بربام بازار سه شنبه 29 بهمن ماه…

247
telegram nokhbegan-start
بربام بازار سه شنبه 29 بهمن ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Feb 18Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص…

سلام خدمت دوستان بازاری؛

روز گذشته چشم اهالی بازار به تابلوی معاملات بود و گوش آن ها با بهارستان… ابتدا مجلسی ها طرح هدفمندی را بررسی کردند و هر چه از کمسیون تلفیق بیرون آمده بود را تصویب کردند.درآمد دولت در مرحله دوم در سطح 48 هزار میلیارد تومان تعیین شد. قرار شد دولت در فرصتی سه ماهه آیین نامه اجرای کار را تنظیم کند. عملا هم قیمت گذاری حامل ها و هم اخذ و مصرف این 48 هزار میلیارد تومان در اختیار دولت گذاشته شد. سپس نمایندگان سراغ نرخ خوراک رفتند و به نرخ خوراک 13 سنتی رای دادند. هر چند به نظر می رسد باز هم شورای نگهبان مصوبه نمایندگان را رد کند ، چرا که ایراد شورای نگهبان کم یا زیاد بودن نرخ خوراک نبود بلکه ایراد وارده این بود که مجلس قیمت گذاری نکند و تعیین قیمت را به عهده دولت بگذارد و در کل ابهام در این موضوع بود.در مجموع در مورد پتروشیمی ها باید گفت ، حتی گاز 13 سنتی هم بر سود آن ها تاثیری نخواهد داشت (منوط بر باقی ماندن نرخ متانول و اوره در سطوح کنونی) خصوصا اگر تولید این شرکت ها بالا برود.

در محتاطانه ترین حالت زاگرس برای سال مالی 93 می تواند 370 تومان سود اعلام کند. پتروشیمی پردیس در سال 93 حوالی 400 تومان سود می تواند شناسایی کند. کرمانشا حتی اگر نرخ اوره داخلی نیز افزایش پیدا نکند می تواند 160 تومان سود بسازد و در صورت آزادسازی قیمت اوره داخلی به راحتی سود 200 تومانی را اعلام خواهد کرد.

بنابراین در میان پتروشیمی ها سود زاگرس بیشترین تاثیر منفی را می گیرد و شاید قیمت تعادلی سهم حوالی 1800 تومان باشد.

خوشبختانه هر چه خبر بد ، ابهام و … پیرامون بازار وجود داشت ، رو شد. همه این خبرها نیز تاثیر خود را روی بازار گذاشتند. تنها دو نکته وجود دارد:

1 – بودجه 93 شرکت ها

2 – مذاکرات هسته ای در وین

تا اینجای کار سود 93 اعلامی شرکت ها چندان هم بد نبود. خصوصا در گروه دارویی شاهد افزایش سود پیش بینی شده هستیم. البته با توجه به جدی شدن زمزمه های هدفمندی از 1 فروردین و صحبت های برخی از کارشناسان مبنی بر گران شدن 70 درصدی انرژی ، باید شاهد ارائه یک بودجه محافظه کارانه از سوی صنایع انرژی بر باشیم.

در مورد مذاکرات هسته ای ، مهمترین موضوع سخنان مقام معظم رهبری در جمع مردم تبریز بود: تصور برخی دولتمردان دولت قبلی و همچنین برخی دولتمردان دولت فعلی این است که اگر ما در قضیه هسته ای، با آمریکا مذاکره کنیم، موضوع حل می شود. من هم به دلیل اصرار آن ها بر مذاکره در خصوص موضوع هسته ای، گفتم مخالفتی ندارم اما همان موقع هم تاکید کردم که خوشبین نیستم. ایشان افزودند: نشانه های خوشبین نبودن، اکنون در حال آشکار شدن است و دلیل بارز آن هم، اظهارات سخیف و توهین آمیز سناتورها و مقامات آمریکایی بر ضد ملت ایران است.

دیشب ظریف و اشتون در ضیافت شامی با هم دیدار و گفت و گو کردند. البته محمدجواد ظریف تلویحا به محرمانه بودن مذکرات اشاره کرده است. هر چند با پیچیده بودن مذاکرات پیش رو ، بعید به نظر می رسد در همین ابتدا اتفاق خاصی بیفتد.

در بازار سهام، روز گذشته پس از تصویب خوراک 13 سنتی بسیاری از صفوف خرید فرو ریخت. حتی شاهد افت دسته ای از نمادها تا محدوده منفی بودیم. به طوری که برخی در منفی دو روز بعد سهم خود را می فروختند! این بار نه حقوقی در کار بود که در بازار شیطنت کند و نه حقیقی های گردن کلفت مجاز بودند سهم بفروشند! بلکه فقط و فقط خود حقیقی ها و سهامداران خرد بودند که تحت تاثیر جو این بلا را سر بازار آوردند. البته خوشبختانه خیلی زود همه چیز به روال طبیعی بازگشت و بازار آرام شد. این رفتار را به لحاظ تکنیکی می توان این گونه توجیه کرد که کف قبلی بازار حوالی 80700 واحد بود. پس از شکسته شدن این حمایت در بازگشت این نقطه می تواند نقش مقاومت را ایفا کند. روز گذشته شاخص کل تا یک قدمی این سطح رشد کرد و پس لرزه هایی از یک مقاومت مهم احساس شد. اما باید گفت که با توجه به محدودیت در عرضه ها و افت سنگین قیمت ها ، به نظر این سطح نیز شکسته خواهد شد.

برای امروز انتظار داریم که عرضه ها کمی شدت بگیرد. حتی احتمال دارد که صفوف خرید یکی پس از دیگری فرو بریزند. اما جای نگرانی نیست. بازار با ریزش سنگین در هفته های اخیر و افت 30 تا 50 درصدی در اغلب نمادهای بازار تقریبا واکسینه شده است.

در گروه معدنی و فلزی، اولین پیش بینی سود سال 93 کنور بر روی سایت کدال قرار گرفت. سود 93 حدود 7 درصد کمتر از سود سال جاری پیش بینی شده ، البته رشد 77 درصدی فروش از نکات مثبت این گزارش است. ضمن این که شرکت دلار را در بودجه خود 2650 تومان دیده است که همین امر دست شرکت را برای تعدیل مثبت عایدی در طول دوره باز می گذارد. به لحاظ تکنیکی نیز سهم افت خوبی را تجربه کرده است. محدوده 1800 تومان اولین سطح مقاومتی مهم است. به نظر خرید سهم حوالی 1450 – 1500 تومان گزینه مناسبی برای میان مدتی ها باشد.

اما کگل متوقف است. پیش تر به الگوی سر و شانه و احتمال ریزش تا 1000 تومان اشاره کرده بودیم. معمولا شرکت گزارشات اولیه خود را با احتیاط بالا روانه بازار می کند و در طول دوره سود خود را تعدیل می کند.

وضعیت کچاد هم مشابه کگل است. سهم حمایت خوبی روی 785 تومان دارد که اگر به آن نقطه برسد با دید میان مدت می تواند مناسب باشد. در ابتدای امر از سود 93 این شرکت نیز نمی توان انتظار خاصی داشت.

در گروه پالایشی ، امروز روز حساسی برای شاوان است. روز گذشته قیمت با برخورد به محدوده سقف قبلی با افزایش عرضه ها مواجه شد. تحلیل گران بنیادی سود سال آینده شرکت را در حالت خوشبینانه حوالی 500 تومان ارزیابی می کنند. در شرایط کنونی بعید است قیمت به زیر 2500 تومان نفوذ کند و اگر بازار روال منطقی خود را داشته باشد، باید منتظر لاوان 3000 تومانی باشیم.

در مورد شبندر نیز در روزهای گذشته ، گفتنی ها را گفتیم. به لحاظ تکنیکی قیمت عملا از محدوده تراکمی خارج شد. اکنون 1550 تومان در پیش روی سهم قرار دارد. شکست این محدوده ، سهم را از مقاومت سنگینی رها خواهد کرد و احتمالا شاهد رشد قیمت تا 1750 – 1800 تومان خواهیم بود.

در گروه خودرویی ، مدیر عامل ایران خودرو آمار امیدوار کننده ای ارائه کرده است. وی علاوه بر خبر بازگشت پژو اعلام کرد تولید روزانه شرکت در 6 ماهه دوم امسال نسبت به 6 ماهه اول سال حدود 80 درصد افزایش یافته و پیش‌بینی می شود که تولید نیمه دوم ایران خودرو، دو برابر نیمه اول باشد. وی افزود: ایران خودرو سال آینده حداقل 40 درصد افزایش تولید خواهد داشت. اخبار بسیار خوب و امیدوار کننده ای است. اما متاسفانه شایعات پیرامون سهم با وضعیت نموداری ایران خودرو همخوانی ندارد. داستان فروش بلوک پارسیان نیز به یک سریال دنباله دار تبدیل شده! در مجموع آنچه که نمودارها نشان می دهند ریزش ایران خودرو است.

در خصوص شاخص هم باید گفت ظاهرا عزم جدیدی برای رسیدن دوباره به 78900 وجود دارد.

 بررسی جدید نماد اخابر و قرار گرفتن آن در سبد حرفه ای ما را در اینجا بخوانید..

* موفق باشید *

bashgah-banner

5 نظرها

  1. با سلام و ارزوی سلامتی امیدوارم با خبرهای خوشی که در راه است هر روز وضع بازار بهتر از روز دیگر باشد لطفا به شایعات که بی اساس میباشد توجه نکنید وبا توکل برخدا با نیت بهترین سرمایه گذاری که بورس میباشد وخوشبختانه دولت نیزحمایت میکند امیدوار باشید.

  2. جناب عباس زاده سلام.
    دیدگاه بنده این است که بازار از این به بعد ریزش زیادی زیادی ندارد (هر چند که سهمهای بی فاند و p بر e بالا مثل خزامیا که خود بنده هم دارم، متاسفانه همچنان به اصلاح خود ادامه خواهند داد). در مقابل به دلایل بسیار از جمله از دست رفتن اعتماد سرمایه گذاران، هدفمندی یارانه ها، فضای مبهم و غبارآلود سیاسی در آینده و ….، تا مدت های زیادی از صعودهای خوب هم خبری نخواهد بود و شاید تا انتهای سال 93، با یک بازار رنج، خوکی و بی رمق مواجه باشیم. خوکی شدن بازارهای ارز، طلا و مسکن بعد از خرسی شدنشان، می تواند دلیلی بر مدعای بنده باشد. آیا با دیدگاه بنده موافق هستید؟ ضمنا آیا ما الان درگیر موج 4 الیوت هستیم یا درگیر امواج A، B یا c بزرگ اصلاحی؟
    ممنون که بزرگواری نموده و راهنمایی میفرمایید.

نطر گذاشتن