گزارش روزانه بازار

235
telegram nokhbegan-start
گزارش روزانه بازارReviewed by H-elahi on Sep 25Rating:

نگاهی به بازار امروز  (اخبار بورس)

شاخص کل در معاملات امروز 359 واحد دیگر رشد کرد و مرز 27400 واحد را نیز پشت سر گذاشت تا برای صعود به محدوده های 27900 تا 28000 واحد در صورت ادامه دار بودن شرایط فعلی و ادامه خوشبینی ها و افزایش حجم معاملات آماده شود. بیشترین مقدار تاریخی شاخص 27281 واحد بود که در روز 27 فروردین ماه امسال ثبت شده بود و امروز این مقدار تاریخی  شکسته شد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در معاملات امروز فولاد خوزستان و صندوق بازنشستگی هر کدام با 34 واحد و چادملو نیز با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر تغییرات شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز هم به 95.6 میلیارد تومان رسید که اوراق مشارکت سایپا با 9.6 میلیارد تومان و پارسان و ومعادن با بیش از 7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

شروع توقف نمادها برای اعلام تعدیل عایدی مثبت و همچنین اعلام افزایش EPS مناسب در تک سهم های بازار از جمله پتروشیمی آبادان بازار امروز را با برگشت خوبی روبرو کرد.استراحت های بازار خیلی کوتاه و یک روزه است و اگر در این مقطع یک روزه نمادی نیز با صف فروش روبرو شود خیلی زود جمع آوری می شود و این نشان میدهد بازار هنوز نیز تشنه خرید است.البته همانطور که قبلا نیز اشاره کرده ایم بهتر است اگر بازار با استراحت روبرو می شود،این استراحت بیش از یک روز باشد.

در تحولات ارز نیز شاهد افزایش دوباره نرخ ارز در بازار هستیم.دلار به 2589 تومان رسیده است این در حالی ست که در مرکز  مبادله دارندگان و متقاضیان ارز بر اساس برآورد مسوولان نرخ دلار دو درصد زیر قیمت بازار آزاد 2362 تومان برآورد شده بود .

در این حوزه سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از ابلاغ دستورالعملی از سوی بانک مرکزی در روزهای آینده خبر داد ه که براساس آن، افرادی که به عنوان سرمایه گذاری اقدام به خرید ارز کرده‌اند، بتوانند ارز در اختیار خود را به قیمت روز به بانک مرکزی بفروشند .

سخنگوی مرکز معاملات ارزی در مورد افزایش نرخ ارز در بازار غیر رسمی با وجود راه اندازی مرکز مبادلات ارزی، گفته: امروز نقطه آغازین طرح مرکز مبادلات ارز بوده است و بازار ارز با گذشت زمان متعادل می‌شود .

در بازار چه خبر بود؟

در گروه سرمایه گذاری و هلدینگی با توجه به تعدیل اکثر شرکت های موجود در پرتفوی آنها انتظار تعدیل عایدی خوبی را داریم .

غدیر که تعدیل سود خوبی را با توجه به تعدیل پارسان و شرکت های پتروشیمی در پیش دارد فعلا در قیمت های بیش از 380 تومان قرار دارد و می تواند با انتشار گزارش های این شرکت ها به سمت 400 تومان نیز قدم بردارد

خارزم با nav بیش از 250 تومانی و سود واقعی 40 تومانی برای سال مالی منتهی به 31/3/91 امروز به قیمت های درصد مثبت و نزدیک 130 تومان نیز رسید.خارزمی که در حوزه IT  و بانک سرمایه گذاری های خوبی دارد

وبهمن با صف خرید بیش از 5 میلیونی به قیمت های نزدیک 100 تومان نزدیک می شود. وبهمن با پروژه 400 میلیارد تومانی خود روبروست.طبق اعلام مسئولان شرکت  پیش فروش واحدهای این پروژه در 20 درصد پیشرفت کار شروع خواهد شد که بر عملکرد مالی این شرکت اثرات با اهمیتی خواهد داشت. اما این اثر برای سال جاری نبوده و در سال های آینده و به نسبت پیشرفت پروژه لحاظ خواهد شد.

وصندوق امروز وارد گره شد و در قیمت های نزدیک به 200 تومان بازهم با صف خرید روبرو شد.قیمتی که اشاره کرده بودیم که به آن خواهد رسید.این شرکت هلدینگی که در صنایع مهمی همچون پتروشیمی ،نفتی و معدنی سرمایه گذاری می کند با توجه به احتمال تعدیل عایدی شرکت های موجود در این صنایع می تواند سود خود را افزایش دهد.سود هر سهم فعلی سال مالی منتهی به 31 شهریور 91 شرکت در آخرین پیش بینی 48 تومان اعلام شده است که به نظر میرسد در گزارش عملکرد واقعی با تعدیل روبرو شود.در اولین پیش بینی سود سال مالی 92 نیز 40 تومان اعلام کرده است

وصندوق علاوه بر مالکیت 5.5 و 44 و 46 درصدی در شرکت های پالایش نفت اصفهان،نفت ایرانول و نفت پاسارگاد در شرکت های پتروشیمی مهمی همچون شفن ،شخارک و شپترو  و پتروشیمی جم نیز سرمایه گذاری های خوبی کرده است.اما شرکت در ایران خودرو و رنا نیز تملک 5.6 و 8.3 درصدی دارد که اگر بلوک بانک پارسیان توسط ایران خودرو نیز به فروش برسد می تواند بر وصندوق نیز تاثیر گذار باشد.البته برخی شایعات از قطعی شدن دوباره فروش سهام ایران خودرو از سوی این شرکت نیز خبر می‌دهند .

کگل و کچاد نیز دو شرکت معدنی مهمی هستند که شرکت بیش از 2 درصد آنها را در سبد خود دارد.با این توصیف شرکت می تواند سود خود را با توجه به تعدیل عایدی این شرکت ها افزایش دهد.

Nav سهم با توجه به قیمت های فعلی بازار شرکت های زیر مجموعه موجود در پرتفوی به 290 تومان رسیده است که قیمت سهم در حال حاضر 68 درصد آن معامله می شود

با توجه به اینکه گزارش های شش ماهه اکثر شرکت های موجود در پرتفوی شرکت مناسب می باشند می توان ضریب p/nav عرف بازار یعنی 75 درصد را به سهم داد که در این صورت می توان به رشد قیمتی سهم تا 215-220 تومان نیز امیدوار بود

ومعادن نیز قابلیت های زیادی برای رشد دارد.زمانی که قیمت سهم 310 تومان بود با بررسی ناو سهم و روند سوددهی شرکت با توجه به احتمال تعدیل عایدی معدنی ها و فلزی ها ،به توانایی سهم در رشد بیشتر اشاره کرده بودیم.در معاملات امروز نیز سهم به 344 تومان و قیمت های درصد مثبت رسید.

وساخت امروز با صف تقاضا در قیمت های 159 تومان روبرو بود. سرمایه گذاری ساختمان در صدد واگذاری کل سهام شرکت مجتمع های توریستی و رفاهی آبادگران ایران-کیش با مالکیت حدود 53 درصدی به ارزش دفتری13.6 میلیارد ریال است.

واتی در معاملات امروز معاملات منفی را تجربه کرد.NAV هر سهم سرمایه گذاری آتیه دماوند بیش از 313 تومان می باشد که قیمت هر سهم شرکت یعنی 153 تومان ، معادل 50 درصد آن است.هر چند این نسبت در مقایسه با سایر شرکت های سرمایه گذاری پایین بوده و نشان دهنده ارزش گذاری کمتر از واقعیت سهام این شرکت است، اما بررسی روند NAV  این شرکت در گذشته نشان می دهد که عمدتا در گذشته نیز این نسبت در مورد شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند صادق بوده ولی بر اساس روند قیمت این سهم در چند روز اخیر و با توجه به حجم های معاملاتی سنگین این سهم و شکستن مقاومت 7 ساله خود و داشتن حجم زیادی از سهم خوب صنایع شیمیایی ایران در پرتفوی می توان نتیجه گرفت که این سهم ظرفیت ادامه روند صعودی خود را خواهد داشت .

در گروه پتروشیمی ،پتروشیمی آبادان در اصلاحیه ی گزارش سود سال 91 بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه سود هر سهم خود را از 737 ریال به 1313 ریال افزایش داده است که دلیل این تعدیل افزایش حاشیه سود شرکت بوده است. نرخ فروش محصولات ( عمدتاً pvc ) با افزایش خوبی روبرو شده است.در سه ماهه 526 ریال پوشش داده است.

در این گروه شنیده ها از تغییر مدیر عامل پتروشیمی اصفهان حکایت دارد.

در گروه غذایی نیز با توجه به افزایش نرخ محصولات شاهد افزایش قیمت سهام این شرکت ها هستیم غنوش وارد گره معاملاتی شد و غمارگ نیز با توجه به اعلام تعدیل عایدی در شش ماهه با صف خرید روبرو شد.

در این گروه زمگسا (کشاورزی و دامپروری مگسال) که در زمینه تولید شیر و دام فعالیت دارد سود هر سهم خود را با سرمایه 3 میلیارد تومانی از 134 تومان به 232 تومان افزایش داده است که دلیل عمده آن افزایش نرخ فروش محصول شیر به مبلغ 990 تومان بوده است.نرخ قبلی شیر در گزارش سه ماهه 830 تومان بوده است.شایان ذکر است که شرکت در 5 ماهه ابتدایی سال مالی تقریبا 100 درصد سود قبلی خود یعنی 132 تومان را پوشش داده است.نماد سهم نیز امروز بازگشایی شد و با رشد قیمتی 61 درصدی به قیمت های نزدیک 2300 تومان رسید

در نماد غبشهر نیز که دولت وعده افزایش نرخ را به این شرکت داده شاهد تشکیل صف خرید بودیم.

در گروه سیمانی در ادامه توقف نمادها شاهد بسته شدن چندین نماد دیگر برای تعدیل مثبت بودیم . امروز نیز  شاهد توقف سرود ،سکرد ، سشمال سفانو و سمازن بودیم.

سیمان فارس و خوزستان با NAV 180 تومانی در صدر معاملات گروه سیمانی قرار دارد.سفارسی که از تعدیل شرکت های سیمانی افزایش سود خوبی را تجربه خواهد کرد.شرکت برنامه ورود سیمان آبیک به بازار را نیز در برنامه خود دارد.

گروه خودرو و قطعات نیز امروز با اقبال بازار روبرو شدند تا بیش از این از قافله بازار مثبت عقب نمانند.در حالی هنوز از نظر بنیادی به سهام گروه خودرویی اعتمادی نیست اما رشد قیمت خودرو می تواند کمی بر روند این گروه موثر باشد. در قطعه سازان نیز عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران از قول مساعد خودروسازان برای کاهش سریع مطالبات قطعه‌سازان به سه ماه خبر داده و اعلام کرده: با تحقق این امر شاهد کاهش قیمت‌های کاذب خودرو در بازار خواهیم بود .

چهارشنبه آینده 12 مهر یک میلیارد و 820 میلیون سهم سایپا به قیمت پایه هر سهم 360 تومان و به صورت یکجا و نقد و یا 30 درصد نقد و مابقی اقساط ( با مهلت 20 روزه برای پرداخت وجه نقد) در بازار اول معاملات روی میز فروش گذاشته شود .

در گروه دارویی در برخی نمادها با قیمت های درصد مثبت روبرو هستند که دلیل آن نیز خبرهایی مبنی بر افزایش نرخ 20 درصدی در برخی شرکت های این گروه است

در گروه قندی شایعاتی مبنی بر افزایش نرخ فروش شکر درب کارخانه به 1400 تومان نمادهای این گروه را به صف خرید کشاند.افزایش نرخ شکر در بورس کالا نیز بر این افزایش تقاضا موثر بود.در این گروه شایعاتی نیز مبنی بر انتقال 14 شرکت قندی به بازار پایه فرابورس نیز توسط مدیر امور ناشران شرکت بورس تکذیب شد

در سایر نمادها:

در نماد شبندر بازهم شاهد برگشت روزهای پر اقبال بازار بودیم .ظاهرا با توجه به خصوصی شدن شرکت شفاف سازی های شرکت نیز بر روند صعودی سهم بی اثر است.ضمن اینکه بلوک 15 درصدی شرکت نیز عرضه خواهد شد و این عرضه نیز بر روند فعلی سهم تاثیر گذار است

فایرا در معاملات امروز به قیمت های بیش از 2300 تومان رسید.گفته میشود سود این شرکت رشدی خارق العاده را در سال مالی امسال خواهد داشت.البته با توجه سرمایه پایین و 16.5 میلیارد تومانی شرکت این اتفاق عجیب نیز به نظر نمی رسد.افزایش سرمایه شرکت نیز البته در راه است.نرخ شمش و بیلت شرکت در بورس کالا رشدی بسیار خوب را در ماه های اخیر داشته است
پرشین تحلیل

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن