یکشنبه 21 آبان

209
telegram nokhbegan-start
یکشنبه 21 آبانReviewed by Tseexpert on Nov 11Rating:

خبری که تاثیر زیادی بربازار گذاشت و دیروز نیز خدمتتان عرض کردم تسویه وامهای ارزی بر مبنای نرخ مرکز مبادلات بود و همچنین تسویه نرخ خوراک پتروشیمی ها با نرخ جدید ارز میتواند باعث تعدیلات منفی در گروههای مرتبط شود.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در رینگ فلزات شاهد کاهش قیمتها بودیم که کل گروه را تحت تاثیر قرار داده و این عوارض صادراتی کار را سخت خواهد کرد و اگر تاثیر این عوارض درسطحی که من فکر میکنم باشد باید تا یکماه آینده در گروه فلزات و پتروشیمی شاهد شفاف سازی هایی باشیم که برای بازار گران تمام خواهد شد. قیمت مفتول و کاتد مس در بازار با کاهش چشمگیر روبروشده و روند محصولات فولادی نیز نشان میدهد که طی روزهای آینده حداقل 10 درصد نرخ انواع محصولات اعم از شمش و میلگرد کاهش خواهد یافت. روند قیمت گذاری دستوری در بورس کالا باعث شد تا ملی مس مفتول و کاتد خود را به قیمت 22 هزارتومان یعنی با بیش از 4 هزارتومان کاهش نسبت به قبل به فروش برساند.

 گویا قرار بر این شده که بتدریج کلیه محصولات در بورس کالا بر اساس نرخی نزدیک به دلار مبادله ای قیمت گذاری شوند.فردا نیز قرار است نرخ دلار برای صادرکننده هایی که میخواهند ارز خود را در مرکز مبادلات بفروشند تعیین شود. با توجه به قوانین محدوده کننده مثل حذف معافیتهای مالیاتی در صورت عدم فروش ارز در این مرکز باید انتظار داشته باشیم که بتدریج کلیه پتروشیمی ها ارز خود را در این مرکز عرضه کنند.قیمتی که برای نرخ ارز صادراتی ها فردا تعیین میشود خیلی میتواند روی بازار تاثیر گذار باشد.امروز در بازار آزاد شاهد کاهش نسبی ارز بودیم که علت آن عدم پذیرش مرکز مبادلات برای عرضه ارز توسط صادرکنندگان به قیمت 3000 تومان بود. درصورتی که قیمت عرضه دلار را درمحدوده 2500-2600 تعیین کنند چندروزی باید از سهمهای پتروشیمی و فلزات خداحافظی کرد.

درکنار این پازل میزان کسری بودجه امسال دولت را قرار دهیدتا متوجه شوید که نرخ دلار را نمیتوانند تا آخر سال بصورت دستوری نگه دارند.به لحاظ تکنیکال پیش از این انتظار داشتم که فولاد مبارکه در سطح 245-250 نوسان خوبی بدهد اما قیمت گذاری های بورس کالا باعث شده که کمی عقب نشینی کنم.هرچند درتایم فریمهای پایین فولاد صعودی نشان میدهد و ممکن است فردا اول وقت به قیمتهای بالای 350 معامله شود ولی به محض رسیدن اخبار بورس کالا از قیمت معامله شمش فولاد هم فولاد مبارکه و هم سهمهای همگروه میتوانند یک ریزش داشته باشند. 

فملی هم به لحاظ تکنیکال زمانی که بالای 660 تومان رسیده بود سیگنال خروج موقت داده بود. نزدیک ترین سطح حمایتی فملی 630 تومان محسوب میشود و انتظار دارم فردا تا نزدیک این حمایت هم برسد. باند مقاومتی این سهم 690-700 تومان است.

 در نماد ذوب پیشنهاد میکنم تا زمانی که مقاومت مهم 285 شکسته نشده در این محدوده خرید نکنید و اگر قصد نوسانگیری دارید در قیمتهای پایینتر اقدام کنید.تازمانی که 285 تومان شکسته نشود سهم رشد قابل توجهی در کوتاه مدت نمی تواند داشته باشد شاید خبرعرضه 17 درصد باعث نوسانات لحظه ای خوبی شود که درصورت رسیدن خبر قطعی زمان عرضه با توجه به وضعیت بازار میتوان تصمیم گیری کرد. به لحاظ بنیادی حتی با قیمتهای دستوری بورس کالا نیز سیگنال منفی جدی صادر نشده و در زمان ارائه گزارشهای نه ماهه و 12 ماهه گزینه های کم ریسکی محسوب میشوند ولی درکوتاه مدت نباید با توجه به سیستم قیمت گذاری محصولات انتظار نابجایی داشت.

در گروه بانکی که سوالات متعددی میشود الگوی صعودی نمی بینم و با توجه به تحریمهای بلندمدت نباید انتظار غیرمعقولی فعلا از این گروه داشت حداقل میتوان گروههای کم ریسک تری نسبت به این گروه برای سرمایه گذاری پیدا کرد.

 درگروه غذایی نیز شاهد جمع شدن صفهای فروش و تشکیل صفهای خرید در چند سهم بودیم که درصورتی که حرکت اخیر پایدار باشد میتوان نمادهای پرپتانسیل این گروه را نیز زیر نظر گرفت. با کاهش نرخ محصولات فلزات دوباره گروه برقی رشد کردند هفته گذشته نیز اشاره شد که درصورت افت محصولات فلزی خصوصا مس سریعا به گروه برقی سوییچ کنید که درصورت ورود تا الان در برخی نمادها 8 درصد سود کرده اید.

احسان وفادار 
bashgah-banner nokhbegan-start

1 نظر

نطر گذاشتن