تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

302
telegramnokhbegan-start
تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمیReviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 13Rating:

بخش اول

میزان تاثیرپذیری فروش و خوراک شرکت های پتروشیمی با توجه به آزادسازی نرخ ارز در سناریوهای مختلف 30000 ، 31500 و 33000 ریال و نرخ خوراک 13 سنت در هر متر مکعب ، اعمال نرخ های فروش دلاری بودجه شرکت ها تحت سناریوهای ارزی


خبر مهم و فوری : پذیرش دوره 6 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه شروع شده است . توصیه می کنیم حتما با شرایط پذیرش این دوره ارزشمند آشنا شوید . دوره نخبگان بورس 6 یک دوره یکساله با هدف آموزش جامع و کاربردی تحلیل بازار بورس در دانشگاه خواجه نصیر تهران میدان ونک برگزار می گردد. برای اطلاعت بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در تصویر زیر میزان تاثیر پذیری سود هر سهم شرکت های متانولی و اوره سازان از افزایش نرخ خوراک مصرفی بواسطه افزایش نرخ تسعیر ارز از ارز مبادلاتی 28500 ریال به ارز آزاد در سه سناریو و افزایش بهای خوراک از 8 سنت به 13 سنت در هر متر مربع ارائه گردیده است :

تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی  تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

نتیجه گیری

در صورت تک نرخی شدن نرخ ارز در قیمت های 30000 و 33000 ریال ، به ترتیب سهام شرکت های متانولی پتروشیمی زاگرس ، پتروشیمی فن آوران ، پتروشیمی خارک به دلیل مصرف خوراک بالاتر نسبت به سوخت مصرفی ، بیشترین تاثیر منفی را پذیرفته در حالی که سهام شرکت های اوره ساز به ترتیب پتروشیمی شیراز ، پتروشیمی کرمانشاه و پتروشیمی خراسان کمترین تاثیر منفی را از افزایش نرخ ارز آزادسازی ارز از محل خوراک مصرفی می بینند.

در تصاویر زیر میزان تاثیرپذیری سود هر سهم شرکت های الفینی (پتروشیمی مارون ، پتروشیمی جم ، پتروشیمی شازند ) از افزایش نرخ خوراک مصرفی بواسطه افزایش نرخ تسعیر ارز از ارز مبادلاتی 28500 ریال به ارز آزاد ارائه گردیده است :

تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی  تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی  تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی  تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

بررسی تاثیر افزایش نرخ خوراک در میان شرکت های الفینی بر اثر آزادسازی نرخ ارز بدین صورت است که به ترتیب شرکت های پتروشیمی شازند ، پتروشیمی مارون بیشترین تاثیر منفی را از این امر می گیرند.

صورت ریز منابع و مصارف ارزی

تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی  تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

بخش دوم

در شکل زیر نتایج نهایی میزان تاثیرپذیری خوراک پتروشیمی ها بواسطه افزایش نرخ تسعیر ارز از ارز مبادلاتی 28500 ریال به ارز مبادلاتی حاضر و افزایش نرخ خوراک گاز به 13 سنت در هر متر مکعب ، اعمال نرخ های بودجه فروش شرکت ها با احتساب دلار 33000 ریال برای محصولات صادراتی و تاثیر پذیری مصارف ارزی با دلار آزاد 33000 ریال برآورد شده است .

PETROL 06 تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

نتیجه بخش دوم نشان می دهد که در قیمت های ارز مبادلاتی و ارز آزاد حاضر در مقایسه با ارزهای بودجه خود همچنین اعمال گاز 13 سنتی و از همه مهمتر اعمال نرخ های بودجه شرکت ها ، به ترتیب شرکت های زاگرس ، شفن ، شخارک بیشترین تاثیر منفی را می پذیرند. اما همچنان شرکت های الفینی در وضعیت مناسب تری به نسبت شرکت های متانولی قرار دارند.

بخش سوم

در شکل زیر نتایج نهایی میزان تاثیر پذیری سود هر سهم شرکت های متانولی ، اوره ساز و الفینی ها از افزایش نرخ خوراک مصرفی بواسطه افزایش نرخ تسعیر ارز از ارز مبادلاتی 28500 ریال به سه سناریوی ارز 30000 ، 31500 ، 33000 ریال و افزایش نرخ گاز به 13 سنت

PETORL 07 تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمیدرصد تعدیل سود هر سهم شرکت های فوق الذکر به شرح زیر می باشند :

PETROL 08 تصویر تحلیل بنیادی شرکت های صنعت پتروشیمی

نتیجه گیری

با اعمال نرخ های جهانی و داخلی فروش محصولات شرکت های مورد بررسی اعمال نرخ خوراک 13 سنتی و افزایش نرخ  ارز می توان دریافت که که شرکت پتروشیمی زاگرس ، اراک ، شخارک ، شفن در وضعیت حادی قرار داشته و تحقق شرایط مزبور می تواند منجر به تعدیل سود هر سهم شرکت های فوق الذکر گردد .

منبع : شرکت نوآوران مدیریت سبا

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن