گزارش بازار شنبه 24 تیر ماه 91

233
telegram nokhbegan-start
گزارش بازار شنبه 24 تیر ماه 91Reviewed by معراج موسوی on Jul 14Rating:

گزارش بازار شنبه 24 تیرماه 91

بازاری آرام و روان


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز شنبه 24 تیرماه 91 بازار سرمایه کار خود را به گونه آغاز کرده که با رشد همراه بوه ، رشد 43 واحدی شاخص که آن را به 25430 پایان رسانده.  این در حالی است که نمادهای شپدیس با 35 واحد ، پارسان با 10 واحد و گل گهر با 12 واحد بیشترین تاثیر مثبت را داشته اند و از طرفی مخابرات (اخابر) با حدود 19 واحد بیشترین کاهش را در تغییرات امروز از خود بجای گذاشت

همانطور که در این روزها مشاهده مینمایید این روزها بازار  با روند خوبی همراه میباشد و جوی منفی و سیاسی از بازار دور شده که میتوان دلیل اصلی آن را حمابت سهامداران و افزایش نقدینگی در بازار بیان کرد ، حمایت و افزایشی که هم از حقوقی ها و هم حقیقی ها به چشم می آید ، گویی به نظر میرسد که اعتماد از دست رفته ی سهامداران دوباره بازگشته.

اما در هفته آخر شاهد برگزاری فشرده مجامع هستیم که اکثر شرکتهای مهم مجامع خود را برگزار کرده و پرونده ی مالی سال 90 را به طور کامل بسته است. این در حالی است که بخشی دیگر از شرکتهای مهم هنوز مانده اند که با مجامع روبرو نشده اند که انتظار میرود سود خوبی را در مجمع خود تقسیم کنند و در روند تقسیم سود با ثبات باشند.

نکته جالبی که همه را به خود جلب کرده فصل گزارش های 3 ماهه شرکتها میباشد که  این مورد نیز باعث شده  شاخص با رشد به کار خود ادامه دهد ، در این گزارش ها شرکتهای پتروشیمی، فولادی، شیمیایی و معدنی گزارش خوبی بجای گذاشته اند که باعث افزایش در قیمت سهم آنها شده است که در این قسمت نیز شرکتهایی نظیر  پتروشیمی زاگرس،مارون و .. و از طرفی دیگر صبا نور  و فولادی های دیگر  هنوز گزارشهای خود را با بازار روانه نکرده اند  البته نباید از سایر شرکتها نظیر شرکتهای سرمایه گذاری غافل شد و  باید پرتفوی و ضریب” ان ای وی”  این شرکتها نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 اما در سمت دیگر بازارهای جهانی نیز سبز رنگ بوده ، مس به سطح 7570 دلار رسیده ، آلومینیوم 1835 دلار ، سرب 1830 و روی نیز در سح 1833 دلار رسیده است. همچنین بیلت نیز در قیمت 390 دلار در هر تن معامله شده است.  نفت نیز به دلیل تحریمات و مسائل سیاسی و کاهش موجودی نفت ایالت متحده با رشد همراه بوده.

 

خبرهایی در بازار

فولادیهای پر طرفدار

در گروه فولادی و فلزی  نماد فولاد خراسان برای تعدیل عایدی متوقف شده است ، همانطور که خبر و تحلیل بنیادی این شرکت ها را سایت قرار داده ایم  این شرکت از سود 353 ریالی خود178 ریال را پوشش داده که معادل 50 درصد میباشد. که برای اطلاعات بیشتر به قسمت تحلیل این شرکت مراجعه فرمایید.

فولاد خوزستان نیز در بورس کالا 25 هزار تن شمش معامله داشته  که بدون تغییر قیمت  و به ارزش 28.3 میلیارد تومان بوده است

ذوب آهن هم که پوشش خوبی را تا 50 درصد در سه ماهه خواهد داد و فردا نیز معامله بلوکی در پیش دارد،امروز بازهم به قیمت های زیر 150 تومان رسید و تا 147 تومان افت کرد.شنیده می شود بانک انصار یکی از مشتریان بلوک شرکت می باشد

 

خودرویی ها؟؟

در گروه خودرویی ،ایران خودرو امروز در صورتی متوقف شده که شرایط خوب بنیادی ندارد از طرفی دیگر نیز  ورنا قصد فروش بلوکی ایران خودرو را  دارد

زامیاد نیز پس از تقسیم سود 3 تومانی  مجمع را پشت سر گذاشت اما پس از مجمع معامله ای انجام نشده است

بیمه ای ها چطور؟؟

در گروه بیمه ای  نماد ملت امروز را با صف فروش شروع کرد و در طول بازار چند بار نیز صف فروش شد.سهم بعد از رسیدن به p/e شش و با توجه به اوضاع گروه بیمه ای با افت قیمت روبرو شده است.

بیمه دانا نیز برای تعدیل عایدی متوقف شد.بیمه دانایی که به تعدیل منفی آن عادت کرده ایم.قطار ورود بیمه ای ها نیز به بازار با ورود بیمه سامان ادامه پیدا کرد و این شرکت بیمه ای با سود 40 تومانی و با قیمت های 180 تومان به بازار فرابورس آمد

 

پالایشگاهی های موفق

امروز در این گروه شاهد عرضه ی 5 میلیونی از صف خرید پالایش نفت شیراز به پایان رسید اما این سهم همچنان صف خرید خود را حفظ کرده است.  همچنین به گوش میرسد که خصوصی سازی به عرضه این مقدار از سهم پرداخته است    نماد شبندر نیز همچنان متوقف است

 

خبر از پالایشگاه اصفهان..

شنیده های از  اعلام سود 250 تومانی شصفها  به بازار میتواند خبر خوبی برای سهم باشد

این شرکت که قصد تقسیم سود 40 الی 100 تومانی را در سال 90 داشت  با تقسیم 300 تومانی همه را شگفت زده کرده است که این تقسیم با مخالفت مسئولان بورسی همرا بود اما سرانجام 300 تقسیم شد. همچنین این مسئولین موضوع خوراک شرکت را در مجمع بررسی کرده اند که اگر این مشکل مرتفع نشود از پاکستان و عراق خوراک وارد خواهند کرد.

 

پتروشیمی پردیس نیز با 5 درصد افزایش  به مبلغ 34000 ریال باز شده و با افزایش روبرو شده است. شپدیس در گزارش 6 ماهه، سود خود را نسبت به گزارش 3 ماهه خود با 23 درصد افزایش از مبلغ 640 تومان به 789 تومان رسانده  و نسبت به اولین گزارش خود با افزایش 90 درصد همراه بوده ، شایان ذکر است که دلیل افزایش پیشبینی سود شرکت ناشی از افزایش مقدار صادرات و  همچنین افزایش قیمت اوره و امونیاک طی 6 ماهه گذرانده  عنوان کرده است . شپدیس در 6 ماهه اول سال سود خود را به 477 تومان پوشش داده است  و در این دوره زمانی نزخ دلار را 1800 و 1790 تومان در نظر کرفته است و همچنین نرخ دلار را در بودجه خود 1700 لحاظ کرده است. تعدیل خوب شرکت و پی به ای پایین در این سهم میتواند هدف های بعدی را تا 3600 الی 3700 رقم زند

 

در گزارش شخارک

 شخارک در سه ماهه ابتدای سال جاری 1111 ریال از سود 4145 ریالی اش را پوشش داده است( 28درصد) لازم به ذکر است که شرکت در 2 ماهه ابتدای سال جاری  772 ریال از سود  4145 ریالی خود را پوشش داده بود( حدود 19 درصد)

نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل مقدار تولید و فروش شرکت در انواع محصولات از جمله متانول کاهش یافته است

این سهم در مناطق 680 تومان با مقاومت روبرو شده و نتوانسته از آن عبور کند و در قیمتهای 6663 ریال به کار خود پایان داده.

 

صنایع شیمیایی ایران

شیران در گزارش اخیر خود سود خود را از 530 تومان به 628 تومان افزایش داد 

شیران گزارش سه ماهه ی خود را در حالی به بازار نشان داده که در اولین پیشبینی سال 91 را با سود 5،303 ریال   روانه ی بازار شد، این در حالی است که در گزارش 3 ماهه شاهد پوشش سود 185 تومانی همراه شده. همچنین با افزایش سود در ادامه ی سال 91 نیز همراه هستیم که تعدیل عایدی را رقم میزند. این شرکت در گروه خود به عنوان یک یار بزرگ تبدیل شده که همه را به خود جلب کرده  و امروز نیز با صفوف سنگین همراه بوده که با عدم عرضه مواجه است.

شرایطی که شیران رقم زده آن را به اهداف 2800 و سپس 3000 تومان نزدیک میکند..همچنین این  تعدیل  عایدی  که شیران از خود به جای گذاشته  واتی   را تحریک خواهد کرد و به قیمت های بالای 120 تومان سوق میدهد

 

نفت و گاز پارسیان..

 

این سهم امروز نیز مثبت بوده و کار خود را با افزایش 1.21 درصدی در روز شنبه  به پایان رسانده ، پارسان در حالی از تعدیلات خوب استقبال میکند که هلدینگ بزرگ پتروشیمی میباشد و این سهم حالا حالا ها با افزایش روبرو است زیرا بزرگان دیگری نظیر زاگرس،مارون،کرماشا  هنوز مانده ان که گزارش خودشان را تحویل دهند.

 

چهارگوش بازار

شراز که در این روز ها با رشد زیاد و تعدیل مثبت همرا بوده گویا به پایان این روند نزدیک میشود و روند تعادلی خود میرسد. این سهم در امروز  با عرضه سنگینی همراه بوده که عرض حدود 8 میلیونی را داشته است. میتوان فردا را نیز با عرضه ی سنگین آغاز کند

شاید در این ناحیه ها خرید کمی با ریسک همراه باشند اما ریسک پذیران میتوانند در عرضه فردا در صف خرید قرار گیرند.

 در مورد بیمه ملت نیز توضیحات کامل را داده ایم

تایرا نیز با گزارش ثابتی همراه بوده که  وضعیت ضعیفی را به بازار روانه کرده که با صفوف فروش مواجه شده بود زیرا 5 تومان از سود 30 تومانی  چنگی به دل نمیزند. 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن