اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …

235
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 21Rating:

سلام خدمت همه ی دوستان بورسی

بخش 1 اخبار سیاسی داخلی و خارجی:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در اخبار سیاسی داخلی و خارجی همچنان بحث مذاکرات نیمه داغ است. برخی از سیاسیون سرشناس مثل حدادعادل و احد خاتمی نیز امروز در اظهار نظری، از تیم مذاکرات کننده و دستگاه دیپلماسی کشور تشکر کردند و به آنها آفرین گفتند. حدادعادل در مطالبش گفت که به دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کامل داریم و در پاسخ به سخنانی که در خصوص حاشیه هایی مثل چرایی محرمانه بودن مذاکرات مطرح می شود، یادآور شد که اصل بر منافع ملی است و محرمانه بودن مذاکرات ژنو، یکی از راه‌های پیشبرد کار است.

از طرف دیگر عراقچی نیز که رئیس تیم مذاکره کننده ی ژنو بوده است، در طی سخنانی بیان داشت که جزئیات هیچ کدام از مذاکرات قبلی ایران منتشر نشده است.

همچنین در اتفاقات سیاسی – اقتصادی داخلی، قرار بر این شد که یارانه ی 3 دهک از جامعه قطع شود و قیمت حامل های انرژی نیز به همین منوال بماند.

بخش 2 –  اخبار اقتصادی:

امروز در بازار اقتصادی و ارز و طلای کشور کاهش اندکی را مشاهده کردیم. سکه ی طلای بهار آزادی با قیمت 950 هزار تومان در صرافی ها قیمت گذاری شده بود. قیمت دلار نیز به طور رسمی از قیمت 3000 تومان پایینتر آمد و رقم 2995 را بر تابلوی صرافی ها ثبت کرده است. در اوضاع و احوال بازارهای جهانی فلزات هم کمی خوش بینی ملاحظه می شود. مس با افزایش قیمت اندک نسبت به دیروز به قیمت های 7235 دلار رسیده بود اما همچنان درگیر نوسان قیمتی روزانه نیز می باشد و قیمت هایی تا 7226 دلار را هم احساس کرد. دیگر اقلام فلزی نیز در مجموع مثبت معامله می شوند. طلای جهانی نیز با بیش از 1.5 دلار افزایش به قیمت 1318.66 دلار در هر انس رسید.

از خبرهای خوش وزیر صنعت و معدن در روز صادرات، می توان به دو موضوع لغو پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان و همچنین تلاش برای برداشتن مالیات صادرکنندگان می باشد. پیمان ارزی تعهدی است که صادرکننده کالا به بانک می‌دهد تا پس از صادرات کالایش و در مهلت مقرر، مبلغ ارزی تعهد را به بانک برگرداند که در صورت لغو این مورد می توان به تسهیل صادرات امیدوار بود.

بخش 3 – روند بازار سهام: 

 در بازار امروز باز هم شاهد مثبت شدن بازار بودیم. اما این مثبت شدن با ترس و لرز بیشتری همراه بوده است. چرا که بازار به نظر نمی رسد که آنچنان که می باید، اصلاحات را انجام داده باشد.

در هر صورت بازار امروز رشد 301 واحدی را تجربه کرد و شرکت های تاپیکو، فولاد، غدیر، اخابر و فملی بیشترین تاثیر مثبت را بر روند امروز شاخص داشتند. شبندر و شپنا نیز بیشترین تاثیر منفی را داشته اند.

شبندر دیروز با  خبری که در خصوص عملیات تعمیر واحد بنزین سازی منتشر شده بود، نوسان منفی به خود گرفت. البته نباید همه ی منفی بودن را به خاطر این موضوع دانست و دلیل دیگر منفی بودن به روند استراحتی این سهم بعد از صعود یکباره اش برمی گردد. البته برخی گزارش های ضعیفی که از برخی از سهم های گروه رسیده است، هم دلیل کم رمقی و کاهش قیمت کل گروه شده بود.

شرکت مخابرات ایران نیز امروز یک اطلاعیه در خصوص قیمت های تلفن ثابت منتشر کرد. در این اطلاعیه اخابر اذعان داشت که افزایش نرخ آبونمان تلفن های ثابت در بودجه ی 92 این شرکت در بورس اعمال شده است و این شرکت در تلاش است تا این افزایش نرخ را هر چه سریع تر به تصویب برساند. به همین دلیل این شرکت امروز صف خرید داشت.

شیران نیز در گزارشی سود خود به رقم 7450 ریال رساند و نسبت به گزارش قبلی تعدیل مثبت 9 درصدی را تجربه کرد. پوشش شرکت از ابتدای سال مالی تا کنون نیز 75 درصد بوده است که یک پوشش منطقی است. این شرکت نرخ دلار خود را در بودجه 2678 تومان در نظر گرفت که از این محل نیز می تواند تعدیل اندکی را در آینده داشته باشد.

برخی خبرهای منتشر شده به استقبال مشتریان به محصولات سایپا و طرح پیش فروش این شرکت اشاره دارد. خساپا در محدوده 170 با حمایت ویژه ای مواجه شده و مقاومت خود را شکسته است  اما بازگشت دوباره به سمت این محدده ی حمایتی می تواند نشان از نوسان منفی باشد.

شنیده شده در پی افزایش نرخ فروش محصولات فایرا در بورس کالا و بازار آزاد از یکسو و همچنین کاهش بهای نرخ ارز نسبت به پیش بینی های اول سال که منجر به کاهش بهای تمام شده کالای فروش رفته در این سهم گردیده، این شرکت توانایی تعدیل مثبت سود هر سهم از 866 ریال تا 1500 ریال را پیدا کرده و تعدیل مثبت در برنامه دارد.

شنیده شده در پی افزایش نرخ فروش محصولات دزهراوی و همچنین کاهش بهای تمام شده تولید که در اثر ترخیص بخشی از مواد اولیه مورد نیاز شرکت به نرخ ارز مرجع در 3 ماهه اول سال صورت گرفته است، این شرکت در آستانه تعدیل مثبت بیش از 20 درصدی درآمد قرار گرفته که بزودی و به همراه گزارش 6 ماهه به بازار اعلام خواهد شد.

فخوز سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را بدون تعدیل همان 7769 ریال قبلی اعلام کرده است.در شش ماهه نیز 60 درصد پوشش داده است. کارشناسان اعتقاد  دارند که برخی نرخ های محصولات که برای نیمه دوم سال در نظر گرفته شده اند، بسیار محتاطانه اعلام شده است.

فولاد هم در گزارش 6 ماهه اش تعدیل سود داشته است. این شرکت افزایش سود 17 درصدی را نسبت به گزارش قبلی اش اعلام کرد و  در طول 6 ماه نیز توانست 61 درصد پوشش سود را هم ثبت کند. کارشناسان بررسی کرده اند که بهای تمام شده فولاد در بودجه 92 معادل 459 میلیارد تومان کاهش یافته که از این محل نیز می توان تعدیل های آینده را انتظار داشت.

شپاس در گزارش 6 ماهه توانسته  255 تومان پوشش سود داشته باشد که این رقم معادل 52  درصد از آخرین سود پیش بینی شده می باشد. شرکت در نیمه نخست سال در بخش صادرات از بودجه ی خود کمی عقب تر راه می رفته است طوری که تنها 30 درصد از میزان فروش را در این گزارش محقق کرده است. تنها مشکل شپاس عقب بودن از برنامه فروش می باشد.

در مورد جم نیز شنیده شده است که قرار است جابجایی بلوکی صورت پذیرد و پارسان و یا غدیر قرار است اقدام به ورود به این سهم نمایند. کارشناسان بر این باورند که امکان افزایش ظرفیت تولید در شش ماهه دوم سال با توجه به احتمال حل مشکل خوراک وجود دارد ولی مشکل دیگر این است که شرکت دلار را در بودجه خود 3200 تومان دیده است اما با این وجود و حل شدن مشکل و افزایش ظرفیت تولید می تواند برای سال جاری بین 400 تا 430 تومان سود به ازای هر سهم بسازد.

پتروشیمی شیراز هم سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد واقعی شش ماهه، 1482 ریال اعلام کرده است. این در حالی است که پیش بینی قبلی 1470 ریال بوده و در شش ماهه نیز 57 درصد آن را پوشش داده است.

در مورد بترانس هم برخی اخبار و شایعات از دریافت بخشی از مطالبات و بخشی دیگر در ماه های آتی خبر میدهند. در این نماد گفته شده در نیمه اول آبان سهام ترجیحی به کارکنان نیز آزاد شده و در آن زمان برای چند روزی افزایش عرضه را در نماد شاهد خواهیم بود اما مقدار آن قابل توجه نمی باشد.

سرمایه گذاری توکا فولاد هم سود منتهی به بهار 93 را بدون تغییر نسبت به پیش بینی قبلی 557 ریال اعلام نموده، این در حالی است که در عملکرد 3 ماهه زیان 18  ریالی را به بازار اعلام نموده بود.

بانک سینا سود هرسهم سال 92 را براساس عملکرد 6 ماهه بر همان سود قبلی اش یعنی 320 ریال تاکید داشته است.این در حالی است که بانک در این گزارش معادل 68 درصد از این پیش بینی را محقق کرد. این سهم امروز از افزایش تقاضا در سهام مخابرات نیز تاثیر پذیرفته است.

bashgah-banner

2 نظرها

نطر گذاشتن