تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

246
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

نگاهی به شرکت

1 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

شرکت پتروشیمی شیراز در سال 1343 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده است. شرکت در سال 1383 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در حال حاضر، شرکت پتروشیمی شیراز جز واحدهای فرعی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان بوده و کنترل کننده نهایی شرکت سرمایه گذاری غدیر می باشد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

فعالیتهای تولیدی این شرکت از ابتدا در قالب 3 فاز به اجرا رسیده است. فاز اول شامل واحدهای گاز، نیروگاه و سرویس های جانبی و واحد سوداش مورد بهره برداری قرار گرفته است. نمک و سنگ آهک مواد اولیه مورد نیاز این واحد می باشد. فاز دوم شامل واحد آمونیاک، اوره، اسیدنیتریک و نیترات آمونیوم و واحد آرگون می باشد. واحد متانول که در فاز سوم قرار دارد، بعنوان اولین واحد متانول کشور در سال 1369 به بهره برداری رسیده است. ظرفیت تولید متانول پتروشیمی شیراز 84 هزار تن در سال می باشد.در جدول زیر مقدار تولید این شرکت و شرکتهای دیگر برای تولید اوره و آمونیاک آورده شده است.

2 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

همانطور که در جدول ارائه شده است شرکت پتروشیمی شیراز % 11 تولید اوره و آمونیاک کشور را در اختیار دارد. شرکت پتروشیمی شیراز با ایجاد زیرساخت در مبادی صادرات جایگاه شرکت را در امر صادرات ارتقا داده است. از لحاظ دسترسی به منابع خوراک و سوخت این شرکت دارای مزیت نسبی می باشد.

اطلاعات طرحها و پروژه های توسعه ای شرکت

اجرای طرح اوره و آمونیاک سوم تا پایان سال 1393 به میزان % 93.44 پیشرفت فیزیکی داشته و پیش بینی می گردد تا زمان بهره برداری مبلغ 922.5 میلیارد ریال دیگر هزینه داشته باشد. طرح اوره و آمونیاک چهارم نیز در دست پیگیری و اخذ مجوزات لازم از دولت میباشد که پیش بینی می گردد مجموعا 22.423 میلیارد ریال صرف احداث و به بهره برداری رسیدن طرح مذکور شود. با بهره برداری طرح اوره و آمونیاک سوم ظرفیت تولید اوره 1.073 هزار تن و آمونیاک 677 هزار تن افزایش خواهد یافت. پیشرفت طرح اوره و آمونیاک 3 به شرح زیر است:

3 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

_ دارایی های شرکت در سالهای اخیر روند صعودی را داشته است. در طبقه دارایی های جاری به جز سال 92 روندی صعودی در ترازنامه مشاهده می شود. در این طبقه بیشترین افزایش در سال 93 نسبت به سال قبل را حسابهای دریافتنی و موجودی کالا تجربه کرده است. در بخش دارایی های غیر جاری بیشترین افزایش در سال 93 نسبت به سال قبل دارایی های ثابت پس از کسر استهلاک تجربه کرده است.

_ بدهی های شرکت نیز در سالهای اخیر روندی صعودی داشته است. تسهیلات مالی کوتاه مدت شرکت با رشدی 100 درصدی از 300 میلیارد تومان به 600 میلیارد تومان رسیده است.

_ جمع حقوق صاحبان شرکت نیز مانند 2طبقه اصلی ترازنامه روندی افزایشی داشته است. در سال 93 سرمایه شرکت به میزان % 100 از محل آورده نقدی سهامداران افزایش یافته است.

مقایسه نموداری

1)بررسی سود آوری شرکت

4 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

شرکت در سال 91 موفق به جهش سودآوری به دلیل رشد نرخ ارز شده و در سال 92 نیز توانسته است این روند را ادامه دهد. اما در سال 93 این روند اندکی تعدیل شده است.

2)حاشیه سود

5 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

3)ترکیب بهای تمام شده 3 ماهه 1394

6 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

نسبتهای مالی

7 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

پیش بینی سود سال 1394

1)مفروضات بودجه

8 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

سایر هزینه ها با یک رشد منطقی در نظر گرفته شده است .

2)پیش بینی سود 94

9 تصویر تحلیل بنیادی شیراز | پتروشیمی شیراز

نتیجه گیری

بر اساس تحلیل انجام شده ، سود هرسهم شرکت با احتساب گزارش 3 ماهه ارائه شده برای سال 94 ،در مفروضات اول 368 ریال و در مفروضات دوم 535 ریال برآورد گردیده است.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن