گزارش بازار سرمایه در هفته ای که گذشت

661
telegram nokhbegan-start
گزارش بازار سرمایه در هفته ای که گذشتReviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 13Rating:

گزارش بازار سرمایه در هفته ای که گذشت

به طور جامع در خصوص بازار می توان این گونه ادعا نمود که چند روزه بازار همانطور که پیداست آماج اخبار و شایعات قرار گرفته است.در واقع ثباتی که بازارها به دنبال ان به بهانه ی مذاکراتی که گذشت بودند،محقق نشد.لذا می توان این گونه ادعا داشت که انتظارهای دوطرفه به حدی رشد کرده اند که یک خبر خوب بازار را به کل سبز و یک خبر بد بازار را تماما قرمز خواهد کرد و ظاهرا این وضعیت حرکت های دسته جمعی نهادینه شده است.متاسفانه این موقعیت در حال صدمه زدن به بازار است و عواقب خوبی در بر ندارد و امیدواریم با آمدن مدیریت جدید ،نگرش های جدیدی نیز بر بازار حکمفرما شود.

شاید بتوان شروع بازار شنبه را ضعف خریداران در روز کاری گذشته (چهارشنبه) توصیف کرد.در واقع استارت بازار با دو عامل مهم همراه بود.یکی بدگمانی و فشار خریدی که از هفته ی قبل منتشر شد و دیگر نبضی که برای ارائه ی لایحه ی بودجه در دستان بهارستانی ها می زد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

یکی از موارد مهمی که در عمق بازار جریان داشت پیشنهاد تشکیل بورس ارز و بستن بودجه ۹۴ با نفت ۶۰ دلاری بود.معاون اسبق حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی ضمن تحلیل وضعیت بورس و تبیین ۱۲ دلیل عمده ریزش شاخص، تشکیل بورس ارز و تعیین نفت ۶۰ دلاری در بودجه ۹۴ را پیشنهاد کرد.

از طرف دیگر در خبر های سیاسی همچنان فضای مثبت مذاکرات جاری بود به طوری که در رسانه ها خبر از تلاش اوباما برای توافق هسته ای با ایران بود.

درحاشیه ی بازار خارجی نیز در خصوص سقوط آزاد قیمت جهانی نفت خام که آیا در کاهش درآمدهای ارزی حاصل از پتروشیمی هم تاثیرگذار است عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت توضیح داد: تغییرات قیمت نفت در آن دسته از پتروشیمی‌ها که از گاز طبیعی به عنوان خوراک استفاده می‌کنند، تاثیر قابل توجهی ندارد.وی افزود در بازار آمریکا هم با وجود کاهش بهای نفت، بهای گاز طبیعی با افزایش قیمت روبرو شده است.

در گروه خودرو و قطعات با توجه به اخبار منتشره،شایعات ایران خودرو تایید شد و توافق اولیه پژو و این خودروساز برای تاسیس شرکت مشترک خبر داد،مدیرعامل ایران‌خودرو از پذیرش قرارداد”جوینت‌ونچر”با ایران از سوی پژو رونمایی کرد.با این خبر اکثر گروه با درصد های مثبت کار خود را شروع کردند و به صف خرید نیز پیوستند.این دیدگاه منجر به بهبود فضای عمومی بازار شد.

در گروه غذایی گفته می شد بلوک 10 درصدی غاذر توسط وآذر در تاریخ اول دی ماه به قیمت حدود 1250 تومان عرضه خواهد شد.

اما در دارویی ها در نماد ایران دارو اخبار خوبی به گوش می رسید.شایعه سازان شایعه تعدیل مثبت 30-40 درصدی را برای سهم مطرح نموده اند که ظاهرا این شایعه صحت نداشته و تعدیل مثبت شرکت در حد15-20 درصد عنوان شده است.

همچنین شنیده می شود ایران دارو قصد یک افزایش سرمایه دیگر را دارد که فعلا هیئت مدیره شرکت در حال بررسی میزان و محل آن می باشد.مدیر مالی شرکت داروسازی کوثر در خصوص دلایل تعدیل منفی در گزارش 6 ماهه اظهار داشت: در راستای حفظ سهم خود در بازار فروش محصولات ارایه تخفیف در قیمت نهایی کالا را در دستورکار قرار دادیم که این امر منجر به کاهش سوددهی شرکت و در نهایت ایجاد تعدیل منفی سود حدود 6 درصدی در سود پیش یبنی شده هر سهم است.وی گفت: شرکت داروسازی کوثر همچون سابق به دنبال دریافت مجوز افزایش نرخ فروش محصولات خود از وزارت بهداشت می با شد ولی تاکنون هیچگونه اقدامی از سوی وزارت مربوطه انجام نگرفته است.وی خاطر نشان کرد: عمده فروش محصولات “دکوثر” در نیمه دوم سال می باشد که انتظار می رود شرکت مذکور با توجه به نحوه فعالیت، تا پایان سال مالی سود پیش بینی شده خود برای هر سهم را محقق نماید.

در گروه بانک به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی در گفتگوئی ضمن اعلام این خبر اظهارداشت: مجوزهای مربوطه در این راستا از وزارت امور اقتصادی و دارائی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده و از این پس همه عملیات بانکی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ها و سازمان های تابعه از طریق پست بانک ایران انجام می‌گیرد.

وی افزود: یکی از کامل‌ترین شعبه‌های پست بانک ایران طی چند ماه آینده در سایت پردیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح خواهد شد و این بانک توانائی بالایی برای رفع نیازهای مالی و پولی مردم دارد و می‌تواند از امکانات و بسترهای پست نیز برای توسعه خدمات و رفع نیازهای مربوطه بهره کافی را ببرد.

در گروه ساختمان توجه ویژه ای با ثشاهد شده بود.پروژه احداث پالایشگاه سیراف سالانه سود ثشاهد را 22 تومان بالا می برد که البته این تاثیر از سال 94 است یعنی سود سال بعد یا 94 حداقل 52 تومان است. nav سهم هم 648 تومان و قیمت سهم 156 تومان. هم از نظر سود و هم پی بر ای سهم ارزنده است.

از طرفی شرکت توسعه شهری توس گستر در گزارش عملکرد 12 ماهه واقعی منتهی به 93/06/31 سود هر سهم شرکت را مبلغ 144 ریال گزارش کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با تعدیل منفی 7 درصدی همراه بوده است . فروش شرکت با کاهش 7 درصدی نسبت به گزارش قبلی مبلغ 14 میلیارد تومان اعلام شده است .

در گروه تجهیزات در خصوص فاذر شایعاتی مبنی بر بر قراردادی به ارزش 70 میلیارد تومان سیراف منعقد شده و با ورود به عسلویه قرار جدیدی منعقد خواهد کرد.

یکشنبه

همانطور که وعده داده شده بود بالاخره پای رییس جمهور کشور به قوه ی مقننه باز شد. جزئیات لایحه بودجه ۹۴ به طور جامع به شرح ذیل است:

نفت ۷۲ دلار، دلار ۲۸۵۰ تومان و افزایش ۱۴ درصدی حقوق کارمندان/ بودجه بدون فاز جدید هدفمندی یارانه/ اتکای ۳۳ درصدی به نفت

گزیده ای از سخنان امروز رئیس جمهور در صحن علنی مجلس:

  1.  تصویر ما به باور عمومی تبدیل نشود انتظارات براورده نخواهد شد. تدبیر ما وقتی با امید مردم همراه شویم نتیجه می گیریم
  2.  باور مردم با ما همراه شد. چ دولت و چه شما ، همراهی افکار عکومی باسیاست ها و خط مشی است. ما باید از قضاوت های مردم فاصله نگیریم.
  3. سال گذشته برنامه کنترل تورم بود. سعی کردیم با کنترل مهمت ین عرامل ایجاد تورم و رشد پایه پولی تورم را کاهش دهیم. دولت موفق شد نا اطمینانی موجود در اقتصاد را با اعتماد به اینده ایجاد کند.
  4. برخی معتقد بودند به این اهداف نخواهیم رسید. اما موفقین حاصل شد. ما به هدف ٣۵ درصدی در پایان ٩٢ رسیدیم و معتقدیم تا پایان ستل ٢٠درصد است.
  5. در دولت پایه پولی خط قرمز است.
  6. دست اندازی به بانک مرکزی کار ما نیست. بودجه سال اینده با ملاحظه کنترل تورم در نظر گرفته شده است
  7.  در جلسه تقدیم لایحه بودجه سال 94:اعلام تورم 25 درصد در سال 93 بلند پروازانه تلقی می شد/نااطمینانی در اقتصاد جای خود را به اعتماد و امید به آینده داد.
  8. رشد نقدینگی ٢۴/٨ درصد است که در بازه اعلام شده قبلی است. ما اولویت خود در عرصه اقتصادی را کاهش تورم اعلام کردیم و در بی قباتی اقتصادی سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.
  9. دولت کاهش تورم را جزو دستاوردهای بزرگ خود می داند/بودجه سال آینده نیز با ملاحظه کنترل تورم تدوین شده است
  10. یکی از مهمترین گلوگاه های کشور تامین مالی است افزایش توان تسهیلات دهی بانک ها را مورد توجه قرار داد و سیاست های دولت در این راستا بوده است.

نکات مهم بودجه

سقف درآمد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز همان 48 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و با احتساب این موضوع نشان می‌دهد دولت در لایحه پیشنهادی قصدی برای اجرای فاز جدید هدفمندی یارانه‌ها ندارد و دولت به دنبال ثبات قیمت‌ها در سال آینده است.

اعتبار طرح‌های عمرانی در سال آینده 48 هزار میلیارد تومان خواهد بود که رشد حدود 16 درصدی دارد در حالی که امسال 41 هزار میلیارد تومان بود .

افزایش صادرات غیرنفتی از محورهای تلاش دولت است. هدف ما این است که صادرات غیرنفتی سهم قابل توجهی در رشد اقتصادی داشته باشد. صادرات غیرنفتی در پایان آبان به 31.5 میلیارد دلار رسیده که رشد 19.7 درصدی داشته است. امیدواریم تا پایان سال صادرات غیرنفتی از مرز 50 میلیارد دلار بگذرد.

در برنامه خروج از رکود سیاست‌های مختلفی را برای توسعه صادرات غیرنفتی تصویب کرده‌ایم. مقرر شده صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار نزد بانک توسعه صادرات سپرده‌گذاری کند تا نیاز ارزی صادرکنندگان برای بازاریابی و ورود به بازارهای هدف حل شود.

بودجه وزارت راه و شهرسازی در لایحه بودجه ۹۴ بیش از ۶۳۲۷ میلیارد تومان پیشنهاد شده در مقایسه با اعتبار ۴۶۵۰ میلیارد تومانی سال جاری حدود ۳۶ درصد افزایش پیدا کرده که میتونه افزایش تقاضای مواد اولیه کارهای عمرانی مانند سیمان رو بالا ببره.

نفت ۷۲ دلار، دلار ۲۸۵۰ تومان و افزایش ۱۴ درصدی حقوق کارمندان/ اتکای ۳۳ درصدی به نفت+متن لایحه

جزئیات لایحه بودجه ۹۴ حاکی است هر بشکه نفت ۷۲ دلار، هر دلار ۲۸۵۰ تومان، افزایش ۱۴ درصدی حقوق کارمندان و بودجه بدون فاز جدید هدفمندی یارانه‌ها و اتکای ۳۳ درصدی بودجه به نفت از ویژگی‌های دومین لایحه بودجه دولت یازدهم است.

حتی در این بین شایعات مرتبط با بازار کم نبود به طوری که منفی شدن بازار را به دلیل عرضه حقوقی ها و به نوعی جلوگیری از تصویب برخی بندهای بودجه عنوان کردند.

در گروه دارویی به نقل از دنیای اقتصاد معاون دارو سازمان غذا و دارو گفت: به طور قطع در نیمه دوم امسال 206 قلم داروهای وارداتی کاهش قیمت محسوس خواهند داشت.

طبق برنامه‌ریزی دولت در بودجه ۹۴ کشور ۴۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح ۴۷۰ طرح عمرانی در نظر گرفته شده است و امسال نیز تاکنون ۴۱ درصد اعتبارات این بخش پرداخت شده است.

در گروه فنی و مهندسی شرکت گروه مپنا با سرمایه 10000 میلیارد ریال در پیش بینی عملکرد شش ماهه حسابرسی نشده سال مالی منتهی به 1393.12.29 سود هر سهم خود را 501 ریال اعلام نموده که در شش ماهه موفق به پوشش 36 درصدی آن شده است.لازم به ذکر است که شرکت سود هر سهم خود را نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر برآورد نموده است.

همچنین در گروه برقی در پایان معاملات روز نماد معاملاتی شرکت ایران ترانسفو جهت برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضای هیات مدیره، متوقف شد.

در نفتی ها نیز روز گذشته شاهد شفاف سازی شرکت نفت پارس بودیم. این شرکت اعلام نمود که در 4 ماهه دوم سال نسبت به 4 ماهه ابتدایی سال، رشد 85 درصدی را تجربه کرده است. شنفت در عملکرد 8 ماهه 868 ریال سود خالص برای هر سهم خود محقق کرده که بدین ترتیب 64 درصد از بودجه خود را پوشش داده است.

در چند رشته ای ها هم از ونیرو شنیده می شود یکی از زیرمجموعه های آن قصد دارد بلوک بیمه سینا خود را به فروش برساند.برخی گمانه ها از تعدیل سود 20 تومانی هر سهم خبر می دهند.

همچنین شایعه شده دلیل توجه به وپترو، فروش بلوک وساخت می باشد.

دوشنبه

روز دوشنبه خبری در بازار پیچید با این مضمون: لایحه ای که بورس را تکان خواهد داد / تشکلی صندوق تثبیت بازار سرمایه با منابع صندوق توسعه ملی، اجازه خریداری سهام خزانه توسط شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و تعیین قیمت خوراک گاز و مایع، بصورت رقابتی، مهمترین محورهای لایحه رفع موانع تولید است.

درگروه خودرویی خبهمن در گزارش خود برای هر سهم در سال مالی 93 مبلغ 309 ریال سود خالص پیش بینی کرده که نسبت به گزارش قبل(مبلغ 300 ریال) 3 درصد افزایش داشته است. شایان ذکر است این شرکت سود هر سهم تلفیقی خود را با رشد 82 درصدی از 417 ریال به 758 ریال افزایش داده است.در فنی مهندسی ها هم آکنتور برای هر سهم در سال مالی 93 مبلغ 1351 ریال سود خالص پیش بینی کرده (بدون تغییر نسبت به گزارش قبل) .این شرکت دوره 6 ماهه را با تحقق 287 ریال (معادل 21 درصد ) از بودجه به پایان رسانده است.در انبوه سازی ثمسکن برای هر سهم در سال مالی 94 خود مبلغ 418 ریال سود خالص پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی قبل 15 درصد افزایش داشته است. این شرکت در سال 94 پیش بینی فروش قسمتی از سهام شرکتهای تابعه و فروش سهم الشرکه در سهام شرکت اتحاد عمران پارس را بعنوان مهمترین دلایل رشد سودآوری در سال 94 به اطلاع سهامداران خود رسانده است.در صنعت چوب و کاغذ چکارن در گزارش دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 93 خود خبر از تحقق سود 152 ریالی برای هر سهم داده که این رقم در مقایسه با دوره مشابه (مبلغ 466 ریال) کاهش شدید 67 درصدی داشته است. علت افت سودآوری افزایش هزینه های تولید عنوان شده است.

پترول نیز برای هر سهم در سال مالی منتهی به 31 شهریور 94 بدون تغییر نسبت به گزارش قبل مبلغ 253 ریال سود خالص پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی قبل 12 درصد کاهش داشته است.این روزها در بازار گمانه زنی هایی از افزایش سود30 تومانی پترول از طریق بازگشایی ال سی پتروشیمی گچساران به گوش می رسد.

همچنین از حخزر شنیده می شود یک کشتی به ناوگان شرکت افزوده شده و شرکت برنامه خرید پنج کشتی دیگر را دارد و به همین منظور نیز قصد افزایش سرمایه دارد.

در گروه دارو شنیده هایی از تعدیل مثبت در دلر از طریق تولید دارو برای بیماران شیمیایی به گوش می رسد. این داروها تاکنون فقط در کشور آمریکا و آلمان تولید می شده است.

در نهایت تایرا که چندی پیش با شایعه تعدیل منفی روبرو شده بود در گزارش اخیر خود با تاکید بر سود 638 ریالی برای هر سهم و پوشش 46 درصدی به کار خود در دوره 6 ماهه پایان داد.

سه شنبه

اهم شایعات روز سه شنبه به شرح زیر است؛

 

کوثر

شایعاتی مبنی بر سود 80 تومانی به گوش میرسد که این رشد سود به دلیل رشد سود سرمایه گذاری ها و رشد تولید و فروش شرکت خواهد بود.

 

کپشیر

شنیده شده با توجه به الزام سازمان بورس مبنی بر افزایش تعداد سهم از 67 میلیون به 200 میلیون سهم شرکت در حال بررسی افزایش سرمایه 300 درصدی می باشد و همچنین با توجه به ماهیت تولیدات شرکت که پشم شیشه و ایزوگام می باشد و نزول قیمت نفت و پایین خریدن قیمت قیر توسط شرکت،شرکت در حال تهیه ی گزارش با تعدیل سود تا 146 تومان به بازار می باشد

 

خپارس

خبرها حکایت از این دارند که چانه زنی یک قطعه ساز برای خرید برخی از سهام پارس خودرو در حال انجام است.

 

ولساپا

خبرها حکایت از این دارند که 120 میلیارد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات به تصویب رسیده و همین طور انتشار 80 میلیارد تومان اوراق هم در اختیار هیأت مدیره قرار گرفته تا پس از اخذ مجوزهای لازم منتشر نماید.شنیده شده مجوزهای اوراق مشارکت به زودی اخذ می شود و تأثیر مناسبی در سود آوری سال 94 خواهد داشت.همچنین ثبت افزایش سرمایه قبل از مجمع انجام شود و به حق تقدم ها سود تعلق خواهد گرفت.همچنین شنیده شده فروش رایان سایپا در حال رشد می باشد و قادر است تا پایان سال 97،000 خودرو بفروشد بنابراین با یک تعدیل 100% برای سال جاری مواجه خواهد بود

 

روانکارها

طبق آخرین خبرهای رسیده تغییر قیمت محصولات روانکارها تا پایان سال منتفی است،یعنی تا پایان سال حتی اگر لوبکات به زیر 1000 تومان هم برسد،کاهش نرخ محصولات نخواهیم داشت و تعدیلات بسیار بسیار خوب شرکت های روانکار در راه است

 

شرانل

گویا صحبت از توقف نماد این سهم برای اعلام تعدیل مثبت بسیار جدی است،همچنین شایعه اعلام سود 500 تومانی برای سال بعد با تغییر و تحولات درون زا و برون زایی که حادث شده است در حال تبدیل شدن به واقعیت است

 

کسعدی

شنیده می شود فروش 20 هکتار زمین های شرکت در شهر ری از قراری متری 2 میلیون تومان فروش 400 میلیارد تومانی را برای شرکت به همراه خواهد داشت که از این طریق هم سود بالا و هم نقدینگی سنگینی نصی

شسینا

شنیده می شود شیمیایی سینا به زودی تعدیل مثبت خوبی از چند طریق اعمال خواهد کرد.و گویا کاهش قیمت نسبی مواد اولیه شرکت باعث افزایش حاشیه سود شرکت شده است.همچنین شنیده می شود محصول هگزامین شرکت با تقاضای بالایی همراه و بخش عمده محصولات شرکت پیش فروش شده است و به زودی شرکت افزایش سرمایه ای را از محل سود انباشته اجرایی خواهد کرد

 

سکارون

از گوشه و کنار شنیده می شود خط تولید دوم 3500 تنی سیمان کارون که پیشرفت 70 درصدی داشته است به دلیل عدم توجیه اقتصادی فعلا متوقف شده است و با وضعیت فعلی این خط تولید زیانده خواهد بود.همچنین شنیده می شود سیمان کارون تعدیل مثبت بالایی نداشته و در نهایت می تواند رشد اندک عایدی را تا پایان سال تجربه نماید.

 

چکاوه

شنیده ی افزایش سرمایه 1000درصدی در کاغذ سازی کاوه باعث شده تا این سهم با رشد قیمتی خوبی همراه شود اما شنیده می شود این افزایش سرمایه احتمالا طی دو مرحله انجام خواهد شد و هنوز محل دقیق این افزایش سرمایه مشخص نبوده و شرکت به دنبال اختصاص بخشی از دارایی های خود برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد اما ظاهرأ این تصمیم در ابتدای کار بوده و زمانبر خواهد بود.

 

بترانس

در نماد ایران ترانسفو شنیده میشود ساتا با شرکت زیر مجموعه امین توان آفرین قصد کسب کرسی هیئت مدیره در ایرانترانسفو را دارد و برخی شنیده ها حکایت از احتمال جایگزین شده ساتا به جای سینا فرآیند نیرو در این شرکت را دارند همچنین شنیده می شود به دلیل عدم رشد سود شرکت های زیر مجموعه بترانس فعلا این شرکت قصد تعدیل مثبت نیز ندارد اما افزایش سرمایه 1000 درصدی صحت دارد

 

بشهاب

شنیده ها حکایت از این دارند که لامپ پارس شهاب به دنبال اخذ مجوز افزایش سرمایه سنگینی از محل سود انباشته می باشد که ظاهرأ بورس مجوز این افزایش سرمایه را منوط به ارائه طرحی توجیهی مناسب دانسته است.همچنین شنیده می شوداز سال آینده تولید لامپ های رشته ای در کشور متوقف خواهد شد.

 

 

 

در گروه بانکی درخصوص بانک دی رییس امور مالی شرکت بانک دی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز این گونه اظهار داشت: زمین سوهانک جزء دارایی های بانک دی می باشد که در 31 شهریور ماه سال جاری به یکی از شرکت های تابع واگذار شد و در نهایت سود حاصل از فروش زمین فوق به سایر درآمدهای شرکت بانک دی در سال مالی جاری افزوده گردید.وی یادآور شد: برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی بانک دی به مدت دو سال در اختیار هیأت مدیره شرکت قرار گرفته است.

در همین روز نمادی که صف خرید سنگینی به خود می دید با لغو مجمع روبرو شد،فرهاد حنیفی مدیرعامل گروه توسعه ملی ایران به بورس پرس گفت: همه زمینه ها و شرایط لازم برای برگزاری مجمع فوق العاده روز سه شنبه 18 آذر بترانس فراهم شده بود اما بعد از توقف نماد در روز یکشنبه ، نامه ای فوری از سوی سازمان خصوصی سازی دربعدازظهر همان روز دریافت کردیم که خواهان لغو مجمع تا زمان حل مسائل شده بود. بنابراین با توجه به اینکه سازمان خصوصی سازی طبق قانون بودجه 93 و لایحه بودجه 94 اختیار شرکت های دارای سهام وثیقه یا تسویه نشده را دارد، می تواند مانع از ثبت نهایی تصمیمات مجمع و هر رویداد مهم دیگر شود، لذا مجمع فوق العاده ایران ترانسفو لغو و به زمان دیگری موکول شد.

و در آخر در خبر ها داشتیم که توسط سایپا انجام می شود:

بلوک ۹ درصدی تراکتورسازی فردا روی میز فروش/قیمت پایه 53 میلیارد تومان…

چهارشنبه

در همین روز سعیدموحدی معاون اقتصادی گروه بهمن درگفت وگو با بورس پرس اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های قبلی ، گروه بهمن اقدام به خرید بلوک تایرا کرد.باتوجه به در دست داشتن 1.8 درصد سهام تراکتور سازی از قبل ، مالکیت گروه بهمن ازاین شرکت به حدود 11 درصد رسید.وی افزود: با این رویداد و بعد از قطعی شدن معامله،گروه بهمن یک صندلی هئیت مدیره را به دست می آورد.موحدی در برابر این سئوال که چه برنامه هایی برای مدیریت تراکتورسازی مدنظر گروه بهمن است ؟ توضیح داد: یک سری برنامه های بلندمدت در نظر است که با هماهنگی و همراهی گروه مالی مهر اقتصاد و سایر سهامداران عمده پیاده خواهد شد…

و در مجموع در آخرین روز کاری فضای بازار سهام به ناچار در حال تغییر است. ادامه وجود ابهام ها برای صنایع اصلی بورس تهران در کنار نگرانی های دیگر سبب رفتارهای کوتاه مدتی در بازار شده است.در این میان گمان می رود که به جهت ادامه حضور در بازار ، سرمایه گذاران نیازمند تغییرات بنیادین در شیوه های تفکر و تحلیل خویش می باشند که در مقاله ای جداگانه به آن اشاره می گردد. در ادامه بخشی از ابهامات سرمایه گذاران واکاوی می گردد.این روزها معادلات چند مجهولی که بر اذهان فعالان بازار حاکم شده است، توان آنان را برای تحلیل شرایط فعلی و همچنین پیش بینی شرایط آینده تحلیل برده است؛ به طوری که حتی شایعه تکذیب نشده تغییرات مدیریتی در نهاد ناظر نیز نمی تواند بیش از یک روز کاری بازار را با هیجان مثبت همراه سازد.

در پایان معاملات امروز هم نماد معاملاتی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان(ذوب1)، با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تعدیل با اهمیت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93، متوقف گردید.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن