تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

226
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 17Rating: 5.0تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایرانتحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

تحلیل بنیادی شکربن

نگاهی به شرکت کربن ایران

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

بررسی روند صنعت

صنعت کربن بلاک در ایران متأثر از عملکرد چهار شرکت تولیدکننده دوده صنعتی یعنی شرکت کربن ایران، شرکت دوده صنعت پارس و شرکت سیمرغ که عمده سهامداران آن تایرسازان داخلی می باشند و شرکت صنعتی دوده فام است . در سالهای گذشته شرکت کربن ایران تنها تولید کننده داخلی در این صنعت بود که تمامی سهم بازار داخلی را در اختیار داشت . به واسطه ورود شرکت دوده صنعتی پارس در سال 1374 با 15000 تن ظرفیت تولید و افزایش ظرفیت به 30000 تن در سال 1385 و ورود شرکت سیمرغ وشرکت صنعتی دوده فام به عرصه تولید و عدم توانایی برای حضور در بازارهای صادراتی به واسطه تحریم های بین المللی، سهم بازار این شرکت و بالطبع سهم تولید آن دچار کاهش شده است . کاهش در میزان تولید و در نهایت کاهش در میزان فروش باعث کاهش شدید سود عملیاتی و در نهایت سود خالص شرکت گردیده است . تغییر در تکنولوژی با جابجایی کارخانه فعلی که باعث افزایش راندمان تولید و کاهش قیمت تمام شده می شود ازجمله راههایی است که باعث افزایش سود آوری دراین صنعت می گردد.در ادامه به تحلیل بنیادی شکربن می پردازیم.

عوامل بنیادی موثر بر شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت کربن ایران در جهت تامین دوده صنعتی مورد مصرف کارخانجات لاستیک سازی، با ظرفیت سالیانه 14 هزار تن آغاز به کار کرد. با توجه به نیاز شرکتهای داخلی به دوده برای تامین مواد اولیه و اهمیت صادرات برای ارز آوری تصمیم به تاسیس کارخانهای در مجاورت کارخانه قبلی با ظرفیت 20 هزار تن به تصویب رسید و اجرایی شد. در حال حاضر ظرفیت تولید شرکت کربن بالغ بر 50 هزار تن دوده صنعتی است. این شرکت در سال 1374 سهامی عام شده و در بورس اوراق بهادار در گروه پتروشیمی ها جای گرفته است. گروه شامل شرکت کربن ایران به عنوان شرکت اصلی و شرکتهای فرعی شامل دوده صنعتی پارس ، صنایع لاستیکی سهند و سرمایه گذاری توسعه صنعت شیمیایی است. فعالیت اصلی شرکت تولید و فروش انواع مختلف دوده صنعتی و سایر فراوردههای صنعتی است. همچنین شرکت قادر به انجام سایر فعالیت های فنی، بازرگانی و سرمایه گذاری است. شرکت از توابع سرمایه گذاری پتروشیمی است. مواد اولیه اصلی مورد استفاده شرکت فورفورال اکستراکت و CFO و قطران است. مصرف کننده اصلی دوده صنعتی، شرکت لاستیک سازی هستند و همچنین دوه صنعتی در تولید کفش، سیم، کابل، قطعات اتومبیل، لوله سازی و … به کار میرود.
شرکت کربن ایران به عنوان قدیمی ترین شرکت تولیدکننده دوده صنعتی، همه ساله با داشتن بیشترین سهم از تولید و فروش در بازارداخلی با اهمیت ترین شرکت تولیدکننده میباشد . لکن درسالهای 86 الی 88 با افتتاح کارخانه تولید دوده صنعتی سیمرغ و بهره برداری از فاز دوم شرکت دوده صنعتی پارس از طرفی وکاهش ظرفیت تولید کارخانه های تایرسازی از سوی دیگر، میزان تولید و فروش شرکت کربن ایران به نسبت سالهای گذشته کاهش چشمگیری داشته است . علی رغم این وضعیت درسال 1393 نیز شرکت کربن ایران دارای بیشترین سهم از تولید و فروش داخلی میباشد . بنابر این، شرکت کربن ایران در این صنعت، در داخل کشور رتبه یک را از لحاظ تولید و فروش در اختیار دارد . در بازارهای جهانی نیز به واسطه صادرات به بیش از 15 کشور در سه قاره دنیا، شرکت کربن ایران برند کاملا شناخته شده ای است و توان بالقوه ای برای حضور در بازارهای جهانی دارد. درحال حاضر شرکت کربن ایران با تولید حدود 27000 تن محصول در سال و فروش آن بیشترین سهم از تولید و فروش داخلی را دارد؛ شرکت در بین شرکت های فعال در این صنعت با حجم فروش معادل مبلغ 963.934 میلیون ریال حدود یک سوم سهم بازار داخلی را به خود اختصاص داده است. مشتریان اصلی این شرکت، صنایع تایر و لاستیک داخلی و خارجی میباشند . ضمنا بخش کوچکی از محصولات، در صنا یع رنگ و رزین، جوهر چاپ، واکس و … مورد مصرف قرار می گیرد.
مهمترین ریسک شرکت درسال آتی اثرات ناشناخته ناشی از نوسانات قیمت مشتقات نفتی، تغییرات نرخ ارز، عدم ثبات در بازارها به واسطه بحران های مالی، اثرات ناشی از مذاکرات هسته ای بر صنعت خودرو و تایر است.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای در تحلیل بنیادی شکربن ،نکات زیرقابل اهمیت می باشند:
• جمع دارایی های شرکت طی سال های اخیر روندی افزایشی داشته است. این افزایش بیشتر به دلیل افزایش داراییهای جاری میباشد.
• جمع بدهی های شرکت طی سال های اخیر روندی افزایشی داشته است.
• جمع حقوق صاحبان سهام طی سالهای اخیر روندی افزایشی داشته است. این افزایش بیشتر به دلیل افزایش سود انباشته شرکت است.

نمودار مقایسه سود آوری شرکت کربن ایران

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

مقایسه 6 ساله حاشیه ی سود شکربن

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

ترکیب بهای تمام شده 94

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

نسبتهای مالی

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

پیش بینی سود سال  1394

  • مفروضات بودجه

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

  • پیش بینی سود 94

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن

نتیجه گیری تحلیل بنیادی شکربن

با توجه به مفروضات کارشناسی که در آن نرخ فروش دوده صنعتی 29.9 میلیون ریال به ازای هر تن (در 6 ماهه دوم 94 ) در نظر گرفته شده است، سود هر سهم شرکت در سال 94 برابر با (- 102) ریال برآورد میگردد.

در پایان توصیه می شود تحلیل زیر نیز مورد مطالعه قرار گیرد:

تحلیل بنیادی پترول | گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

منبع : سایت تدان – شرکت کارگزاری نهایت نگر
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن