تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

319
telegramnokhbegan-start
تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرسReviewed by سایت تحلیلها on Dec 23Rating: 5.0تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرستحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس

خلاصه تحلیل بنیادی زاگرس

در این تحلیل که با نگاه بنیادی به سهم زاگرس تهیه شده است، در ابتدا برای ایجاد دید بهتری نسبت به آینده سهم سعی شده است که جایگاه شرکت در صنعت ترسیم شود. به همین منظور عملکرد شرکت در 6 ماهه اول امسال بیان شده است. نمودارهای روند تغییرات سرمایه ، سودآوری، و پوشش مقداری و مبلغ فروش شرکت پتروشیمی زاگرس نیز می تواند به تحلیل بهتر این سهم کمک نماید. در پایان با توجه به صورت سود و زیان پتروشیمی زاگرس، میتوان پیش بینی گرد که سود هر سهم شرکت تا پایان سال مالی 94، 28 درصد کاهش می یابد.

تاریخچه شرکت پتروشیمی زاگرس و جایگاه آن در صنعت

پتروشیمی زاگرس (سهامی عام) در سال 77 با نام شرکت کالاآوران پتروشیمی تاسیس و به موجب صورت جلسه سال 79 مجمع عمومی فوق العاده نام شرکت از پتروشیمی کالاآوران به پتروشیمی زاگرس تغییر کرده است. این شرکت با تولید سالیانه 3.300.000تن متانول یکی از بزرگترین تولیدکنندگان متانول در سطح جهان است که حجم بالای تولیدات و فن آوری برتر از جمله مهمترین مزیت ها و ویژگی های این شرکت بوده است. گستره فعالیت شرکت به منظور فروش محصولات در داخل و خارج از کشور شامل مناطق آسیای شرقی از قیبل چین، هند، تایوان، ترکیه، اروپای غربی و شرقی می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی زاگرس می پردازیم.

توضیحات شرکت در خصوص عملکرد واقعی 6 ماهه

  • برنامه تولید سال 94 به میزان 2.850.000تن با لحاظ تعمیرات اساسی مورد نیاز مجتمع تدوین شده که زمان انجام آن تابع مقتضیات اجرایی، تدارکات و فنی است. لذا مطابق عملکرد سال 93 انجام تعمیرات اساسی بنحوی مدیریت می شود که تاثیر منفی در نتایج عملکرد و برنامه تولید و فروش اعلام شده نداشته باشد .
  • به دلیل نوسانات بازار جهانی و سیر نزولی آن در 3 ماهه دوم سال، در حال حاضر نرخ های فروش شش ماهه اول 94 مبنای مناسبی برای اعمال تغییر در براوردهای مندرج در بودجه سال 94 که برای کل سال در نظر گرفته شده نمی باشد .
  • شرکت بعد از ارائه اولین بودجه سال 94 ، در دوره 3 ماهه و 6 ماهه، پیش بینی جدیدی ارائه نداده است . و اعلام کرده است که اطلاعات پیش بینی تغییر نکرده است.

ترکیب سهامداران شرکت


خبر مهم و فوری : پذیرش دوره 6 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه شروع شده است . توصیه می کنیم حتما با شرایط پذیرش این دوره ارزشمند آشنا شوید . دوره نخبگان بورس 6 یک دوره یکساله با هدف آموزش جامع و کاربردی تحلیل بازار بورس در دانشگاه خواجه نصیر تهران میدان ونک برگزار می گردد. برای اطلاعت بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

روند تغییرات سرمایه

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

روند سود آوری شرکت

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

مواد اولیه شرکت پتروشیمی زاگرس

ماده اولیه شرکت خوراک گاز و اکسیژن می باشد که به ترتیب 63 % و 37% از هزینه مواد را شامل می شوند.

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

درصد پوشش مواد اولیه

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

مقایسه نرخ های واقعی مصرف مواد اولیه طی سال با نرخ های بودجه 94

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

در این نمودار، نرخ مواد مصرفی اولین بودجه شرکت با عملکرد واقعی 6ماهه نخست سال مقایسه شده است که مشاهده می گردد نرخ خوراک گاز در عملکرد 6 ماهه در حدود 30 درصد نسبت به اولین بودجه افزایش یافته است . که با توجه به آنکه شرکت در اولین بودجه نرخ خوراک را 8 سنت و بسیار خوش بینانه در نظر گرفته است شرکت در عملکرد واقعی نرخ 13 سنت را برای خوراک گاز در نظر گرفته است.

هزینه مواد اولیه کارشناسی

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

توضیح کارشناسی هزینه مواد

همان طور که گفته شد، شرکت بعد از ارائه اولین بودجه سال 94 ، در دوره های 3 ماهه و 6 ماهه تنها صورت های مالی محقق شده خود را ارائه داده است و اعلام کرده است که بودجه شرکت تغییر نگرده است . شرکت در اولین بودجه نرخ خوراک گاز را 8 سنت و با دلار 28500 ریال پیش بینی کرده است . ولی براساس اطلاعات واقعی ارائه شده آنچه محرز است پیش بینی شرکت در تحلیل بنیادی زاگرس با تغییرات زیادی همراه بوده است . شرکت در اولین بودجه نرخ خوراک گاز را 2673 ریال برای هر متر مکعب در نظر گرفته است . این در حالی است که در اطلاعات واقعی 6 ماهه، شاهد رشد 30درصدی در نرخ خوراک گاز می باشیم که ناشی از افزایش نرخ خوراک و دلار مبادله ای باشد . ما نیز جهت پیش بینی بودجه کارشناسی نرخ های محقق شده 6 ماهه واقعی در نظر گرفتیم. شایان ذکر است که شرکت در عملکرد واقعی اعلام نکرده است که نرخ خوراک و دلار را با چه نرخی محقق کرده است . همان طور که مشاهده می کنید در صورتی که از نرخ های واقعی استفاده شود سود هر سهم به میزان 868 ریال کاهش می یابد.

ترکیب مبلغ فروش شرکت

محصول اصلی شرک متانول می باشد، که 99 درصد مبلغ فروش را شامل می شود . شایان ذکر است 97 درصد فروش متانول صادراتی و 3 درصد داخلی می باشد.

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

درصد پوشش مبلغی و مقدار فروش

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

مقایسه نرخ فروش واقعی 6 ماهه با نرخ فروش بوجه 94

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

بر اساس نمودار، شرکت نرخ فروش متانول را در بودجه محتاط در نظر گرفته است( 275 دلار برای هر تن و نرخ دلار 33500 ) چرا که نرخ فروش بودجه 1 درصد کم تر از نرخ واقعی 3 ماهه دوم سال است . البته شرکت اعلام کرده است که با توجه به کاهش نرخ فروش متانول جهانی ، نرخ های واقعی عملکرد 6 ماهه نمی تواند تصویر روشنی از بودجه سال 94 شرکت ارائه دهد . ما نیز در تحلیل کارشناسی به این مهم توجه کرده ایم.

بررسی فروش پتروشیمی زاگرس

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

توضیح نرخ فروش کارشناسی

براساس اطلاعات ارائه شده در تحلیل بنیادی زاگرس ، شرکت اعلام کرده است با توجه به کاهش نرخ جهانی متانول، نمی توان از نرخ های واقعی محقق شده 6 ماهه نخست سال جهت پیشبینی استفاده کرد . ما نیز جهت پیش بینی کارشناسی، درصد تغییرات 3 ماهه اخر نرخ متانول جهانی و ارزآزاد را با 3 ماهه دوم سال مقایسه کردیم . و از مقایسه صورت گرفته شاهد افت 8 درصدی در نرخ متانول بودیم . در نتیجه نرخ فروش متانول محقق شده در 3 ماهه دوم را با 8 درصد کاهش برای پیش بینی بودجه کارشناسی در نظر گرفتیم . که در نتیجه سود هر سهم به میزان 153 ریال افزایش یافت . این افزایش به آن علت است که شرکت نرخ متانول جهانی را در اولین بودجه (275 دلار برای هر تن) محتاط ارائه داده است .

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی زاگرس | پتروشیمی زاگرس تصویر تحلیل بنیادی زاگرس

با تغییر نرخ فروش محصولات و نرخ مواد اولیه مصرفی، و با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی 94 می تواند مقدارفروش پیش بینی شده خود را کاملا پوشش دهد، انتظار می رود، سود شرکت به میزان 28 درصد برای هر سهم کاهش یابد و از مبلغ 2578 ریال پیش بینی شده در بودجه، به مبلغ 1862ریال کاهش یابد.

در پایان توصیه می شود تحلیل زیر نیز مطالعه گردد:

تحلیل بنیادی تاپیکو | نفت و گاز و پتروشیمی تأمین

منبع : شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن