یک دستور جدید پالایشی و شفاف سازی های جدید در این رابطه …

195
telegram nokhbegan-start
یک دستور جدید پالایشی و شفاف سازی های جدید در این رابطه ...Reviewed by Khalili on Aug 14Rating:

در ابتدا باید عرض شود که شرکت ملی پخش فراورده های نفتی طی نامه ای به تمامی شرکت های پالایشی اعلام نموده است که مابه التفاوت ناشی از تغییر بین نرخ ارز مرجع و مبادلاتی را برای فروش های سال 92 که تولید آنها در سال 81 بوده را به عنوان سود در صورت مالی جدید خود لحاظ ننمایند.

در همین رابطه شرکت پالایش نفت تهران اطلاعیه شفاف سازی را منتشر کرده است که در ذیل آمده است :

  • شرکت اعلام نموده است که بر اساس نامه شماره 49565 مورخ 31/04/92 (پیوست) شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در خصوص ضرورت عدم شناسایی درآمد حاصل از مابه التفاوت (ناشی از تفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی) حاصل از فروش فرآورده هایی که از موجودی نفت خام سال 1391 تولید و در سال جاری به فروش رسیده، ذخایر لازم در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است که مطابق مفاد یادداشت توضیحی شماره 7-13 صورتهای مالی میان دوره ای 3ماهه منتهی به 31/03/92، مانده سرفصل سایر حسابهای پرداختنی شامل مبلغ 332ر2 میلیارد ریال ذخیره تسعیر نرخ ارز موجودی نفت خام اول دوره می باشد.
  • شرکت در نامه شماره 45543 مورخ 16/05/92 (پیوست) اعلام نموده است که تغییرات احتمالی نرخ فرآورده ها بر اساس شاخصهای کیفی در حال پیگیری جهت دریافت مصوبه نهایی می باشد. شایان ذکر است که شرکت مستنداتی در خصوص خالص تأثیر افزایش قیمت فرآورده ها (بر اساس شاخصهای کیفی) بر روی پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 ارائه ننموده است.
  • مطابق اطلاعات منتشر شده در تاریخ 18/02/92، مفروضات مبنای پیش بینی سود سال 92 دربرگیرنده تخفیف خرید نفت خام به میزان پنج درصد میانگین قیمت نفت صادراتی از مبادی اولیه، قیمت خرید نفت خام به ازای هر بشکه مبلغ 6/103دلار (با احتساب 5% تخفیف) بر اساس میانگین نرخ نفت خام یکساله منتهی به 30/11/91 (اعلام شده از سوی شرکت پالایش و پخش)، قیمت فروش محصولات بر اساس میانگین قیمت بین المللی فرآورده های نفتی 11ماهه منتهی به 30/11/91 (اعلام شده از سوی شرکت پالایش و پخش)، نرخ تسعیر ارز به ازای هر دلار مبلغ 500ر24 ریال، یارانه هزینه حمل نفت خام معادل مبلغ 773 میلیارد ریال، هزینه استهلاک (شامل استهلاک ماشین آلات پروژه بهبود کیفیت فرآورده ها) معادل مبلغ 276ر1 میلیارد ریال، هزینه انرژی (منعکس در سرفصل هزینه های سربار تولید) معادل مبلغ 390ر1 میلیارد ریال می باشد. شایان ذکر است که شرکت در تاریخ 16/05/92 اعلام نموده است که “بر اساس اطلاعات موجود، اولین پیش بینی سود و زیان منتهی به 29/12/92 که قبلا ارائه گردیده، کماکان به قوت خود باقی است”.
bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

    • سلام جناب حامد ….. فعلاً باید پالایشی ها شفاف سازی کنند …. پالایش تهران اعلام نموده که پیش بینی اش را تغییر نمی دهد. اما برای پالایشی هایی که مقدار تسعیر ارز مربوط به نرخ خوراک را برای محصولات تولیدی در سال 91 در محاسبات و اطلاعات اقتصادی سال 92 لحاظ کرده باشند، کمی از سودشان کاسته می شود. اما بیشتر اثر این قضیه از بعد روانی باشد که می تواند گروه را با نوسان منفی همراه سازد. تشکر

نطر گذاشتن