یک شنبه سبز خواهد بود یا قرمز؟

358
telegram nokhbegan-start
یک شنبه سبز خواهد بود یا قرمز؟Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jul 16Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام خدمت دوستان بر بام بازار؛

پایان هفته ی کاری بورس هم در نهایت با امید به دستاورد سیاسی چند روز آیند به اتمام رسید.امروز بازارگردانان دو دسته بودند.کسانی که ریسک روز های آتی را نپذیرفته و به سمت و سوی خروج از بازار فکر می کنند و کسانی که با جان و دل خریدار هستند.در آن سوی مرزها به گزارش رویترز، رییس تیم مذاکراتی ایران با ۱+۵ اظهار کرد: مذاکره درباره نگارش متن پیش‌نویس توافق‌نامه پیشرفت داشته و احتمال می‌رود که تا چند روز آینده آماده شود.البته ظریف هم افزود: تبادل نظرهای خوبی داشتیم اما نیازمند مباحث جدی در سطح مدیران سیاسی هستیم / ظریف افزود: تبادل نظرهای خوبی داشتیم اما نیازمند مباحث جدی در سطح مدیران سیاسی هستیم.

اما در خصوص شاخص اگر بخواهیم اظهار نظری داشته باشیم تنها به همین جمله بسنده می کنیم “شاخص به مقاومت خود فقط نفوذ کرده،هنوز خبری از شکست اولیه ی کانال نزولی رویت نشد

با همین کلید واژه انتظار اولیه ی ما اگر خبری در خصوص مذاکرات که مطابق میل بازار نباشد بیاید،ریزش کاملا محتمل تر است.

اما در گروه برتر بازار که خودرو باشد در ابتدای صبح شاهد غافلگیری جالبی از سود ایران خودرو بودیم. خودرو سود هر سهم سال مالی ۹۳ را بر اساس عملکرد ۳ ماهه حسابرسی نشده ، را همراه با پوشش ۴۹ درصدی مبلغ ۱۶۰ ریال اعلام داشت . شایان ذکر است تاکنون اطلاعات پیش بینی تلفیقی سال مالی ۹۳ را اعلام ننموده است . شرکت در گزارش سه ماه نخست سال مالی ۹۳ موفق به پوشش ۴۹ درصدی پیش بینی سود سالانه و تحقق ۷۹ریال سود برای هر سهم شده است.شاید همین خبر کافی بود تا سایپا و شرق و …. دوباره شارژ شوند.در هر صورت ظاهر امر نشان می دهد هر چند خودرویی ها زیان بار و دارای مشکلات عدیده ی مالی و اعتباری هستند اما فعلا آنچه که عیان است،شناساسی سود است… شرکت رینگ سازی مشهد هم سود هر سهم سال مالی ۹۳ را همراه با پوشش ۱ درصدی مبلغ ۱۸۰ ریال اعلام داشت که فشار فروش را بر روی این سهم افزایش داد.

 

از آن طرف هم در خبر گذاری ها آمده بود که با وجود اینکه به نظر می‌رسد هنوز پیشنهاد افزایش وام خودرو و کالا که احتمال تا دو برابری آن وجود دارد مورد تایید شورای پول و اعتبار قرار نگرفته و یا حتی اگر هم تایید شده به طور رسمی اعلام و ابلاغ نشده است برخی بانکهای خصوصی در این مورد اقدام کرده و سقف اعطای وام را از هفت میلیون تومان تا 15 میلیون تومان افزایش داده‌اند .

 

سیمانی ها هم فعلا تا اینجا کمی از ضرر های هفته ی پیش را جبران کردند.در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیمان تهران، به ازای هر سهم مبلغ 780 ریال سود نقدی بین سهامداران تقسیم شد.سکرما هم پیش بینی سود سال مالی ۹۳ را از ۱,۹۱۴ریال به ۲,۲۸۳ ریال افزایش داده که تعدیل ۱۹ درصدی سود شرکت را نشان می دهد و طی سه ماه ۵۸ درصد آن را معادل ۱۳۱۷ ریال محقق کرده است. این در حالی است که سیمان کرمان بدلیل توقف فعالیت سرمایه گذاری سیمان کرمان،سودی در این شرکت شناسایی نکرده است. جالب آنکه در گزارش این شرکت،سود هر سهم شرکت سیمان آرتا اردبیل بر اساس آخرین اطلاعات موجود از ۲۰۰۰ ریال به ۲۲۷۹ ریال افزایش یافت . علت افزایش فروش نسبت به پیش بینی قبلی مربوط به افزایش نرخ سیمان است.سیمان داراب نیز در پیش بینی سود سال مالی ۹۳ را ۵۹۸ ریال اعلام کرده در حالیکه قبلا ۵۶۵ ریال پیش بینی کرده بود. این شرکت طی سه ماه ۲۸ درصد سود سالانه معادل ۱۶۶ ریال محقق کرده است. افزایش نرخ فروش عمده دلیل رشد سود شرکت است.سیمان درود پیش بینی خود بر اساس عملکرد سه ماهه سود هرسهم سال مالی ۹۳ را با تعدیل منفی ۱۶ درصدی از ۱۷۱۹ ریال به ۱۴۳۷ ریال رسانده است و در عملکرد سه ماهه ۸۵ریال (معادل ۶درصد) آن را پوشش داده است .

اما در پتروشیمی ها امروز با برخورد لیدر قدیمی (پارسان) به مقاومت مهمی که در حوالی 800 وجود داشت کمی تعلل خریدار مشهود بود.شاید سبز ترین رنگ امروز برای زاگرس ی بود که شنید هایی مبنی تعدیلات مثبت در این نماد وجود دارد.در کدال هم شلعاب پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۳ را طبق گزارش قبلی مبلغ ۵۰۶ ریال اعلام نموده است. شرکت دلیل عدم تطابق پیش بینی فعلی با پیش بینی گزارش توجیهی افزایش سرمایه و بیانیه ثبت افزایش سرمایه منتشره در تاریخ ۹۳/۰۳/۱۸اعلام نموده است .پتروشیمی کرمانشاه هم اولین پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۳ را همراه با پوشش مبلغ ۶۹۳ر۱ ریال در نظر گرفته بود که در جدیدترین گزارش خود که مربوط به عملکرد حسابرسی نشده دوره سه ماهه نخست سال است، این مبلغ را به ۶۳۵ر۱ ریال کاهش داده است. (تعدیل منفی : ۳ درصد)

 

در گروه فلزات حسب فشار فروش در فلزات جهانی کمی داخلی هم هم انگیزه هایشان را برای رشد از دست دادند.با این وجود وتوکا همچنان خوب پیشروی می کند.تحلیل این سهم روز های گذشته در سایت کار شد.اما چکیده ی این صنعت بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ/۱۱/۱۴/۱۳۹۲ با توجه به افزایش سرمایه، شرکت سرمایه گذاری توسعه و معادن فلزات از مبلغ ۶,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به مبلغ ۱۶,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ ۳,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال و از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۶,۵۰۰,۰۰۰ ریال ) در تاریخ ۱۳۹۳/۰۴/۲۵ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است .

 

در گروه تجهیزاتی هم یکی از مدیران شرکت ملی حفاری ایران با اعلام این که دومین دستگاه حفاری دریایی در فاز ١۴ پارس جنوبی مستقر شده است از افزایش تعداد دکلهای حفاری در این فاز خبر داد.به نظر می رسد خود حفاری توانایی رشد نموداری نداشته باشد.

و اما تحلیل یکی از نماد های بانکی که به تازگی موفق به شکست روند نزولی خود گشته و تاکنون بازدهی ۲۰٪ را برای سهماداران خود داشته است.در ادامه مطلب “ شکست روند نزولی این بانک”   را برای اعضای حرفه ای سایت قرار داده ایم.

شنیده هایی هم در بازار وجود دارد که قرار است معافیت مالیاتی صادرات برخی از محصولات برداشته شود.این محصولات را در گزارش های بعدی به روزرسانی خواهیم کرد.

 

در بازار های جهانی آخرین وضعیت قیمت های فلزات اساسی را بدین گونه شرح می دهیم.

مس (تن/دلار) 7122

نیکل (تن/دلار) 19144

آلومینیوم (تن/دلار) 1893

روی (تن/دلار2299

طلای جهانی (اونس/دلار) 1301

 

اما مطلب ویژه ی این هفته وضعیت بانکیست که به تازگی رود نزولی خود را نقض کرده است…

موفق باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن