه در هفته ای که گذشتReviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 18Rating:

…گزارش بازار سرمایه در هفته ای که گذشت…

یکشنبه

روز یکشنبه آماج خبر ها در خصوص تغییر ریاست سازمان به اوج خود رسید و به مرحله ی اجرا در آمد.به طوری که در خبر ها داشتیم روز دوشنبه 24 آذر ماه با حضور وزیر اقتصاد، محمد فطانت فرد عضو هیات مدیره بانک ملی به سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار منصوب می‌شود.

از سوی دیگر در حوزه ی سیاست خارجی خبر هایی از دور جدید از گفت وگوهای هسته ای ۵+۱ و ایران که قرار است ۱۷ دسامبر جاری (۲۶ آذرماه) در ژنو برگزار شود، مطرح شد. اما پیش از آغاز نشست ایران و ۶ کشور، نمایندگان ایران و آمریکا، دیداری دوجانبه خواهند داشت. دیدار دوجانبه نمایندگان ایران و آمریکا، روزهای ۲۴ و ۲۵ آذر (۱۵ و ۱۶ دسامبر) در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود. بنا بر اعلام واشنگتن، این دیدار در چارچوب مذاکرات جاری میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ برگزار می‌شود و قرار است «هلگا اشمید» معاون «کاترین اشتون» نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات، هم در بخش‌هایی از آن حضور یابد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

صالحی نیز این گونه نظر خود را ابراز نمود که به حصول توافق خوشبینم/در بعضی موضوعات پرونده بسته شده است.

در گروه شیمیایی در خصوص پترول شنیده می شود سود پتروشیمی ایلام و افتتاح برخی از واحد های پتروشیمی زیر مجموعه افزایش سودآوری را برای سال اینده رقم خواهد زد.همچنین شنیده میشود پترول به منظور شرکت در افزایش سرمایه شرکت های پتروشیمی زیر مجموعه خود که هنوز به بهره برداری نرسیده اند قصد افزایش سرمایه دارد.

در کدال نیز گزارش 6 ماهه شفن منتشر شد.شفن در گزارش 6 ماهه مبلغ 2859 ریال سود محقق کرده است که 62 درصد از پیش بینی سود سالانه را پوشش می دهد. نرخ خوراک براساس 13 سنت و نرخ سوخت براساس 1.320 ریال محاسبه شده است.

در گزارش 6 ماهه 93 ،افزایش بهای تمام شده بدلیل افزایش نرخ گاز خوراک همچنین افزایش مقدار تولید می باشد.-افزایش هزینه های اداری تشکیلاتی عمدتا” بدلیل افزایش هزینه حمل بعلت افزایش مقدار صادرات و افزایش نرخ می باشد.

-افزایش هزینه های مالی بدلیل دریافت تسهیلات مالی بمبلغ 1.000 میلیارد ریال در پایان سال مالی قبل می باشد.

از طرفی دیگر سهامداران پالایشی نامه ای سرگشاده به مقامات ارائه دادند که مضمون زیر را دارا بود:

“طبق قانون بودجه قیمت نفت خام تحویلی به پالایشگاه های کشور بر اساس 95% قیمت محموله های مشابه صادراتی و براساس کیفیت نفت تحویلی محاسبه می گردد. لیکن شرکت ملی پخش و پالایش به نمایندگی از وزارت نفت نه تنها این قانون را رعایت نمی کند بلکه صورتحساب هایی بالاتر از قیمت محموله های نفت صادراتی را برای شرکت های پالایشگاهی صادر می نماید و از ارایه قیمت های واقعی خودداری می کند، همچنین قیمت نفت خام ارائه شده توسط شرکت ملی پخش و پالایش نفت بر اساسAPI AMERICAN PROTOCOL INSTITUTEدر نظر گرفته می شود، لیکن وجود ناخالصی و سنگینی نفت مصرفی ناشی از عواملی نظیر گوگرد، آب و نمک نیز باید در نظر گرفته شود و یا حداقل در کیفیت قیمت محصولات خریداری شده لحاظ گردد. در صورتیکه این عدم رعایت انصاف باعث افزایش هزینه و زیان سهامداران می گردد…

-طبق قانون شرکتهای پالایشگاهی موظف هستند که در ازای دریافت نفت خام 5 فرآورده اصلی به اضافه سوخت جت را تولید و ارائه نمایند، لیکن شرکت ملی پالایش و پخش نفت پا را فراتر نهاده و اجازه صدور و یا فروش سایر محصولات ویژه شرکتها (به غیر از 5 فرآورده و سوخت جت) را صادر نمی نماید…

-مطابق تبصره 2 ماده 8 آیین نامه اجرایی بند 3 ماده واحده قانون بودجه سال 1392 قیمت گذاری فرآورده های نفتی بر اساس میانگین وزنی قیمتهای وارداتی یا صادراتی هم کیفیت (بر اساس یک الگوی تدریجی تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه جهوری اسلامی ایران) می بایست انجام شود. لکن این الگوی تدریجی رعایت نشده و به صورت قطعی و نهایی و از ابتدای سال 1393 اجرا شده است (در صورتی که همانطور که در بند7زیر ذکر شده اجرای طرح های افزایش کیفیت بر عهده خود دولت بوده که اجرا نشده است).

لازم به ذکر است تا قبل از واگذاری سهام هیچگونه صحبتی از کیفی سازی فرآورده ها نبوده است و پس از ورود این شرکتها به بورس این بحث مطرح شده است…

-طرحهای افزایش کیفیت پالایشگاهها توسط شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران اجرا می شود. در حالیکه طرحهای مذکور تاکنون تکمیل نشده و به نظر در آینده نزدیک نیز به بهره برداری نمی رسد. این در حالیست که این موضوع تا کنون موجب تحمیل هزینه های قابل توجه (در مواردی تا چند برابر مبالغ قراردادهای اولیه) و رکود سرمایه شده است. جالب توجه اینکه علیرغم عدم تکمیل پروژه توسط شرکت ملی پالایش و پخش، پس از اجرای دستورالعمل کیفی سازی، این پالایشگاهها هستند که می بایست تاوان عدم راه اندازی پروژه های خود را که اصلا نقش و دخالتی در اجرای آن نداشته اند، بپردازند. به عبارتی شرکت های پالایشگاهی چوب عدم اجرای وظایف دولت را از خود دولت می خورند”

در گروه بانک گزارشی بر روی رسانه قرار گرفت که ضمن آن بانک حکمت ایرانیان مکلف به تعدیل دارایی های ثابت شد.

در گروه ساختمان

مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز این گونه عنوان نمود که پروژه تجاری- اداری چهار باغ بالا و همچنین پروژه مسکونی مطهری از جمله فعالیت های جدید شرکت در سال جاری می باشد که براساس برنامه ریزی های پیش بینی شده در حال پیگیری می باشد و هیچگونه مشکلی در اجرای پروژه ها وجود ندارد.پروژه تالار که اکنون توسط “ثرود” در دست اجرا می باشد شامل 48 واحد مسکونی و 3 واحد تجاری می باشد که اکنون در مرحله پیش فروش قرار گرفته است و تا شهریور ماه سال آینده به طور کامل تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد.پروژه های سرو بهارستان و صفائیه یزد در حال حاضر پیش فروش شده است.بر اساس تصمیم هیأت مدیره “ثرود” با برگزاری مجمع سال آینده به دنبال دریافت مجوز افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران خواهد بود…

در گروه قند و شکر در خبر ها داشتیم که رئیس این انجمن گفت: بر اساس مصوبات دولت مبنی بر افزایش 47 درصدی قیمت چغندر در سال جاری و همچنین افزایش قیمت شکر داخلی به 2 هزار و 100 تومان به علاوه 200 تومان برای هر کیلو یعنی کمتر از 20 درصد این نرخ که به صورت شفاهی از سوی دولت اعلام شده، سبب خواهد شد با توجه به تورم بالای 37 درصد، کارخانه‌های قند و شکر زیان حداقل 17 درصدی را در سال‌جاری تجربه کنند. وی تصریح کرد: با وجود اینکه مسئولان از عدم ثبت سفارش شکر سفید و شکر خام به کشور خبر دادند ولی ورود حجم عظیمی از شکر به کشور به خصوص شکر خام که به 740 هزار تن می‌رسد سؤال‌برانگیز شده است.وی در پایان یادآور شد، تاکنون نرخی برای نیشکر از طرف دولت در گذشته و حال اعلام نشده است.

دوشنبه

برخی از دلایل ریزش شاخص از سوی فعالان بازار این گونه شنیده می شود که فعلا بازی نفت و نرخ های جدیدی که هر روز به نمایش می گذارد نه تنها بازار سرمایه ایران بلکه بازارهای اغلب کشورهای دنیا را تحت تأثیر قرار داده است بطوریکه طی هفته گذشته بورس آتن با افت 10 درصدی بیشترین ریزش را در بین دیگر بورس های دنیا از خود بر جای گذاشت، بورس دبی نیز روندی در پیش گرفت که برای فعالانش غیر قابل انتظار و غیر قابل باور بود. لذا روند نزولی شکل گرفته در بورس کشورمان نیز با توجه به تأثیر 70 درصدی نفت بر اقتصاد ما امری منطقی و قابل توجیه است اما آنچه که اندکی برای فعالان اقتصادی غیر قابل باور است سخنان مسئولین دولتی در خصوص عدم کسری بودجه دولت با نرخ نفتی است که همین حالا بیش از 12 دلار پایین تر از رقمی است که دولت در بودجه خود پیش بینی نموده، حال دولت چگونه و از چه راهی اقدام به جبران این رقم خواهد کرد علامت سوال امروز شکل گرفته در ذهن کارشناسان و فعالان اقتصادی می باشد.

از سویی دیگر کارشناسان اقتصادی در دیگر بندهای درآمدی دولت در بودجه نیز با تردید مواجه هستند چراکه رشد 30 درصدی درآمدهای مالیاتی دولت در حالی در بودجه پیش بینی شده که با توجه به وضعیت فعلی صنایع و کمبود نقدینگی در آنها به جهت اجرای برنامه های توسعه ای و حتی رسیدن به آنچه که در بودجه های خود پیش بینی کرده اند، رشد سودآوری کمی دور از دسترس و بسیار دشوار خواهد بود که می تواند سبب ایجاد چالشی جدید برای صنایع شود.

از سویی دیگر آنچه که در بودجه دولت در ارتباط با کسب درآمد دولت از طریق بازار سرمایه پیش بینی شده با آنچه که این روزها در این بازار شاهد آن هستیم تفاوت های بسیار زیادی دارد چراکه کسب درآمد بیش از 17 هزار میلیارد تومانی از طریق واگذاری دارایی های دولت در سهام شرکت ها مطمئناً از طریق این بازار سرمایه به دست نخواهد آمد چون درآمد 17 هزار میلیاردی از بازاری که در بهترین حالت روزی 200 تا 250 میلیارد تومان سهام در آن معامله می شود که اغلب نیز به صورت بلوک های دو طرفه بوده و اکثریت فعالان آن در حال نقد کردن سهام خود و خروج از این بازار می باشند امری غیر ممکن است. قطعاً تیم اقتصادی دولت به خوبی واقف است که کسب درآمد در بازار سرمایه به دو فاکتور مهم اعتماد و نقدینگی نیاز دارد، دو فاکتوری که امروز جای خالی آنها در این بازار بخوبی حس می شود.

از سویی دیگر فارغ از بحث تأثیرات کاهش بهای نفت بر بازار سرمایه، سرپیچی بانک ها از دستورات بانک مرکزی و دولت تبدیل به عامل با اهمیت دیگری بر افت شاخص های بورس شده است، در جاییکه بانک ها با نافرمانی از دستورات دولتی اقدام به افزایش سود سپرده های یک ماهه خود تا سقف 22 درصد می کنند و در خصوص نقدینگی های قابل توجه در بلندمدت تعیین نرخ سود سپرده ها را به توافق دو طرف تا سقف 30 درصد معطوف می کنند، خروج پول از بازار سرمایه و چرخه تولید به جهت کسب سودی بی ریسک و بدون دردسر کاملاً منطقی و واضح است، حال نقش دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به جهت جلوگیری از این اتفاق چیست؟ این هم علامت سوال بزرگ ذهن فعالان اقتصادی است.

 

از این موارد که بگذریم به بحث شیرین مذاکرات هسته ای می رسیم، موضوعی که به نظر می رسد تنها نقطه امید دولتمردان به جهت جلوگیری از کسری بودجه به تبع رسیدن به یک توافق نهایی با غرب و آمریکا است. مجدداً از امروز دوباره موضوع ادامه مذاکرات هسته ای تبدیل به بحث داغ فعالان اقتصادی شد چراکه قرار است دیداری دو جانبه میان هیأت های ایران و آمریکا دو روز قبل از مذاکرات یک روزه ژنو در سوییس برگزار شود، قرار است 26 آذر ماه دور تازه مذاکرات هسته ای ایران و شش کشور موسوم به گروه 1+5 در ژنو به مدت یک روز برگزار گردد. دیدارهایی که این روزها تبدیل به مذاکره برای ادامه مذاکره شده که تنها تأثیرش بر بازار سرمایه افت شاخص های بورس تا رسیدن به دور جدید مذاکره می باشد.

در مجموع باید گفت که فعلاً نوش داروهای دولت در بحث اقتصادی به جهت جلوگیری از اتفاقات نامطلوب در بخش کلان و نیز بازار سرمایه پس از مرگ سهراب در حال رسیدن است.

 

اما درگوشی های بازار به فسدید هم رسیده به طوری که شنیده می شود فسدید قصد افزایش سرمایه سنگینی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را در دستور کار دارد و همچنین برنده مناقصه تامین لوله های قطور در طرح جدید آب رسانی شده است.

ضمنا افزایش 60 درصدی فروش البرز در 6 ماهه دوم از شنیده های مربوط به این سهم می باشد.

 

شرایط پتروشیمی ها به نقل از بتا سهم این گونه رقم خورد که انچه مهم است این بوده که نرخ خوراک تصویب شد و در اختیار دولت قرار گرفت . به دلیل اهمیت کار یک باردیگر بحث مصوبه را با هم مرور می کنیم . با تصویب جز ۴ طرح تنظیم مقررات مالی دولت در مجلس، وزارت نفت مکلف است قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی‌ها را با رعایت معیارهای تعیین شده در جز مذکور تعیین کند.به گزارش خبرنگار شانا، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ١٩ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی مواد ارجاعی طرح اصلاح موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، به طور مشخص جزء ۴ بند الف ماده یک آن را صحن تصویب کردند.در این اصلاحیه آمده است که ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به شرح زیر اصلاح می‌شود. براین اساس وزارت نفت مکلف است قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی‌ها را با رعایت معیارهای زیر تعیین نماید:- متناسب معدل وزنی درآمد حاصل از فروش گاز، قیمت گاز و یا مایع تحویلی برای سایر مصارف داخلی، متوسط قیمت گاز و یا مایع صادراتی و وارداتی، قیمت محصول، حفظ قابلیت رقابت پذیری محصولات تولیدی در بازارهای بین المللی و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی.ایجاد انگیزش و امکان جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی.- اعمال تخفیف پلکانی تا ٣٠ درصد با انعقاد قرارداد بلندمدت برای واحدهایی که بتوانند جهت تأمین مواد اولیه واحدهای پتروشیمی داخلی که محصولات میانی و نهایی تولید می‌کنند و زنجیره ارزش افزوده را افزایش دهند. در این قرارداد بنگاههایی که در مناطق کمتر توسعه یافته راه‌اندازی می‌شوند، از تخفیف بیشتری برخوردار می‌شوند.در تبصره این ماده آمده است که در صورت قطع یا کاهش خوراک گاز و خوراک مایع واحدهای مشمول این بند خارج از قرارداد و با اراده دولت، وزارت نفت مکلف است برابر ماده ٢۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ١٣٩٠/١١/١۶ خسارت وارده را از محل خوراک تحویلی در مراحل بعدی جبران کند.تبصره ٢ نیز بدین شرح است که در خرید محصولات پتروشیمی توسط یا به دستور دولت، قیمت بورس مبنای عمل است و یارانه مورد نظر دولت برای مصرف کنندگان داخلی در اختیار دستگاه ذیربط قرار می‌گیرد.براین اساس، آئین نامه اجرایی این ماده مشتمل بر تخفیفات پلکانی و نحوه جبران خسارت، دامنه صنایع مشمول و چارچوب قراردادهای بلندمدت و سایر ضوابط مربوطه توسط وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

جالب است طی ماه های گذشته تبلاش های بسیاری صورت گرت تا قسمت ۳۰% تخفیف پلکانی دران قید شود . بحث پتروشیمی های مایع هم اماده است .

به نظر مجلس قانون خوبی را تصویب کرد . حالا توپ در زمین دولت است . به نظر وزیر بعید است خیلی حاضر به کاهش نرخ ها باشد ولی ۱۳ سنت هم بعید است و برخی از ۹ تا ۱۰ سنت برای نرخ خوراک یاد می کنند .

از سوی دیگر در این قانون ۱۰ ساله بودن ، تخفیفات ، جریمه های قطعی و به خصوص ازادسازی ها دیده شده است که اتفاق خوبی است .

پتروشیمی ها کم کم صادرات را نیز اغاز کردند به عنوان نمونه هفته آینده نخستین محموله به وزن ۲ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی در بسته بندی “سی بالک” از مجتمع پتروشیمی جم توسط کشتی به کشور بلژیک صادر خواهد شد.

در این گروه در حال حاضر تنها ترس افت سنگین قیمت محصولات است این افت البته در بهای تمام شده رخ داده و حالا در قیمت محصولات نیز می تواند به نحوی کمتر از ریزش قیمت نفت شاهد باشیم .

به نظر بازار هنوز به این گروه اعتماد م کند تا گزارش ها از راه برسد ولی کم کم فشار فروش در این گروه کاهش خواهد داشت .

 

 

آمار شایعات حاکم بر بازار در جدول زیر گنجانده شده است:

 

ذوب

: علیرغم خبری که در مورد تعدیل منفی ۴۰ درصدی ذوب شنیده شده..گویا این شرکت تمام تولیداتش را صادر میکند و قرارداد جدید با قطر و امارات منعقد خواهد کرد.امسال بهترین صادر کننده شد..ظاهرا بازی های حقوقی ها در نمادهای مختلف همچنان ادامه دارد.

 

وشهر بر اساس اخبار واصله از بازار افزایش سرمایه وشهر(بانک شهر)در مجمع شرکت مورد تایید قرار گرفته است.
ومعادن

شنیده ها حکایت از این دارند که ومعادن افزایش سرمایه 400 درصدی را در دستور کار خود قرار داده است.

 

دارو 80گفته می شوددر 80 قلم دارو افزایش نرخ گرفته است
وملت افزایش سرمایه 100% تعدیل مثبت 10 |% از دلایل اقبال خواهند بود
شخارک گمانه هایی از کاهش قیمت محصولات ال پی جی زده می شود
ولساپا تعدیل سود مثبت 10% ظاهرا پیش بینی شده است
وبملت تعدیل سود 60 تومانی ظاهرا پیش بینی شده است
وامید سهامداران می توانند سرمایه گذاری به واسطه تصمیم شرکت مبنی بر فروش برخی از ساختمانهایش میتوانند به شناسایی سود غیر عملیاتی امیدوار باشند.تحقــق ســود غیــر عملیاتــی از محــل فــروش برخــی امــلاک و سـاختمانهای شـرکت ومتنـوع کـردن پرتفـوی خـود بـا ورود بـه صنایــع پتروشــیمی بــا افزایــش ســرمایه اخیــر موقعیت خوبی ایجاد کرده است.
چافست زمزمه هایی از افزایش سرمایه در راه است
فاراک خلیج فارس در حال خرید سهم است
خساپا : گویــا ســایپا دو خــط تولیــد پرایــد خــود را تعطیــل کــرده و درحــال تبدیــل ایــن خطــوط بــه خــط تولیــد تیبــا اســت. شــنیدهشــده شــرکت مصمــم اســت بــا فــروش ســهام شــرکتهای قطعــهســاز زیــر مجموعــه خــود امســال ســود ســاز شــود.
خودرو شنیده میشود این شرکت برای سال جاری تولید و فروش ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو و برای سال اینده تولید و فروش ۸۰۰ هزاردستگاه خودرو را در دستور کار دارد. همچنین شنیده میشود برای سال ۹۴ شرکت قصد افزایش سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومانی را دارد.همچنین ظاهرا این شرکت قصد دارد با یک شرکت خارجی در یکی از سایتهای خود به تولید و فروش مشترک بپردازد
البرز افزایـش ۶۰ درصـدی فـروش بیمـه البـرز در ۶ ماهـه دوم ازشـنیده هـای مربـوط بـه ایـن سـهم مـی باشـد.
چکارن

شنیده می شود واردات بی رویه کارتن و کاغذ به شرکت باعث انباشت انبارها و احتمال عذم موفقیت شرکت کارتن ایران در فروش محصولاتش می شود

 

شبهرن یکــی از مســئوالن ارشــد شــبهرن ضمــن تاییــد تاثیــر مثبــت کاهــش قیمــت نفــت بــر نفــت بهــران از تعدیــل مثبــت ایــن شــرکت خبــر داده اســت

 

 

و در نهایت در چند رشته ای ها تعدیل مثبت 10 درصدی وتوکا مورد انتظار بازار قرار گرفته است.

سه شنبه

سرویس:اقتصادی – بانک، بیمه بورس ایسنا مدعی شد صالح‌آبادی رسما از بورس رفت،یک مقام آگاه در شورای عالی بورس نتیجه جلسه امروز شورا برای تغییر رییس سازمان بورس را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این جلسه که به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اعضای شورا علیرغم چندین مخالف با استعفای رییس سازمان بورس موافقت کرد.

همچنین در این جلسه به اتفاق آراء به عضویت محمد فطانت فرد در سازمان بورس رای مثبت دادند، این در حالی است که طبق قانون هیات مدیره باید رییس سازمان را معرفی کند تا رییس سازمان بعد از ادای سوگند در شورای بورس بتواند مسوولیت رسمی را بر عهده بگیرد.

بنابراین فطانت فرد با رای شورای عالی بورس به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شد، تا بعد از طی مراحل اداری و صورت جلسه هیات مدیره به استماع شورای بورس رسیده و بعد از تایید شورای بورس رییس سازمان بورس رسما کار خود را آغاز کند.

بنابراین تا زمانی که فرد جدید رسما به شورا معرفی شود، صالح‌آبادی می‌تواند وظایف خود را در سازمان بورس انجام دهد که این فرآیند طی دو روز آینده انجام شده و جلسه فوق العاده شورای عالی بورس به این منظور برگزار می‌شود.

جلسه شورای عالی بورس امروز در حالی برگزار شد که برخی از اعضا با استعفای صالح‌آبادی مخالفت کردند، زیرا معتقد بودند تغییر رییس سازمان بورس با توجه به شرایط فعلی بازار به مصلحت نیست و باید در زمانی وضعیت بهبود پیدا می کند این اتفاق صورت گیرد.

اما با این حال و با توجه به اصرار رییس سازمان بورس این موضوع به رای گیری گذاشته شد و اکثریت اعضا با استعفای صالح‌آبادی موافقت کردند.همچنین برخی از اعضای شورای بورس معتقد بودند که مدیری که سابقه 9 سال مدیریت در بازار سرمایه را دارد می تواند در شرایط فعلی بهتر به بازار کمک کند.

به گزارش ایسنا، دکتر علی صالح‌آبادی از سال 1384 تاکنون سکان هدایت بازار سرمایه را بر عهده گرفته و اکنون بعد از 9 سال قرار است به بانک توسعه صادرات برود.

 

اما اهم شایعات چه بود؟

گزارشی مهم از افزایش سرمایه در وبانک

بر اساس آخرین خبرها وبانک قصد افزایش سرمایه به 2000 میلیارد تومان در چند مرحله را قبل از پایان سال جاری دارد.همچنین خبرهایی از تعدیل مثبت این نماد و سرمایه گذاری در صنایع معدنی از جمله سنگ آهن نیز به گوش می رسد

خبری مهم و تاثیرگذار از خساپا

بر اساس آخرین اخبار خساپا دو خط تولید پراید خود را تعطیل کرده و در حال تبدیل این خطوط به خط تولید تیبا می باشد.

خبری تاثیرگذار بر خشرق

خبرها حکایت از این دارند که با توجه به تیراژ 600 هزار دستگاهی در ایران خودرو خشرق افزایش سود تا 20 تومان را تجربه خواهد کرد

خبری شنیدنی از حخرز

خبرها حکایت از یافتن یک میدان جدید نفتی در دریای خزردارند

 

نگاهی به آخرین اخبار و گزارش از آکنتور

شنیده شده شرکت جدیدأ اقدام به شرکت در مزایده ای در کشور عراق برای فروش 100 هزار کنتور هوشمند از طریق کنسرسیوم با صانیر نموده است که مبلغ آن در محدوده 50 میلیون یورو خواهد بود و در صورت برنده شدن می تواند تا سهمی 300 تومان به یود هر سهم بیفزاید.همچنین گویا قرارداد فروش 50 هزار کنتور دیجیتالی را با کشور تاجیکستان بسته است که در سال جاری اجرا خواهد شد و پیش بینی می شود سهم 70 ریال دیگر نیز از این جهت به سود هر سهم اضافه نماید.

 

خبری مهم از فایرا

شنیده ها حکایت از این دارند که با تغییر نرخ های فروش محصولات و مواد اولیه شرکت سود هر سهم برای سال مالی 93 به میزان 57 درصد با افزایش مواجه خواهد بود.

 

خبری مهم از قاسم

شنیده ها حکایت از این دارند که برنامه افزایش سرمایه شرکت قاسم به زودی بر روی کدال خواهد آمد.

 

آخرین گزارش شنیدنی از گروه مپنا

شنیده می شود مپنا سهم بالایی در تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی ایفا خواهد کرد.همچنین خبرهایی در خصوص افزایش سرمایه از گوشه و کنار بازار شنیده می شود.اما ظاهرأ میزان این افزایش سرمایه چندان بالا نخواهد بود.در نماد مپنا شایعاتی نیز در خصوص سود 60 تومانی این شرکت تا پایان سال هم مطرح می باشد

 

خبری خوب برای حمل و نقلی ها

گویا دولت مکلف به اختصاص بخشی از درآمد فروش میعانات گازی برای توسعه حمل و نقل شده است

 

خبری شنیدنی از صنعت فولاد

گویا دولت قصد وضع تعرفه واردات بر روی صنعت فولاد در جهت حمایت از این صنعت را دارد.

 

شیمیایی فارس و خبرهای پیرامونش

شنیده می شود شیمیایی فارس قصد افزایش سرمایه تا 12 میلیارد تومان را دارد ظاهرا برنامه شرکت رساندن سرمایه خود به 20 میلیارد تومان است.همچنین شنیده می شود خط تولید جدید رزین شرکت نیز سود خوبی برای شرکت با حاشیه بالایی رقم زده است که موجب تعدیل مثبت در گزارشات شرکت خواهد شد

 

خبری مهم و شنیدنی از ولساپا

خبرها حکایت از تصویب افزایش سرمایه 100 درصدی ظاهرا شرکت با رشد عایدی 10-20 درصدی دارند.همچنین شنیده شده رشد سودآوری رایان در سال آینده اتفاق خواهد افتاد و سود سال آینده می تواند بین 40-50 تومان البته با سرمایه قبلی شرکت باشد.همچنین سایپا در حال تامین منابع با فروش داراییهای خود برای فروش بیشتر محصولاتش به وسیله لیزینگ رایان سایپا می باشد.

 

خبری مهم و تاثیرگذار از حتاید

خبرها حکایت از مذاکرات تاید واتر خاورمیانه برای راهبری 2 فروند شناور شرکت حفاری شمال و نشست با سازمان محیط زیست برای دریافت تاییدیه های فنی پروژه سالویچ دارند.

خبری تاثیرگذار از هپکو

خبرها حکایت از اعطای یک وام 20 میلیارد تومانی به شرکت هپکو دارند.

چهار شنبه

در گروه شیمیایی مدیر مالی شرکت پتروشیمی مارون در گفتگو با بورس نیوز این گونه گفت که مشارکت مارون با شرکت نفت در منطقه دهلران در راستای تأمین گاز اتان مصرفی پروژه های کمپرسور توربین سوم و چهارم واحد اهواز که دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز از منابع خارجی خریداری شده و پس از واردات آنها به کشور، در واحدهای تولیدی نصب می شوند. همچنین پروژه کمپاندینگ که دارای ارزش افزوده بالایی است، اشاره کرد و به منظور تولید محصولات پلیمری تا پایان امسال راه اندازی می شود، به گونه ای که با ادغام محصولات پلیمری تولید شده توسط “مارون”، محصول پلیمری جدید تولید می شود که نرخ فروش آن بیش از تولیدات پلیمری فعلی است.

اگرچه این مجموعه طی امسال برخلاف سال گذشته اورهال انجام داده، اما میزان تولید محصولات طی 9 ماهه امسال معادل مقدار تولید دوره مشابه سال گذشته بوده و تعمیرات واحدهای تولیدی اثر منفی بر وضعیت تولید مجموعه در پی نداشته است…

با کاهش تحریم ها، مقدار فروش خارجی طی شش ماهه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، در پی لغو تحریم بیمه کشتیرانی، هزینه حمل و نقل محصولات نیز با کاهش قابل توجهی همراه شده است…

اگرچه افت قیمت نفت موجب کاهش حدود 200 تا 250 تومانی قیمت فروش هر کیلو از محصولات پلیمری شده، اما افزایش نرخ ارز طی ماه اخیر موجب جبران این امر شده است. علاوه بر این، قیمت فروش محصولات با شیب ملایمتری نسبت به بهای نفت کاهش می یابد و به طور مستقیم از این روند کاهشی تأثیر نمی پذیرد…

 

در گروه دارو داروسازی زهراوی با سرمایه 80 میلیارد ریال ، طبق آخرین پیش بینی صورت گرفته بر مبنای عملکرد واقعی 6 ماهه سود هر سهم خود را 7225 ریال پیش بینی نموده است که در 6 ماهه ابتدای سال موفق به اعلام سود 3370 ریالی معادل 47 درصد شده است . کارخانه این شرکت دارو سازی مجهز به خطوط تولید انواع کپسول نرم ، قرص ، کپسول و آمپول است و هم اکنون بیش از 50 محصول با اشکال دارویی مختلف توسط این شرکت به بازار عرضه شده است .که همگی مطابق با اصول GMP است ، یکی از نقاط قوت شرکت که آن را در زمره بهترین شرکت های داروسازی کشور قرار می دهد تولید کپسول های نرم و داروهای بیماران پیوندی یا ایمونوساپرسیو می باشد که با انتقال دانش فنی از یک شرکت اروپایی تهیه شده است ، دارو سازی زهراوی در 6 ماهه ابتدای امسال 42 درصد پوشش داشته است و مقدار فروش آن نیز به همین میزان درصد و معادل 344 میلیون عدد انواع قرص ، کپسول ، آمپول ، کپسول مایع بوده است ، با پیگیری صورت گرفته از قسمت مالی شرکت زهراوی متوجه شده ایم که این شرکت توانسته در 3 ماهه دوم امسال 1 میلیون عدد آمپول فروش داشته باشد که بخشی از آن مربوط به یک نوع خاص از آمپول مربوط به بیماری ام اس بوده است که منجر شده میانگین نرخ فروش محصول آمپول این شرکت در 3 ماهه دوم تا مرز 20 هزار تومان برای هر عدد آمپول نیز افزایش یابد ، اگر این شرکت با همین رویه بتواند این محصول خاص را تولید کرده و به فروش برساند انتظار بدست آوردن سودهای بالا از این سهم و اعلام تعدیلات بالا به بازار سرمایه تنها از همین محصول وجود دارد…

 

در حوزه ی سلامت لایحه بودجه سال 94 نشان می‌دهد که بودجه 18 وزارتخانه دولت مشخص شده که بین ارقام پیشنهادی، بودجه وزارتخانه‌های بهداشت و ورزش و جوانان به ترتیب با 70.8 و 53.5 درصد رشد در صدر لیست دستگاه‌های دارای بیشترین سهم افزایش بودجه قرار گرفته‌اند.

در لایحه بودجه سال 94 کل کشور سهم وزارت بهداشت از کل بودجه بیش از 5 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است. برهمین اساس بودجه عمومی کل وزارت بهداشت در لایحه 94 معادل 51.419.927 میلیارد ریال است که این رقم نسبت به بودجه پیشنهادی امسال 70.3 درصد رشد نشان می دهد.

 

اما در سیاست خارجه  سید عباس عراقچی پس از پایان مذاکرات ایران و آمریکا در ژنو که شش ساعت و نیم به طول انجامید، اعلام کرد:در این نشست، در باره تمامی مسائل مطرح بخصوص موضوع تحریم ها، بحث های مفصلی در سطح معاونان و کارشناسان صورت گرفت .

عراقچی ادامه داد: عصر سه شنبه گفت وگوهای دوجانبه با سایر کشورهای عضو 1+ 5 ادامه می یابد و چهارشنبه نیز جلسه ای با همه اعضا خواهیم داشت .

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بحث ها اکنون بسیار جزیی و ریز شده است، خاطرنشان کرد: در برخی از موارد راه حل هایی وجود دارد و در بعضی از مراحل باید بیشتر تلاش و بحث شود .

وی با اشاره به اینکه هنوز در موقعیتی نیستیم که در باره نتایج نهایی آن قضاوت کنیم، گفت: فضای جلسات بسیار خوب است اما برای رسیدن به راه حل هنوز فاصله وجود دارد .

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باز هم در این سفر با هیات آمریکایی مذاکره خواهید داشت؟ گفت: صبح سه شنبه -امروز- گفت وگوها دوباره شروع می شود.

 

جدا از بحث فضای بین املل پیش‌بینی نوبخت از قیمت نفت در سال ۹۴ به شرح زیر در رسانه ها قرار گرفت:

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دولت می‌تواند بدون نفت هم کشور را اداره کند از پیش‌بینی نفت ۸۲ دلاری نفت در سال ۹۴ خبر داد و گفت: ارز مورد نیاز واردت و صنایع تامین شده و نیازی به مراجعه آنان به بازار نیست.

محمد‌باقر نوبخت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره تداوم روند کاهش قیمت نفت در سال آینده اظهار داشت: بر اساس آنچه نهادهای پژوهشی پیش‌بینی کردند قیمت نفت به طور متوسط در سال آینده حدود 82 دلار خواهد بود.

وی افزود: البته دولت حتی اگر روند کاهش قیمت نفت تا پایان سال هم ادامه داشته باشد می‌تواند بدون مشکل کشور را اداره کند، کما اینکه امسال تا چند روز اخیر 22 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی کشور تخصیص داده شده است.

نوبخت تصریح کرد: در حال حاضر تنها یک سوم از بودجه دولت از طریق درآمد‌های نفتی تامین می‌شود و می‌توانم با قاطعیت بگویم که منابع داخلی به جز نفت چنان است که دولت می‌تواند حتی بدون نفت هم کشور را اداره کند؛ اگرچه این برای ما مشکل خواهد بود و سختی‌هایی را در این راه متحمل می‌شویم.

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسش‌های ارزی خبرنگاران گفت: دولت به هیچ وجه نرخ ارز در سال آینده را از رقم 2850 تومان پیش‌بینی شده در بودجه افزایش نخواهد داد.

وی افزود: دولت به دنبال تک نرخی کردن ارز است و در این راستا بازار باید خود را با دولت هماهنگ و تنظیم کند.

به گفته معاون رئیس جمهور ارز مورد نیاز واردات و صنایع توسط دولت تامین شده و آنان نیازی برای مراجعه به بازار ندارند.

 

درخواست انبوه‌سازان از رئیس‌جمهور هم از جمله مهمترین وقایع هفته بود.

انبوه‌سازان از رئیس‌جمهور درخواست کردند با پیشنهادشان در خصوص پرداخت تسهیلات لیزینگ خرید مسکن موافقت کند.به گزارش خبرگزاری مهر، جمعی از انبوه‌سازان در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور از دولت خواسته‌اند، منوط به گشایش مسیر خرید مسکن توسط مردم و فروش واحدهای از قبل ساخته شده در بازار، اجازه راه‌اندازی لیزینگ مسکن را صادر کند. در این پیشنهاد، پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی درخواست شده است.

و در نهایت مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت می‌توان پیش‌بینی کرد که تا پایان سال جاری صادرات سیمان به 22 میلیون تن برسد. وی در ادامه افزود: از سویی دیگر مصرف محصولی مانند سیمان در کاربردهای جدید در کمیسیون زیربنایی دولت مطرح و با حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت روبه‌رو شد به طوری که توافق‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی در حال انعقاد است تا سیمان جایگزین قیر شود. این موضوع هزینه تعمیرات راه‌های کشور را کاهش خواهد داد، زیرا عمر مفید سیمان 80 تا 90 سال است و نسبت به قیر بازه تعمیرات بالاتری دارد.

 

 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن