تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان

162
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 10Rating: 5.0تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگانتحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان

تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان

فولاد هرمزگان

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ با سرمایه ای معادل ١۵،٠٠٠ میلیارد ریال به ازای هر سهم مبلغ (٨٩) ریال زیان اعلام نموده است. این در حالی است که در پیش بینی قبلی به ازای هر سهم مبلغ ۴٩ ریال سود اعلام نموده بود.  هم چنین طی دوره شش ماهه منتهی به ٣١/۶/٩۴ حدود ۴٠ درصد این مبلغ (معادل ٣۶ ریال زیان) محقق گردیده است.

از دلایل تعدیل منفی شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١) فروش به میزان ۵٣ درصد افت پیدا کرده و مبلغ ٧،٨۵۵ میلیارد ریال برآورد شده ؛ این مورد در کنار کاهش ۴۵ درصدی بهای تمام شده و رسیدن آن به مبلغ ٨،١۶۶ میلیارد ریال ؛ منجر به کاهش ١١۶ درصدی سود ناخالص شرکت گردیده است.حاشیه سود ناخالص نیز از ١٢ درصد در بودجه قبل به میزان (۴-) درصد در بودجه فعلی تغییر یافته است.

٢)  کاهش سایر درآمدهای عملیاتی به میزان ١۵ درصد و رسیدن آن به مبغ ١۴٠ میلیادر ریال

نکات با اهمیت

_ ترکیب فروش محصولات شرکت براساس مبلغ فروش بودجه در نمودار زیر نشان داده شده است؛ ٩۴ درصد آن از محل فروش اسلب داخلی و ۶ درصد آن نیز از محل فروش اسلب خارجی پیش بینی شده است.

ترکیب فروش تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان تصویر تحلیل بنیادی هرمز

_ مقدار تولید پیش بینی شده شرکت به تفکیک محصولات آن در مقایسه با بودجه قبل و هم چنین شش ماهه ابتدایی سال در نمودار زیر نشان داده شده است: (ارقام به تن) مجموع تولیدات شرکت به میزان ٢.٨ میلیون تن برآورد شده که نسبت به بودجه قبل ٩ درصد افت را نشان می دهد. هم چنین تولید دوره شش ماهه با پوشش ۴۴ درصدی بودجه  به میزان ١،٢٨٣ هزار تن بوده که نسبت به مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

مقدار تولید تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان تصویر تحلیل بنیادی هرمز

_ مقدار فروش شرکت نیز به تفکیک محصولات آن در مقایسه با بودجه قبل و هم چنین شش ماه ابتدایی سال در نمودار زیر نشان داده شده است : (ارقام به تن) مجموع فروش پیش بینی شده برای سال ٩۴ به میزان ۶۶٢ هزار تن می باشد که نسبت به بودجه قبل ۴٨ درصد کاهش را نشان می دهد. مقدار فروش دوره شش ماهه ابتدایی سال با پوشش ۴۵ درصدی بودجه به میزان ٣٠٢ هزار تن بوده که نسبت به مشابه سال گذشته ۶٠ درصد افت داشته است.

مقدار فروش تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان تصویر تحلیل بنیادی هرمز

_ 89 درصد مبلغ فروش دوره شش ماهه اول از محل فروش داخلی بوده است و مبلغ ٣,٣٨٨ میلیارد ریال از این محل درآمد کسب نموده است.

_ میانگین نرخ فروش محصولات شرکت نسبت به بودجه قبل و هم چنین شش ماهه محقق شده در جدول زیر نشان داده شده است : (ارقام ریال به تن) در بودجه فعلی نرخ اسلب داخلی که حجم عمده فروش شرکت را به خود اختصاص می دهد اندکی کاهش و اسلب صادراتی هم با افت قیمتی نسبت به بودجه قبل همراه شده است.

نرخ فروش تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان تصویر تحلیل بنیادی هرمز

روند قیمتی هر تن از این محصول در بورس کالا در نمودار زیر نمایش داده شده است.

روند قیمتی تحلیل بنیادی هرمز | فولاد هرمزگان تصویر تحلیل بنیادی هرمز

_ 42 درصد مبلغ بهای تمام شده در بودجه را مواد مصرفی تشکیل می دهد.٩۵ درصد مبلغ مواد مصرفی نیز مربوط به گندله داخلی و خارجی می باشد که سهم گندله داخلی ۶٧ درصد و گندله خارجی ٢٨ می باشد. متوسط نرخ گندله داخلی با ۶ درصد کاهش نسبت به بودجه قبل به مبلغ ٢،٨۵٣،١٢۴ ریال به ازای هر تن لحاظ شده است. طی دوره شش ماهه نیز متوسط نرخ این ماده مصرفی ٢،٩١٨،٨٣۶ ریال به ازای هر تن بوده است. نرخ هر واحد گندله خارجی هم از ۴،٠۶٣،٣٣١ ریال به ٣،٨١١،١٩٢ ریال در بودجه فعلی رسیده است و در شش ماهه هم نرخ هر واحد ۴،٠٧٧،٧۴۶ ریال به ازای هر تن بوده است.

نتیجه گیری

اگر چه مقدار تولید شرکت در ۶ ماهه اول سال مطلوب بوده است اما با توجه به فروش ناموفق محصولات، شاهد زیان عملیاتی شرکت هستیم. اگر چه نرخ مواد مصرفی نیز با کاهش همراه بوده اما رکود در بازار فروش، این مزیت را از بین برده است. نکته قابل ذکر، کاهش ١٣ درصدی نرخ فروش اسلب داخلی می باشد که در کنار کاهش مقداری فروش موجبات تعدیل منفی سود هر سهم را فراهم کرده است. همچنین قیمت های بورس کالا نشان از کاهش نرخ های محصولات در طی ماه های گذشته دارد که ادامه این روند و یا ثبات در نرخ های فعلی شرایط شرکت را سخت تر خواهد کرد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن