کاهش قیمت نفت،فرصت یا تهدید برای بورس !!

2052
telegram nokhbegan-start
کاهش قیمت نفت،فرصت یا تهدید برای بورس !! Reviewed by پيمان باغچه سرا on Dec 6Rating:

کاهش قیمت نفت،فرصت یا تهدید برای بورس !!

شرکت‌های بورسی به طور مستقیم و غیرمستقیم با کاهش قیمت جهانی نفت تغییراتی در پیش‌بینی بودجه خود خواهند داشت و این تغییرات فقط به معنی تأثیر منفی نیست ، چرا که کاهش بهای نفت منجر به کاهش مواد مشتقه از این کالا نیز خواهد شد و شرکت هایی که مواد اولیه مصرفی آن ها از مشتقات نفت است قطعا از این کاهش قیمت نفت بهره مند خواهند شد و باعث می شود که بهای تمام شده انها  کاهش و سوداوری انها افزایش یابد. از شرکتهایی که کاهش قیمت نفت برای انها فرصت محسوب میشود میتوان به نفت بهران ، نفت پارس ، نفت ایرانول و دیگر تولید کنندگان روانکار اشاره کرد .

البته این کاهش قیمت نفت یک نکته منفی هم دارد و این است که شرکتهای تولید کننده روانکار نتوانند محصولات تولیدی خود را به راحتی با قیمت های گذشته به فروش برسانند،ولی معمولا این کاهش قیمت محصولات به اندازه کاهش قیمت مواد اولیه نیست.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

از طرفی دیگر کاهش بهای نفت می تواند بر صنایعی همچون پتروشیمی ها تاثیر منفی بگذارد.این کاهش در آن دسته از پتروشیمی‌ها که از گاز طبیعی به عنوان خوراک استفاده می‌کنند ( مثل پتروشیمی پردیس و پتروشیمی خراسان  )،تاثیر قابل توجهی ندارد.

اما در آن دسته از پتروشیمی‌ها که از سوخت مایع و نفتا به عنوان خوراک استفاده می‌کنند(مثل شاراک و جم ) ، کاهش قیمت جهانی نفت تاثیر گذار است و منجر به کاهش درآمدهای ارزی ناشی از فروش محصولاتشان خواهد شد.اما نکته ای که قابل توجه است اینکه ارزش جهانی دلار به بالاترین سطح خود در 4 سال و نیم اخیر رسیده است. کاهش قیمت نفت کشورهای واردات محور (کشورهایی که مجبورند در مبادلات تجاری پول داخلی خود را به دلار تبدیل نمایند) را مجبور به افزایش تقاضا برای دلار نموده است و همین امر سبب افزایش نرخ دلار در سطح جهان شده است که این امر می تواند باعث شود تا شرکت هایی که به دلیل کاهش نفت با کاهش درآمد صادراتی مواجه می شوند بتوانند این کاهش درآمد را با افزایش نرخ دلار تا حدودی پوشش دهند.

شرکتهای گروه لاستیک و پلاستیک به طور عام از کاهش قیمت نفت منتفع میشوند زیرا مواد اولیه مصرفی انها نفت و مشتقات نفتی میباشد

تاثیر کاهش قیمت جهانی نفت بر دیگر صنایع بورسی به صورت غیر مستقیم میباشد بطوریکه با کاهش قیمت جهانی نفت ، دولت با کسری بودجه مواجه میشود و باید این کسری را از منابع دیگر مثل افزایش مالیات ، افزایش عوارض صادرات و واردات ، افزایش نرخ دلار و … تامین کند که باعث کاهش سطح درامدی شرکتهای بورسی و غیر بورسی میشود.

bashgah-banner

8 نظرها

    • به طور کلی عملیات های پالایشگاهی و تبدیل نفت به بنزین و دیگر محصولات پالایشگاهی در شرایطی که نفت ارزانتر است بیشتر به صرفه است.چرا که سقوط بهای بنزین و دیگر محصولات پالایشگاهی به‌ طور معمول به سرعت و شدت افت قیمت نفت خام نیست

        • به صورت کلی شرکت ها موظفند در صورت تغییر با اهمیت در سودآوری خود تعدیلات مربوطه را در کمترین زمان به سازمان ارائه دهند.اما با توجه به اینکه روند کاهش بهای نفت مدتی است که شدت گرفته و از ابتدای سال اینگونه نبوده است،اثرات آن به مرور خود را در صورت های مالی شرکت ها نشان خواهد داد و شرکت ها احتمالا با توجه به این تغییرات پیش بینی های سود خود را بر اساس عملکرد 9 ماهه شان کمی تعدیل خواهند کرد،چه تاثیر مثبت چه منفی.ولی در صورت ادامه این روند و تثبیت عمده تاثیر این تغییرات بر سودآوری شرکت ها را می توان در پیش بینی های سود سال 94 شرکت ها شاهد بود

نطر گذاشتن