اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا …

226
telegram nokhbegan-start
اتفاقات امروز ، تصمیمات فردا ...Reviewed by رضا on Oct 26Rating:

سلام خدمت همه ی دوستان بورسی

بخش 1 اخبار سیاسی داخلی و خارجی:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در بخش اخباری سیاسی این روزها شاهد یک نوع آرامش خبری هستیم طوری که خبرهای چندان تاثیرگذاری بر بورس نداشته ایم . تنها مسئله ی مهم این روزها اوضاع سوریه و نشست ژنو2 بوده است. امروز به همین منظور آقای اخضر ابراهیمی، نمایده ی ویژه ی سازمان ملل در امور سوریه وارد ایران شد تا صحبت ها مقامات ایرانی در خصوص سوریه و نشست ژنو را بشوند و زمان دقیقی را برای این نشست با همکاری سایر کشورها تعیین نماید. اما به نوعی می توان گفت که خبرهای مربوط به سوریه هم به یکنواختی خاصی رسیده است و چندین ماه است که تاثیری بر بازار ما نگذاشته است.

از طرف دیگر 8 و 9 آبان ماه قرار است ایران و کشورهای 1+5 در سطح کارشناسان جلسه ای را داشته باشند. قرار است کارشناسان ایران و کشورهای 1+5 به منظور آماده کردن مقدمات نشست آتی دو طرف، مذاکراتی را در روزهای 30 و 31 اکتبر در وین انجام می دهند.

بخش 2 –  اخبار اقتصادی:

امروز در بازار طلا کشور شاهد نوساناتی بودیم. با توجه به اینکه نرخ جهانی طلا با افزایش مواجه شده است و به رقم 1352 دلار رسیده است. این موضوع باعث شده است تا افزایش نرخ سکه را نیز در بازار داخلی داشته باشیم. سکه تمام بهار آزادی با افزایش قیمتی که تجربه کرده به رقم 970 هزار تومان رسید. اما نرخ دلار در بازار امروز تقریباً بدون نوسان دنبال شده است و قیمت های تقریبی 3015 تومان برای آن درج شده است.

بخش 3 – روند بازار سهام: 

 در بازار بورس امروز دیدیم که شاخص بار دیگر راه رشد را پیش گرفته است. امروز شاخص با 519 واحد رشد به رقم 73549 واحد رسید. نماد های شبندر با 162 واحد و شپنا با 102 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 227 واحد و فملی با 56 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

امروز هم گزارش های 6 ماهه ی زیادی به بورس رسید که در پایان این مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

در گروه پالایشی امروز خبرهایی از افزایش سرمایه 300 درصدی شپنا شنیده شده است که این سهم را در ابتدا با تقاضای زیادی همراه کرده بود اما در ادامه ی بازار عرضه ها بر این سهم افزایش یافته بود. از طرف دیگر مصوبه مجلس در مورد عوارض 1 درصدی شرکت های پالایشگاهی و پتروشیمی را هم نمی توان فراموش کرد!

وساخت هم که 9 درصد از بانک اقتصاد نوین را در پرتفوی خود دارد، امروز با تحرکات بانکی ها مورد توجه قرار گرفت. بانک اقتصاد نوین که اخیراً افزایش سرمایه ی خود را ثبت کرده و همچنین تحرکات شرکت های روغنی نیز تاثیر گذار بر بانک اقتصاد نوین بوده است، می تواند احتمال تعدیل ونوین را بالا ببرد که از این طری می تواند بر سود وساخت نیز تاثیر گذار باشد.

با افزایش سودآوی و تعدیل مثبت چند شرکت غذایی زیر مجموعه وبشهر از یکسو و همچنین صف خرید شدن ونوین که وبشهر بطور تلفیقی بلوک 33 درصدی آنرا دارد، بار دیگر شاهد اقبال بازار و صف خرید شدن وبشهر هستیم. شنیده شده این سهم قابلیت تحقق سود 700 ریالی در سال مالی جاری را نیز دارد.

در مورد کنور با نگاه به الگوهای تکنیکی مشاهده می شود که مقاومت 2074 تومانی خود را امروز پشت سر گذاشته و در صورت تثبیت در این قیمت ها می تواند هدف 2250 را نیز ترسیم کند.

در گروه بانک امروز با خبرهایی از افزایش نرخ سود بانکی که در گرو تصمیم شورای پول و اعتبار است، مثبت شدند. بحث افزایش نرخ سود بانکی مخالفان و موافقانی را در شورا خواهد داشت و باید دید که قدرت کدام سمت بیشتر خواهد بود.

بانک دی هم شفاف سازی ارائه داد. اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس اعلام کرده است که علی رغم پیگیری‌های متعدد صورت گرفته کارشناس سازمان بورس، متاسفانه تاکنون صورت‌های مالی حسابرسی شده سالیانه سال مالی 91 شرکت خدمات ارزی و صرافی دی و صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه سال 91 شرکت مذکور به این سازمان ارسال نشده است. همچنین سازمان بورس اعلام کرده است که سرفصل حساب‌های دریافتنی شرکت خدمات ارزی و صرافی دی به مبلغ 742ر1 میلیارد ریال، عمدتا مربوط به شرکت فرخ ناز تجارت کیش است که توجه سرمایه گذاران را به اطلاعات آن خصوص جلب می‌کند. مطابق یادداشت توضیحی، اطلاعات و صورت های مالی شش ماهه منتهی به 3131 شهریور 92 شرکت بانک دی، مبلغ 527ر1 میلیارد ریال طلب از شرکت خدمات ارزی و صرافی دی منعکس شده است که توجه سرمایه گذاران را به این موضوع جلب می کند.

 گروه شرکت های خودروساز به واسطه ی گزارش های نه چندان جالبی که از برخی خودروسازها مثل سایپا منتشر شده است، غرق در رنگ قرمز هستند. سایپا در گزارشش عنوان نموده بود که سود 11 ریالی که قبلاً پیش بینی نموده بود، به زیان 441 ریالی تبدیل شده است. این موضوع می تواند ضربه ی سنگینی را بر پیکر شرکت های خودرو ساز وارد سازد. دیده شده است امروز بعد از بازگشایی سهم کاهش قیمت سایپا تا 11 درصد بوده است که این مورد به خوبی توسط سهامداران عمده مدیریت شد. اما یک نکته ی عجیب در مورد سایپا این بوده است که این سهم امروز بعد از این گزارش افتضاحش صف خرید نیز شده بود. البته در مورد شرکت خودرو سازی سایپا نیز خبرهایی از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به میزان 300 درصد شنیده شده است.

شیران هم امروز با توجه به سخنان مدیرعامل این شرکت در خصوص افزایش سرمایه ی 100 درصدی ، با اقبال مواجه شده است.

شرکت پالایش نفت لاوان در گزارش خود برای هر سهم خود مبلغ 1263 ریال سود خالص محقق کرده که در مقایسه با دوره مشابه سال مالی قبل 879 درصد افزایش داشته است. شاوان در گزارش خود خبر از پوشش 45 درصدی بودجه سال مالی 92 در طی 6 ماهه نخست داده است.

شرکت سیمان مازندران در گزارش اخیر خود برای هر سهم در سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 براساس عملکرد واقعی دوره 6 ماهه مبلغ 3045 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با بودجه قبلی بیش از 15 درصد تعدیل مثبت داشته است. سمازن که در دوره 6 ماهه نخست موفق به تحقق 61 درصد از بودجه جدید خود شده است علل تعدیل مثبت را افزایش فروش نسبت به پیش بینی قبلی که 8 درصد افزایش مقداری و 10 درصد افزایش ریالی داشته اعلام نموده است.

شرکت سیمان صوفیان نیز امروز پیش بینی عایدی خالص سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 برای هر سهم را مبلغ 553 ریال ارائه کرده که در مقایسه با اطلاعیه قبلی (مبلغ 639 ریال) بیش از 13 درصد تعدیل منفی داشته است. سصوفی که در دوره 6 ماهه 61 درصد از عایدی خالص هر سهم را پوشش داده علت عمده تعدیل اخیر را کاهش فروش با تاثیر منفی 110 ریالی بر سودآوری هر سهم اعلام کرده است.

شرکت سیمان غرب نیز پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی 92 را با تعدیل مثبت بیش از 10 درصدی مبلغ 1421 ریال اعلام کرده که در دوره 6 ماهه نخست توانسته برای هر سهم 63 درصد از بودجه را محقق نماید. سغرب دلایل تعدیل را افزایش در مبلغ فروش و افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها ناشی از افزایش سپرده گذاری و تسویه بدهیهای ارزی تسهیلات اعلام نموده است.

شرکت سیمان فارس نو نیز در اطلاعیه خود برای هر سهم مبلغ 1168 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با گزارش قبلی (مبلغ 956 ریال) 22 درصد تعدیل مثبت داشته است. سفانو دلایل تعدیل را تغییر در مقدار و نرخ فروش سیمان و همچنین کاهش در هزینه‌های سوخت و برق مصرفی به دلیل اصلاح الگوی مصرف انرژی و عدم اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام نموده است.

شرکت سیمان شمال پیش بینی درآمد هر سهم خود را به بازار ارائه کرده است. این شرکت که برای هر سهم مبلغ 510 ریال سود خالص پیش بینی کرده ، در مقایسه با اطلاعیه قبلی (مبلغ 342 ریال) افزایش 49 درصدی داشته است و در طول 6 ماه نیز پوشش 64 درصدی داشته است.

شرکت توسعه صنایع بهشهر برای هر سهم در سال مالی جاری خود مبلغ 434 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در دوره 6 ماهه موفق به تحقق 16 درصد از این مبلغ شده است. وبشهر پیش بینی خود را در مقایسه با اطلاعیه قبلی (مبلغ 412 ریال ) 5 درصد افزایش داده است.

شرکت پتروشیمی فارابی (شفارا) پیش بینی درآمد هر سهم در سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 براساس عملکرد واقعی دوره 6 ماهه را منتشر کرده است. این شرکت برای هر سهم مبلغ 4064 ریال سود خالص پیش بینی کرده که در مقایسه با اطلاعیه قبلی (مبلغ 3221 ریال) 26 درصد تعدیل مثبت داشته است.

bashgah-banner
نوشته قبلینماد تحت نظر و…
نوشته بعدیبر بام بازار یک شنبه 05 آبان ماه…
تحلیلگر بنیادی هستم و علاقه مند به بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه و تاثیر آن بر روزند بازار و سهام و همچنین گزارشهای روزانه بازار. در سایت تحلیلها روزانه به بررسی مهمترین اخبار بازار می پردازم

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن