تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن)

368
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 26Rating:

معرفی شرکت آهنگریتراکتورسازی ایران

شرکت آهنگری در سال 1360 به عنوان یکی از شرکتهای تابعه کارخانه تراکتورسازی ایران و به عنوان بزرگترین و مجهزترین کارخانه فورج گرم در خاورمیانه ، در مجتمع صنعتی تراکتورسازی ایران تاسیس شد. به دنبال مطرح شدن طرح تفکیک شرکتهای تابعه کارخانه تراکتورسازی ایران، شرکت آهنگری در سال 1366 بعنوان یک شرکت مستقل به ثبت رسید.
در سال 1376 همگام با برنامه های بلند مدت دولت محترم جمهوری اسلامی ایران در جهت واگذاری سازمانهای دولتی به بخش خصوصی و با تغییر ماهیت شرکت از سهامی خاص به سهامی عام، مقدمات لازم جهت عرضه سهام شرکت در بورس اوراق بهادار آماده شده و با پذیرفته شدن آن، نسبت به عرضه سهام به متقاضیان اقدام گردید که در حال حاضر باستناد صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه جناب آقای مهندس مجید باویلی تبریزی بعنوان سهامدار اصلی و ریاست محترم هیئت مدیره، دارنده بالاترین و سهامدار عمده شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران و جلال الدین حیرت انگیز بعنوان مدیر عامل و عضو موظف هیئت مدیره و آقای پدرام باویلی تبریزی بعنوان عضو موظف هیئت مدیره و قائم مقام مدیر عامل اعضای اصلی هیئت مدیره بوده و سکان مدیریت شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران را عهده دار‌‌ می‌باشند.
شرکت آهنگری در زمینی به مساحت حدود 11 هکتار و فضای سرپوشیده 000 100 متر مربع، ظرفیت تولید سالانه (با توجه به تنوع قطعات) حدود 000 25 تن را دارا‌‌ می‌باشد.
بهره گیری از تجهیزات پیشرفته دنیا در شرکت آهنگری ، آنرا قادر ساخته در زمینه های فورج، ساخت قالب، عملیات حرارتی، کیفیت و ماشینکاری خدمات گسترده‌ای به صنایع  مختلف ارائه نماید. شرکت آهنگری طیف وسیعی از قطعات مهم و ایمنی را در صنایع مختلف از جمله خودرو سازی، کشاورزی، نفت و گاز، راه آهن و دریایی، راه ساختمان و معدن و مهندسی عمومی تولید‌‌ می‌کند. توانمندی اختصاصی این شرکت تولید انواع میل لنگ و در کنار آن تولید انواع قطعات با وزنهای 200 گرم تا 150 کیلو گرم‌‌ می‌باشد.

موضوع فعالیت شرکت

خرید، واردات مواد اولیه، تولید، فروش و صادرات انواع قطعات آهنگری، طراحی و ساخت انواع قالبها و ابزارهای مخصوص و تجهیزات صنعتی مورد نیاز صنایع آهنگری کشور و فروش و صادرات آنها و انجام هر گونه عملیات و عقد قرارداد مربوط به موضوع شرکت با اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی و انجام هرگونه عملیات مونتاژ ماشینکاری قطعات صنعتی و خودرویی غیر صنعتی و فولادریزی و ذوب و چدن ریزی و نورد و فروش و صادرات آنها.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ یک میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 320 میلیارد ریال در پایان سال مالی منتهی 29/12/1393 افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن) تصویر تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن)

سهام داران

سهامداران عمده شرکت به شرح زیر می باشند و 33 درصد سهام شرکت سهام شناور آزاد می باشد.

تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن) تصویر تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن)

نگاهی به صورت های مالی

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن) تصویر تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن)

شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران با سرمایه 320 میلیارد ریال برای سال مالی منتهی به 29/12/1394 به ازای هر سهم 243 ریال سود پیش بینی کرده است که نسبت به سال گذشته268 درصد افزایش یافته و در طی سه ماهه نخست امسال 31 درصد از این پیش بینی راپوشش داده است.

شرکت پیش بینی سود (زیان)هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/93 را با سرمایه 320،000 میلیون ریال13/12/92 مبلغ 80 ریال و در تاریخ های 30/2/93 11/4/94 مبلغ 144 ریال و در تاریخ 24/12/93 مبلغ 240 ریال اعلام نموده بود که مطابق صورتهای مالی حسابرسی شده ۶۶ ریال محقق گردید. شرکت دلایل تعدیل را عدم تحقق فروش محصولات ساخته شده و افزایش سربار در پایان سال اعلام نمود.

بر اساس صورت های مالی منتهی به 31/03/94،  این شرکت به لحاظ فروش حدود 28 درصد پیش بینی را پوشش داده که برای دوره سه ماهه مقدار قابل قبولی می باشد و اگر شرکت بتواند محصولات خود را در 3 ماهه باقیمانده با نرخ تحقق یافته سه ماهه به فروش برساند، رسیدن به سود پیش بینی شده در پایان سال 94 دور از ذهن نیست.

البته باید توجه داشت این شرکت سال گذشته نیز در سه ماهه نخست سال فروش و سود قابل قبولی کسب کرده بود اما تا پایان سال به دلیل عدم تحقق فروش پیش بینی شده و نیز افزایش هزینه های سربار نه تنها موفق به پوشش سود پیش بینی شده خود نگردید بلکه حتی بخشی از سود سه ماهه شرکت نیز از بین رفت.

شایان ذکر است حاشیه سود ناخالص و خالص شرکت در دوره سه ماهه ابتدای سال 93 به ترتیب 16 درصد و 18 درصد بوده است. درحالیکه این ارقام در سال مالی منتهی به 29/12/93 با کاهش قابل توجهی به ۶ درصد و 2 درصد رسید.

تولید و فروش

مقدار فروش

تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن) تصویر تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن)

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن) تصویر تحلیل بنیادی شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران (خاهن)

محصول اصلی این شرکت قطعات فورج می باشد که به لحاظ مقدار و مبلغ فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با افزایش 54 و 138 درصدی همراه بوده است. در سه ماهه ابتدای سال نرخ خرید مواد اولیه حدود 3 درصد کمتر از پیش بینی خریداری شده و با توجه به رکود فلزات اساسی احتمال کاهش بهای تمام شده محصولات تا پایان سال وجود دارد.

منبع : شرکت کارگزاری راهبرد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن