بر بام بازار چهارشنبه 27 فروردین ماه…

349
telegram nokhbegan-start
بر بام بازار چهارشنبه 27 فروردین ماه...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Apr 16Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

احوال شـاخص

سلام و عرض ادب به تمامی دوستان عزیز؛

روز گذشته شاخص کل پس از برخورد با ترند داخلی خود واکنش مثبت نشان داد. هر چند شاخص ، به محدوده مثبت کشیده نشد ، اما جمع آوری صفوف خودرو ، مپنا و شبندر تاثیر روانی خوبی بر روی کل بازار گذاشت. به طوری که صفوف فروش اغلب نمادهای معتبر جمع آوری شدند و بسیاری از نمادها حتی تا محدوده پیک قیمتی پیشروی کردند.

کم کم به پایان فروردین نزدیک می شویم و از اوایل اردیبهشت ماه با باز شدن مجدد اعتبارها به نظر شرایط و جو کلی بازار بهتر شود.

اما اگر نگاهی به وضعیت تکنیکی شاخص کل داشته باشیم ، برای بار چهارم قیمت به خط ترند داخلی خود واکنش نشان داده است. البته در حال حاضر نمی توان با قطعیت از برگشت بازار سخن گفت ، اما اگر به گذشته نمودار نگاه کنیم ، پس از هر بار برخورد شاهد یک کندل اسکات (بسیار کوچک) و بعد از آن 3 تا 4 روز مثبت برای بازار بوده ایم.

در مجموع اگر امروز شاخص کل سبز پوش شود که احتمال آن نیز بسیار بالاست ، می توان به بازگشت بازار تا سطح 76500 واحد امیدوار بود. پیش از این محدوده یاد شده یک حمایت معتبر برای شاخص بود. اما با شکسته شدن آن و خاصیت تبدیل سطح ، اکنون نقش مقاومت را ایفا خواهد کرد.

در حاشیه بازار ، طی جلسه ای با حضور وزیر اقتصاد مقرر شد به منظور روان سازی معاملات بورس های کالایی، تدابیر ویژه ای برای حمایت از تولید کنندگان در بازار سرمایه به عمل آید .این تصمیم در جلسه ای با موضوع بررسی وضعیت بازار سرمایه به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و حضور رئیس سازمان بورس، معاونان بانکی و اقتصادی وزارت اقتصاد اتخاذ شد.

در این جلسه، پس از ارائه گزارش از آخرین وضعیت بازار سرمایه توسط رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مقرر شد با توجه به اخبار و گزارش های مختلف پیرامون نرخ سود بانکی و ضرورت ساماندهی آن، این موضوع در روزهای آتی در شورای پول و اعتبار مطرح و نظام بخشی به نرخ های سود بانکی مورد بحث قرار گیرد. بر این اساس بانک مرکزی نیز کنترل های لازم را در حوزه نظارت بر نرخ های سود بانکی انجام خواهد داد.

همچنین در خصوص قیمت گذاری محصولات تولیدی بنگاه ها نیز تاکید شد که دولت به هیچ وجه تصمیمی برای تعیین دستوری قیمت ها ندارد و تعدیل قیمت ها صرفا باید در چارچوب نظامات عرضه و تقاضا انجام شود و اصل کلی برای دولت، جبران آثار سیاست ها، برای حمایت از تولید و مصرف کنندگان است.

این گزارش حاکی است، در این جلسه مقرر شد به منظور حمایت از حقوق تمامی سهامداران و سرمایه‌گذاران، عرضه های سازمان خصوصی سازی بر اساس زمان سنجی بازار و با هماهنگی سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شود.

در این راستا همچنین مقرر شد، در صورت لزوم، در حوزه واگذاری های بلوکی، حمایت های لازم جهت کاهش فشار نقدینگی به خریداران انجام شود.

در این جلسه تاکید شد: کاهش تورم و هدف گذاری آن در سطح کمتر از 25 درصد در بلند مدت به دلیل کاهش نرخ سود بانکی اسمی، به نفع تولید و بازار سرمایه خواهد بود و یکی از برنامه های اصلی دولت در سال جاری خروج از رکود است که کاهش تورم به این مقوله از طریق کاهش نرخ های سود بانکی کمک خواهد کرد.

همچنین بر اساس مصوبات این جلسه، دولت در راستای روان سازی معاملات در بورس های کالایی برنامه ریزی لازم را برای حمایت از تولید کنندگان به عمل آورده و در این راستا، کالاهایی مانند سیمان، پتروشیمی، فولاد و سایر کالاها، با تقویت طرف تقاضا از گردش معاملاتی مناسبی برخوردار خواهد شد.

بنا بر این گزارش، خرید محصولات پتروشیمی چون اوره با قیمت مناسب، از بنگاه های پذیرفته شده در بازار سرمایه، در دستور کار دولت قرار می گیرد.

در این جلسه مقرر شد، در خصوص بهای گاز شرکت های پتروشیمی با کاربرد سوخت (نه به عنوان خوراک) در دولت بررسی و تعیین تکلیف صورت گیرد و در این راستا تلاش خواهد شد، این نرخ نیز همانند نرخ سایر بنگاه ها (حدود 1000 ریال) تنظیم شود. بر این مبنا همچنین تلاش خواهد شد، ابهامات پالایشگاه ها در حوزه نفت خام دریافتی و محصولات فروخته شده به شرکت پالایش و پخش، پی گیری و ابهامات آن برطرف شود.

از دیگر خبرها می توان به مقاله نیویورک تایمز در مورد رفع تحریم ها و تاثیر آن بر اقتصاد ایران اشاره کرد. نیویورک تایمز نوشته است : مؤسسات مالی و شرکت‌های غربی به دلیل واهمه از تغییر دوباره قوانین طی چند ماه آتی در صورت دست نیافتن ایران و شش قدرت جهانی به توافق و نیز بیم از گرفتاری در تحریم‌هایی که علیه تهران وضع شده تمایل چندانی به شروع مبادلات با ایران ندارند.

نیویورک تایمز طی مقاله‌ای به تحلیل تأثیر توافقنامه موقت شش ماهه بر وضعیت اقتصادی ایران پرداخت. این روزنامه آمریکایی می‌نویسد:در نیمه‌راه توافق هسته‌ای شش ماهه بین ایران و قدرت‌های بزرگی هستیم که به منظور تأمین زمان برای رسیدن به یک توافقنامه جامع، ایرانی‌ها شاهد رونق چندانی متعاقب تسهیل تحریم‌ها نبودند.

آیا ناامیدی ایران به معنا خواهد بود که این کشور انگیزه کمتری برای مذاکره درباره یک توافق دائمی درباره برنامه هسته‌ای‌اش تا پایان ضرب‌الاجل ۲۰ جولای داشته باشد.

فرهاد علوی، کارشناس قوانین تحریم در آکریویس، یک شرکت حقوق بین‌الملل در واشنگتن که به درخواست‌های بسیاری برای کسب اطاعات درباره تجارت با ایران پس از امضای توافقنامه موقتی پاسخ داده است، می‌گوید: “ایران تبدیل به مکانی خطرناک برای بانک‌ها، شرکت‌های حمل و نقل و شرکت‌های بیمه شده است.”

وی در ادامه می‌افزاید که بانک‌ها علاقه‌ای ندارند سیاست‌های خود را در حالی که ممکن است چند ماه بعد قانون بار دیگر دگرگون شود، تغییر بدهند. یکی دیگر از کارشناسان حوزه معتقد است ماهیت تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده است که بسیاری از کشورها حتی به صورت موقتی علاقه‌ای برای معامله با تهران نداشته باشند.

نیویورک تایمز در ادامه می‌نویسد: علی‌رغم ادعاهای اولیه از جانب مقامات ایران مبنی بر این که رژیم تحریم‌های غربی دچار شکاف شده است و این که عصری جدید آغاز شده، این کشور با مشکلاتی حتی در دریافت پول‌های آزاد شده‌اش مواجه شده است. تنها معاملات تجاری اعلام شده در آمریکا برخی قراردادهای کوتاه مدت برای ارائه قطعات یدکی به هواپیماهای بوئینگ قدیمی ایران است.

چنین به نظر می‌رسد که ایران نفت بیشتری صادر می‌کند و بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول ظاهرا اقتصاد این کشور ثبات بیشتری یافته‌است.

اما بسیاری از کارشناسان قوانین تحریم‌ها معتقدند که کشور هنوز هم از نظر اقتصادی دچار مشکلات بسیاری است و از شبکه‌های مالی جهانی که یکی از اجزای حیاتی مبادلات تجاری بین‌المللی هستند، به دور افتاده است.

اما در بازار سهام ، ابتدا وضعیت سه لیدر بازار را بررسی می کنیم. مپنا با همان شتابی که پیش می رفت، اکنون در حال برگشت است. قیمت به تراز 88.6 فیبوناچی اصلاحی آخرین گام صعودی واکنش نصف و نیمه ای نشان داد. حمایت معتبر سهم روی 620 تومان قرار دارد. اگر سهامدار شرکت هستید و تا کنون خارج نشده اید ، توصیه می کنیم با سهم باشید و اگر قصد ورود دارید توصیه ما این است که احتیاط را در دستور کار خود قرار دهید. سهم جا برای ریزش 10 درصدی دارد.

در نماد خودرو ، حق تقدم سهم نیز وارد بازار بورس شد. به لحاظ تکنیکی محدوده 210 – 220 تومان حمایت معتبر پیش روی قیمت است. اگر خودرو موفق به برگشت از سطوح مذکور شود ، می توان به رشد قیمت تا حوالی 260 تومان امیدوار بود.

در نماد شبندر ، سهم ریزش غیر منتظره ای را تجربه کرد. در حال حاضر قیمت با کف کانال نزولی برخورد کرده است. این محدوده محل گذر فیبوی 100 درصد پروجکشن است. روز گذشته شاهد برگشت موقت سهم بودیم. اگر سهم بتواند امروز بالای 1200 تومان تثبیت شود می توان به رشد قیمت تا 1360 تومان امیدوار بود.

اما در سایر نمادهای بازار ، روز گذشته بالاخره صف خرید فجر عرضه شد و حجم نسبتا خوبی داد و ستد شد. اما در ادامه همچنان شاهد به صف نشستن خریداران بودیم. پس از شکل گیری واگرایی منفی و افت قیمتی سهم ، اکنون در اندیکاتور rsi ترند نزولی شکسته شده است که می تواند اتفاق خوبی برای سهم باشد. در صورت تثبیت قیمت بالای مقاومت 615 تومان سهم راهی 680 تومان خواهد شد.

در ساختمانی ها ثباغ که در داخل یک محدوده تراکمی حرکت می کند ، با برخورد به کف محدوده مجددا جان تازه ای گرفت. اکنون 300 تومان مقاومت سنگینی در پیش روی قیمت است که عبور از آن می تواند شرایط سهم را دگرگون کند.

در وساخت نیز روز گذشته حجم خوبی داد و ستد شد اما برخلاف اکثر نمادهای گروه این سهم با صف عرضه همراه بود. محدوده 370 تومان که محل برگشت قیمت با ترند صعودی است ، آخرین فرصت برای بازگشت سهم خواهد بود.

در نماد شکربن به نظر پس از اتمام سیکل 5 موجی صعودی ، اکنون در اواخر موج C اصلاحی هستیم.در حال حاضر 280 تومان حمایت مناسبی برای قیمت است. اما توصیه می کنیم برای ورود منتظر شکست 405 تومان باشید.

;کاربران گرامی میتوانید در این بخش با سبد حرفه ای ما همراه شوید و روزانه گزارش نماد های تحت نظر ما را ببینید..

و همچنین میتواید سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایید.(کلیلک کنید)

موفق باشید…

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن