تحلیل بنیادی ومعادن | سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

262
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ومعادن | سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزاتReviewed by سایت تحلیلها on Nov 7Rating: 5.0تحلیل بنیادی ومعادن | سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزاتتحلیل بنیادی ومعادن | سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

تحلیل بنیادی ومعادن | سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٩۴/١٢/٢٩ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ٢١،٩٢٠ میلیارد ریال به مبلغ ١٢۶ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به پیش بینی قبل ٢٨ درصد تعدیل منفی داشته است.پیش بینی تقسیم سود برای سال ٩۴ به میزان ٣٠ درصد سود خالص می باشد.

از دلایل تعدیل منفی شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)کاهش ٢٣ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری و رسیدن آن به مبلغ ٢،٨٢۵ میلیارد ریال

٢)کاهش ۴٩ درصدی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری و رسیدن آن به مبلغ ٢۵۵ میلیارد ریال

نکات با اهمیت

_ ترکیب پرتفوی شرکت براساس بهای تمام شده طبق آخرین گزارش منتشره در پایان دوره ٣٠/٧/٩۴ به صورت زیر می باشد : (بهای تمام شده پرتفوی شرکت مبلغ ٢۴,٢۴٠ میلیارد ریال)

پرتفوی تحلیل بنیادی ومعادن | سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تصویر تحلیل بنیادی ومعادن

_ پرتفوی بورسی شرکت براساس ارزش بازار در نمودار زیر نشان داده شده است. (ارزش بازار پرتفوی بورسی مبلغ ٣٣,٣٢٠ میلیارد ریال )

پرتفوی بورسی تحلیل بنیادی ومعادن | سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تصویر تحلیل بنیادی ومعادن

_ پرتفوی بورسی شرکت براساس ارزش بازار در نمودار زیر نشان داده شده است. (ارزش بازار پرتفوی بورسی مبلغ ٣٣,٣٢٠ میلیارد ریال )

_ این شرکت مالک ٢٢.٠٨ درصد سنگ آهن گل گهر، ١۶.۵١ درصد صنعتی و معدنی چادرملو ، ٢٩.٣٨ درصد مجتمع فولاد خراسان، ۵.٨۵ درصد شرکت ملی صنایع مس ایران و ٨٩.٧٣ درصد تآمین مواد اولیه فولاد صبا نور است.

_ کاهش سود حاصل از سرمایه گذاری ها در بودجه فعلی عمدتا مربوط به پرتفوی بورسی بوده است سهم شرکت از سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت ملی صنایع مس ایران به میزان ۶۶ درصد کاهش یافته است، همچنین سهم شرکت از سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت سنگ آهن گل گهر به میزان ٢۵ درصد، از سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت فولاد خراسان به میزان ۵٨ درصد با کاهش همراه بوده است.

_ قابل ذکر است که شرکت ملی مس ایران در آخرین پیش بینی که برای سال ٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم و سود نقدی هر سهم خود را به ترتیب به مبلغ ١۵٣ ریال و ٣١ ریال اعلام نموده است.این درحالی است که شرکت در یش بینی خود این این ارقام را به ترتیب به مبلغ ٢۶١ ریال و ٨٠ ریال دیده است.با فرض در نظر گرفتن سود نقدی ٣١ ریال برای ملی مس ؛ سود شرکت به مبلغ ۶ ریال کاهش خواهد یافت.

_ طی دوره شش ماهه ابتدایی سال ؛ سود شرکت از محل فروش سرمایه گذاری ها به مبلغ ٣٢ میلیارد ریال بوده است.۴۶ درصد این مبلغ از محل فروش سهام سنگ آهن گل گهر و ٣۴ درصد این مبلغ از محل فروش سهام فولاد امیرکبیر کاشان حاصل شده است.

نتیجه گیری

عمده پرتفوی شرکت و سرمایه گذاری آن در صنعت سنگ آهن، فولاد و مس می باشد. به جهت رکودی که در بازار داخلی این صنایع دیده می شود و هم چنین کاهش نرخ های جهانی محصولات آن ها ؛ رسیدن به سودهای پیش بینی شده را با تردید همراه ساخته است. شرکت نیز تحت تاثیر این شرایط قرار داشته و رسیدن به سود اعلامی در گرو بهبود وضعیت این صنایع به خصوص سنگ آهنی ها می باشد. قابل ذکر است که برآورد خالص ارزش دارایی های هر سهم شرکت برابر با 1،716 ریال بوده است.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن