تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

193
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایرانReviewed by فاطمه میرآب on Oct 5Rating:

تحلیل بنیادی شرکت کربن ایران (شکربن)

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

نمودار قیمت سه ماهه اخیر سهم:

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

وضعیت صنعت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

صنعت کربن بلاک در ایران متأثر از عملکرد چهار شرکت تولیدکننده دوده صنعتی یعنی شرکت کربن ایران، شرکت دوده صنعتی پارس و شرکت سیمرغ که عمده سهامداران آن تایرسازان داخلی می باشند و شرکت صنعتی دوده فام است . در سالهای گذشته شرکت کربن ایران تنها تولید کننده داخلی در این صنعت بود که تمامی سهم بازار داخلی را در اختیار داشت . به واسطه ورود شرکت دوده صنعتی پارس در سال 1374 با 15000 تن ظرفیت تولید و افزایش ظرفیت به 30000 تن در سال 1385 و ورود شرکت سیمرغ وشرکت صنعتی دوده فام به عرصه تولید و عدم توانایی برای حضور در بازارهای صادراتی به واسطه تحریم های بین المللی، سهم بازار این شرکت و بالطبع سهم تولید آن دچار کاهش شده است . کاهش در میزان تولید و در نهایت کاهش در میزان فروش باعث کاهش شدید سود عملیاتی و در نهایت سود خالص شرکت گردیده است . تغییر در تکنولوژی با جابجایی کارخانه فعلی که باعث افزایش راندمان تولید و کاهش قیمت تمام شده می شود ازجمله راههایی است که باعث افزایش سود آوری دراین صنعت می گردد.

معرفی شرکت

شرکت کربن ایران در جهت تامین دوده صنعتی ( industry black ) مورد مصرف کارخانجات لاستیک سازی، با ظرفیت سالیانه 14 هزار تن آغاز به کار کرد. با توجه به نیاز شرکتهای داخلی به دوده برای تامین مواد اولیه و اهمیت صادرات برای ارز آوری تصمیم به تاسیس کارخانهای در مجاورت کارخانه قبلی با ظرفیت 20 هزار تن به تصویب رسید و اجرایی شد. در حال حاضر ظرفیت تولید شرکت کربن بالغ بر 50 هزار تن دوده صنعتی است. این شرکت در سال 1374 سهامی عام شده و در بورس اوراق بهادار در گروه پتروشیمی ها جای گرفته است.

گروه شامل شرکت کربن ایران به عنوان شرکت اصلی و شرکتهای فرعی شامل دوده صنعتی پارس ، صنایع لاستیکی سهند و سرمایه گذاری توسعه صنعت شیمیایی است .

فعالیت اصلی شرکت تولید و فروش انواع مختلف دوده صنعتی و سایر فراوردههای صنعتی است. همچنین شرکت قادر به انجام سایر فعالیت های فنی، بازرگانی و سرمایه گذاری است. شرکت از توابع سرمایه گذاری پتروشیمی است . مواد اولیه اصلی مورد استفاده شرکت فورفورال اکستراکت و CFO و قطران است. مصرف کننده اصلی دوده صنعتی، شرکت لاستیک سازی هستند و همچنین دوه صنعتی در تولید کفش، سیم، کابل، قطعات اتومبیل، لوله سازی و … به کار میرود.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت کربن ایران به عنوان قدیمی ترین شرکت تولیدکننده دوده صنعتی، همه ساله با داشتن بیشترین سهم از تولید و فروش در بازارداخلی با اهمیت ترین شرکت تولیدکننده میباشد . لکن درسالهای 86 الی 88 با افتتاح کارخانه تولید دوده صنعتی سیمرغ و بهره برداری از فاز دوم شرکت دوده صنعتی پارس از طرفی وکاهش ظرفیت تولید کارخانه های تایرسازی از سوی دیگر، میزان تولید و فروش شرکت کربن ایران به نسبت سالهای گذشته کاهش چشمگیری داشته است . علی رغم این وضعیت درسال 1393 نیز شرکت کربن ایران دارای بیشترین سهم از تولید و فروش داخلی میباشد . بنابر این، شرکت کربن ایران در این صنعت، در داخل کشور رتبه یک را از لحاظ تولید و فروش در اختیار دارد . در بازارهای جهانی نیز به واسطه صادرات به بیش از 15 کشور در سه قاره دنیا، شرکت کربن ایران برند کاملا شناخته شده ای است و توان بالقوه ای برای حضور در بازارهای جهانی دارد .

شرکت درصنعت تولید دوده صنعتی فعالیت می کنددرحال حاضر شرکت کربن ایران با تولید حدود 27000 تن محصول در سال و فروش آن بیشترین سهم از تولید و فروش داخلی را دارد؛ شرکت در بین شرکت های فعال در این صنعت با حجم فروش معادل مبلغ 934،963 میلیون ریال حدود یک سوم سهم بازار داخلی را به خود اختصاص داده است. مشتریان اصلی این شرکت، صنایع تایر و لاستیک داخلی و خارجی میباشند . ضمنا بخش کوچکی از محصولات، در صنایع رنگ و رزین، جوهر چاپ، واکس و … مورد مصرف قرار می گیرد.

ریسک های شرکت

مهمترین ریسک شرکت درسال آتی اثرات ناشناخته ناشی از نوسانات قیمت مشتقات نفتی، تغییرات نرخ ارز، عدم ثبات در بازارها به واسطه بحران های مالی، اثرات ناشی از مذاکرات هسته ای بر صنعت خودرو و تایر است.

سرمایه و ترکیب سهام دران

تغییرات سرمایه با توجه به گزارش فعالیت هئیت مدیره برای سال مالی 29/12/1393 به شرح زیر است:

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

ترکیب سهامداران با توجه به گزارش فعالیت هئیت مدیره برای سال مالی 29/12/1393 به شرح زیر است:

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

ظرفیت و محصولات

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

کربن ایران در ابتدا با تولید چهارنوع کربن بلاک آغاز به کار نمود و تاکنون با توجه به نیاز بازار موفق به تولید دوازده نوع کربن بلاک شده است.

برآورد مقدار تولید و فروش براساس عملکرد 3 ماهه

برآورد تولید

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

شرکت پیش بینی تولید خود را براساس عملکرد سه ماهه 25000 تن پیش بینی کرده است که در مقایسه با پیش بینی اول دوره 4000 تن کمتر می باشد لذا در برآورد کارشناسی ظرفیت پیش بینی سال 93 در نظر گرفته شده است چرا که به نظر نمی رسد در سال جاری اوضاع صنعت نا مناسب تر از سال گذشته باشد هر چند با توجه به واردات لاستیک های چینی و همچنین وضعیت نا مناسب صنعت خودرو که اثر غیر مستقیم بر وضعیت دوده صنعتی دارد بعید به نظر می رسد عملکرد سال 92 تکرارنمی گردد.

برآورد فروش

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

مقدار فروش در حدود 94 درصد تولید در نر گرفته شده است که با توجه به نسبت فروش به تولید سال گذشته این نسبت در نظر گرفته شده است. چرا بخش قابل توجه از فروش شرکت فروش داخلی است و فروش خارجی شرکت بخش کمتر از کل فروش شرکت را شامل می شود. در سه ماهه نخست سال جاری تنها 11 درصدر از فروش شرکت از لحاظ ریالی مربوط به فروش خارجی بوده است . مشتریان شرکت در داخل کشور صنایع مانند لاستیک سازی و تایر سازی و صنایع دیگر می باشند که با توجه به وضعیت موجود میزان تقاضا دوده صنعتی به نظر تغییر چندانی نخواهد داشت .

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

بهای تمام شده

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

با توجه به پیش بینی شرکت در حدود 72 درصد از بهای تمام شده را مواد مستقیم تولیدی تشکیل می دهد که تماما از بازار داخل تهیه می گردند مهم ترین مواد اولیه مصرفی شامل قطران ، cfo ، فورفورال اکستراکت و سایر مواد مصرفی می باشد.در حدود 70 درصد از سربار ساخت نیز ثابت است .شرکت در بودجه اول دوره خود نرخ دستمزد را نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داده است.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

تحلیل حساسیت

در تحلیل حساسیت سود تاثیر دو عامل افزایش نرخ فروش محصولات و همچنین افزایش بهای تمام شده را بر سود شرکت بررسی نمودیم که مشخص گردید با افزایش یک درصدی نرخ فروش محصولات و با فرض ثبات سایر مفروضات بودجه شرکت سود عملیاتی شرکت در مقایسه با سود عملیاتی پیش بینی شده توسط شرکت در حدود 17 درصد و سود خالص شرکت در مقایسه با سود خالص پیش بینی شده توسط شرکت در حدود 14 درصد افزایش می یابد ؛ این در حالی است که با افزایش یک درصدی بهای تمام شده و با فرض ثبات سایر مفروضات بودجه شرکت سود عملیاتی شرکت شرکت در مقایسه با سود عملیاتی پیش بینی شده توسط شرکت در حدود 15.5 درصد و سود خالص شرکت در مقایسه با سود خالص پیش بینی شده توسط شرکت در حدود 13 درصد کاهش می یابد.

با توجه به بررسی های صورت گرفته مشخص گردید که سود هر سهم شرکت به هر دو عامل حساسیت بالا دارد و البته حساسیت آن به افزایش نرخ فروش محصولات بیشتر است .

وضعیت و ساختار مالی

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

وضعیت سود آوری شرکت در سال 93 در مقایسه با سال 92 نا مناسب گردید به طوری که نسبت های سود اوری از کاهش چشمگیر سود آوری شرکت خبر می دهند .بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام نیز به شدت کاهش یافته است و بعید به نظر می رسد که در سال جاری سودآوری شرکت با توجه به وضعیت صنعت بهبود یابد در حدود 60 درصد از دارایی های شرکت را نیز دارایی های جاری تشکیل می دهند که البته آن هم به دلیل بالا بودن حسابهای دریافتنی شرکت است که بالا بودن دوره وصول مطالبات شرکت نیز گویای همین نکته است به طوری که بیش از شش ماه طول می کشد تا شرکت بتواند مطالبات خود را وصول کند . شرکت در بودجه خود بیان کرده که قصد دریافت 110،000میلیون ریال تسهیلات مالی را دارد . بدهی های جاری شرکت در صورتهای مالی میان دوره ای سه ماهه سال 1394 در حدود57 درصد دارایی ها و 93 درصد کل بدهی های شرکت است.

نکات قابل توجه

 • فروش شرکت در سه ماه نخست سال 1394 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در حدود 5درصد کاهش یافته است در حالی که بهای تمام شده در طی همین مدت 24 درصد کاهش یافته است.
 • بهای تمام شده با توجه به بودجه پیش بینی شده توسط شرکت تقریبا 90 درصد فروش را شامل می شود که رقم بسیار بالایی است؛به طوری که با افزایش قیمت مواد اولیه سود عملیاتی که در حال حاضر در حدود 6 درصد فروش می باشد تحت تاثیر قرار گرفته و احتمال شناسایی زیان توسط شرکت هست کما اینکه در سه ماهه اول این اتفاق رخ داده است و شرکت از محل فعالیتهای عملیاتی زیان شناسایی کرده است و دلیل اینکه شرکت در پیش بینی عملکرد سال مالی 94 به ازای هر سهم سود 215ریالی شناسایی کرده است درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها بوده ست که توانسته علاوه بر پوشش زیان شرکت را به سود دهی برساند. البته یاداور می شویم که تحقق چنین درآمدی منوط به عملکرد شرکت لاستیک سازی سهند و شرکت دوده صنعتی پارس به عنوان شرکتهای زیر مجموعه شرکت کربن ایران می باشد. که البته با توجه به وضعیت موجود بازار این شرکتها تحقق سود پیش بینی شده آنها به سختی امکان پذیر است .
 • شرکت در سه ماهه نخست سال جاری از لحاظ عملیاتی زیان بوده است که علت اصلی آن کاهش فروش محصولات و افزایش هزینه ها بوده است. این زیان به ازای هر سهم در حدود 103 ریال است.
 • شرکت در بودجه پیش بینی شده خوددرآمد حاصل از سرمایه گذاری ها را در حدود 41،543 میلیون ریال پیش بینی کرده است که بخش قابل توجهی از این درآمد مربوط به سود پیش بینی شده شرکت لاستیک سازی سهند است که با توجه به وضعیت موجود اقتصاد و صنعت لاستیک سازی و بازار این صنعت بعید به نظر می رسد که این شرکت قادر به تحقق سود پیش بینی شده خود باشد لذا در خوش بینانه ترین حالت درآمد حاصل از سرمایه گذاری های شرکت کربن ایران به میزان سال گذشته برسد .
 • شرکت در بودجه ابتدای دوره خود مقدار فروش را 29000 تن برآورد کرده بود که بعد از عملکرد سه ماهه مقدار فروش خود را به 25000 را تن یعنی در حدود 13،5 درصد کاهش داد و همچنین مبلغ فروش را از 1،036،750 میلیون ریال به806،509 میلیون ریال کاهش داد که به معنای کاهش 22 درصدی است .
 • هزینه های پرسنلی را در حدود 20 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است .
 • سود تلفیقی گروه طبق اولین بودجه پیش بینی شده برای سال مالی 1394 که توسط حسابرس مورد بررسی قرار گرفته است برابر با 911 ریال به ازای هر سهم می باشد.
 • 97درصد فروش شرکت در بازار داخلی است و تنها 3 درصد محصولات در بازار خارجی صورت می گیرد.
 • سود تقسیمی پیشنهادی هئیت مدیره 75 درصد سود خالص است .شرکت برای سال 93 در حدود 65 درصد سود خالص را تقسیم نموده است.
 • در برآورد کارشناسی تولید، مقدار تولید همانند ظرفیت عملی سال گذشته در نظر گرفته شده است و برای برآورد فروش از نسبت فروش به تولید سال گذشته استفاده شده است . نرخ فروش محصولات همانند عملکرد سه ماهه در نظر گفته شده است . بهای تمام شده با توجه به مقدار برآوردی فروش براورد شده است .
 • در برآورد کارشناسی درآمد سرمایه گذاری ها همانند سال گذشته در نظر گرفته شده است و هزینه های اداری و فروش 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داده شده است .
 • با توجه به مفروضات کارشناسی شرکت به ازای هر سهم زیان 69 ریالی شناسایی خواهد کرد که کاملا متفاوت از پیش بینی شرکت می باشد . شرکت برای سال مالی 1394 خود به ازای هر سهم 215 ریال سود پیش بینی کرده است.
 • ارزش دفتری هر سهم با توجه به صورتهای مالی میان دوره ای سه ماهه سال جاری برابر با 2035 ریال می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده در بخش های قبلی و با توجه به اینکه براساس مفروضات کارشناسی شناسایی زیان توسط شرکت کربن ایران در سال مالی 1394 محتمل است لذا برای برآورد قیمت هر سهم از روش هموار سازی سود استفاده می کنیم به این معنا که از متوسط سود در سال های اخیر استفاده می نماییم .در برآورد کارشناسی از روش ارزش گذاری شرکت های زیان ده استفاده شده است که شرح آن در جدول زیر ارائه شده است :

تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران تصویر تحلیل بنیادی شکربن | کربن ایران

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن