تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

199
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس

پالایشگاه بندرعباس

شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/٩۵ را با سرمایه حدود ١٣,٨٠٠ میلیارد ریال مبلغ ١۵٠ ریال اعلام نموده است. این در حالی است که در  پیش بینی سال ٩۴ مبلغ (٢٠) ریال زیان به ازای هر سهم برآورد کرده است. همچنین بر اساس اطلاعات واقعی ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ مبلغ ٣۵ ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است.

از مهمترین دلایل این پیش بینی سود برای سال ٩۵ میتوان موارد زیر  را عنوان کرد :


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ کاهش برآورد ١۴ درصدی بهای تمام شده در مقابل کاهش ١١ درصدی مبلغ فروش سبب شده شرکت برای سال ٩۵ برآورد حاشیه سود ناخالص خود را از ١ درصد برای سال ٩۴ به ٣ درصد برای سال ٩۵ تغییر دهد.

نکات مهم

شرکت در اولین پیش بینی خود برای سال ٩۵ مبلغ فروش و ارائه خدمات خود را ١٢٧,۴٧٣ میلیارد ریال برآورد کرده که نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ حدود ١١ درصد کاهش را نشان میدهد . قابل ذکر است که این کاهش در فروش داخلی شرکت رخ داده و فروش صادراتی شرکت با تغییر خاصی نسبت به سال گذشته همراه نبوده است. همچنین طی نه ماهه سال گذشته ٨٢ درصد کل مبلغ فروش بودجه شده شرکت در  سال ٩۴ پوشش داده شده است .

برآورد ترکیب مبلغ فروش شرکت برای سال ٩۵ به تفکیک محصولات در نمودار زیر نشان داده شده است :

مبلغ تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس تصویر تحلیل بنیادی شبندرشرکت برای سال ٩۵ مبلغ فروش برآوردی سه محصول نفت گاز،بنزین موتورو نفت کوره را که مجموعا ٧٨ درصد فروش مبلغ شرکت را تکیل میدهند به ترتیب با کاهش ١٩،٩و ١٩ درصد کاهش برآورد کرده است.همچنین در نه ماهه سال ٩۴ در حدود ٨٣ درصد مبلغ فروش بودجه شده این سه محصول برای سال ٩۴ پوشش داده شده است.

اما تنها محصولی که مبلغ فروش آن برای سال ٩۵ با افزایش برآورد شده است نفتا است که با افزایش ۵۵ درصدی نسبت به سال گذشته همراه شده است.۶٨ درصد فروش این محصول داخلی و ٢٢ درصد فروش این محصول صادراتی است که برای سال  ٩۵ فروش داخلی و صادراتی این محصول به ترتیب با افزایش ۶٣ و ۵١ درصدی همراه بوده است.

تغییرات حجم و نرخ فروش برآوردی محصولات مهم شرکت در سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ در جدول زیر آمده است :

تغییرات تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس تصویر تحلیل بنیادی شبندرهمانطور که مشاهده میشود نرخ فروش محصولات شرکت که عموما توسط شرکت ملی پالایش و پخش است برای سال ٩۵ نسبت به ٩۴ با کاهش همراه شده است .

مقدار تولیدات شرکت هم در پیش بینی سال ٩۵ نسبت به سال گذشته متناسب با فروش مقداری تغییر کرده است.

بهای تمام شده

بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت برای سال ٩۵ به تفکیک در نمودار زیر نشان داده شده است :

بهای تولید تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس تصویر تحلیل بنیادی شبندرهمانطور مشاهده میشود ٩۶ درصد بهای تمام شده شرکت به مواد مستقیم مصرفی مربوط میشود که برای سال ٩۵ نسبت به ٩۴ با کاهش ١۶ درصدی همراه شده است.قابل ذکر است که  مواد اولیه مصرفی شامل ٨٣ درصد نفت خام و ١٧ درصد میعانات گازی است که در جدول زیر تغییرات حجم و نرخ خرید برآوردی این مواد مصرفی در سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ آمده است :

برآورد تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس تصویر تحلیل بنیادی شبندرشرکت در پیش بینی سال ٩۵ مبنای نرخ نفت خام و میعانات گازی را بر اساس میانگین شش ماهه دوم سال ٩۴ را به ترتیب ٣٣.١و ٣٣.۵ دلار در نظر گرفته است در حالی که در آخرین پیش بینی این نرخ ها در نه ماهه ابتدای سال٩۴, به ترتیب ۴٨.۶۵ و ۵٠.٠۶ دلار در نظر گرفته است و همچنین بر اساس میانگین ماه‌های مهر لغایت آذر ماه اعلام شده طی صورت‌حساب‌های قطعی شرکت ملی پالایش و پخش و نرخ‌های نشریه‌ی پلاتس در ماه‌های دی لغایت اسفند، ٣٣.١٠ دلار به ازاء هر بشکه برای نفت خام، و ٣٧.۵١ دلار به ازاء هر بشکه برای میعانات گازی در نظر گرفته شده است.

قابل ذکر است در پیش بینی اعلامی سال ٩۵ نرخ تسعیر ارز ٣٢,٠٠٠ ریال  برای هر دلار در نظر گرفته میشود در حالی که در آخرین پیش بینی برای سال ٩۴ این شرکت نرخ ارز را برابر با میانگین نرخ ارز بانک مرکزی در ماه‌های مهر تا اسفند و برای کل دوره، میانگین وزنی ٢٩,۴٢۴ ریال در نظر گرفته شده است.

در نمودار زیر تغییرات قیمت جهانی هر بشکه  نفت خام برنت در سال گذشته و سال جاری میلادی نشان داده شده است: (منبع بلومبرگ)

روند نفت تحلیل بنیادی شبندر | پالایش نفت بندرعباس تصویر تحلیل بنیادی شبندرهمانطور که مشاهده میشود در سال گذشته میلادی تا ژوئن ٢٠١۶ نرخ جهانی نفت خام از محدوده ۵٨ به ٢٨ دلار سقوط کرد اما طی چند ماهه اخیر با تیدیل روند نزولی به صعودی توانسته تا محدوده ۴٠ دلار رشد نماید این در حالی است که پیش‌بینی‌های موسسات بین‌المللی معتبر حاکی از آن است که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در سال ٢٠١۶ در دامنه ٣٧ تا ۵٠.۴ دلار خواهد بود و این خود روند صعودی نسبت به زمان حال میتواند تلقی شود .

اجرای طرح های سرمایه ای و هزینه های مالی

شرکت برای سال ٩۵ پیش بینی کرده طرح افزایش ظرفیت بنزین که از سال ٨۵ آغاز شده در انتهای سال جاری به بهره برداری برسد که این رخداد میتواند ۲۵ ریال بر سود هر سهم شرکت تاثیر مثبت بگذارد اما محدودیتهای عمده اجرای طرح کندی پیشرفت طرح به دلیل مشکلات موجود در تامین مالی و عدم تامین امکانات طرح (تدارکات کالا و اقلام مورد نیاز )  عنوان گردیده که شرکت برای رفع مشکل تامین مالی در سال ٩۵ (با توجه به افزایش ١۴٨ درصدی هزینه های مالی خود نسبت به سال گذشته) گویا برنامه ای خواهد داشت. با تمام این تفاسیر شرکت

طبق مکاتبات با مجری طرح (شرکت ملی مهندسی و ساختمان) پیش بینی کرده ، طرح افزایش ظرفیت بنزین در انتهای سال ١٣٩۵ تحویل خواهد گردید و به بهره‌برداری می‌رسد.

منابع و مصارف ارزی

شرکت در سال ٩۵ برای فروش صادراتی سه محصول  نفت گاز ،کوره و نفتا درآمد ارزی حدود ٣۵٧ میلیون دلاری با نرخ تسعیر ٣٢,٠٠٠ ریال برآورد کرده است این در حالی است که شرکت برای امسال مانند سال گذشته مصارف ارزی پیش بینی نکرده است.

نتیجه گیری

همانطور که شرکت برای سال ٩۵ عنوان کرده است حاشیه سود بالاتر برای این سال نسبت به سال گذشته  به دلیل مناسب بودن نرخ نفت خام اعلامی در شش ماهه دوم سال ٩۴ که مبنای این گزارش است اعلام شده است . همانطور که در گزارش ذکر شد پیش بینی میشود قیمت نفت خام برای امسال روند صعودی داشته باشد اما نکته دیگر تخفیف نرخ خرید نفت خام است، در حال حاضر پالایشگاه ها نفت خام را با قیمت ٩۵ درصد فوب خلیج فارس (با تخفیف ۵ درصدی) دریافت می کنند. برخی شنیده ها در بازار سرمایه از افزایش این تخفیف تا ١٠ درصد حکایت دارد که در صورت تحقق این موضوع بر حاشیه سود ناخالص پالایشگاه ها افزوده خواهد شد.در نتیجه تغییرات مثبت نرخ ارز و نرخ جهانی قیمت نفت میتواند برای صنعت پالایشگاه به خصوص پالایشگاه بندرعباس که برای سال ٩۵ درآمد ارزی ٣۵٧ میلیون دلاری پیش بینی کرده است اثر مثبتی داشته باشد (با توجه به اینکه شرکت نرخ ارز خود را مناسب و در حدود ٣٢,٠٠٠ ریال در نظر گرفته است)

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن