بر بام بازار شنبه 30 آذر ماه…

328
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار شنبه 30 آذر ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Dec 21Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شاخص

سلام خدمت دوستان بازاری؛

خب دوستان روز ابتدایی هفته را با منفی دلچسبی شروع کردیم.این از این جهت دلچسب بود که باعث شد انرژی برای رشد بیشتر شارژ شود.رشد بی وقفه ی شاخص واقعا باعث سردرگمی و تحلیل ناپذیری آن می شود.لذا انتظار داریم برای شفافیت و روانتر شدن معاملات این گونه منفی ها را تجربه کنیم.البته دوستان توجه داشته باشند که شاخص منفی بود اما بازار منفی نبود و این امر به کارایی بازار می افزاید.تنها آنهایی منفی شدند که نیاز به اصلاح داشتند.

** گفته شده**

با انتشار ارسال لایحه 5 برابری قیمت خوراک پتروشیمی ها شاهد چرخش به منفی صنایع مرتبط بودیم این در حالی است که شائبه تسری آن به سایر صنایع از جمله فلزات و سیمانی ها این دو گروه را با افزایش عرضه های هیجانی همراه ساخت که انتظار می رود در روز شنبه شاهد خالی شدن هیجان منفی در این دو گروه باشیم .  در بورس کالا نیزبه دلیل ثبات نسبی دلار و رکود نسبی تقاضا برای محصولات فلزی، تنها عامل موثر بر نرخ آنها در مقطع فعلی قیمت های جهانی می باشد و صعود و نزول قیمت آنها در بازار جهانی باعت روند مشابه در بورس کالا و نهایتاً قیمت سهام شرکت های تولید کننده آن فلز خواهد بود . بنابراین با رشد قیمت اخیر فلزات اساسی در بازارهای جهانی قیمت سهام اکثر شرکت های این گروه نیز با تقاضا و رشد مناسب همراه شده است . در کنار این اخبار خبرهای غیر رسمی مبنی بر عرضه محصولای ملی مس در بورس فلزات لندن نیز موجب تمایل بیش از پیش سرمایه گذاران به سهام این شرکت و سایر شرکت های گروه فلزات اساسی گردیده است . در نماد ملی مس. صندوق بازنشستگی مس عرضه کننده می باشد . در نماد ذوب آهن که به نظر میرسد با توجه به کاهش قیمت محصولاتش شائبه عدم احتمال پوشش کامل سود برآورده شده مطرح میباشد . در نماد فولادمبارکه نیز با اعلام نرخ خوراک پتروشیمی ها شاهد افزایش عرضه و صفوف فروش در آخر هفته بودیم که به نظر این رفتار کاملا واکنش هیجانی می باشد که بازار در روز شنبه منطقی در این نماد و سایر نمادهای گروه برخورد خواهد کرد. فولاد آلیاژی نیز به واسطه بهره برداری از پروژه زیرسقفی کوثر با افزایش تقاضا و صفوف خرید همچنان روبروست در نماد های تولید کننده روی نیز افزایش قیمت جهانی به مرز 2030 دلار خبر مثبتی برایشان می باشد که انتظار داریم روز شنبه با اقبال بهتری مواجه شوند در این میان گفته می شود گزارش کالسیمین در هفته های آتی منتشر خواهد شد.

قند و نبات:

 

این گروه با توجه به افزایش نرخ ارز به 2650 تومان پیشنهادی میتوان نگران کاهش نرخ محصولات  نباشند و مطمئنا سال 93 این گروه با حمایت های صورت گرفته از شرایط بهتری برخوردار خواهند بود . گفتنی است اخرین اخبار منتشر شده نیز از توقف واردات شکر خبر می دهد که میتواند خبر مثبتی برای گروه در این برهه زمانی به حساب آید .

شاخص گروه بر روی روند صعودی 17 ماهه قرار دارند به نوعی تا مادامی که شاخص را به زیر 5360 نشکسته اند روند صعود تایید شده است اما در 4 ماه گذشته این گروه به طور میانگین 16 درصد افت کرده اند و در شرایط حال چسبیده  به مقاومت نزولی 4 ماهه5665 می باشند دقت داشته باشید اعلام کردیم حدضرر زیر 5360 و شاخص فعلی که 5600 می باشد به مقاومت نزولی چسبندگی دارد گذر از 5654 سیگنال مثبت برگشت مثبت گروه می باشد.

داروسازی کوثر این نماد در حالی در نیمه اول سال 41 درصد از سود 536 ریالی را پوشش داد که بررسی گزارش نشان می دهد که این سود از محل فروش 24 در از میزان برآورد شده محقق شده بود و تولید شرکت نیز 26 درصد از بودجه برآوردی اعلام شده است این در حالی است که با فرض عدم افزایش قیمت و برآورد شده فروش پیش بینی شده در بود این در نیمه دوم سال توانایی سود 70 تا85 تومان را در پایان سال خواهد داشت . از پتانسیل های این شرکت افزایش میزان تولید و فروش می باشد به نحوی که در حال حاضر دکوثر با 45درصد از ظرفیت به تولید می پردازد.

گروه بهمن که در حال تبدیل شدن به هلدینگ می باشد بلوک بانک تجارت خود را به قیمت 450 تومان عرضه خواهد کرد این نماد که اخیرا از توسعه معادن روی خارج شده است و از این محل 50تا60 ریال به سودش افزوده خواهد شد در شرکت هایی چون پارسان فملی ستران سغرب وسپاهان سرمایه گذاری نموده که  ارزش خالص دارایی نماد نیز بالغ بر450 تومان به ازای هر سهم تخمین زده می شود.

سفارس: افزایش سود زیر مجموعه ها و افزایش میزان صادرات از نکات مثبت ماه های اخیر می باشد ، عرضه سیمان آبیک نیز از نکات مهم  نماد فارس خوزستان عنوان می شود اما دو نکته حائز اهمیت که میتواند سودآوری نماد را با افزایش قابل توجهی مواجه سازد  ،انتقال بلوک سیدکو ( هلدینگ سیمانی که مالکیت آن در اختیار سرمایه گذاری بانک ملی می باشد) و بهره برداری از خط سوم سیمان آبیک در بهمن ماه 92 می باشد، مزیت این طرح امکان تولید روزانه 25000 تن سیمان (با لحاظ نمودن افزودنی‌هایی نظیر پوزولان) می باشد که آبیک و هلدینگ فارس و خوزستان را در موقعیت ویژه ای قرار خواهد داد .لازم به توضیح  است سیمان خوزستان که به عنوان بزرگترین کارخانه سیمان استان خوزستان شناخته میشود در بورس اوراق بهادر نماد این شرکت درج گردید این شرکت که سرمایه آن بالغ بر 650 میلیارد ریال است که 41.44 درصد آن به فارس و خوزستان و 15.64 درصد آن به سیمان آبیک تعلق دارد (در مجموع بیش از 70 درصد این نماد به گروه فارسو خوزستان تعلق است) .سود این شرکت در سال 91 معادل 570 ریال و سود امسال خوزستان 1102 ریال پیش بینی شده است که در 6ماهه نخست 549 ریال معادل 50 درصد پوشش داده است. گفتنی است سیمان فارس و خوستان ، برنامه عرضه سیمان ساوه ای را دارد که در مراحل نهایی پذیرش قراردارد این شرکت دارای 2 خط سیمان خاکستری مجموعا به ظرفیت 2100 هزار تن در سال و 2 خط سیمان سفید مجموعا به ظرفیت 300 هزار تن در سال می باشد.

داده پردازی اعلام نمود که طرح شاپرک هیچ ارتباطی با این شرکت ندارد و وجود هرگونه اطلاعات افشا نشده ای را رد نمود . در این نماد شرکت ملی انفورماتیک کماکان عرضه کننده سهم می باشد و بررسی ها نشان می دهد در این نماد عمده خریدارن را سهامداران حقیقی تشکیل می دهد از سوی دیگر لازم به ذکر می باشد که با اجرای طرح شاپرک نیاز به امضای دیجیتال از ضروریات طرح خواهد بود که نماد داده پردازی ایران از این محل با قراردادهای مهمی روبرو خواهد شد که همین امر نماد را در این گروه مورد توجه قرار داده است. از سوی دیگر شرکت توسعه ریزکامپیتور ایران که مالکیت 100 درصدی آن در اختیار داده پردازی می باشد در شرف دریافت مجوز PSP  که به ارایه‌دهندگان خدمات پرداخت الکترونیک تعلق می گیرد می باشد.

بانک سینا با پتانسیل های متعددی برای رشد برخوردار است از جمله دارابودن 10 درصد توسعه مبین و 5 درصد مخابرات که بالغ بر 170 تومان به ازای هرسهم این بانک نماد مخابرات ایران را در دست دارد و در بازار این شائبه ایجاد شده است که سینا بلوک مبین را به فروش خواهد گذاشت از سوی دیگر پوشش مناسب 68 درصدی این نماد بانکی انتظار تعدیل 40 تا45 تومان را برای نماد ایجاد نموده است از سوی دیگر طی دیدار رییس کل بانک مرکزی از بانک سینا ضمن انتقاد از موضوع برداشت از حساب بانک ها اظهار داشت اقدامات ما اکنون به سمت رفع ابهامات گذشته و تلاش تا حصول نتیجه مطلوب خواهد بود. گفته میشود بالغ بر119 میلیارد تومان با توجه به مصوبه 18 بهمن 90  بانک مرکزی از حساب این بانک برداشت شد.

پتروشیمی اصفهان همچنان با قطعی خوراک گاز روبرو است و تولید در این مجتمع متوقف است.این در حالی است که حمید ستوده‌فر، به سمت مدیر عاملی پتروشیمی اصفهان منصوب شد. گفته می شود برای بازگشایی نماد نیاز به پی گیری قانونی مطالبات این مجتمع از شرکت فونیکس است. همچنین باید  اطلاعاتی مبنی بر تکمیل گزارش های سه ماه فروش و تولید پتروشیمی اصفهان جمع آوری و به سازمان بورس ارایه شود.در همین حال گفته می شود مذاکراتی برای از سرگیری خوراک این مجتمع توسط هیات مدیره و پالایشگاه اصفهان آغاز شده، اما گویا مسوولان پالایشگاه اصفهان برقراری خوراک این مجتمع را منوط به پرداخت بدهی ها کرده اند. این در حالی است که آخرین معاملات صورت گرفته در نماد به 20 تیر 91 باز می گردد.

پتروشیمی پردیس ارسال لایحه افزایش نرخ خوراک از 70 به 325 تومان در حالی  است که این شرکت با خوشبینی تمام نرخ گاز را در بودجه 734 ریال اعلام نموده است در صورت تصویب این لایحه هزینه ای بالغ بر 3240 میلیارد ریال بر شرکت تحمیل و تعدیل منفی24درصدی را برایش به همراه خواهد داشت.

پتروشیمی خراسان در حالی نرخ گاز را در بودجه 850 ریال برآورد نموده است که نرخ 325 تومانی گاز برای نیم سال دوم16 تومان و برای سال آینده 34 تومان افزایش هزینه را بر روش خراسان تحمیل خواهد کرد. البته خراسان در نیمه دوم سال نرخ اوره 293 دلار برآورد نموده که بازهم در صورت اجرای طرح توان تعدیل مثبت خود را حفظ خواهد کرد.

پتروشیمی فن آوران در عین حال که نرخ متانولی که در بازارهای جهانی به 550 دلار افزایش یافته را با 350 دلار و نرخ حمل را 100 دلار!! برآورد نموده است اما نرخ خوراک دریافتی را با گاز 1317 ریال براورد نموده که با احتساب افزایش قیمت به 3250 ریال حدودا 1300 ریال سود شرکت را معادل 23درصد تحت تاثیر قرار میدهد البته نکته منفی دیگر به دلیل آنکه از ماهشهر گاز تهیه می کند طبق اعلامیه ارسالی به دلیل افزایش سرمایه بیش از و کمبود گاز ،خوراک شرکت قطع که منجر به قطع تولید شده است این شرکت تا 24 آذر ماه موفق به پوشش 77درصدتویلید متانول و 74 درصد تولید اسید استیک شده است .

پتروشیمی زاگرس اما در این نماد شرایط بغرنج تر است حداقل روی کاغذ، زاگرس نرخ خوراک را 767 ریال براورد نموده که با افزایش خوراک 275 تومان معادل 45 درصد هزینه و سودآوری را تحت الشعاع قرار می دهد و سود شرکت را به 325 تومان کاهش خواهد داد.در این میان نرخ ارز را نیز 3000 تومان برآورد کرده که این مهم نیز دست شرکت را در کاهش اثرات منفی کوتاه می کند.

پتروشیمی شیراز با توجه به برنامه تولید یک میلیون تنی اوره تا تابستان 93 این نماد مورد توجه بازار قرار گرفته است و برآورد می شود به سودی بیش از 300 تومان در یک سال آتی دست یابد . از سوی دیگر افزایش احتمالی نرخ خوراک بر این نماد نیز اثر گذار می باشد به نحوی که این شرکت نرخ خوراک را80 تومان برآورد نموده و 21 درصد بر سود شیراز معادل 310 ریال تاثیر منفی خواهد گذاشت .این در حالی است که نرخ اوره را 300 دلار براورد نموده که با افزایش قیمت جهانی اثر منفی افزایش نرخ گاز کمتر خواهد شد.

(اثرات افزایش قیمت جهانی لحاظ نشده)

بر اساس خبر منتشر شده شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نمایندگی از دولت طرح افزایش قیمت هر مترمکعب گاز پتروشیمی از سه سنت فعلی به13سنت را در قالب لایحه بودجه سال 1393 تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است. هرچند بر اساس پیگیری های این خبر از شرکت ملی صنایع پتروشیمی و نیز مجلس شورای اسلامی، حاکی از آن است که در روزهای آینده در جلسه ای مشترک، در این خصوص تصمیم گیری می شود. بر پایه اطلاعات واصله، قیمت گاز تحویلی به پتروشیمی ها باید در کمیته پتروشیمی کمیسیون صنایع با حضور مسولین وزارتخانه های نفت و صنایع بررسی و مصوب شود. معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی چندی پیش در گفت و گو با خبرنگار شانا، گفته بود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواستار تعیین قیمت خوراک بر مبنای نظام عرضه و تقاضا و فروش محصولات بر مبنای فوب خلیج فارس است. شایعات در خصوص پیش بینی افزایش قیمت خوراک گازی و اثرات آن بر شرکت های مختلف صنعت پتروشیمی همواره معاملات این گروه را در بازار سرمایه تحت الشعاع قرار داده است. بر پایه اطلاعات موجود تغییر نرخ خوراک گازی بر شرکت های پلیمر ساز مانند پتروشیمی جم، مارون و شازند که خوراک مایع استفاده می کنند تاثیری نخواهد داشت و حتی شایعه تخفیف نرخ خوراک گازی نیز می باشد از طرفی اوره سازهایی مانند شیراز نیز به دلیل رشد قیمت جهانی اوره این افزایش قیمت را می توانند جبران کنند و به نظر می رسد بیشترین تاثیر منفی را زاگرس و پتروشیمی پردیس از این افزایش نرخ خواهند پذیرفت. همچنین غدیر، تاپیکو و نفت و گازپارسیان نیز به دلیل در اختیار داشتن سهام پتروشیمی ها در پرتفوی خود از این موضوع تاثیر خواهند پذیرفت. همچنین لازم به ذکر است که کمبود گاز و قطع آن در برخی مجتمع های پتروشیمی نظیر فن آوران نیز همچنان به عنوان یکی از ریسک های صنعت شیمیایی در هفته های پیش رو بر جو معاملاتی آنها تاثیر گذار خواهد بود.

.البته باید دقت داشت که اگر افزایش قیمت خوراک تایید شود باید انتظار داشت که نرخ محصولات نیز به نرخ جهانی افزایش یابد که این مهم اثرات مثبتی را در بر خواهد داشت. در نماد پتروشیمی خلیج فارس نیز با توجه به آنکه خوراک مصرفی زیرمجموعه هایش عمدتا مایع است فرصتی ایجاد شده است که با اصلاح اخیر با ارزش ذاتی خود متناسب شود.

کنتور سازی و ایران ترانسفو  هر دو نماد در این روز برگشت مثبتی داشتند. در نماد کنتور سازی که طی دو مرحله سرمایه خود را به 500 میلیارد ریال افزایش خواهد داد مرحله اول این طرح رادر اواخر آذر ماه گفته می شود اجرایی خواهد کرد و به این ترتیب سرمایه 200 میلیاردی را به 350 میلیارد ریال افزایش خواهد داد.. این شرکت قراردادی به ارزش 3میلیون دلار جهت صادرات یک میلیون و 200 هزار دستگاه کنتور با تاجیکستان منعقد نموده است از سوی دیگر راه اندازی خطوط تولید انواع بردهای الکترونیکی با هدف افزایش میزان صادرات و راه اندازی خط تولید انواع کنتورهای دیجیتالی آب در مراحل پایانی خود قراردارد .در نماد ایران ترانسفو نیز شرایطی مشابهی را دارد این در حالی است که بازیگران سهم اعتقاد به همخوانی قیمت این نماد با مپنا دارند .در این نماد کماکان سینافرآیند عرضه کننده می باشد.در نماد کابل شهید قندی نیز که درسه روز اخیر با اصلاح قیمت همراه شده است خبر میرسد مجوز تغییر کاربری یک از زمین هایش به مساحت25000متر را دریافت نموده است از سوی دیگر این نماد اخیرا کارخانه روکش سیمی را به سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات واگذار نموده است .درنماد جوشکاب یزد که گویا تعویق افزایش سرمایه 900درصدی عامل برای اصلاح قیمت سهم شده است.

**شنیده شده**

شنیده شده تحولات مهمی در سرمایه گذاری خوارزمی در جریان است که رشد ممتد قیمت سهم را موجب شده است. از یک سو قیمت سهام شرکتهای زیر مجموعه وخارزم از جمله وپاسار ، وبصادر و رکیش رو به افزایش است از دیگر سو، چند شرکت زیر مجموعه اش در آستانه ورود به بورس (یا فرابورس) بسر می برند. خالص ارزش داراییهای هر سهم نیز به بیش از 480 تومان افزایش یافته و رشد قیمت سهم را منجر شده است.

گفته شده بانک صادرات بار دیگر فروش بلوک وغدیر و یکی از نیروگاههای خود را در دستور کار قرار داده و بزودی شاهد انتشار آگهی فروش این دو خواهیم بود امری که می تواند سود مناسبی را برای وبصادر در پی داشته و رشد قیمتی سهم را موجب شود. بنظر می رسد رشد قیمتی وبصادر در این رابطه بوده باشد.

مطلب ویژه امروز 

پیشنهاد بررسی:

رتکو

کساپا

مهرام

پیروز باشید :…

bashgah-banner
نوشته قبلیروزهای حساس طلای جهانی
نوشته بعدیکدال به زبان تحلیلها
فارغ التحصیل دانشگاه تخصصی علوم اقتصادی,کارشناس مدیریت مالی،تحلیلگر تکنیکی بازار سرمایه ،کارگزار بورس اوراق بهادار و پرتفوی گردان حقوقی و حقیقی. % امید است بتوانم با همیاری و همفکری فعال و شناخت رفتار بازار،گامی موثر در ارتقائ شخصیت معاملاتی و رشد سرمایه ی افراد بردارم %

2 نظرها

نطر گذاشتن