وضعیت بازار + چند نماد

317
telegram nokhbegan-start
وضعیت بازار + چند نمادReviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 24Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام خدمت دوستان بر بام بازار؛

امروز هم مانند روزهای دیگر معمولی و رو به یاس سپری شد.افت هیجانات بورسی از نوع انگیزه هایی که قبلا بازار و اعضای آن ها را بالا می بردند سبب ساز این شرایط شده اند.نکته ای که جالب به نظر می رسد این بوده و هست که شاخص هم (شاخص را از بازار مدت هاست جدا کردیم) در حال نزول است.

با تمام این تفاسیر ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که این همه افت و ریزش در عین حال که بد و منحوس شمرده می شود،امری طبیعی و منطقیست.

دوستان توجه داشته باشند که وضعیت شاخص از سال 84 تا 92 یکسره صعودی بوده و پس از این مدت نیاز به تجدید قوا هم دارد.اغلب تحلیل گران توافق بر موج 4 شاخص را دارند و شنیده هایی هم از کشش این موج تا اواسط سال بعد حکایت دارد.

در هر صورت خاصیت این موج همین است.

اما برسیم به صنایع

امروز در گروه ساختمانی وضعیت تغییری نداشت.این گروه اگر یادتان باشد با دو خبر گران تر شدن مصالح و ایجاد لیزینگ مسکن،قرار بود حال و هوایی به سهامدارانشان ببخشند.با این تفاسیر به این دلیل که جاده و مسیر (کل بازار) قدرت بالاتری داشت،این عامل را خنثی نمود. از دید تکنیکی هم شکست کف تراکم که هفته های پیش صورت گرفت به این عامل دامن زد.با این وجود برای برگشت بازار ثتران و ثباغ در اولویت خواهند بود.

در گروه سیمانی هم وضعیت بسیار بدی حاکم شد.البته همه ی این ها در اثر خرید و فروش بی منطق و بی تحلیل است.همانطور که این چند روز دیده شد،با خبر افزایش نرخ سیمان (که بازار قبلا چندین بار به استقبال ان رفته بود) تقریبا 90% زیر مجموعه های صنعت فشار تقاضا را تجربه کردند.این وضعیت دو سه روزی ادامه داشت تا این که امروز در راستای دیروز همچنان صف فروش حاکم است.این برای بسیاری از افراد که مطلع و آگاه تر برخورد می کنند فرصت فروش بود.البته برای بعضی سهام گروه هم فرصت خرید میان مدت را فراهم کرد.دقیقا همان هایی که این رشد نرخ سال 93 را در صورت های مالی و بودجه ی خود ندیدند.

اما در گروه خودرو که در واقع از بی خبری و بی تدبیری رنج می برد هم خبری نیست.هجوم نقدینگی به یکباره به این صنعت با این که خبر خوبی از پارک شدن مقادیر زیادی پول در پشت این صنعت می دهد،اما همچنان وجود عرضه کنندگان چه از جنس حقیقی و چه بازارگردان را گوشزد می کند. در این صنعت بهتر است بدانید به عنوان نمونه نماد خودرو هنوز در روند نزولی خویش دست و پا می زدند و لیزینگی ها هم هنوز به تثبیت قیمتی نرسیدند.مراقب باشید در خرید اعضای این گروه به درد پیش خور شدن قیمت دچار نشوید.این سهام هنوز آن خبر موثق را دریافت نکردند.از طرفی هم بگو مگو های رئیس و روسای شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان تمام نشده…

در خصوص سایپا شنیده هایی مبنی بر افزایش سرمایه ی زیر 100% وجود دارد.

وضعیت چند سهمی که در بازار  مورد توجه قرار گرفته شده است را نگاهی می اندازیم.

گروه مپنا:در مورد این شرکت شنید شده منابع مالی جدید در حال تزریق است.

•صنعتی بارز (پکرمان) : همواره رشد نرخ لاستیک و پلاستیک مورد توجه بوده است.این شرکت هم مستثنا نخواهد بود.

•پارس مینو: گفته شده این شرکت می تواند تعدیل 20% داشته باشد.

•داروسازی اکسیر: مقدار قیمت به درآمد پایین به جذابیت آن افزوده است.

•سرمایه گذاری توسعه ملی: هرچند این شرکت یکی از بنیادی ترین و باثبات ترین شرکتهای بازار سرمایه است، اما رشد قیمت سهم طی دو روز اخیر که مخالف جریان بازار انجام شده، ورود به آن را پرریسک نموده است. گمانه ها بر رشد قیمت سهم در کوتاه مدت و کسب بازدهی 10 درصدی دلالت دارند.

•لیزینگ رایان سایپا: روز گذشته هم صنعت لیزینگ و هم صنعت خودرو کاهش قیمت را شاهد بودند. ولساپا همگام با افزایش تولید در شرکت سایپا می تواند فروش و سود خود را ارتقا دهد.

•توکاریل: سهم روز گذشته با 6 درصد کاهش قیمت نسبت به قیمت محاسباتی گشایش یافت. گسترش فعالیتهای شرکت که در مجمع نیز مورد تاکید قرار گرفتند می تواند در سودآوری سال جاری بسیار مؤثر باشد.

موفق باشید…

bashgah-banner

6 نظرها

  1. با سلام جناب اقای عباس زاده شاخص تا اواسط سال اینده اگر نزولی بخواهد باشد که باید بیاد روی 30000 هزار یعنی باید یه افت 100 درصدی را در قیمتها داشته باشیم ایا واقعا همینطوری میشود یعنی قیمت سهام شرکتها برگردد به اوایل سال 92 سایپا 80 تومانی شبندر 300 تومانی و……
    ممنون اگر در این مورد کاربران را راهنمایی بفرمایید

نطر گذاشتن