نگاه بنیادی به پالایشگاه شیراز

428
telegram nokhbegan-start
نگاه بنیادی به پالایشگاه شیرازReviewed by Khalili on Jul 7Rating:

شرکت پالایش نفت شیراز در سال 1350 تاسیس شد و در سال 1352 به بهره برداری رسید؛ ظرفیت اسمی این پالایشگاه 40 هزار بشکه در روز و ظرفیت عملیاتی آن 60 هزار بشکه در روز است؛ خوراک این پالایشگاه از نفت خام سنگین حوزه نفتی گچساران و میعانات گازی حوزه آغار و دالان تامین می شود. سهامدارن عمده این شرکت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران با 55 درصد و شرکت سرمایه­ گذاری سهام عدالت  می باشند.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

این شرکت تقریبا با داشتن سهم 3 درصدی در تولید فرآورده های اصلی نفتی، در جایگاه 7 ام در میان 9 پالایشگاه کشور قرار گرفته است.

از محصولات این شرکت میتوان به بنزین موتور، گاز مایع، نفت گاز، نفت کوره، قیر، نفت سفید و … نام برد که سهم فروش نفت گاز و بنزین موتو از همه بیشتر است و در واقع بیشترین درآمد را برای این شرکت دارند. قابل ذکر است که این شرکت محصولات خود را کاملاً در داخل کشور به فروش می رساند بنابراین از ریسک نوسانات نرخ ارز به دور می باشد.

نگاهی به صورت های مالی شرکت :

درآمد فروش در بودجه 91 با رشد 12 درصدی نسبت به سال مالی 90 به میزان 29.332 میلیارد ریال برآورد شده است. از طرف دیگر بهای تمام شده شرکت هم با رشد 12 درصدی پیش بینی شده است که این موضوع باعث شده تا رشد 14 درصدی سود ناخالص در شرکت حاصل شود.

آنچه در صورت های مالی این شرکت دیده می شود این است که نرخ نفت خام تحویلی به شرکت برابر 95 درصد متوسط نرخ بهای FOB خلیج فارس (تقریباً هر بشکه 111.7دلار) و همچنین  نرخ فروش پنج فرآورده اصلی نفتی با نرخ میانگین قیمت های بین المللی در طی سال 1390 (قیمت های بین المللی طبق اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران) می باشد.

این شرکت پیش بینی سود سال 91 خود را مبلغ 586 ریال برآورد کرده است. این در حالی ایت که شرکت در سال مالی گذشته (سال 90) توانسته مبلغ 860 ریال سود واقعی را در پایان سال محقق کند. بنابراین می توان انتظار تعدیل های مناسبی را از این سهم در میان مدت داشت.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن