تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

127
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سیناReviewed by سایت تحلیلها on Nov 15Rating: 5.0تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سیناتحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا

شرکت لابراتورهای سینا دارو ( دسینا) در گزارش شش ماهه خود 1515 ریال سود به ازای هر سهم ساخت و برای سال 94 نیز مبلغ2831 ریال سود پیش بینی کرد. وضعیت عملیاتی شرکت در وضع بسیار مناسبی قرار دارد و رشد فروش و سودآوری شرکت در شرایط فعلی قابل قبول می باشد. افزایش نرخ فروش اقلام و محصولات دارویی تولیدی شرکت، افزایش تعداد محصولات تولیدی و فروش مناسب محصولات، هزینه های عمومی و اداری پایین و هزرینه های مالی اندک مهمترین نقاط قوت دسینا می باشند که این سهم را در وضعیت بسیار مطلوب و مطمئنی قرار داده است. علی رغم سال نامناسب برای اقتصاد کشور، رشد فروش و حتی رشد حاشیه سود عملیاتی و سود خالص شرکت بدون حتی شناسایی یک ریال درآمد سرمایه گذاری نشان از ثبات عملکرد دسینا در بازار دارو و سود باکیفیت این شرکت در شش ماهه نخست سال جاری دارد. صورتهای مالی شرکت حاوی نکات مهمی میباشد که در ادامه به آنها پرداخته ایم:

صورت تحلیل بنیادی دسینا | داروسازی سینا تصویر تحلیل بنیادی دسینا

  1. فروش شرکت با رشدی 18 درصدی در بودجه 94 نسبت به سال 93 در نظر گرفته شده است و از 1365 میلیارد ریال به 1606 میلیارد ریال رسیده است که حدود 48 درصد آن در شش ماهه نخست پوشش داده شده است. قطره و پماد دو محصول اصلی شرکت می باشند که در شش ماهه نخست سال 94 به ترتیب 24 و 12 درصد افزایش داشته اند. کل محصولات تولیدی شرکت در شش ماهه نخست نیز حدود 15 درصد افزایش نشان می دهد. در شش ماهه نخست نیز مبلغ فروش مجموع محصولات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 20 درصد رشد نشان میدهد که عمدتا به علت افزایش مبلغ فروش قطره و پماد اتفاق افتاده است.
  2. تقریبا تمامی بازار فروش شرکت در داخل می باشد و حدود 60 درصد از مواد اولیه لازم برای تولید محصولات صادراتی می باشد.
  3. از نظر مقداری نیز فروش شرکت در وضعیت مناسبی قرار دارد و قطره و پماد تولیدی در شش ماهه نخست به ترتیب 16 و 3 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان میدهد. مجموع محصولات نیز حدود 8 درصد رشد تعدادی فروش نشان میدهند. عملکرد خوب دسینا در افزایش تعداد فروش و توانایی اخذ مجوز افزایش قیمت اقلام دارویی توانسته است رشد مناسبی در سود هر سهم را موجب شود.
  4. حاشیه سود ناخالص شرکت در حالی در شش ماهه سال گذشته 51 درصد بود که در شش ماهه نخست امسال به 55 درصد افزایش یافته است.
  5. هزینه های عمومی و اداری در شش ماهه نخست نسبت به سال گذشته 34 درصد افزایش یافته است اما سرجمع این عدد تنها 35 میلیارد ریال است و حدود 8 درصد سود عملیاتیِ 42 میلیارد تومانی دسینا می باشد. بنابراین از این بابت ریسکی متوجه شرکت نیست.
  6. هزینه های مالی و اداری شرکت نیز رقم اندک 26 میلیارد ریال در شش ماهه نشان داده شده است که رقم بسیار پایین و در عین حال مطلوبی برای شرکت می باشد.
  7. حاشیه سود خالص شرکت نیز با رشدی 5 درصدی از 45 درصد در شش ماهه سال 93 به 50 درصد در شش ماهه 94 رسیده است.

خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

منبع: تدان – مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن