گزارش بازار سه شنبه 27 تیر ماه 91

207
telegram nokhbegan-start
گزارش بازار سه شنبه 27 تیر ماه 91Reviewed by معراج موسوی on Jul 17Rating:

گزارش بازار سه شنبه 27 تیر ماه 91

ایستگاه غم و اندوه و ترس


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

امروز سه شنبه 27 تیر ماه نیز باید از بازار ریزشی سخن گفت.. انگار سهامداران خرد متوجه شدن که در بازار چه خبر است.. بازار سرمایه باری دیگر با ریزش سه رقمی همراه شد. بازار بعد از حمایت های چند روزه ای که توسط فعالان انجام شده بود رها شد و انگار باری دیگر به حالت قبلی خود بازگشته و نزولی شده است، فعالان باید بدانند که حضور چند روزه کافی نیست، آنها باید بازار راکنترل کنند ، قبلا هم بیان شده که سرمایه گذاران و سهامداران حقیقی اعتماد خود را نسبت به بازار از دست داده اند و اگر این بازار حمایت نشود  دیگر به هیچ گزارش و سهام ارزنده و خبر های بنیادی توجه نمیکند و تر و خشک را با هم میسوزاند..

بنظر میرسد بازار مشکل سیاسی ندارد بلکه با مشکل اقتصادی روبرو شده است و از طرفی دیگر مشکل شرکتهایی نظیر پتروشیمی و خودرویی  و تحریم ها و گزارشات مبهم.. و همچنین از سیمانی ها نیز خبر بدی به گوش رسید

اما در حوزه ی اقتصاد در قسمت سیاست های ارز جو نرمالی را نداریم ، دولت رسما به تشکیل سه نرخ ارز پرداخته و در راستای آن وزارت اقتصاد کالا ها را در ده ردیف قرار داده که تنها به پنج گروه اول ارز دولتی تعلق میگیرد و الویت با گروه کالاهای اساسی و پزشکی میباشد و سپس به منابع  مواد اولیه صنایع که به گوش میرسد شاید این الویت به صنایع نرسد که امیدواریم شایعه باشد…

 

 در مورد شاخص..

همانطور که اشاره شد، شاخص باری دیگر با ریزش 3 واحدی همراه بوده که پش از ریزش 138 واحدی در سطوح 25،021  واحد قرار گرفت  که بیشترین تاثیر منفی را پارسان تجربه کرده با تاثیر منفی 24 واحدی به شاخص ضربه ای زده و از طرف دیگر  غدیر با 21 واحد ، اخابر با 13 واحد  جزء منفی گرایان شاخص بودند اما از طرفی دیگر  بانک تجارت و رانفور به ترتیب با 6 و 5  تاثیر مثبت بر شاخص  به گونه ای جان شاخص را خریداری کرده اند و اجازه ریزش به 25 هزار واحد را نداده اند

 

در گزارش های سه ماهه

به نظر میرسد گزارشهای باقیمانده با جو خوبی همراه باشد بخصوص در گروه های معدنی و فلزی  اما چه فایده؟ با این جو ریزشی و منفی  این گزارشها هستند که میسوزند  و از طرفی دیگر  مجمع های پی در پی هم چنگی به دل نمیزند و کسی دوست ندارد در این مجامع شرکت داشته باشند و اکثر یا بیرون میکشند یا به ناچار وارد مجامع بعضی از شرکتها میشوند..

از این ها بگذریم سخن دوست نیکوست..

 

در بازار چه اتفاقی رخ داده..؟؟

بازار طوری گریبان گیر پتروشیمی ها شده که نظر همه هنوز هم بر سر این شرکتها است که با خبر هایی که برای این شرکتها رخ داده  کار این شرکتها چیز جز ریزش شاخص نیست و در مقابلش شرکتهایی که سهامداران آن هستند نظیر پارسان و غدیر  نیز با این روند نقشی منفی را برای شاخص بازی میکنند

جالب اینجاست که مشکلات برخی شرکت های این گروه در قالب گزارش های مالی در بازار منتشر می شود و برخی مسئولین ذیربط مشکلات تولید و فروش آنها را در مصاحبه هایشان تکذیب می کنند.

این برای هر سهماداری مشخص است که وقتی صورت مالی شرکت را مشاهده نمایند متوجه وضعیت شرکت هم خواهند شد…

برای مثال گزارش  زاگرس..! تعدیل 48 الی 50 درصدی سود میدهد و آن را 3172 ریال افزایش میدهد اما از کجا؟ از نرخ دلاری که در نوسان است؟ یا کاهش تولید محصولاتش؟؟

نکته جالبی که در صورت مالی شرکت مشخص است  گزارش اولین پیشبی تولید متانول با 3 میلیون تن  ، اما در گزارش سه ماهه متانول را به 2.8 میلیون تن  کاهش میدهد خب این نشان دهنده مشکل در وضعیت صادرات و تولید میباشد، این در حالی است که از پیشبینی 2.8 میلیون تن متانول  تنها توانسته  13.5 درصد را پوشش دهد  و نرخ متانول آن نیز با کاهش روبرو شده (نرخ متانول صادراتی به 350 دلار رسیده در صورتی که شرکت پیشبینی خود 360 دلار اعلام کرده) ، نرخ هزینه حمل نیز با 5 درصد افزایش روبرو شده  و به سطح 65 دلار بر تن افزایش یافته.

 با این وجود باید گزارش شخارک هم بررسی کرد قبلا آن را بیان کرده ایم.

در رسانه هایی مصاحبه ای با مدیر عامل پارسان انجام شده که به شرح زیر است..

 

مدیرعامل پارسان درباره وضعیت صنعت پتروشیمی و سهام این شرکت ها اعلام کرده واحدهای پتروشیمی تا امروز هیچ مشکلی نداشته اند وی گفته: شرکت های پتروشیمی تولیدکننده اوره و آمونیاک در گزارش های سه ماهه بعضا عملکردهایی در حد و اندازه گزارش های شش ماهه ارائه کرده اند و پوشش های چشمگیر و درآمدهای خوبی داشتند عزیزی درباره واحدهای تولیدی متانول نیز این گونه توضیح داد: برخی واحدهای تولیدی متانول به دلیل تولید محصول مایع در حمل و نقل با مشکلاتی مواجه شدند که این مشکل نیز در اواخر خرداد ماه با عقد قراردادهای جدیدی با شرکت های کشتیرانی جدید بر طرف شد .

رییس هیات‌ مدیره انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی افزود: محدودیتی برای تولیدکننده ها در خصوص فروش و نقل و انتقال پول آنها وجود ندارد وی به سهامداران این صنعت توصیه کرد: به گزارش های سه ماهه شرکت های تولیدکننده مایعات در صنعت پتروشیمی توجهی نداشته باشند، زیرا با رفع مشکل حمل و نقل این شرکت ها، به طور قطع آنها تا پایان سال تعدیل های مثبت خوبی خواهند داشت وی همچنین درباره توافق بانک مرکزی با وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص اولویت بندی تخصیص ارز دولتی برای کالاهای وارداتی و احتمال این که تجهیزات این شرکت ها مشمول این قانون شود، گفت: درصد نیاز تجهیزات پتروشیمی ها حدود سه تا پنج درصد است که با توجه به صادراتی بودن این گروه، آنها از محل صادرات می توانند تجهیزات خود را وارد کنند و این توافق هیچ تاثیری برای صنعت پتروشیمی ندارد .

 

در خودرویی ها چه خبر؟؟

به سراغ کدام برویم سایپا  با ایران خودرو  یا زامیاد؟ حداقل در داخل پتروشیمی ها هستند شرکتهایی که با وضعیت نسبتا خوبی همراه هستند اما خودرویی ها چی؟ که با کاهش تولید و فروش در گزارشهای سه ماهه روبرو شده اند ، به نظر کارشناسان در این شرایط صحبت کردن از خودرویی ها کار بیهوده ای است. سایپا هم حال و روز خوبی را ندارد و احتمال اینکه در مجمع سودی تقیم نکند هم زیاد است.. در زامیاد نیز تقسیم 3 تومانی، این سهم را به زیر 70 تومان کشانده ، با این حال در این نماد در حال حاضر خوبشان ایران خودرو است..که به گوش میرسد امیدوار کننده است باشد اما هیچ چیزی مهلوم نیست و ممکن است اتفاقات زیادی ایجاد شود.

ورنا هم در گزارش 9 ماهه  91  مبلغ 11  تومان زیان از  سود 198 ریالی اش اعلام کرده است که انگاز از حالا زیان خود را کنار گذاشته است به دلیل اینکه نکته مهم اینجاست : سایپا اگر 10 درصد را در مجمع تقسیم کند در حالی که رنا سود تقسیمی آن را در صورت های مالی اش 44 تومان دیده است،رنا را باید امسال زیان ده ببینیم.این به نفع وساپا نیز نخواهد بود

 

در گروه سیمانی ها با خبر هایی همراه بوده ایم…

در گروه سیمانی که شرایط به دلیل منتفی شدن افزایش حامل انرژی  خوب میشد  اما با مسئله جدی روبرو شده است که در رسانه امروز شاهد خبری بوده ایم که اعلام کرده اند گاز طبیعی برای مصرف صنعت سیمانی قطع گردد و از سوخت مازوت استفاده کنند  این در حالی است که هزینه نرخ گاز برای هر متر مکعب 70 الی 80 تومان بوده اما برای مازوت بین 190 الی 200 تومان است  که باعث میشود این صنعت با افزایش هزیته روبرو شود..

در گزارش های سه ماهه ی سیمانی ها نیز  خبر های خوبی بوده است. سیمان شاهرود  که  18 تومان از سود 436 ریالی شرکت در بهار 91 محقق شده است و معادل  41 درصد  میباشد  ، در این دوره 27 درصد فروش ریالی شرکت صادراتی بوده است که در با نرخ یورو 1553 تومانی صورت پذیرفته است. اما متاسفانه این شرکت نیز امروز با کاهش روبرو بوده و تا ساعات 11 هیچ معامله ای در این سهم صورت نگرفته..

 در گروه تجهیزاتی ها…

در نماد فاذر  اوضاع کمی بهتر بوده و در ساعات آخر با اندکی افزایش روبرو بوده است این شرکت توانسته در گزارش سه ماهه  117 ریال از سود 432 ریالی خود را محقق کند که پوششی 27 درصدی را به همراه داشته است.

طبق معمول تجهیزاتی ها در نیمه دوم سال شرایط بهتری دارند که این باعث میشود سود این گروه با افزایش روبرو شود.

و اما صدرا…

مجمع صدرا کامل با حاشیه بوده به طوری که سهامداران آن اعتراض زیادی داشته و مجمع با تنش همراه بوده ،  اما شنیده میشود که صدرا خواستار خروج از بورس شده است… خبر های خوبی از این سهم شاهد نیستیم.. به نظر میرسد صدرا حالا حالا ها متوقف بماند..

 

در چهارگوشه بازار …

رانفور و بانک تجارت با معاملات خوبی که داشته اند  جان شاخص را خریدن

فملی نیز گزارش سه ماهه خوبی روانه بازار کرد.این شرکت از سود 769 ریالی اش 207 ریال و معادل 27 درصد پوشش داده است.نسبت به آخرین پیش بینی تولید،23 درصد کاتد و 26 درصد کنسانتره مس و 17 درصد مفتول محقق شده است.در کل در سه ماهه شاهد پوشش های زیر بوده ایم:پوشش 28 درصدی تولید کل،پوشش 20 درصدی مقدار فروش و پوشش 22.5 درصدی مبلغ فروش.بیشتر فروش شرکت سه ماهه پایانی سال می باشد که با این اوصاف تعدیل خوبی را از سهم تا پایان سال خواهیم دید.نرخ محصولات شرکت نیز که در بورس کالا به حول و حوش 15000 تومان رسیده

شراز نیز برای رفتن به مجمعی که سیاست تقسیم سود 20 درصدی را به همراه داشت و سود 533 ریالی را اعلام کرده بود  با 4 درصد منفی به قیمت 344 تومان رسید تا در آخر ساعات معاملات متوقف شود همچنین مجمع این شرکت به 31 تیر ماه موکول شد.

ثاژن  در گزارش 9 ماهه سود هر سهم خود را همان 158 ریال اعلام کرده است ولی در دوره ی 9 ماهه 206 ریال( 130 درصد ) از آن را پوشش داده است. این در حالی است که زیان انباشته شرکت مبلغ 42،143 میلیون ریال  )معادل 421 ر به ازای هر سهم می باشد و برای سال جاری  سودی تقسیم نخواهد کرد

سه شنبه 27 تیر ماه 91

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن