تحلیل بنیادی لابسا | آبسال

278
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی لابسا | آبسالReviewed by سایت تحلیلها on Feb 2Rating: 4.0تحلیل بنیادی لابسا | آبسالتحلیل بنیادی لابسا | آبسال

تحلیل بنیادی لابسا

معرفی شرکت آبسال

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

شرح مختصری از شرکت آبسال


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

گروه شامل شرکت آبسال و شرکت فرعی آن ، شرکت سرامیک طوس است . شرکت آبسال در سال 1335 تاسیس شد و در سال 1355 به شرکت سهامی عام تبدیل و در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. مرکز اصلی شرکت در تهران و محل کارخانه شهرستان ساوه می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی لابسا می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت اصلی طبق اساسنامه تاسیس و ایجاد کارخانجات و تهیه مواد اولیه به منظور تولید و ساخت وسایل خانگی از قبیل کولر آبی ، کولر گازی ، پنکه ، سیستم های خنک کننده تهویه و تصفیه هوا ، بخاری ، اجاق و آبگرمکن ، لباسشویی ، ظرف شویی ، آجر های نسوز ، سرامیک های صنعتی و سایر لوازم و ادوات مشابه و فروش آنها در داخل و یا خارج از کشور و انجام واردات کلیه مواد اولیه و وسایل یدکی و قطعات و ….. می باشد .
موضوع فعالیت شرکت فرعی تولید و فروش سرامیک نسوز ، شومینه و هیزم نسوز و همچنین ادامه ساخت کارخانه سرامیک ساوه است .

سرمایه و ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

وضعیت فعلی صنعت لوازم خانگی در ایران

صنعت لوازم خانگی از چند جهت در نظام اقتصادی کشور دارای اهمیت است. از سویی، نیاز روزافزون کشور به محصولات این صنعت که رابطه ای مستقیم با افزایش سطح زندگی جامعه و رفاه اجتماعی دارد و از سوی دیگر، تعداد بسیار زیاد کارکنان آن در تمامی سطوح با احتساب کارخانجات پایین دستی تولیدکننده قطعات، تجهیزات و مواد اولیه مورد مصرف این صنعت، بخش بزرگی از ارزش افزوده ایجاد شده توسط صنعت را در کشور تشکیل می دهد . بسیاری معتقدند که گستردگی لوازم خانگی و تاثیر آن بر بخشهای مختلف زندگی اقتصادی و اجتماعی، اهمیت آن را در مقایسه با سایر صنایع در مرتبه بالایی قرار می دهد، اما علی رغم سابقه طولانی و حجم قابل توجه فعالیتهای این صنعت در کشور، تاکنون برنامه ریزی منسجمی برای رشد و توسعه آن صورت نگرفته است . صنعت لوازم خانگی در کشور با وجود برخورداری از حجم سرمایه گذاری انجام شده در آن، اشتغال تعداد بسیاری از متخصصین ، کارمندان و کارگران در بخشهای مختلف این صنعت، از پویایی لازم در زمینه طراحی و تولید محصولات جدید و قابل رقابت در سطح جهانی برخوردار نبوده است .

اطلاعات تولید

  • ظرفیت تولید

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

  • مقدار تولید

برآورد تولید با توجه به نسبت تولید سال 93 به ظرفیت عملی صورت گرفته است.

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

اطلاعات فروش

  • مقدار فروش

برآورد کارشناسی مقدار فروش با توجه به نسبت فروش به تولید سال 93 صورت گرفته است

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

شرکت دلیل کاهش فروش بخاری گازی را مساله گرم بودن هوا نسبت به سال های گذشته و همچنین فروش محصولات کمتر از قیمت مصوب سازمان حمایت توسط رقبا اعلام کرده است

  • مبلغ فروش

مبلغ فروش با توجه به نرخ متوسط فروش در 9 ماه و همچنین برآورد کارشناسی مقدار فروش برآورد گردیده است . مرجع قیمت گذاری سازمان حمایت می باشد. فروش صادراتی شرکت اندک ( در حدود 9 درصد از کل فروش ) می باشد و عمدتا به جای دریافت ارز اقدام به واردات مواد اولیه مورد نیاز می پردازد.

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

خرید و فروش صادراتی شرکت با ارز یورو می باشد. از آنجا که میزان خرید مواد مورد نیاز بیشتر از مبلغ فروش صادراتی است لذا افزایش نرخ یورو به عنوان عامل منفی برای شرکت محسوب می شود.

بهای تمام شده

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

شرکت بهای تمام شده را برای کل سال 1394 براساس عملکرد 9 ماهه برابر با 1،099،322 میلیون ریال برآورد کرده (حسابرسی نشده) که در حدود 83 درصد فروش شرکت می باشد . نسبت بهای تمام شده به فروش در 9 ماهه سال 94 نیز در حدود 83 درصد فروش بوده است که این نسبت برای مدت مشابه سال گذشته در حدود 78 درصد بود که نشان از افزایش نرخ بهای تمام شده محصولات در سال جاری دارد که منجر به کاهش حاشیه سود ناخالص گردیده است . مهمترین قلم بهای تمام شده در تحلیل بنیادی لابسا ، مواد مستقیم تولیدی می باشد که در حدود 71 درصد بهای تمام شده را شامل می شود. در حدود 45 درصد از مواد مورد نیاز تولید از
بازار های خارجی تامین می شود که ارز مورد نیاز برای خرید آن یورو می باشد. لذا افزایش نرخ یورو در مقابل ریال عامل منفی برای سودآوری شرکت محسوب می شود.

ساختار مالی شرکت آبسال

  • ترازنامه

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابساتحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

دارایی های جاری در حدود 83 درصد از کل دارایی های شرکت را شامل می شوند که مهمترین اقلام آن حسابهای دریافتنی تجاری و موجودی کالا بودند که این دو قلم در مجموع در حدود 73 درصد از کل دارایی های شرکت را شامل می شوند. بالا بودن حسابهای دریافتنی تجاری و موجودی کالا به این معناست که حجم زیادی از منابع شرکت یا در انبار ذخیره شده اند و یا در دست مشتریان شرکت است . در طرف مقابل بدهی های جاری در حدود 56 درصد از کل دارایی های شرکت می باشد و مهمترین اقلام آن تسهیلات مالی کوتاه مدت و اسناد پرداختنی هستند. رقم بالای تسهیلات مالی کوتاه مدت منجر به افزایش هزینه های مالی شرکت گردیده است به طوری که در 9 ماهه سال جاری نسبت هزینه های مالی به فروش در حدود 9،5 درصد است که این مورد به همراه افزایش بهای تمام شده سبب گردیده تا سود قبل از کسر مالیات شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 95 درصدی داشته باشد.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

عملکرد مالی شرکت آبسال

  • صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

با توجه به برآورد انجام شده و وضعیت رکودی بازار به نظر شرکت آبسال قادر به تحقق سود پیش بینی شده را نداشته باشد و انتظار تعدیل منفی سود ار طرف این شرکت دور از انتظار نیست . لذا با توجه به برآورد انجام شده سود هر سهم شرکت برابر با 46 ریال برآورد می گردد که به معنای تعدیل منفی 16 درصدی می باشد.

EPS و DPS در سال های گذشته

تحلیل بنیادی لابسا | آبسال تصویر تحلیل بنیادی لابسا

نتیجه گیری تحلیل بنیادی لابسا

باتوجه به مطالب ارائه شده در بخش های قبلی ، شرکت آبسال در سال جاری برای فروش محصولات خود با مشکل رو به رو شده است و این موضوع به شرکت آسیب هایی را وارد کرده است که این آسیب ها و شرایط رکودی بازار فروش و همچنین افزایش بهای تمام شده محصولات سبب گردیده تا شرکت نتواند عملکرد سال های گذشته خود را تکرار کند و با کاهش شدید در سود مواجه شود. لذا با بهبود شرایط بازار انتظار می رود شرکت بتواند در سال های آتی عملکرد گذشته خود را تکرار نماید. در نتیجه سرمایه گذاری در سهام این شرکت برای سرمایه گذارانی که افق سرمایه گذاری آنها بلند مدت است مناسب تر است. با توجه به توضیحات ارائه شده قیمت برآوردی هر سهم شرکت آبسال در حدود 2354 ریال می باشد.

منبع: شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن