بررسی هفتگی بازارهای سرمایه گذاری

236
telegram nokhbegan-start
بررسی هفتگی بازارهای سرمایه گذاریReviewed by سعید مشکانی on Oct 19Rating:

نرخ انس جهانی: 1315

نرخ برابری یورو به دلار : 1.368


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شاخص بورس تهران : 74.400

نرخ دلار در بازار آزاد : 3025

نرخ یورو در بازار آزاد : 4130

نرخ سکه بهار آزادی طرح جدید : 955.000

نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار : 98.000

سکه آتی مهر ماه : 941.000

* بررسی اجمالی متغیر های کلان موثر بر بازار آتی *

**  اقتصاد بین الملل و انس جهانی  ** 

گزیده بررسی گذشته : از ۳ ماهه دوم سال میلادی گذشته که خبر ها از شبه جزیره کره بر بازار سایه انداخته بودند و قیمت ها رشد نمی کرد و پس از فروکش کردن ریسک بازار توجهی ویژه ای به اخبار کاهش حجم خرید اوراق قرضه ایالات متحده نشان داد می توان گفت که پیشدایش ریسک ها فقط منجر به جلوگیری از شیب کاهش قیمت می گردد و پس از بر طرف شدن ریسک شاهد افت قیمت در بازار انس هستیم.

بررسی فعلی : در حال حاضر روند قیمتی انس در محدوده احتیاط نوسان می کند.سقف این محدوده 1315 دلار و کف آن 1260 دلار می باشد.ر این بین نمی توان به پیش بینی روند قیمتی پرداخت تا زمانی که یکی از 2 محدوده فوق شکسته شوند.شکست 1315 دلار به بالا می تواند منجر به رشد تا حوالی 1433 و شاید 1485 دلار گردد.همچنین شکست 1260 دلار به پایین احتمالا مسبب افت بیشتر قیمتی تا حوالی 1175 دلار خواهد گردید.

نمودار انس را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

 7.27...XAUUSDDaily تصویر

ریسک های سیستماتیک : نکته ی مهمی که در بازارهای سرمایه ای وجود دارد تداوم سیاست های انبساطی است تا بانک مرکزی را در مهار کردن نقدینگی در بازار توانا کند.سال گذشته و به دنبال وقوع حجم بالایی از سوداگری در بازارهای سرمایه ای بانک مرکزی با اتخاذ سیاست های انقباظی و سعی در خروج نقدینگی از بازار ها مسببات رکود را در تمامی بازارها رقم زده است.احتمالا سیاست های فوق به طور موقت و به منظور فروکش کردن نقدینگی و به تبع آن تورم است تا زمینه برای اجرای فاز بعدی هدفمندی یارانه های فراهم گردد.

در مواضع سیاسی نیز نشست مقامات کشورمان با نمایندگان گروه 1+5 صرفا با انتشار بیانه ای مشترک و حضور جداگانه سران مذاکره در نشست خبری همراه با واکنش مثبت فعالان بازار پایان یافت.هنوز نتیجه ای از نشست فوق حاصل نشده است و احتمالا بازار پس از واکنش اولیه هیجانی به اخبار نشست در روزهای آتی مجددا به انتظار تعیین نتایج دور بعدر مذاکرات در روزهای 8 و 9 نوامبر خواهد ماند.

بورس تهران : 

بورس همچنان با رکود در بازارهای موازی و تداوم کاهش در ریسک های سیاسی شاهد انتقال نقدینگی توسط معامله گران خرد به بازار است.اما نکته مهم حجم معاملات روزانه در بورس است.مشخص است که با انتشار اخبار مثبت نقدینگی های خرد به بازار وارد می شود و تقاضا در بازار شکل خواهد گرفت.عمده نقدینگی وارد شده به بازار در این روزها توسط فعالان حقیقی انجام می گیرد که با اخبار روزانه اقدام به وارد شدن به بازار می کنند.به طبع طبیعی است که در این هنگام حقیقی های وارد شده در ماه های گذشته سهام خود را نگهداری می کنند و قصد فروش آن را ندارند.

اما حجم بسیار بالای معاملات خود منجر به بروز بسیاری از سوالات در بین سهامداران شده است.اینکه در بازار سراسر مثبت و اخبار بسیار مثبت همه خریدار اند کاملا طبیعی است اما هنگام حجم بالای معاملات چه کسی طرف عرضه را بر عهده دارد ؟ از ظواهر امر این طور بر می آید که حقوقی ها بدون ایجاد حاشیه در حال فروش و شناسایی سود هستند.منتها چون حجم سهام آنها بالاست باید بازار را مثبت نگه دارند تا بتوانند سهام خود را به فروش برسانند.

به کاربران سایت به شدت توصیه می کنیم که در این روزها از خرید جدید پرهیز کنند  و در فکر زمان مناسب برای خروج از سبد سهامشان باشند.

در موج شماری های الیوت نیز همانطور که می بینید بازار به انتهای موج 5 از موج 3 بزرگ خود رسیده است و احتمالا باید شاهد آغاز موج 4 باشیم که در تحلیل سری های زمانی زمان آن حدودا 3 تا 4 ماه به دست می آید.

برای تعیین سطح خروج نیز همانطور که در چارت مشاهده می فرمایید سطح 74.500 و 78.500 به عنوان سطح 261.8 درصد فیبو که یک هدف هیجانی است به عنوان خروج موقت از بازار مد نظر ما می باشد.در این سطح احتمالا حجم بسیار بالایی از عرضه ها را به بازار شاهد خواهیم بود.

نمودار شاخص کل را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

7.27...شاخص کل6Weekly تصویر

شاخص تصویر

 بازار طلا و ارز : بازار داخلی ارز پس از موضع گیری های اخیر و روند چند ماه گذشته در حال ساخت کف قیمتی است و انتظاری فعلا برای رشد نداریم.در این حال به نظر می رسد که فعلا درلا در محدوده احتیاط ۲۸۵۰-۳۲۵۰ تومانی خود در نوسان باشد.بازار طلا نیز تا حدودی متاثر از رکود انس طلای جهانی و نوسانات جزیی در دلار با رکود مواجه شده است.

( ارزش ذاتی دلار : در شرایط فعلی با نقدینگی ۴۹۰٫۰۰۰ میایارد تومانی با دورنمای رشد تا 960 هزار میلیارد تومان در تابستان آینده ، تراز تجاری منفی ( با آمار متفاوت ۵ تا ۲۵ میلیارد دلار ) ، رشد اقتصادی ۵%-  ، ذخایر ۱۰۰ میلیارد دلاری و دورنمای کاهش بیشتر در درآمدهای نفتی و ذخایر دلاری با محاسباتی که انجام شده است ارزش ذاتی دلار بیش از ۵۰۰۰ تومان ( سقف 7000 تومان ) برآورد می گردد. البته رشد به ارقام فوق نیازمند ریسک سیاسی بالا ( به عنوان محرک اهرم های اجتماعی و روانی ) و یا از بین رفتن کامل درآمدهای دلاری ( به عنوان عامل اقتصادی ) است.البته در هنگام پیدایش ریسک های سیاسی ، حملات سوداگرانه ( یا همان ورود اهرم های اجتماعی ) به بازار ارز موجب رشد افسار گسیخته قیمت ها می گردد.بدیهی است تا هنگامی که ریسک های فوق عملی نگردند دلار در قیمت های فعلی با اهرم های اجتماعی همگرایی خواهد داشت ( یعنی دلار به فرض ثبات شرایط در 2850-3250 تومان در نوسان خواهد بود.)

نمودار دلار را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

7.27...XAUUSDDaily تصویر

** تکنیکال سکه نقدی تمام بهار آزادی **

گزیده بررسی گذشته : با توجه به نمودار ها و حمایت حدود ۱ میلیون تومانی در نمودار قیمت انتظار می رود چنانچه سکه به قیمت فوق نفوذ کند شاهد افت به ۹۳۵٫۰۰۰ و شاید ۹۱۰٫۰۰۰ تومان در این هفته باشیم.چنانچه قیمت بالای ۱ میلیون تومان باقی بمان الگوی نزولی فوق محقق نخواهد شد.احتمال رشد کوتاه مدت قیمت به حوالی ۱ میلیون تومان وجود دارد که به پول بک در تحلیل تکنیکال معروف است.چنانچه قیمت به این سطح برسد و مجددا کاهشی شود موجب تائید الگوی نزولی میان مدت سهم می گردد.انتظار می رود مادامی که قیمت زیر ۱ میلیون تومان باشد تحرک خاصی در دلار نداشته باشیم و حتی احتمال افت به ۹۱٫۰۰۰ تومان هم وجود دارد.

بررسی فعلی : همچنان که انتظار داشتیم قیمت با ماندن در سطوح زیرین ۱ میلیون تومان منفی شد و تا ۹۲۰ هزار تومان کاهش قیمتی را ثبت کرد.البته انتظار ما رسیدن قیمت به ۹۱۰ هزار تومان بود.احتمالا در چند روز آینده قیمت رشد کوتاه مدتی به حوالی ۹۴۵٫۰۰۰ تومان داشته باشد و مجددا تا حوالی ۹۱۴٫۰۰۰ تومان منفی گردد.شکست ۹۱۴٫۰۰۰ تومان به پایین فعلا کمی دور از ذهن است مگر اینکه دلار در بازار آزاد تا جوالی ۲۷۰۰ تومان افت داشته باشد.

نمودار سکه نقدی تمام بهار آزادی را نیز می توانید در تصویر پایین ببینید.

 7.27...سکه-جدیدH1 تصویر

**  تحلیل سکه آتی مهر ماه  ** 

گزیده بررسی گذشته سکه آتی مهر ماه : مادامی که قیمت زیر ۱٫۰۲۰٫۰۰۰ تومان است سکه آتی مهر نیز نوسان خاصی نخواهد داشت.اگر به بالای آن رشد کند محدوده احتیاط به بالا شکسته شده و سیگنال صعودی میان مدت است.اما چنانچه انس طلا در بازار جهانی تضعیف شود و دلار در بازار داخل تحرک نداشته باشد احتمال افت به ۹۲۰٫۰۰۰ تومان وجود خواهد داشت.

بررسی فعلی سکه آتی مهر ماه : همچنان که انتظار داشتیم قیمت به زیر ۹۸۰٫۰۰۰ تومان نفوذ کرده و تا حوالی ۹۲۴٫۰۰۰ تومان افت قیمتی را تجربه کرد.در حال حاضر احتمال افت مجدد قیمت به حوالی ۹۱۴٫۰۰۰ تومان وجود دارد.

  چارت سکه آتی مهر را نیز می توانید در نمودارهای پایین ملاحظه بفرمایید.

 7.27...GCME92M30 تصویر

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد