تحلیل بنیادی صنعت دارو

516
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی صنعت داروReviewed by سایت تحلیلها on Dec 23Rating: 4.0تحلیل بنیادی صنعت داروتحلیل بنیادی صنعت دارو

تحلیل بنیادی صنعت دارو

مقدمه

دارو یکی از مهمترین اقلام تجاری از جهت تاثیرگذاری بر سلامت انسان به شمار می رود و به تبع آن صنعت داروسازی بعنوان مهمترین صنایع در جهان مطرح است. می توان گفت در اختیار داشتن چنین صنعتی یکی از معیارهای توسعه-یافتگی کشورها به شمار می رود.

از این جهت صنعت دارو همواره مورد توجه اقتصاددانان و سیاست گذاران کشورها بوده است. صنعت دارو با وجود شرایط پرنوسان خود از جمله صنایع مهم و اصلی در کشور محسوب می شود و از نظر سودآوری در میان صنایع مختلف در دنیا، صنعت دارو بعد از نفت، گاز و پتروشیمی، دومین صنعت سودآور بوده که این موضوع توجه تمامی سرمایه گذارانی که در بازار سرمایه حضور دارند را به خود جلب کرده است. بنابراین این صنعت می تواند به عنوان یک حوزه جذاب برای همه کسانی که تمایل دارند در بورس ایفای نقش کنند، مدنظر قرار می گیرد. با نگاهی به بازار جهانی دارو می توان گفت جمع GDP کل کشورهای دنیا در سال 2011 ، رقم 70 تریلیون دلار را نشان میدهد. حدود 13.1 درصد این رقم یعنی نزدیک به 9 تریلیون دلار در بخش سلامت هزینه شده است. حدود یک تریلیون دلار از این رقم نیز حجم بازار دارویی دنیا بوده است. به نظر می آید در سال 2016 این یک تریلیون دلار به حدود یک تریلیون و 200 میلیارد دلار بالغ شود. این رشد، یک سیگنال برای تمام کسانی است که می خواهند به بازار سرمایه ورود پیدا کنند. کشوری مانند سوییس پایه راهبرد توسعه خود را بر دارو بنا کرده است و یا در کشوری مانند ژاپن، خلق ارزش ملی ناشی از فروش دارو در آن به قدری بالاست که 10 درصد از کل GDP که در این کشور تولید می شود، از محل فروش محصولات دارویی است و اگر در کشور ایران نیز به صنعت دارو توجه کافی شود، می تواند آورده های مناسبی را برای اقتصاد ملی داشته باشد که جایگزین خام فروشی نفت و مواد نفت و گاز باشد و آینده کشور را از این منظر تامین کند.

تولید و مصرف دارو در ایران


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در کشور ایران حدود 68 کارخانه داروسازی به تولید انواع محصولات دارویی می پردازند و نیاز جمعیت 70 میلیونی کشور را برآورده می سازند و علاوه بر آن مقداری از تولیدات خود را روانه بازارهای جهانی می نمایند.

ایران از جهت مصرف دارو بین 10 کشور نخست دنیاست و متوسط مصرف سرانه هر ایرانی سالانه 380 عدد دارو است که این عدد بیش از استاندارد جهانی است و در قاره آسیا مقام اول را به خود اختصاص داده است. حدود 20 درصد از داروهای کشور به صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک مصرف می شود.

در کل می توان گفت صنعت داروسازی ایران با تولید بیش از 1000 نوع دارو دارای توانمندی بالایی است. طبق آمارهای سازمان غذا و دارو در سال گذشته حدودا 4000 میلیارد محصولات دارویی به کشورهایی از جمله اتریش، ایتالیا، روسیه، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، گرجستان، ارمنستان، امارات، سوریه، عمان و آذربایجان صادر شده است. که در نمودار زیر میزان صادرات به تفکیک کشورها ذکر شده است.

صادرات تحلیل بنیادی صنعت دارو تصویر تحلیل بنیادی صنعت دارو

روند حرکت شاخص صنعت دارو و شاخص بورس

صنعت دارو همانند سایر صنایع در سال 93 با افت ارزش مواجه شد که در نمودار ذیل می توان روند حرکت شاخص کل بورس را با شاخص صنعت دارو طی یکسال اخیر مقایسه نمود.

مقایسه تحلیل بنیادی صنعت دارو تصویر تحلیل بنیادی صنعت دارو

تولیدات شرکتهای دارویی

داروها در انواع مختلفی دسته بندی می شوند که هرکدام از شرکت های فعال در این حوزه به تولید تعدادی از آنها مشغول هستند در جدول ذیل به اهم تولیدات شرکت های دارویی پذیرفته شده در بورس پرداخته شده است.

تولیدات تحلیل بنیادی صنعت دارو تصویر تحلیل بنیادی صنعت دارو

ریسکهای صنعت

1)ریسک نوسان نرخ بهره

2)ریسک کیفیت محصولات: محصولات تولیدی بر اساس فارماکوپه بینالمللی و اصول GMP و CGMP و کنترل های مستمر آزمایشگاهی بر روی مواد اولیه، محصول در جریان ساخت، محصول ساخته شده انجام می گیرد.

3)ریسک نوسان نرخ ارز: واردات شرکتها و همچنین مواد اولیه داخلی از تغییرات نرخ ارز وتورم تاثیرپذیر بوده اند. بنابراین در صورت تغییرات مهم در نرخ ارز اثرات نسبتا قابل ملاحظه ای در عملکرد شرکت و ریسک وجود دارد.

4)ریسک قیمت محصولات: چون دارو کالای ویژه و حیاتی است، قیمت گذاری سه گانه آن(کارخانه، پخش، دارو) توسط کمیسیون قیمت گذاری دارو بوسیله وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی انجام می گیرد.

5)ریسک مربوط به عوامل بین المللی و یا تغییر مقررات دولتی: تحریم های بین المللی و مشکلات سوئیفت بانکی و گشایش اعتبارات اسنادی دیداری برای واردات مواد اولیه از جمله محدودیت های ورود مواد اولیه، ماشین آلات و لوازم یدکی است.

6)ریسک تجاری: در حال حاضر 88 کارخانه داروسازی در کشور فعالیت دارند و با توجه به عرضه محصولات مشابه توسط سایر شرکت های داروسازی و واردات دارو و احیانا قاچاق دارو و یا عملکرد بهتر شرکت های رقیب در خصوص محصولات مشترک می تواند باعث کاهش فروش محصولات گردد، ضمن اینکه رقابت و رشد تخفیفات و ترجیحات فروش بعنوان ریسک غیرسیستماتیک شناسایی می شود.

7)ریسک نقدینگی: عملکرد ضعیف خریداران محصولات در انجام تعهدات خود که می تواند باعث افزایش قابل توجه مطالبات تجاری شود.

عملکرد شرکت ها

عملکرد تحلیل بنیادی صنعت دارو تصویر تحلیل بنیادی صنعت دارو

مقایسه نسبت های مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی صنعت دارو تصویر تحلیل بنیادی صنعت دارو

منبع: مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن