تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

440
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 17Rating:

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

تاریخچه معدن چادرملو
کانسار چادرملو در سال 1319 توسط یک مهندس ایرانی به نام آقای سبحانی و تحت نظر زمین شناس آلمانی بنام کومل شناسائی شد.
پژوهشهای اولیه زمین شناسی در خلال سالهای 1342-43 با حفر تونلهای اکتشافی انجام شد. اکتشافات کلی منطقه و مغناطیس سنجی هوائی که از سال 1347 در مساحتی به وسعت 40 هزار کیلومتر مربع آغاز شده بود منجر به ثبت ناهنجاری(Anomaly) مغناطیسی در کل منطقه بافق ساغند و زرند کرمان گردید. اکتشافات تکمیلی در سالهای 1352 – 1357 انجام شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کانسار چادرملو به عنوان یک طرح مستقل مورد توجه قرار گرفت، در سال 1362 مذاکره برای ادامه مطالعات و طراحی تفصیلی با شرکت LKAB سوئد آغاز شد که به نتیجه نرسید.
در سال 1365 مهندسین مشاور آلمانی شرکت E.B.E به منظور انجام مطالعات اولیه و طراحی تفصیلی انتخاب و قرارداد مهندسی فاز یک در سال 1365 و فازهای 2 و 3 در سال 1369 بین شرکت ملی فولاد ایران و مهندسین مشاور مذکور منعقدشد .
پس از انجام مطالعات فاز 1 مشاور مزبور، با تائید شرکت ملی فولاد ایران روش فرآوری سنگ آهن چادرملو را از طریق جداکننده میدان ضعیف، جداکننده مغناطیسی میدان قوی، فلوتاسیون کنسانتره هماتیتی به منظور کاهش فسفر و بازیابی آپاتیت ( کنسانتره فسفر ) انتخاب و طراحی تفصیلی را بر اساس این روش آغاز نمود.
بموازات فعالیتهای مهندسی فوق، مجوز شروع عملیات اجرائی در اواخر سال 1368 از طرف سازمان برنامه و بودجه وقت صادر و طرح بمورد اجرا گذاشته شد .

تاریخچه شرکت

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خرداد ماه 1371 به ثبت رسید.طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده در سال 82، ارزش اسمی سهام از مبلغ 10000 ریال به 1000 ریال کاهش و شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

این شرکت در شروع با سرمایه گذاری بانک سپه و شرکت ملی فولاد ایران تأسیس شد. هدف از تاسیس شرکت تامین منابع مالی مورد نیاز و تسریع در اجرای عملیات طرح تجهیزمعدن و احداث کارخانه های فرآوری بوده است. زیرا به علت محدود بودن بودجه عمومی دولت و نحوه تخصیص اعتبار سالیانه، اجرای طرح طبق برنامه زمان بندی میسر نبود. لذا با اخد مصوبه از هیئت وزیران و مساعدت های بانک سپه در امر تامین نقدینگی شرکت، عملیات اجرایی طرح با سرعت لازم انجام و طبق برنامه های زمانی راه اندازی گردید.

درسال 1382 پس از انجام اقدامات لازم در جهت پذیرش سهام شرکت در بورس اوراق بهادار تهران، نهایتاً در تاریخ 82/7/12 به عنوان 356 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار در گروه استخراج کانه های فلزی و با نماد کچاد در فهرست سازمان بورس لیست گردید.

زمینه فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت عبارتست از : اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره از آن و تولید گندله، تولید سنگ آهن ( لامپ اور) تولید محصولات فولادی، نصب و راه اندازی و نگهداری و تعمیرات و بازرسی فنی سرویس تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز شرکت، خرید و تهیه انواع و اقسام ماشین آلات و تجهیزات و تاسیسات و مصالح مورد نیاز برای انجام موضوع فعالیت شرکت، انجام خدمات مهندسی، مشاوره، آموزش مدیریت و فراهم نمودن دانش فنی از داخل و یا خارج برای تحقق موضوع فعالیت شرکت . مشارکت و سرمایه گذاری با اشخاص حقیقی و حقوقی و بانکها و موسسات اعتباری داخلی و خارجی در سایر شرکتها و طرحهای معدنی و صنعتی، انعقاد قراردادهای پیمانکاری به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی و بهره برداری از معادن و فرآوری آن و مبادرت به کلیه امور بازرگانی از قبیل خرید و فروش، صادرات و واردات و کلیه امور عملیاتی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد. انتشار فروش اوراق قرضه و اوراق مشارکت وفق قوانین و مقررات مربوطه مشارکت و سرمایه گذاری در ایجاد شرکتهای جدید در داخل و خارج از کشور و هر نوع خرید و فروش سهام اوراق بهادار، اخذ تسهیلات مالی و خدماتی از بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی طبق قوانین و مقررات مربوطه، انجام هر نوع عملیات و معاملات که برای حصول به مقاصد شرکت ضروری باشد .

جایگاه تولیدات شرکت در صنعت

Jaygah Tolidat Sherkat Dar Sanat تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

ریسک های عمده شرکت

تامین نقدینگی، افزایش نرخ ارز و تامین لوازم و قطعات یدکی و مصرفی تجهیزات و ماشین آلات از بازارهای داخلی و خارجی به دلایل ذیل از ریسک های عمده و مهم می باشد.

مسائل مالی

مشکلات و تنگناهای مالی و نقدینگی شرکت که عمدتا ناشی از کمبود منابع مالی خریداران عمده (شرکت های فولادسازی داخل کشور) می باشد..

تامین لوازم و قطعات یدکی ماشین آلات

دربخش خارجی، از موضوع تحریم ها و محدودیت ها و فشارهای بین المللی، مسائل مربوط به مبادلات ارزی و اثرات آن در تامین لوازم و قطعات یدکی مصرفی را می توان نام برد.

در بخش داخلی علیرغم آنکه طی سال های اخیر حمایت های لازم از طرف این شرکت از سازندگان داخلی به عمل آمده و آن ها نیز تا کنون موفق گردیده اند قطعات و لوازم یدکی پیشنهادی را ساخت داخل را جایگزین قطعات و لوازم یدکی ساخت خارج نمایند، لیکن مذکورین نیز با مشکلات و تنگناهایی به شرح زیر مواجهند.

_ تغییرات قیمت مواد اولیه

_ افزایش نرخ ارز و نوسانات آن

_ مشکلات مربوط به گشایش اعتبارات اسنادی

_ عدم تامین منابع مالی، از طریق تسهیلات با سود مناسب و در نتیجه بروز مشکلات نقدینگی

_ عدم تحقق کامل وعده های دولت به تولیدکنندگان پس از اجرای مرحله اول طرح هدفمندی یارانه ها

ترکیب سهامداران

Tarkib Sahamdari تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

روند سودآوری و تقسیم سود

Ravand Sudavari تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

Ravand Sud Khales تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

سود آوری سنگ آهن چادرملو در سالیان گذشته همواره رو به رشد بوده است. البته سود شرکت در سالهای 93 و 94 با افزایش هزینه بهره مالکانه و کلاهش قیمت جهانی سنگ آن با افت مواجه شد. هم چنین سیاست تقسیم سود شرکت نیز تقسیم سود حداکثری بوده است. بنابراین انتظار می رود در مجمع پیش رو نیز تقسیم سود 80 درصدی تصویب شود.

تولیدات شرکت

Tarkib Tolidat P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

جدول بالا ترکیب تولیدات شرکت در دوره های گذشته، بودجه سال جاری و بودجه کارشناسی را نشان می دهد. مقدار تولید شرکت در محصول گندله در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته با رشد همراه بوده است.

نرخ فروش محصولات

در پی اختلاف مبانی قیمت گذاری سنگ آهن، بین شرکت های معدنی و فولادی، در سال 1388 نهایتا این توافق بین شرکت های مذکور به عمل آمد که نرخ فروش کنستانتره سنگ آهن تابعی از میانگین قیمت فروش شمش تولیدی فولاد خوزستان باشد.

در سال 1393 نرخ فروش کنستانتره به شرکت های فولاد مبارکه و خوزستان، به ترتیب با ضریب 16 و 14 درصد و نرخ فروش گندله با ضریب 23 درصد میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره های 3 ماهه و تعمیم میانگین سالانه برای چهاردوره 3 ماهه تعیین و در صورتحساب فروش ها اعمال گردیده است.

نرخ فروش سنگ آهن دانه بندی نیز به تبع تغییرات قیمت جهانی دارای کاهش بوده و تعیین قیمت فروش به خریداران، از نتایج مزایده برگزار شده، پیروی نموده است.

با توجه به روند نزولی نرخ معاملات شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و شیب ملایم رشد نرخ دلار قیمت شمش فولاد خوزستان به طور متوسط برای دوره جاری 12000000 ریال برآورد می شود.

Nerkh Forush P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

برآورد مبلغ فروش کل شرکت

Forush Kol P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

با توجه به برآورد میزان و نرخ فروش محصولات شرکت، مبلغ کل فروش شرکت 2327 میلیارد تومان کارشناسی می شود.

بهای تمام شده

Bahaye Tamam Shode P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

همان طور که در جدول بالا نشان داده شده است، بخش بالایی از بهای تمام شده شرکت را هزینه های مواد وسربار تشکیل می دهد.هزینه دستمزد مستقیم با توجه به هزینه دستمزد 3 ماهه، 281 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

مواد مستقیم مصرفی

با توجه به تولید سال گذشته و هم چنین دوره 9ماهه سال جاری، میزان مواد مصرفی برای تولید کارشناسی شرکت، 26 میلیون تن برآورد می شود.

ذکر این نکته ضروریست که به طور متوسط برای تولید هر واحد گندله، 1.1 واحد سنگ آهن مصرف می شود.

نرخ مصرف مواد اولیه

Nerkh Mavad Avaliye P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

نرخ خرید مطابق نرخ های 3 ماهه نخست در نظر گرفته شده است.

مبلغ کل مواد اولیه

Mavad Avaliye Kol P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

با درنظرگرفتن میزان مواد اولیه مصرفی و هم چنین نرخ های کارشناسی شده، مبلغ کل مواد اولیه مستقیم 668 میلیارد تومان برآورد می شود.

سربار تولید

مهم ترین نکته در مورد محاسبه سربار تولید، نحوه محاسبه هزینه حق انتفاع معدن یا همان حقوق مالکانه است. با توجه به مصوبه صحن علنی مجلس در لایحه بودجه این فرصت به شرح ذیل محاسبه می شود.
هزینه حق انتفاع فروش سنگ آهن دانه بندی شده معادل 25% مبلغ فروش
هزینه حق انتفاع فروش کنستانتره خشک، معادل 21.5% مبلغ فروش
هزینه حق انتفاع فروش گندله معادل 18% مبلغ فروش کنستانتره ( مقدار فروش گندله با قیمت فروش هر تن کنستانتره )

Sarbar P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

با توجه به فرمول نحوه محاسبه حق انتفاع معدن، هزینه درنظر گرفته شده در بودجه شرکت هزینه ای منطقی و به جا بوده است.ولی در مواردی مانندی دستمزد غیرمستقیم، مواد غیر مستقیم و هزینه برق، تعدیلاتی در نظر گرفته شده است. با توجه به این فروض، سربار تولیدی شرکت معادل 698 هزار میلیارد تومان ارزیابی می شود.

صورت سود و زیان

وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه ای شرکت های چادرملو، گل گهر و سنگ آهن مرکزی را ملزم به حمایت ازفولادسازان داخلی با کاهش قیمت گندله و کنسانتره تولید خود کرده است. اقدامی که کاهش قیمت تمام شده تولید آهن اسفنجی را همسو با قیمت های جهانی قرار دهد. در نتیجه برای نرخ فروش گندله در سال جاری دو سناریو مفروض است:

سناریو 1

نرخ فروش شمش فخوز 1200000 ریال به ازای هر تن

فروش گندله بر اساس ضریب 23 درصد میانگین فروش شمش فولاد خوزستان

فروش کنستانتره آهن به شرکت های فولاد مبارکه و فولاد خوزستان با ضریب 16 درصد و 14 درصد نرخ فروش

فولاد خوزستان

سناریو 2

نرخ فروش شمش فخوز 1200000 ریال به ازای هر تن

فروش گندله بر اساس ضریب 20 درصد میانگین فروش شمش فولاد خوزستان

فروش کنستانتره آهن به شرکت های فولاد مبارکه و فولاد خوزستان با ضریب 16 درصد و 14 درصد نرخ فروش

فولاد خوزستان

Sud Va Zian P تصویر تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ( کچاد )

نتیجه گیری

همان طور که در صورت سود و زیان برآوردی آمده است، شرایط تولید و فروش مناسب، شرکت را در مسیر پوشش بودجه همراهی می کند.

در صورتی که نرخ فروش گندله بر اساس 23 درصد نرخ فروش شمش فولاد خوزستان درنظر گرفته شود، سناریو 1

شرکت درآمدی معادل 59 تومان به ازای هر سهم کسب خواهد کرد. بدین معنی که پتانسیل تعدیل مثبت در حدود 12 درصدی در سهم وجود دارد.

در سناریو 2، با فرض تغییر نرخ فروش گندله بر اساس 20 درصد نرخ فروش شمش فولاد خوزستان، شرکت توانایی پوشش سود اعلامی در بودجه خود را خواهد داشت.

منبع: کارگزاری خبرگان سهام

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن