بازار در تب و تاب اخبار

215
telegram nokhbegan-start
بازار در تب و تاب اخبارReviewed by منوچهر عطائی on Mar 7Rating:


 
– بورس تهران در هفته معاملاتی که گذشت زیر طوفان اخبار پرشمار اقتصادی و سیاسی قرار گرفت که تلفیق این مساله با کمبود سنتی نقدینگی بازار در روزهای پایانی سال موجب غلبه فروشندگان و افت 4/2 درصدی شاخص بورس شد.
    
به این ترتیب بازار سهام که در فصل پاییز بازدهی رویایی 35 درصدی را برای سرمایه گذاران به ارمغان آورده بود، در فصل زمستان به رشد اندک 3 درصدی بسنده کرده است.
    
در شرایط کنونی بازار در تلاش برای تعیین وزن تاثیر اخبار گوناگون بر وضعیت خود است. در این راستا در حوزه سیاسی، مذاکرات ایران و گروه 1+5 در کشور قزاقستان مثبت ارزیابی شده و یکی از نگرانی های سنتی سرمایه گذاران در زمینه تشدید تحریم های سیاسی غرب علیه ایران را تخفیف داده است. با این وجود، محتوای بودجه ارسالی دولت به مجلس در کنار افت تب و تاب تقاضا برای محصولات شرکت ها در بورس کالا(عمدتا به دلیل کاهش ارز و قیمت های جهانی) عواملی هستند که تاثیر مثبت تحولات سیاسی را خنثی کرده و افت عمومی قیمت های سهام را رقم زده اند.
    
    
نخستین واکنش ها به لایحه بودجه
    
با انتشار جزئیات بودجه دولت در روزهای اخیر، فعالان بازار سهام حتی سریعتر از نمایندگان مجلس به بررسی این سند مالی مشغول شده اند. مطالعه واکنش قیمت های سهام نشان می دهد که برداشت اولیه فعالان بازار از تاثیر اقتصادی بودجه بر شرکت های بورسی چندان مثبت نبوده است. در این راستا، مهم ترین بحث به افزایش هزینه حق پروانه شرکت های سنگ آهنی بازمی گردد که با توضیحات اندکی در بودجه 92 به آن اشاره شده است. مطابق متن لایحه، کلیه استخراج کنندگان معادن سنگ آهن که پروانه بهره برداری آنها به نام ایمیدرو باشد، موظفند بابت حق انتفاع دارنده پروانه بهره برداری حداقل پنج درصد میانگین قیمت آزاد شمش فولاد خوزستان را به حساب درآمد عمومی دولت واریز کنند.
    
این عبارت مبهم که روش محاسبه دقیق هزینه پروانه برای شرکت های سنگ آهنی را مشخص نکرده است موجب دغدغه جدی سهامداران در این هفته شد و سقوط 7/7 درصدی شاخص صنعت استخراج کانه های فلزی را رقم زد. علاوه بر این، دو سهم پرطرفدار این گروه یعنی چادرملو و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به ترتیب افت سنگین 11 و 10 درصدی قیمت را شاهد بودند. در بندی دیگر از لایحه، الزام به استفاده از ارز مبادله ای در تبدیل درآمدهای ارزی صادرکنندگان به چشم می خورد. بر این اساس همه شرکت ها «مکلف» خواهند بود تا ارز صادراتی خود را به نرخ مشخص شده به نظام بانکی کشور عرضه کنند. این مساله فارغ از مکانیزم اجرای آن طبیعتا خبر خوشی برای سهامداران شرکت های صادر کننده نیست. در بارزترین واکنش به این خبر شاخص صنعت محصولات شیمیایی (که در بردارنده بزرگترین گروه صادرکننده بورس یعنی پتروشیمی ها است) با عقب نشینی 4 درصدی در هفته جاری مواجه شد. مثبت ترین پیامد بودجه شاید برای گروه پالایشگاهی است که بر اساس پیشنهاد دولت، پرداخت عوارض 23 درصدی صادراتی حذف شده است که برای صادرکنندگان این صنعت نظیر لاوان و بندر عباس خبر خوبی است؛ هر چند در سال گذشته نیز مجلس عوارض حذف شده پالایشگاه ها در لایحه بودجه را در قانون نهایی به حالت قبلی بر گرداند. در این گروه همچنین پابرجا بودن تخفیف 5 درصدی خوراک پالایشگاه ها نگرانی ها از افزایش قیمت خوراک را کمتر کرده است؛ ضمن آنکه رشد نرخ ارز در بودجه امکان افزایش درآمدها و سودآوری این گروه را فراهم می آورد. در هر حال با عنایت به اثرات گسترده بودجه 92 بر سودآوری شرکت های بورسی باید به انتظار بررسی جزئیات آن در مجلس بود؛ بررسی ای که بعد از عید نوروز انجام می شود و احتمالاموجب تصویب لایحه برای اجرا در زمان تصدی دولت بعدی خواهد شد.
    
    
کورسوی امید در گروه بانکی
    
سهام بانک ها پس از مدت ها رکود و سقوط ارزش به پایین ترین سطح تاریخی در هفته جاری شاهد اقبال نصفه و نیمه ای بودند که موجب رشد 3 درصدی شاخص این صنعت شد. این اقبال بیش از آنکه به تحول اقتصادی خاصی مرتبط باشد ناشی از ارزانی بی سابقه سهام بانکی و افت P/E متوسط این گروه به سطح نازل 6/3 مرتبه ای بود. بدین ترتیب به نظر می رسد سهام بانکی در آستانه فصل تقسیم سود (که معمولادر این گروه با سرعت زیادی صورت می پذیرد) مورد توجه سرمایه گذاران ریسک گریز قرار گرفته اند. با این حال نباید از ریسک های کلان این صنعت به ویژه دشواری فعالیت در فضای رکودی اقتصاد غافل بود؛ فضایی که در ماه های اخیر در پی بی ثباتی نرخ ارز بر چالش های آن افزوده شده است. به عنوان یک شاخص مهم در این زمینه می توان به مطالبات معوق 70 هزار میلیارد تومانی بانک ها از گیرندگان تسهیلات اشاره کرد که به معنای سهم 20 درصدی تسهیلات معوق نسبت به کل وام ها است. این نسبت بر اساس کلیه معیارهای جهانی در محدوده نگران کننده ارزیابی می شود. به این ترتیب هر چند این روزها انگیزه سرمایه گذاری کوتاه مدت در سهام بانکی از منظر ارزش گذاری ایجاد شده؛ اما با عنایت به ریسک های کلان این صنعت، افزایش اشتهای ریسک (یا همان P/E) برای سهام بانک ها از سناریوهایی است که باید به دیده تردید به آن نگریست.
    
    
و باز هم سایه هدفمندی
    
پس از برگزاری جلسات مشترک مجلس و دولت که به نتیجه «پرداخت عیدی یارانه ای به مردم» منجر شد، تصور برخی کارشناسان اقتصادی این بود که باید بحث اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها در کوتاه مدت را منتفی تلقی کرد. با این حال، مطالعه جزئیات بودجه 92 از رد این فرضیه حکایت دارد. بر اساس پیشنهاد دولت، منابع قانون هدفمندی در سال آینده با افزایش نزدیک به سه برابری به 120 هزار میلیارد تومان می رسد. با توجه به کسری فعلی منابع نسبت به مصارف، این تصمیم به معنای رشد قیمت حامل های انرژی به میزانی بیشتر از جهش منابع مورد اشاره است؛ خبری که در صورت عدم پیش بینی مکانیزم های جبرانی دقیق طبیعتا برای صنایع بورسی خبر خوشی نیست. این پیشنهاد دولت البته در واکنش های اولیه با استقبال مجلس مواجه نشده و برخی نمایندگان در اظهارنظرهای خود از مخالفت با اجرای فاز دوم هدفمندی به شکل مزبور خبر داده اند. با توجه به زمان بر بودن اعمال اصلاحات در قانون بودجه می توان پیش بینی کرد به رغم نظر دولت، اجرای هدفمندی در عمل تا پایان بهار 92 اتفاق نخواهد افتاد؛ ضمن آنکه نظرات تعدیل کننده مجلس احتمالااز شیب مورد نظر لایحه برای اجرای هدفمندی در سال 92 تا حد زیادی خواهد کاست.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2876 به تاریخ 17/12/91،

 

 

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن